Doctoranytime
Αριθμός αδείας: 5320
Η Μαγγανά Έφη είναι Ψυχολόγος - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια και διατηρεί το ιδιωτικό της γραφείο στο Κολωνάκι, όπου διαχειρίζεται ένα ευρύ φάσμα ψυχολογικών προβλημάτων, όπως αγχώδεις διαταραχές, κατάθλιψη, προβλήματα διαπροσωπικών σχέσεων και διαταραχές προσωπικότητας. Είναι πτυχιούχος Ψυχολογίας από το Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών. Είναι κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος στην Εργασιακή Ψυχολογία από το University of East London και κάτοχος δεύτερου μεταπτυχιακού διπλώματος στην Ψυχολογία της Υγείας και Εργασίας από το Πανεπιστήμιο του Παρισιού Université Paris 8. Παράλληλα, ολοκλήρωσε την επί ένα χρόνο εκπαίδευση και πρακτική της άσκηση στην Κλινική Υπνοθεραπεία στο Ιnstitut Français d’Ηypnose στο Παρίσι. Διαθέτει εμπειρία ως Ψυχολόγος αλλά και ως σύμβουλος ανθρώπινου δυναμικού τόσο στην Γαλλία στο «Νοσοκομείο Kremlin Bicêtre” στο Παρίσι, αλλά και στην Ελλάδα στο νοσοκομείο “EANΠ METAΞA”. Παράλληλα, μετεκπαιδεύεται στην Γνωσιακή Συμπεριφορική Θεραπεία στο ΔΔΕΕΨΥ και παρακολουθεί συστηματικά πλήθος εκπαιδευτικών σεμιναρίων για θέματα Ψυχολογίας.
Τα κόστη είναι ενδεικτικά. Ενδέχεται να υπάρξουν αλλαγές κατά την επίσκεψη ανάλογα το περιστατικό.
Επιβεβαιωμένες αξιολογήσεις από πραγματικούς ασθενείς
Η αξιοπιστία και η διαφάνεια στις αξιολογήσεις είναι η βασική μας προτεραιότητα και για τον λόγο αυτό ελέγχουμε ξεχωριστά κάθε αξιολόγηση ώστε να διασφαλίσουμε ότι συμφωνεί με την Πολιτική Διαχείρισης Αξιολογήσεων.
Από 5 αξιολογήσεις
Σπουδές
Επαγγελματική εμπειρία
Ξένες γλώσσες
Καλησπέρα.Ειμαι 31 ετών.Εδω και πολύ καιρό δεν έχω όρεξη για τίποτα.Ακομα και τώρα που καλοκαίριασε,ούτε για μπάνιο θέλω να πάω.Δεν με γεμίζει τίποτα πια.Δεν έχω ούτε ένα φίλο,ούτε φίλη,ούτε κοπέλα,τίποτα.Τα τελευταία 2 χρόνια έχω βγει βράδυ μόνο 4 φορές.Δουλεια δεν έχω.Σαββατοβραδα,Κυριακές και γιορτές/αργίες είναι ότι χειρότερο για εμένα χρόνια τώρα.Εχω επισκεφτεί ψυχιάτρους παλιότερα, χωρίς αποτέλεσμα.Βαρεθηκα να βλέπω τους άλλους να έχουν τα πάντα και εγώ να μην έχω τίποτα.Επειδη είχα πρόβλημα εκεί που εμένα,άλλαξα τόπο διαμονής χωρίς όμως αποτέλεσμα.Μαλλον πρέπει να αποδεχτώ πως,όπου και να πάω,θα με έχουν στο φτύσιμο(έτσι γίνονταν πάντα).Το μόνο που θέλω,ένα σπιτάκι στη μέση του πουθενά και να μην ξαναδώ κανέναν...Ειδικά νεαρούς και νεαρες...Αφου με έχουν στο φτύσιμο,εγώ γιατί να προσπαθω?Βαρεθηκα...Τι έχετε να πείτε για όλα αυτά?
