• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 13/12/2022

Καλησπερα, ειμαι αγχωδης ατομο και πλεον φοβαμαι με σχεδον το οτιδηποτε και αν κανω (απο τα πιο απλα πραγματα οπως να παω σχολη) ειχα παραμελησει τις κρισεις πανικου που παθαινα και τωρα πιστευω εχει εξεληχθει σε φοβια η διαταραχη αγχους και χρειαζομαι βοηθεια

82 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία, βρείτε κάποιον που θα εμπιστευτείτε να ξεκινήσετε άμεσα , Ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα Σας,
    για να στοιχειοθετηθεί η διάγνωση μίας διαταραχής (πχ. αγχώδης διαταραχή) χρειάζεται να πληρούνται κάποια κριτήρια με βάση τα διαγνωστικά εγχειρίδια DSM και ICD, τα οποία χρησιμοποιούνται από ειδικους ψυχικής υγείας για τη διαγνωστική διαδικασία. Με βάση τα εγχειρίδια αυτά η εκάστοτε διάγνωση βασίζεται σε κλινική εικόνα, ιστορικό, συμπτώματα και διάρκεια εμφανισης συμπτωμάτων κ.α.. Η διάγνωση λοιπόν μίας διαταραχής ειναι μια διαδικασία, η οποία μπορεί να γίνει μόνο από κάποιον εξειδικευμένο ειδικό ψυχικής υγείας. Τοιουτοτρόπως, αν έχετε οποιαδήποτε αμφιβολία- ερώτημα ή έχετε κάποια συμπτώματα τα οποία σας ενοχλούν, θα μπορο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θεοφιλοπούλου Δανάη

    Ψυχολόγος

    Ακαδημία

  • Καλησπέρα σας,

    Αυτό που βιώνετε ακούγεται δύσκολο και επίπονο. Ο καθένας μπορεί να αγχωθεί μερικές φορές. Είναι απολύτως φυσιολογικό. Ωστόσο, στην κρίση πανικού ο συναγερμός που προειδοποιεί και προστατεύει το άτομο από τους κινδύνους - κάτω από φυσιολογικές συνθήκες- έχει γίνει πλέον υπερευαίσθητος.
    Η κατάλληλη και ουσιαστική αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού ή της αγχώδους διαταραχής είναι η έγκαιρη ψυχοθεραπεία για την πλαισίωση αυτών των δυσκολιών.

    Νατάσσα Παπαϊωάννου
    Ψυχολόγος - Παίδοψυχολόγος, MSc

    Παπαϊωάννου Νατάσσα

    Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος

    Άλιμος

  • Θα σας βοηθήσει ψυχοθεραπεία Γνωσιακής - Συμπεριφορικής προσέγγισης

    Ευστρατίου Αμαλία

    Ψυχολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Μην το αφήσετε άλλο! Ασχοληθείται με αυτό που έχετε, γιατί από ότι κατάλαβα είστε νέος άνθρωπος και έχετε πολύ ζωή μπροστά σας για να την περάσετε έτσι. Κάντε ένα βήμα προς την θεραπεία σας, απευθυνθείται κάπου.

    Ευτυχιάδου Βέρα

    Ψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Αφού αναγνωρίζετε ότι χρειάζεστε βοήθεια, έχετε ήδη διανύσει τα πρώτα βήματα για την επίλυση του άγχους σας. Όπως το επισημαίνετε οι κρίσεις πανικού σας έχουν αποκλείσει από ορισμένες δραστηριότητες, όπως η παρακολούθηση των μαθημάτων στη σχολή σας. Μπορεί να παραμελήσατε αρχικά τις εκδηλώσεις άγχους, ποτέ όμως δεν είναι αργά για να μπορέσετε να βρείτε την κατάλληλη λύση ώστε να διαχειρίζεστε το άγχος σας. Οπωσδήποτε όμως με την συμβολή κάποιου επαγγελματία ψυχικής υγείας, ο οποίος μετά από μια πλήρη αξιολόγηση και διάγνωση και αφού διευκρινιστεί η αιτιολογία της αγχώδους διαταραχής σας, θα σας συστήσει την κατάλληλη θεραπευτική αγωγή, έτσι ώ... Διάβασε περισσότερα

    Νέστορος Ιωάννης MD, FRCP(C), PhD Neurophysiology (McGill), IAPCP, LFIBA, LFABI & Συνεργάτες

    Ψυχίατρος, Ψυχοθεραπευτής, Πραγματογνώμων

    Σύνταγμα

  • Καλησπέρα σας, φαίνεται μια αρκετά μπερδεμένη κατάσταση, βοηθητικό θα ήταν η ύπαρξη μια ψυχοθεραπευτικής διαδικασίας να διαχωριστεί και να δουλεύει αν είναι άγχος ή φοβία

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας όπως το περιγράφετε αντιλαμβάνομαι ότι έχει φτάσει σε δύσκολη κατάσταση και χρειάζεστε άμεσα υποστήριξη από ειδικό . Καλό θα ήταν το συντομότερο να επισκεφθείτε κάποιον . Με εκτίμηση Γεωργουδακη Ψυχολογος

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Γεια σας. Με βάση αυτά που μου περιγράφετε χρειάζεστε παρέμβαση από ειδικό ψυχικής υγείας.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αλεξανδρούπολη

  • Μια πλευράς σας είναι αγχώδης. Είναι σημαντικό που έχετε την κατανόηση πως χρειάζεστε βοήθεια

    Τζώρτζης Πέτρος

    Κλινικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Kαλησπέρα σας. Φαίνεται πως δυσκολεύεστε αρκετά στην καθημερινότητά σας, οπότε ένας επαγγελματίας ψυχικής υγείας μπορεί να σας βοηθήσει. Απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο ώστε να μαζί να κάνετε βήματα προς μια πιο ανεξάρτητη και ήρεμη ζωή.

