Doctoranytime
H Γεωργοπούλου Παναγιώτα είναι Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια, απόφοιτη του τμήματος Ψυχολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου. Έχει λάβει τη βασική της εκπαίδευση στην συμπεριφορική γνωσιακή ψυχοθεραπεία ατόμου ενώ ταυτόχρονα λειτουργεί γραφείο συμβουλευτικής και προσανατολισμένης ψυχοθεραπείας. Έχει συνεργαστεί με το μη κυβερνητικό σωματείο Κέντρο Ζωής που στηρίζει οροθετικά άτομα παρέχοντας υπηρεσίες ψυχολογικής υποστήριξης και με το ΚΕ.Θ.Ε.Α. Εξέλιξις, του οποίου στόχος είναι η στήριξη τοξικοεξαρτημένων ατόμων. Για την αντιμετώπιση ψυχικών παθήσεων, όπως το άγχος, η κατάθλιψη και η εξάρτηση προσφέρονται εξειδικευμένες παρεμβάσεις της συμπεριφορικής γνωσιακής μεθόδου.
Τα κόστη είναι ενδεικτικά. Ενδέχεται να υπάρξουν αλλαγές κατά την επίσκεψη ανάλογα το περιστατικό.
Επιβεβαιωμένες αξιολογήσεις από πραγματικούς ασθενείς
Η αξιοπιστία και η διαφάνεια στις αξιολογήσεις είναι η βασική μας προτεραιότητα και για τον λόγο αυτό ελέγχουμε ξεχωριστά κάθε αξιολόγηση ώστε να διασφαλίσουμε ότι συμφωνεί με την Πολιτική Διαχείρισης Αξιολογήσεων.
Από 9 αξιολογήσεις
Σπουδές
Επαγγελματική εμπειρία
Καλησπέρα και από μένα εδώ και κοντά 4 μήνες βιώνω κάτι σαν ανησυχία, όλα ξεκίνησαν όταν έχασα έναν πολύ καλό μου φίλο μου.. κόπηκε σταδιακά η όρεξη μου για φαγητό και νερό... τρώω και πίνω λίγο από συνήθεια ας πούμε... είχα εντερικά και στομαχικά προβλήματα (φούσκωμα, συχνές επισκέψεις τουαλέτα κτλ)οπότε έκανα αιματολογικές, καρδιογράφημα-τρίπλεξ, άνω κάτω κοιλία γαστροσκόπηση και κωλονοσκοπιση.. όλα καλά πέρα από μια μικρή διαφραγματοκοιλη.. κάποιες στιγμές είμαι πεπεισμένος ότι είναι παθολογικό και κάποιες άλλες ότι είναι ψυχοσωματικό... Που και που με πιάνει ένα πράγμα στο λαιμό οριακά σαν να θέλω να ξερασω...Έχω πελαγωσει...καμία συμβουλή;
Ωφέλιμο θα ήταν να επισκεφτείτε και έναν ψυχολόγο, γιατί αφού έχουν αποκλειστεί τα οργανικά αίτια, προφανώς είναι ψυχολογικά. Ένα πένθος είναι παράγοντας εμφάνισης διαφόρων ψυχολογικών μεταβολών, τόσο στη σκέψη όσο και στο συναίσθημα.
Γεωργοπούλου Παναγιώτα
Καλησπέρα έχω έντονο άγχος από τον Οκτώβρη του 2023,έχω άγχος υγείας και θανατοφοβια και ότι συμπτώματα και να εχω τα ψάχνω.Φοβαμαι μην πάθω ανακοπή (είμαι 17) τα συμπτώματα που έχω είναι ζαλάδα,σφίξιμο στο σαγόνι,πόνος στην αριστερή πλευρά του στήθους,κραμπες στο στομάχι,ναυτία,πόνο στην αριστερή πλευρά τ λαιμού,πόνο στα αυτια,πόνο στην μασχάλη αριστερά,πόνο στο αριστερο χέρι,αδυναμία,κούραση,νιώθω ότι δν έχω δύναμη στα χέρια,δυσπνοια ορισμένες φορές έντονη,πόνο στην πλάτη (πολύ σπάνια) είχα κάνει καρδιογραφημα,ακτινογραφια και αιματολογικες όλα έδειξαν καλά αλλά φοβάμαι πως κάτι έχω,δεν πιστεύω ότι όλα αυτά είναι άγχος....
Από τη στιγμή που έχουν αποκλειστεί τα παθολογικά αίτια, αφού έχετε κάνει εξετάσεις και δεν υπάρχει κάποια ένδειξη οργανικού προβλήματος, καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν ψυχολόγο. Η γνωσιακή-συμπεριφορικη προσέγγιση θα ήταν ωφέλιμη για την κατάσταση που μου περιγράφετε.