Καλησπέρα σας,
Η κοινωνική και επαγγελματική κατάσταση που περιγράφετε είναι φυσιολογικό να σας κάνουν να βιώνετε όλα αυτά τα αρνητικά συναισθήματα. Είναι σημαντικό να δουλέψετε με τον εαυτό σας, συγκεκριμένα με το πως βλέπετε τον ευατό σας.Το πως βλέπουμε τον εαυτό μας έχει ως αποτέλεσμα το πως συμπεριφερόμαστε και σκεφτόμαστε για τους άλλους και το αντίστροφο.
Ωστόσο κάποιες συμπεριφορές που δεχόμαστε απο τρίτους και βλάπτουν την ψυχική μας υγεία δεν έχουν καμία σχέση με εμάς, αλλά με το ίδιο το άτομο που τις υιοθετεί απέναντι μας. Μην κατηγορείται τον εαυτό σας λοιπόν για όλα, προσπαθήστε να του δείξετε αγάπη και συμπόνι...α.
Κατανοώ οτι είναι δύσκολα όλα αυτά που βιώνετε, όμως να ξέρετε οτι η κατάσταση σας μπορεί να αλλάξει.
Επιπλέον, πως είστε σίγουρος οτι οι άλλοι έχουν τα πάντα; φαινομενικά ναι ίσως κάποιοι ανθρωποι στα μάτια σας να τα έχουν όλα, όμως να νιώθουν άσχημα για διαφορετικούς λόγους από τους δικούς σας και να έχουν προβλήματα που ούτε καν μπορείτε να γνωρίζετε η να φανταστείτε.
Υπάρχουν άνθρωποι εκεί έξω που θα σας φερθούν όπως σας αξίζει και δεν "θα σας έχουν στο φτύσιμο".
Μην ξεχνάτε είστε πολύ νέος και η ζωή απλώνεται μπροστά σας, μην χάνετε την ελπίδα σας.Όλα μπορούν να αλλάξουν προς το καλύτερο, αρκεί να θέλετε ο ίδιος.
Καλό θα είναι να σκεφτείτε το ενδεχόμενο να ζητήσετε βοήθεια απο κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας που να σας ταιριάξει.
Εύχομαι τα καλύτερα απο καρδιάς.
Με εκτίμηση,
Μαγγανά Έφη
Διάβασε περισσότερα
Μαγγανά Έφη
Πίνω αλκοόλ γιατί έχω άγχος; Ή έχω άγχος επειδή είμαι αλκοολικός?
Συνήθως ένα άσχημο συναίσθημα, μία δυσάρεστη κατάσταση, κληρονομικοί και άλλοι παράγοντες μπορούν να οδηγήσουν στην κατάχρηση αλκοόλ.
Πόση ποσότητα αλκοόλ πίνετε; πόσο καιρό; σε τι βάση( καθημερινά, σκ κλπ;)
Οι συνέπειες απο την κατάχρηση αλκοόλ είναι ιδιαίτερα επικινδυνες τόσο για το άτομο όσο για το περιβάλλον του.
Να γνωρίζετε οτι η κατάχρηση αλκοόλ, μεταξύ άλλων, δημιουργεί άγχος και προκειμένου να ανακουφιστεί το άτομο επαναλαμβάνει την κατανάλωση, είναι ένας φαύλος κύκλος.
Με τόσες λίγες πληροφορίες δεν μπορούμε να βγάλουμε κανένα συμπέρασμα. Καλό θα ήταν να ζητήσετε επαγγελματική βοήθεια.