    Δόνου Αρετή

    Παιδοψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας,
    Κατ' αρχάς καλύτερα να μη σας βάζουμε ταμπέλα ως αγχώδες άτομο, φαντάζομαι είσαστε και πολλά άλλα και όχι μόνο το άγχος σας. Άς πούμε πως βιώνετε έντονο άγχος. Εφόσον το άγχος που βιώνετε έχει επηρεάσει τον τρόπο που ζείτε τη ζωή σας και νιώθετε πως χρειάζεστε βοήθεια, τότε μιλήστε με κάποιον ειδικό ώστε να σας φροντίσετε και να μπορείτε να απολαύσετε όλα αυτά για τα οποία έχετε κοπιάσει.

    Ρωμαίου Βάσω και Συνεργάτες

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Δάφνη

  • Καλησπέρα σας, η ψυχοθεραπεία είναι ένας τρόπος που θα σας βοηθήσει στο να εμβαθύνετε σε αυτές τις φοβίες και να βρείτε την πηγή τους προκειμένου να το καταπολεμήσετε

    Λέτση Αγγελική (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καισαριανή

  • Το άγχος είναι ένας μηχανισμός που επηρεάζει την καθημερινότητα του πάσχοντος σε όλα τα επίπεδα. Η μη διαχείριση του μπορεί να οδηγήσει σε φοβία και σε κατάθλιψη. Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό να εξετάσει εμπεριστατωμένα τις δυσκολίες σας.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Kαλησπέρα σας,
    οι κρίσεις πανικού και το γενικευμένο άγχος μπορούν να αντιμετωπιστούν στο πλαίσιο της ψυχοθεραπείας με κάποιον εξιδεικευμένο/η θεραπευτή/ρια. Αναζητείστε στοχευμένα επαγγελματική βοήθεια από κάποιον θεραπευτή/ρια που εξειδικεύεται στην αντιμετώπιση αγχωδών διαταραχών.

    Μηνόγιαννης Ιωάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Καλά κάνετε να βρείτε τον σωστό συμβουλευτικό ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή για να το δουλέψετε το συντομότερο, γιατί τις περισσότερες φορές όταν αφήνουμε κάποια θέματα να εκκρεμούν, γίνονται χειρότερα τα συμπτώματα.

    Μούσκου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Λευκωσία

  • Οι κρίσεις πανικού, οι φοβίες, η διαταραχή άγχους, όλα όσα αναφέρονται δηλαδή, είναι όλα σημάδια που μας υποδηλώνουν ότι όποιος παρουσιάζει κάτι από αυτά πρέπει να αναζητήσει βοήθεια για την επίλυσή τους. Εφόσον υπάρχει αντίληψη και αποδοχή από κάποιον, για όλα αυτά που παρουσιάζει, μπορεί να τα αντιμετωπίσει με την βοήθεια του κατάλληλου ψυχολόγου - ψυχοθεραπευτή. Καλές γιορτές!

    Φτιάκας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Στην ψυχοθεραπεία δεν χρησιμοποιούμαι τόσο πολύ διαγνώσεις (φοβίες, κρίση πανικού). Αυτά είναι ιατρικά απλά και μόνο για τη συνεννόηση γιατρών και για φαρμακευτική αγωγή. Στην ψυχοθεραπεία θα βοηθηθείς αν εξηγήσεις του ψυχοθεραπευτή τί ακριβώς βιώνεις (όχι το πώς λέγεται αυτό) και με τί συναισθήματά σου συνδέεται ή άλλες σκέψεις, αλλά και πως όλα αυτά επηρεάζουν ή αλλάζουν το πλαίσιό σου (σημαντικούς σου ανθρώπους).

    Κωνσταντίνου Υβόνη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λεμεσός

  • Καλησπέρα σας, πολύ δύσκολα όλα αυτά που περιγράφετε ίσως έφτασε η στιγμή να ζητήσετε υποστήριξη. Με την κατάλληλη βοήθεια όλα αυτα τα συμπτώματα του άγχους, μπορούν να ξεπεραστούν σταδιακά. Θα βοηθούσε πολύ να κουβεντιάσουμε από κοντά όλα αυτά που σας ταλαιπωρούν για να σας προτείνω μια εξατομικευμένη αντιμετώπιση του θέματος σας.

    Μιχαλοπούλου Βασιλική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Βύρωνας

  • Αποταθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας! Θα σας βοηθήσει να αποκτήσετε την απαραίτητη αυτοπεποίθηση και αυτογνωσία, για να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε τα θέματα που σας κάνουν δυσλειτουργικούς στην καθημερινότητά σας! Όσο πιο νωρίς αποταθείτε, τόσο πιο γρήγορα θα γίνουν ορατά τα αποτελέσματα, στην καθημερινότητά σας!

