Καλησπερα λογω του οτι ειμαι αλλεργικη γενικα φοβαμαι την αξονικη στεφανιαιων αρτηριων ! Υπαρχει αλλος τροπος να δουνε αν υπαρχει θεμα ? Σας ευχαριστω πολυ !!! Μου εδωσαν αγωγη με αντισταμινικο και medrol για 3 μερες αλλα ξερω οτι καποιες φορες και παλι μπορει να παθεις αλλεργιες !! Ευχαρισρω !!!
Καλησπέρα, έκανα αξονική στεφανιογραφία προληπτικά με calcium score 90,5. Τέστ κοπώσεως και triplex πολύ καλά. Παίρνω rosuvostatin 10mg για χοληστερινη. Πίεση κυμαίνεται περίπου 84-120 και παλμοί 77. Έχω διακόψει το κάπνισμα 5 έτη.Διατρέχω κίνδυνο;
Επίκειται έναρξη ακτινοθεραπείας και ορμονοθεραπείας για κακοήθεια προστάτη άτομο 79 ετών. Στον προεγχειρητικό έλεγχο ( στην αρχή είχε προταθεί ριζική προστατεκτομή) συστήθηκε στεφανιογραφία και πιθανώς στεντ. Μπορεί μετά το στεντ να προχωρήσει στην έναρξη των θεραπειών για την κακοήθεια προστάτη?
Μετά από καρδιολογικό έλεγχο ο καρδιολόγος έδωσε στην μητέρα μου παραπεμπτικό για αξονική στεφανιογραφια. Η ηλικία της είναι 84 ετών και διαβητικη. Θα υπάρξει πρόβλημα με την εξέταση;
Είμαι 66 χρονών και έκανα μπαλονάκι πριν 6,5 χρόνια, μπορώ να κάνω αξονική στεφανιογραφια;
Έχω κάνει 2 φορές σε ένα επτάμηνο αξονικη στεφανιογραφια με calcium score 0.κ με βατες αρτηριες χωρίς στενωση.κινδυνευω με ανακοπη;
Πριν απο 1 μηνα αγγειοπλαστικη με τοποθετηση στεντ(98%)στον προσθιο κατιοντα.Ομως συνεχιζει ο πονος στο στηθος.Τι κανω?
Καλησπέρα σας, πριν δυο χρόνια εκανα αναίμακτη στεφανιογραφία ( προληπτικά ) και βγήκε με μηδενικά ευρήματα, κάνω κάθε χρόνο triplex και καρδιογράφημα και είναι πάντα καλά σύμφωνα με τον καρδιολόγο μου. Απλώς έχω αισθήματα παλμών κατά διαστήματα, μου είχε τοποθετηθεί holter και βγήκε φυσιολογικό, σε γενικές γραμμές ο καρδιολόγος μου είπε να νιώθω ασφαλής και να μην ανησυχώ, αλλα οι έκτακτες συστολές μου προκαλούν μεγάλη ανησυχία και εκνευρισμό. Στην περίπτωση μου πιστεύεται ότι θα έπρεπε να κάνω κ κάποια άλλη εξέταση; Το concor η το inderal πιστεύεται ότι είναι πιο κατάλληλο για την περίπτωση μου; Η ηλικία μου είναι 50 ετών, καπνίζω iqos, προσπαθώ να προσέχω την διατροφή μου, δεν πίνω αλκοόλ και καφεΐνη. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Με τριπλεξ και καρδιογράφημα που δεν έδειξαν κάτι ανησυχητικο και τροπονινη 1,30 είναι απαραίτητο να γίνει στεφανιογραφια?
Μου βρήκαν ανευρισμα αορτής (θώρακος) 3,9. Έκανα στεφανιογραφία και βγήκε καθαρή. Ο γιατρός μου είπε ότι απλά το παρακολουθώ ανά τρίμηνο. Δεν έδωσε χάπι γιατί έχω χαμηλούς παλμούς ήδη. Πρέπει να πάρω και δεύτερη γνώμη; Είναι κάτι ανησυχητικό; Πως πρέπει να κινηθώ από δω και πέρα; Ευχαριστώ. Άνδρας 60ετων
Καλημέρα,εκανα στεφανιγραφια μια βδομαδα πριν,μετα απο μια μέρα αρχισα να εχω φαγουρα στο μπροστινο μερος του σωματος,στηθος μεχρι την κοιλια,αυτο συνεχιστηκε και μεταφερθηκε και στην πλατη με ελαφρα εξανθηματα,κοκκινιλα και δεν ειναι τοσο εντονο οταν δεν περπατώ αλλα γινεται πιο χειροτερο στο βαδισμα,λογικα ειναι αλλεργια απο το σκιαγραφικο της εξέτασης και δεν ξερω τι να κανω.