...>Με εκτίμηση,
Μαγγανά Έφη
Διάβασε περισσότερα
Μαγγανά Έφη
Καλησπέρα σας, Η μητέρα μου έχει ναρκισσιστικές διαταραχές. Άργησα πολύ να το προσδιορίσω, αλλά είναι γεγονός. Θέλω να τη στηρίξω και να είμαι δίπλα της, αλλά η συμπεριφορά της με προβληματίζει πολύ. Βασανίζει πολύ τον εαυτό της ανατρέχοντας διαρκώς στα αρνητικά του παρελθόντος (σε θέματα δηλαδή που δεν έχουν λυθεί ποτέ). Γνωρίζω πολύ καλά πως είναι δύσκολο να παροτρύνεις κάποιον να απευθυνθεί σε ειδικό, μιας και δεν έχει μπει στη διαδικασία αναγνώρισης και παραδοχής του προβλήματος. Πως θα καταλάβει ότι χρήζει βοήθειας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλησπέρα σας,
Αρχικά διάγνωση ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας καλό είναι να μην γίνεται απο ένα συγγενικό πρόσωπο αλλά απο κάποιον Ψυχίατρο ή Ψυχολόγο.
Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθετε και την ανάγκη να στηρίξετε την μητέρα σας.
Το να ανατρέχει σε θέματα του παρελθόντος δεν αποτελεί ένα απο τα κριτήρια της ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας, μπορεί να οφείλεται σε άλλους λόγους, πχ τραύμα, κατάθλιψη.
Δυστυχώς δεν μπορείτε να την πείσετε να πάει σε ειδικό, η αποφασή θα πρέπει να ληφθεί απο την ίδια.
Θα μπορούσατε οταν θα είστε και οι δύο σε μία ήρεμη και ευχάριστη συναισθηματική κατά...σταση, να συζητησετε τους προβληματισμούς, τις ανησυχίες σας και το ενδεχόμενο να ζητήσει βοήθεια απο ειδικό ψυχικής υγείας, εκφράζοντας την αγάπη και το ενδιαφέρον σας για εκείνη.
Με εκτίμηση,
Μαγγνά Έφη
Διάβασε περισσότερα
Μαγγανά Έφη
Το περιεχόμενο των απαντήσεων είναι αυστηρά ενημερωτικό και δεν πρέπει να θεωρηθεί υποκατάστατο ιατρικής συμβουλευτικής
Συμπλήρωσε το email που χρησιμοποιείς στο doctoranytime και θα λάβεις σύνδεσμο για τη δημιουργία νέου κωδικού
Για να εξασφαλίσουμε ότι:
είναι απαραίτητο για εμάς να συλλέγουμε και να επεξεργαζόμαστε τα προσωπικά σου δεδομένα στο βαθμό που μας επιτρέπεις.
Γι αυτό το λόγο θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε ότι τηρούμε όλα τα απαραίτητα μέτρα για την προστασία των προσωπικών σου δεδομένων, σύμφωνα με τον Νέο Ευρωπαϊκό Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων (“GDPR”), τους όρους της Πολιτικής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων του doctoranytime (τους οποίους μπορείς να διαβάσεις αναλυτικά εδώ) και τις προϋποθέσεις της νομοθεσίας.
Για οποιαδήποτε απορία αναφορικά με την προστασία της ιδιωτικότητας σου από τo doctoranytime ή εάν επιθυμείς να ασκήσεις τα δικαιώματα που σου παρέχει ο GDPR ως προς τα προσωπικά σου δεδομένα (ενημέρωση, πρόσβαση, διόρθωση, διαγραφή, περιορισμός της επεξεργασίας, φορητότητα των δεδομένων σου, εναντίωση και δικαίωμα υποβολής καταγγελίας στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα) μπορείς να επικοινωνήσεις με τον Data Protection Officer του doctoranytime στο e-mail: [email protected].
Η εγγραφή σου ολοκληρώθηκε.
Περισσότερες από 100 ειδικότητες σε περιμένουν στη συσκευή σου για να κλείνεις ραντεβού anytime, σε ένα περιβάλλον φτιαγμένο ειδικά για εσένα! Δες περισσότερα