    Μπαμπογλιάν Οχανές - Οβίκ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέος Κόσμος

  • Κάποιες φορές οι κρίσεις πανικού μπορεί να συνοδεύονται και από αγοραφοβία. Είναι γενικά συχνό όταν έχουμε κρίσεις πανικού να αναζητούμε την ασφάλεια, οπότε για να ανακουφιστούμε αρχίζουμε και αποφεύγουμε καταστάσεις που νομίζουμε ότι θα μας αγχώσουν ή ότι μας τις προκαλούν. Σαφώς αυτό δεν είναι η λύση αλλά μπορεί και να επιβαρύνει ακόμα περισσότερο την κατάσταση. Με την ψυχοθεραπεία θα μπορέσετε να κατανοήσετε τον μηχανισμό του άγχους, τι σας προκαλεί το άγχος και τις κρίσεις και να το ξεπεράσετε.

    Αγωγιάτου Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Καλαμαριά

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να συζητήσετε τα θέματά σας και να μπορέσετε να βελτιώσετε την ζωή και την καθημερινότητά σας. Σε περίπτωση που δυσκολεύεστε να βγείτε έξω από το σπίτι, θα ήταν χρήσιμο να το πράξετε άμεσα για να μην αφήσετε να χρονίσει η κατάσταση. Θα μπορούσατε για αρχή να ζητήσετε συνεδρίες online, αλλά η προσωπική επαφή είναι προτιμητέα.

    Καραγιάννη Πηνελόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Ομαδική Αναλύτρια

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας,
    Αρχικά μπράβο σας που έχετε την δύναμη να κοιτάξετε μέσα σας και να μιλήσετε για αυτό το ζήτημα. Θα σας βοηθούσε σίγουρα η επαφή με κάποιον ψυχοθεραπευτή. Είναι να σημαντικό να δουλέψετε θεραπευτικά με κάποιον πιστοποιημένο ψυχοθεραπευτή που να σας αποπνέει εμπιστοσύνη και σεβασμό. Ότι άλλο χρειαστείτε, είμαι στη διάθεση σας.
    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Καλημέρα σας. Οι κρίσεις πανικού είναι το πρώτο "καμπανάκι" του οργανισμού που ενημερώνει ότι υπάρχει συσσωρευμένο άγχος. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε το άγχος αλλά και να εντοπίσετε την πυγή του.

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι δεν είχα δει την ερώτησή σας. Η μετάβαση απο την εφηβική στην ενήλικη ζωή αποτελεί μία ιδιαίτερη περίοδο της ζωής ενός ανθρώπου με πολλές προκλήσεις που μπορεί να φέρει άγχος και φόβο. Αν σας συμβαίνει για μεγάλο χρονικό διάστημα και επαναλαμβανόμενα καλό θα ήταν να αναζητήσετε ψυχολογική υποστήριξη ώστε να αντιμετωπιστεί πριν εξελιχθεί. Για ό,τι χρειαστείτε παραμένω στην διάθεσή σας.

    Εκ Βαθέων - Ζιωτοπούλου Ευαγγελία

    Παιδοψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται δύσκολο αυτό που περνάτε. Χρειάζεται μια πιο συστηματική διαχείριση και κάποιο ικανό χρονικό διάστημα προκειμένου να υποχωρήσουν τα συμπτώματα. Η ψυχοθεραπεία βοηθά σε τέτοιες περιπτώσεις.

    Βρεττού Αγγελική

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας! Είναι σημαντικό να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο ο οποίος θα σας βοηθήσει και αν κρίνει πως χρειάζονται οι δυσκολίες σας περαιτέρω διερεύνηση, θα σας παραπέμψει για την διάγνωση σε κάποιον ψυχίατρο.

    Αποστολοπούλου Πηνελόπη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Γκύζη

  • Φαίνεται με όσα αναφέρατε να βιώνετε ένα γενικευμένο άγχος, μία γενικευμένη φοβία, την οποία έχετε σωματοποιήσει κάποιες φορές στο παρελθόν, παθαίνοντας κρίσεις πανικού. Αρχικά θέλω να σας δώσω μερικές πληροφορίες για τον φόβο, το άγχος και την ανησυχία. Ο φόβος προκύπτει όταν η απειλή είναι άμεση και υπαρκτή, λειτουργεί δηλαδή ως ένα μέσο επιβίωσης. Για παράδειγμα, αν δούμε έναν σκύλο αγριεμένο να τρέχει καταπάνω μας, θα αρχίσουμε να τρέχουμε. Αυτό είναι βοηθητικό. Από την άλλη, η ανησυχία και το άγχος προκύπτουν όταν αντιλαμβανόμαστε μία μελλοντική απειλή, η οποία δεν είναι άμεση και κατά πάσα πιθανότητα είναι ανύπαρκτη. Για παράδειγμα, ότα... Διάβασε περισσότερα

    Καργάκης Εμμανουήλ - Internus

    Κλινικός Συμβουλευτικός Ψυχολόγος MA - Γνωσιακή - Συμπεριφορική ψυχοθεραπεία

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Εαν νιώθετε ότι χρειάζεστε βοήθεια καλό θα ήτανε να απευθυνθείτε σε εναν ψυχολόγο ώστε να μπορέσετε ολοκληρωμένα να συζητήσετε αυτά που σας απασχολούν και μαζί να διαμορφώσετε τη θεραπευτική σας πορεία.

    Λέκκου Ελένη Α.