Έκανα αξονικη στεφανιογραφια πριν 6 μήνες και ήταν πεντακάθαρη.. 41 ετών καπνιστής.. παίρνω και ένα χάπι πιεσεως...κάθε πότε πρέπει να γίνεται η αξονικη στεφανιογραφια??
Γειά σας, πόσες μέρες αργότερα μπορώ να ταξιδέψω αεροπορικώς μετά από ένα στεφανιογραφημα;
Καλημέρα, έκανα προληπτικά λόγω ελαχίστων αισθημάτων παλμών που ένιωθα αναίμακτη αξονική στεφανιογραφία στο διαβαλκανικό τον Μάρτιο του 2021 και τα ευρήματα ήταν μηδενικά , για πόσα χρόνια θεωρείτε ότι μπορεί κάποιος να νιώθει ασφαλής στο θέμα της καρδιάς μετά από μια τόσο καλή εξέταση ; Η ηλικία μου είναι 50 ετών , καπνιστής περιστασιακά ..Ευχαριστώ
Έκανα αξονικη στεφανιογραφια για προληπτικούς λόγους το αποτέλεσμα ήταν μηδενικό.... Επειδή κάνω έκτακτες καλοήθης.. Παίρνω το norvask 10mg και μισό blocatens των 10mg για πιεση και έκτακτες... Η πίεση μου το πρωί είναι 13 με 9... Πρέπει ν αλλάξω την θεραπεία; κατά την υπόλοιπη μέρα είναι 12 μ 7.5...το ότι η αξονικη βγήκε πεντακάθαρη είναι καλό σημάδι για την πορεία; 40 ετών καπνιστης
Πόση ακτινοβολία έχει η αξονική στεφανιογραφία με σκιαγραφικό (CCTA) σε mSv, με τον τομογράφο Siemens Somatom go.Up σε άντρα 80 κιλά; Διαβάζω μελέτες του 2007-9 που λένε ότι η ακτινοβολία είναι αυξημένη και ανησυχητική. Έχει βελτιωθεί από τότε;
Kαλησπερα σας ,είμαι 44 γυναίκα,με ιστορικό στεφανιαιας νόσου κ οξυ έμφραγμα από τον πατέρα μου στην ηλικία των 65 λόγω σακχάρου. Πριν 3 χρόνια περίπου, λόγω ότι είμαι σε προδιαβητικο στάδιο ..λόγω άγχους μου κ με έκτακτες συστολες, υποβληθη σε αξονική στεφανιογραφια η οποία δυστυχώς ήταν ανεπιτυχής καθώς κατά την διάρκεια ρήξης του υγρού ,τρόμαξα κ κουνηθηκα αρκετά με αποτέλεσμα να μην έχουμε καθαρές εικόνες . Το σκορ ασβεστίου βγήκε μηδεν όμως. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κρίνεται απαραίτητο να ξαναγίνει, πιο πολύ για να μου φύγει το άγχος θα ήθελα...και αν είναι επικίνδυνο λόγω ακτινοβολίας πάλι.. Ευχαριστώ πολύ
Εμφανίζονται 10 από 17 ερωτήσεις
Το περιεχόμενο των απαντήσεων είναι αυστηρά ενημερωτικό και δεν πρέπει να θεωρηθεί υποκατάστατο ιατρικής συμβουλευτικής
Βρες απαντήσεις στα θέματα υγείας που σε απασχολούν. Υπόβαλε την ερώτησή σου ανώνυμα και οι ειδικοί μας θα σε βοηθήσουν.
Βρες απαντήσεις σε ερωτήσεις σχετικά με ιατρικά θέματα, θεραπείες και άλλα
Δεν βρίσκεις το θέμα που ψάχνεις;Δες τις ερωτήσεις στην κατηγορία Γενικά θέματα
Θα σε ενημερώσουμε με email μόλις απαντήσει κάποιος ειδικός.
Παρουσιάστηκε άγνωστο σφάλμα, αλλά το διορθώνουμε. Παρακαλούμε προσπάθησε ξανά.
Ελέγχουμε την ερώτηση σου και την στέλνουμε σε ειδικούς του doctoranytime
Αν καταχωρήσεις το email σου, θα σε ενημερώσουμε όταν ένας ειδικός απαντήσει στην ερώτησή σου
Όταν η ερώτησή σου λάβει μια απάντηση, θα την δημοσιεύσουμε στις σχετικές ενότητες του doctoranytime
Η αναλυτική περιγραφή του ιατρικού σου προβληματισμού
Οι σύντομες και εύστοχες ερωτήσεις, ώστε οι ειδικοί να μπορούν να απαντήσουν όσο το δυνατόν πιο ξεκάθαρα
Οι ονομαστικές αναφορές σε άτομα
Τα αιτήματα τιμών για υπηρεσίες
Η δημοσίευση προσβλητικού ή υβριστικού περιεχομένου
Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά
Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!
Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.