Γεωργοπούλου Παναγιώτα
Καλησπέρα, ο σύντροφος μου είναι 27 ετών και έχει ιστορικό κατάχρησης αλκοόλ για ~3-4 χρόνια (όχι καθημερινά, μόνο κάποια Σαββατοκύριακα, αλλά σε μεγάλες ποσότητες. Πλέον πίνει πολύ σπάνια και δεν έχει πιει για 6 μήνες). Έκανε εξετάσεις αίματος πριν ένα μήνα περίπου. Τα ερυθρά αιμοσφαίρια, τα λευκά, η αλβουμίνη, το ασβέστιο, η B12, τα ένζυμα P-ALP (IFCC)/Αλκαλικές Φωσφατάσες, P-ASAT (Ασπαρτική αμινοτρανσφεράση), P-ALAT (Αμινοτρανσφεράση αλανίνης), P-LD (IFCC), B-PEth 16:0 18:1, B-GGT, η Κρεατινίνη όλα εντός των ορίων. Όμως η Ολική Χολυρεθρίνη (Bilirubin/Bil tot), είναι 25 umol/L και οι εξετάσεις δείχνουν ότι κανονικά πρέπει να είναι κάτω από 25 umol/L, δηλαδή βρίσκεται στο όριο και δίπλα της υπάρχει ένα H (μάλλον δηλώνει ότι είναι υψηλή/High). Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν η ελαφρώς αυξημένη Χολυρεθρίνη από μόνη της θα μπορούσε να υποδηλώνει κάτι ανησυχητικό όπως κάποια υποκείμενη νόσο του ήπατος ή κάτι άλλο, δεδομένου ότι τα ένζυμα και οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι εντός των ορίων και δεν υπάρχουν συμπτώματα. Χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση/εξετάσεις στη περίπτωσή του; Σε τι θα μπορούσε να οφείλεται αυτή η αύξηση; *Να σημειωθεί ότι πριν την εξέταση δεν είχε φάει για τουλάχιστον 8 ώρες. (Επειδή βρισκόμαστε στο εξωτερικό, παρακαλώ ενημερώστε με αν προσφέρετε διαδικτυακές υπηρεσίες σε περίπτωση που χρειαστούμε κάτι περαιτέρω.) Ευχαριστώ πολύ.
Γι αυτά τα ζητήματα θα πρεπει να συμβουλευτείτε έναν γιατρό, επειδή είναι οργανικά και ένας ψυχολόγος δεν έχει τις επαρκείς γνώσεις για να σας ενημερώσει πληρως. Ένας ψυχολόγος- ψυχοθεραπευτης θα μπορούσε να βοηθήσει μόνο στην περίπτωση διακοπής της χρήσης αλκοόλ και μόνο στην περίπτωση που είναι αίτημα του ίδιου ατόμου.
Γεωργοπούλου Παναγιώτα
Το περιεχόμενο των απαντήσεων είναι αυστηρά ενημερωτικό και δεν πρέπει να θεωρηθεί υποκατάστατο ιατρικής συμβουλευτικής
Συμπλήρωσε το email που χρησιμοποιείς στο doctoranytime και θα λάβεις σύνδεσμο για τη δημιουργία νέου κωδικού
Για να εξασφαλίσουμε ότι:
είναι απαραίτητο για εμάς να συλλέγουμε και να επεξεργαζόμαστε τα προσωπικά σου δεδομένα στο βαθμό που μας επιτρέπεις.
Γι αυτό το λόγο θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε ότι τηρούμε όλα τα απαραίτητα μέτρα για την προστασία των προσωπικών σου δεδομένων, σύμφωνα με τον Νέο Ευρωπαϊκό Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων (“GDPR”), τους όρους της Πολιτικής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων του doctoranytime (τους οποίους μπορείς να διαβάσεις αναλυτικά εδώ) και τις προϋποθέσεις της νομοθεσίας.
Για οποιαδήποτε απορία αναφορικά με την προστασία της ιδιωτικότητας σου από τo doctoranytime ή εάν επιθυμείς να ασκήσεις τα δικαιώματα που σου παρέχει ο GDPR ως προς τα προσωπικά σου δεδομένα (ενημέρωση, πρόσβαση, διόρθωση, διαγραφή, περιορισμός της επεξεργασίας, φορητότητα των δεδομένων σου, εναντίωση και δικαίωμα υποβολής καταγγελίας στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα) μπορείς να επικοινωνήσεις με τον Data Protection Officer του doctoranytime στο e-mail: [email protected].
Η εγγραφή σου ολοκληρώθηκε.
Περισσότερες από 100 ειδικότητες σε περιμένουν στη συσκευή σου για να κλείνεις ραντεβού anytime, σε ένα περιβάλλον φτιαγμένο ειδικά για εσένα! Δες περισσότερα