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει να ξεπεράσετε τις φοβίες σας!είμαστε στην διάθεση σας ότι χρειαστείτε, μπορείτε να μας καλέσετε οποιαδήποτε στιγμή

    Κέντρο Μεσίνη

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Κερατσίνι

  • Το ότι δεν πάτε στην σχολή , θα μπορούσε να είναι , μία συμπεριφορά ασφαλείας, απέναντι στις κρίσεις
    άγχους σας. ' Φόβος του φόβου' .Δεν πηγαίνετε, γιατί φοβάστε μην πάθετε κρίση πανικού.
    Τι εννοείτε 'έχετε παραμελήσει τις κρίσεις πανικού'? Υπάρχει σχετική αξιολόγηση, 'η ακολουθεί-
    τε κάποιες ασκήσεις?
    Η εξοικείωση με τις γνωσιακές συμπεριφοριστικές τακτικές, θα ήταν εξαιρετικά βοηθητικές για σας.

    Κέντρο Συμβουλευτικής & Ψυχοθεραπείας Λαφαζάνογλου Μαρία & Συνεργάτες

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Ερυθραία

  • Προφανώς η πρώτη κίνηση θα ήταν να επικοινωνήσετε με έναν ειδικό. Υπάρχει πληθώρα από πιστοποιημένους, από επίσημους φορείς, ειδικούς. Μπορείτε να κάνετε κι online συνεδρίες από έμπειρους επαγγελματίες, αν σας δυσκολεύει η μετακίνηση. Αλλιώς βρείτε κάποιον στην περιοχή σας και αυτοφροντιστείτε. Το άγχος έχει πάντα κάτι να μας πει. Με λίγη βοήθεια, ας το ακούσουμε.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας. Η ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να σας βοηθήσει πολύ με το άγχος σας στο να κατανοήσετε από πού προέρχεται και πώς μπορείτε να το αντιμετωπίσετε.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Η περιγραφή σας αρχικα 'δίνει' ενδείξεις Αγχωδους Διαταραχης η οποία διευρύνεται επειδή παραμένει αφροντιστη. Προτείνω ν απευθυνθείτε σε πιστοποιημενο ψυχοθεραπευτη/τρία, είτε ψυχολογο είτε ψυχίατρο και να μπείτε σε πλαίσιο Ψυχοθεραπείας. Αν χρειάζεστε και φαρμακευτική αγωγή θα αξιολογηθεί από την/τον ειδικο

    Δαβλέρη Eιρήνη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κόρινθος

  • Αν έχεις αποφασίσει να ζητήσεις βοήθεια είσαι σε καλό δρόμο για να αντιμετωπίσεις τη φοβία σου. Η ψυχοθεραπεία σίγουρα θα σε βοηθήσει πολύ.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Μη διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια! Αρχικά αναζητώντας ψυχοθεραπεία και αν κριθεί απαραίτητο ψυχίατρος για φαρμακευτική αγωγή.Παρα πολύς κόσμος στις μέρες μας υποφέρει από άγχος και στρες, υπάρχει όμως ελπίδα μπορούν να φτιάξουν τα πράγματα αν πάρεις την απόφαση να σε φροντίσεις!

    Χορομίδου Δανάη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας, είναι βασικο να διερευνηθεί εάν παθαίνετε κρισεις πανικού η κρισεις άγχους, υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος μπορεί να παθαίνει και τα 2 ανάλογα το ερέθισμα. πολλές φορες η ανησυχία οτι θα υπάρξει κρίση πανικού η άγχους οδηγεί κάποιον στον να απομονωθεί....

    Καρόπουλος Κωνσταντίνος

    Ψυχοθεραπευτής - Συνθετικός Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας,

    Οι δυσκολίες που περιγράφετε ακούγεται ότι έχουν μειώσει τη λειτουργικότητα σας. Πράγματι, χρειάζεται να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας, παρόλο που αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να είναι δυσφορικό για εσάς να μιλήσετε σε ένα άγνωστο πρόσωπο. Θα μπορούσατε να ξεκινήσετε συνεδρίες εξ αποστάσεως αρχικά, ώστε να μιλάτε από την "ασφάλεια" του χώρου σας και σταδιακά να βρεθείτε σε δια ζώσης συνεδρίες, όταν αισθανθείτε έτοιμ@.

    Παραμένω στη διάθεση σας για ό,τι χρειαστείτε.

    Εμμανουέλα-Μαρίνα Βιντιάδη
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια MSc

    Βιντιάδη Εμμανουέλα-Μαρίνα

    Ψυχολόγος

    Κηφισιά

  • Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε τον εαυτό σας και το λόγο που βιώνετε έντονο άγχος.

    Σαρρή Σύλβα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας, η συμπτωματολογία που περιγράφεται παραπέμπει σε αυξημένες μορφές άγχους, που απο ότι αναφερεται σας έχει επηρεάσει και στην καθημερινότητά σας. Σε αυτές τις περιπτώσεις σε αρχικό στάδιο χρειάζεται να γίνει μια εκτίμηση του βαθμού και της έντασης του άγχους που αντιμετωπίζουμε στην ζωή μας, των δυσκολιών που μας δημιουργεί και έπειτα η δημιουργία ενός ψυχοθεραπευτικού πλάνου για την καταπολέμηση και την βελτίωση της συμπτωματολογίας καθώς και την καλύτερη διαχείριση του άγχους. Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία ενδείκνυται και αποτελεί αποτελεσματική μέθοδο στην καταπολέμηση τέτοιων δυσκολιών.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια από τη σελίδα του dοctoranytime και να ψάξετε τα προφίλ των επαγγελματιων, ώστε να δείτε ποιός ταιριάζει σε εσάς για να αντιμετωπίσετε τις αγχώδεις διαταραχές που έχετε

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • καλημέρα σας! Είναι σημαντικό που αναγνωρίζεται αυτό που σας συμβαίνει και είναι κάτι που μπορείτε να αντιμετωπίσετε. Αναζητήστε βοήθεια απο ειδικό το συντομότερο δυνατό και όλα θα πάνε καλά!

    Μπούρα Ευγενία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Αν έχετε φοβίες, διαταραχές άγχους ή κρίσεις πανικού, καλύτερα να αξιολογηθεί αυτό από ειδικό, δηλαδή ψυχίατρο ή ψυχολόγο κλινικής ειδίκευσης. Απλά επειδή φοβάστε ή αγχώνεστε, δε σημαίνει αναγκαστικά ότι έχετε μια κλινική διάγνωση. Απευθυνθείτε σε ειδικό στην περιοχή σας.

    Restart Coaching & Psycological Solutions

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλημέρα σας,
    Πράγματι το αίσθημα άγχους και οι σωματικές του εκδηλώσεις μπορεί να είναι εξαιρετικά ενοχλητικές και να μας εμποδίζουν στην καθημερινότητά μας, οδηγώντας σε αποφυγή δραστηριοτήτων που μέχρι πρότινος μας ήταν ευχάριστες και δημιουργώντας την αίσθηση ότι κινδυνεύουμε. Η άμεση ύφεση των έντονων συμπτωμάτων (π.χ. κρίση πανικού) μπορεί να γίνει με φαρμακοθεραπεία (εφόσον κρίνει ένας ψυχίατρος ότι κάτι τέτοιο ενδείκνυται για την περίπτωσή σας), ενώ η διαχείριση των αγχογόνων συνθηκών και καταστάσεων ή της γενικότερης αίσθησης άγχους μπορεί να δουλευτεί με την υποστήριξη ενός ψυχοθεραπευτή.

    Γκιόκα Σεβαστή

    Ψυχολόγος - Σχεσιακή Ψυχαναλυτική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα, ακούγεται δύσκολο αυτό το οποίο περνάτε, ειδικά και εφόσον αναφέρετε πως επηρεάζει άμεσα την καθημερινή σας λειτουργικότητα. Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου να γίνει μία αξιολόγηση της κατάστασης και να σας δοθεί η κατάλληλη βοήθεια.

    Με εκτίμηση,
    Ξένια Φουρτούνα

    Φουρτούνα Ξένια

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Δάφνη

  • Αρχικά αν έχετε και σωματικά προβλήματα (που μοιάζουν με τη κρίση πανικού) εξασφαλίστε αρχικά ότι ιατρικά είστε οκ. Από εκεί και πέρα χρειάζεται να επισκεφτεί έναν ειδικό ψυχικής υγείας

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Καλό θα ήταν εφόσον το επιθυμείτε να επισκεφτείτε κάποιον γιατρό ή ψυχολόγο προκειμένου να σας κατατοπίσουν.

    Καραγιάννης Παναγιώτης MAPPCP, DPsych

    Ψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας, συνήθως οι κρίσεις πανικού, με τον καιρό, έχουν την τάση να γενικεύονται και να σιγά σιγά μας δυσκολεύουν όλο και περισσότερο. Εάν τα συμπτώματα είναι έντονα και ταλαιπωρείσθε καθημερινά, θα πρότεινα αρχικά να συμβουλευτείτε έναν ψυχίατρο για τυχόν λήψη φαρμακευτικής αγωγής (η οποία ανακουφίζει από τη συμπτωματολογία σχετικά γρήγορα) και μετέπειτα συνεργασία με κάποιον ψυχοθεραπευτή για να κατακτήσετε τα εφοδια/εργαλεία εκείνα που θα σας βοηθήσουν για τη μελλοντική μείωση ή αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού ή της αγχώδους διαταραχής.

    Καμτσαδέλη Βασιλική (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Καλημέρα σας.
    Κατανοώ τη δυσκολία σας.
    Η εκδήλωση αγχώδους συμπτωματολογίας μπορεί να λάβει πολλές εκφάνσεις διαφορετικής έντασης .Δε χρειάζεται να συμβεί μόνο σε περιπτώσεις που ''κάτι σημαντικό μας έχει στρεσάρει''..
    Πολλές φορές μαζεύουμε και αποθηκεύουμε άγχος, το οποίο εξωτερικεύεται με πληθώρα σωματικών συμπτωμάτων σε στιγμές που δεν υπάρχει εξώφθαλμος στρεσογόνος παράγοντας.
    Ίσως αυτή τη στιγμή που η συμπτωματολογία είναι αρκετά έντονη και δυσχαιρένει την καθημερινότητά σας ,να ήρθε η ώρα να <<σάς φροντίσετε>>.
    Πιθανότατα, η δέσμευση σε μια ψυχοθεραπευτική διαδικασία με έναν θεραπευτή που
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τσοπανάκη Γρηγορία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καλαμάτα

  • Όλες οι φοβίες δυστυχως εντάσσονται η πηγάζουν από αγχώδη διαταραχή.οτιδηποτε χρειαζεστε στη διάθεση σας για να βοηθήσουμε όσο περισσότερο μπορούμε.

    Χριστίνα Σέκουλη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχίατρος

    Θέρμη

  • Καλημέρα σας ,
    Το άγχος όπως και οι κρίσεις ΠΑΝΙΚΟΥ ταλαιπωρούν ιδιαίτερα το άτομο που πάσχει . Είναι όμως καταστάσεις όπου αν φροντιστούν μπορούν να κάνουν τι άτομο πιο λειτουργικό και να μην υποφέρει τόσο .

    Σίγουρα χρειάζεται να δείτε έναν ψυχολογο ο οποίος θα κρίνει αν χρειάζεται και η παραπομπή σε έναν ψυχίατρο για ίσως μια βοηθητική φαρμακευτική αγωγη.
    Η ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙα όμως αποτελεί σημαντικό μέρος της θεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα.

    Στο κέντρο μας προσφέρουμε διαφόρων ειδών ψυχοθεραπείας όπως και υπηρεσίες ψυχιάτρου και σίγουρα θα βρείτε αυτό που σας ταιριάζει.
    Κάλεστε μας για να κλείσουμε το ραντεβού σα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλημερα σας .
    Οι κρίσεις πανικού είναι ένα σύμπτωμα κοινό για πολλούς ανθρώπους στη σημερινή εποχή.
    Πλημμυρίζουν τον άνθρωπο από συναισθηματα δυσάρεστα .
    Υπάρχουν τρόποι να αντιμετωπιστούν τόσο οι κρίσεις όσο και το άγχος που συνδέεται με τον ερχομό ενός νέου επεισοδίου.
    Η ψυχοθεραπεία και κυρίως οι Γνωσιακή Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία αποτελεί ένα τρόπο όπου μπορεί κανείς να μάθει να διαχειρίζεται τέτοιου είδους προβλήματα με ένα πιο αποτελεσματικό και λειτουργικό τρόπο.

    Σπύρου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Πετράλωνα

  • Τότε ίσως, ήρθε η ώρα για να βρείτε βοήθεια. Είναι άδικο, να ζείτε με αυτόν τον τρόπο.

    Βασιλείου Εύη

    Ψυχολόγος

    Βούλα

  • Από την σύντομη περιγραφή σας μπορώ να πω πως στην περίπτωσή σας μπορούμε να μιλήσουμε για γενικευμένη διαταραχή άγχους και κρίσεις πανικού. Αν πάλι οι κρίσεις πανικού συμβαίνουν χωρίς ένα προφανές αίτιο π.χ ξυπνάτε από τον ύπνό σας με κρίσεις πανικού, τότε μιλάμε για διαταραχή πανικού. Πέρα από τις λεπτομέρειες στην διάγνωση το βάρος είναι στην θεραπεία. Στις περιπτώσεις αυτές η φαρμακολογική αντιμετώπιση είναι η χορήγηση βενζοδιαζεπινών. Όμως η αποδεδειγμένα αποτελεσματικότερη θεραπεία είναι η γνωσιακή-συμπεριφοριστική.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να γίνει εκτίμηση της κατάστασης

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Από τη στιγμή που υπάρχει πια δυσκολία διαχείρισης του άγχους, θα σας βοηθούσε πολύ αν απευθυνόσασταν σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας!

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Είναι σημαντικό να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ώστε να μπορέσετε να διαχειριστείτε το άγχος και να ανακτήσετε τη λειτουργικότητα σας στην καθημερινότητα.Οι κρίσεις πανικού δεν είναι επικίνδυνες αλλά είναι αρκετά δυσάρεστες, μέσα από την ψυχοθεραπεία οι κρίσεις μειώνονται ή και σταματούν εντελώς.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γειά σας!
    Πράγματι, οι κρίσεις πανικού που δεν αντιμετωπίζονται μπορεί να οδηγήσουν σε αγοραφοβία ή γενικευμένη αγχώδη διαταραχή!
    Πρέπει να μιλήσετε με ένα ειδικό ψυχολόγο για αξιολόγηση και ψυχοθεραπεία ή ψυχίατρο για φαρμακοθεραπεία!

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Αυτό που περιγράφετε είναι μια πολύ οδυνηρή κατάσταση και σας εμποδίζει από το να ολοκληρώσετε τους στόχους σας, όπως οι σπουδές σας. Φαντάζομαι πως αυτή τη στιγμή θα σας φαίνεται σαν αδιέξοδο. Υπάρχει λύση, μπορείτε να βγείτε από αυτό και να συνεχίσετε τις δραστηριότητες και τη ζωή σας, αλλά θα χρειαστείτε βοήθεια.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Οι δυσκολίες που αναφέρετε αφορούν γενικότερα το φάσμα των διαταραχών άγχους. Πολύ συχνά οι επαναλαμβανόμενες κρίσεις πανικού δημιουργούν φοβίες (όπως πχ. η αγοραφοβία), αφού το άτομο φοβάται μη ξαναπάθει κρίση. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας ωφελήσει σημαντικά ώστε να απαλλαγείται από όλη την αγχώδη συμπτωματολογία αλλά και να βρούμε ποια αιτία είναι αυτή που πυροδοτεί το άγχος και τις συνακόλουθες κρίσεις. Προσπαθήστε να μην το αμελήσετε παραπάνω. Ένας ψυχοθεραπευτής θα σας ανακουφίσει σημαντικά.

    Τζο Γρηγοριάδου, Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Γεια σας. Εάν όντως αντιμετωπίζετε κάποια αγχώδη διαταραχή, να ξέρετε ότι η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό, έως και του σημείου του να την ξεπεράσετε εντελώς! Έχω βοηθήσει πολλούς θεραπεύομενους μου με τέτοιες δυσκολίες , με μεγάλη επιτυχία. Θα χαρώ να βοηθήσω. Όπως και να έχει μην το αφήσετε γιατί είναι κάτι που αντιμετωπίζεται . Στη διάθεση σας.

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλησπέρα, είναι σημαντικό να αναζητήσεις βοήθεια, ακούγεται έντονα η ανάγκη σου για ανακούφιση. Οι αγχώδεις διαταραχές είναι αρκετά επώδυνες για το άτομο που τις βιώνει και επειδή (δυστυχώς ή ευτυχώς)δεν είναι ορατές συνήθως τις αγνοούμε. Υπάρχουν πολλοί ειδικοί και ιδιωτικά αλλά και σε δημόσιες δομές. Μία γρήγορη αναζήτηση στο ίντερνετ θα βγάλει αρκετά αποτελέσματα. Εύχομαι ότι καλύτερο.

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό και να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να μπορείτε να λειτουργείτε στην καθημερινότητά σας και να διαχειρίζεστε το άγχος σας.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Χρειάζεται να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να διερευνήσετε περισσότερο τους λόγους που έχουν συμβάλλει στην εκδήλωση του άγχους και να λάβετε εξειδικευμένη υποστήριξη.

    Κουφοπούλου Σοφία - Δράση Ψυχής

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.
    Εφόσον έχετε συναίσθηση του άγχους σας και ότι αυτό προκαλεί τη δυσλειτουργία της καθημερινότητάς σας είναι ένα πρώτο βήμα, για να αντιμετωπίσετε την κατάσταση που σας δυσκολεύει. Θα ήταν σκόπιμο και χρήσιμο να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή, για να συζητήσετε τις δυσκολίες σας και να βοηθηθείτε με οργανωμένη στρατηγική και πλάνο. Εφόσον αφεθείτε στις διαστρεβλωμένες -πιθανώς- σκέψεις για τη δυσκολία σας τα πράγματα μπορεί να περιπλακούν. Ζητείστε άμεσα υποστήριξη.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας, η συσσώρευση άγχους μπορεί να επιδεινώσει την Ψυχική μας κατάσταση. Συνήθως συμβαίνει όταν πια οι στρατηγικές αντιμετώπισης που έχουμε υιοθετήσει από την παιδική μας ηλικία προκειμένου να επιβιώσουμε δεν λειτουργούν πια. Η αλλαγή τρόπου σκέψης βοηθάει στη μείωση του άγχους και στην ανάκτηση της λειτουργικότητας μας. Είναι αναγκαίο να μην αφήσετε άλλο την κατάσταση σας να επιδεινωθεί.

    Γεωργακοπούλου Σταυρούλα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε κάποιον ψυχολόγο για να μιλήσετε με περισσότερες λεπτομέριες για τις φοβίες και το αγχος σας και να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία.

    Παππά Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Ανάβυσσος

  • Καλησπερα σας.Απο αυτα που γραφετε καταλαβαινω πως ξεκινησατε να εχετε καποιες κρισεις πανικου...οι οποιες εξελιχθηκαν σε φοβιες και διαταραχες συνεχους αγχους.Υποθετω πως ολα αυτα επηρεαζουν την καθημερινοτητα σας αλλα και τον ψυχισμο σας!!Μην αφηνετε τον χρονο να περνά.Εστιαστε στο πώς θα βοηθηθειτε με την βοηθεια καποιου ειδικου και σιγα σιγα θα μπορεσετε και να βρειτε απαντησεις στις ερωτησεις σας και βεβαιως μεσω της θεραπευτικης διαδικασιας θα αντιληφθειτε πολλα "θολα" σημεια.

    Λυκουρέντζου Χρυσάνθη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω ότι αυτό που περνατε είναι πολυ δυσκολο για να πουμε ομως πως κάτι είναι διαταραχή αγχους χρειάζεται πάνω από 6 μήνες να υπάρχουν συμπτώματα συγκεκριμένα. Καλο ειναι να ζητήσετε συμβουλή από κάποιον ειδικό θα βρείτε άμεσα ανακουφιση. Είναι σημαντικό να ακουμε το σώμα μας και τις ανάγκες μας.

    Ανδρεαδάκη Καλλιόπη

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα αρχικά μπράβο που έρχεστε σε επαφή με αυτό που νιώθετε και δεν το αγνοείτε. Η συνειδητοποίηση είναι ένα άλμα προς την κατεύθυνση της βελτίωσης και της απελευθέρωσης από ό,τι μας δυσκολεύει.
    Παραμένω στην διάθεση σας εφόσον θελήσετε να αναζητήσετε θεραπευτική υποστήριξη- βοήθεια!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας,
    θα σου πρότεινα να απευθυνθείς κάπου να το συζητήσεις ώστε να μπορέσεις να εξακριβώσεις τι είναι αυτό που σε αγχώνει μέσα στην καθημερινότητα σου. Ποιες αλληλεπιδράσεις σου με το περιβάλλον σου (τους ανθρώπους σου) και ποιες αφηγήσεις / αξίες σου τέμνονται με τέτοιο τρόπο στην καθημερινότητα σου ώστε το άγχος που αναπτύσσεις μεν να αποτελεί επίπονο για εσένα (κουράγιο σου εύχομαι και να ορθοποδήσεις γρήγορα) δε να είναι χρήσιμο για την συνολική σου καθημερινότητα ώστε να υπάρχει (κάπου βοηθάει και κάπου πονάει δηλαδή). Η φοβίες ανήκουν εν γένει στις κατηγορίες άγχους.

    Μιρμίγκης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαριλάου

  • Εστιάστε στο ότι χρειάζεστε βοήθεια και αναζητήστε ένα πλαίσιο που να σας επιτρέψει να μιλήσετε.
    Α.Β. , Κλινικός ψυχολόγος

    Βαμβακά Αθηνά

    Κλινική Ψυχολόγος

    Βόλος

  • Καληςπερα,

    Μια επίσκεψη σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχίατρο, ψυχολογο) θα σας ανακουφίσει και θα σας βοηθήσει να βρείτε διεξόδους και τρόπους διαχείρισης αυτών που σας δυσκολεύουν .

    Καράμπελα Ηλιάνα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Βριλήσσια

  • Καλό θα είναι να απευθυνθείτε άμεσα σε ειδικό για να βρείτε τη ρίζα του προβλήματος έτσι ώστε με τη βοήθεια του να το αντιμετωπίσετε και να πάτε παρακάτω.

    Νικολάου Αντιγόνη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κοινωνική Λειτουργός

    Ιωάννινα

  • Καλησπέρα, πρέπει να επισκεφτείτε έναν ειδικό, ψυχολόγο ή ψυχίατρο προκειμένου να κάνει τη σωστή διάγνωση και να σας κατευθύνει σχετικά. Βεβαιωθείτε ότι ο ειδικός που θα επισκεφτείτε διαθέτει άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος! Σμαράγδα Δημητρά Ψυχολόγος, Θέμιδος 4,Μαρούσι

    Δημητρά Σμαράγδα

    Δικαστική Ψυχολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, οι κρίσεις πανικού έρχονται σαν ειδοποίηση, θέλουν να σας ενημερώσουν ότι έχετε ξεπεράσει τα όρια σας και χρειάζεται να φροντίσετε τον εαυτό σας. Δουλεύοντας με το αγχος σας, ψάχνοντας τις αιτίες που το δημιουργούν και φτιάχνοντας μια καθημερινότητα η οποία να είναι λειτουργική για εσάς είναι ένας τρόπος να φροντίσετε αποτελεσματικά τον εαυτό σας και να μειωθούν οι κρίσεις πανικού. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει πολύ.

    Γκέγκα Ευαγγελία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας/ Ψυχοθεραπεύτρια/ Κοινωνική Λειτουργός.

    Κηφισιά

  • Το καλύτερο δώρο που θα μπορούσατε να κάνετε στον εαυτό σας για να ανακουφιστείτε είναι σήμερα κιόλας να απευθυνθείτε σε κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας και να βρείτε από κοινού το μονοπάτι προς την εσωτερική σας γαλήνη ισορροπία και ενδυνάμωση

    Σαβριάδης Σάββας

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πετράλωνα

  • Καλησπέρα σας, θα πρέπει να δείτε έναν ειδικό για να μπορέσει να σας βοηθήσει άμεσα.

    Παπαχρήστου Ανδριάνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας. Δεν χρειάζεται να το περνάτε μόνος/μόνη. Αναζητήστε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας να πάρετε φροντίδα και καθοδήγηση.

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Μάλλον πρόκειται για διαταραχή άγχους. Θα πρότεινα να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο για να σας δώσει την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (μήνες, ίσως και χρόνο). Στο μεταξύ θεωρώ απαραίτητο να αρχίσετε να μιλάτε με κάποιον ψυχολόγο, για να καταλάβετε ακριβώς τι σας προκαλεί το άγχος αυτό και πώς θα μπορέσετε να το διαχειριστείτε καλύτερα. Αν θέλετε μπορείτε να κλείσετε ένα πρώτο ραντεβού μέσω του προφίλ μου για να δω αν και πώς θα μπορέσω να σας εξυπηρετήσω.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημέρα σας, κατανοώ το πρόβλημα σας. Θεωρώ πως μπορώ να σας βοηθήσω αν και χρειάζομαι παραπάνω πληροφορίες έτσι ώστε να κατανοήσω σε βάθος αυτό που βιώνετε. Σύμφωνα με αυτά που γράψατε πάντως, θεωρώ πως θα ήταν καλό να ξεκινήσετε άμεσα με κάποιον ειδικό έτσι ώστε να μην επιδεινωθεί περαιτέρω η κατάσταση. Είναι κάτι που μπορεί μα ξεπεραστεί με θέληση και σωστή καθοδήγηση. Ό,τι χρειαστείτε είμαι στη διάθεση σας!

    Χανή Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πολύγωνο

  • Θα πρέπει να συμβουλευθείτε ειδικό ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή, προκειμένου να σας συστήσει θεραπεία, αρχικά ψυχοθεραπεία κι αν χρειάζεται και φαρμακευτική θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός