• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 19/12/2023

Τελευταία νιώθω όλο και περισσότερο ότι κάτι δεν πάει καλά με μένα. Έχω χάσει ενδιαφέρον για βασικά πράγματα που παλιά λάτρευα να κάνω. Δεν βλέπω μέλλον σε τίποτα. Που πρέπει να απευθυνθώ;

33 ειδικοί απάντησαν

  • Η ανηδονία είναι προπομπός ή σύμπτωμα της κατάθλιψης. Η mild depression μπορεί να αντιμετωπιστεί από ψυχολόγο. Αν πρόκειται για μείζονα κατάθλιψη θα χρειαστεί ΚΑΙ η συνδρομή ψυχίατρου.

    Παραράς Πολύβιος

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Η συνεργασία με έναν ψυχολόγο θα σας βοηθούσε να βρείτε τον παλιό σας εαυτό, και να σταματήσει αυτό το αίσθημα του ανικανοποίητου. Κάποιες φορές μπορεί να χρειαστεί και η συνεργασία με κάποιον ψυχίατρο για φαρμακευτική αγωγή

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας,

    Για αρχή να σας πω πως αυτά τα συμπτώματα τα έχουν βιώσει αρκετοί άνθρωποι σε κάποιες φάσεις της ζωής τους, και ενώ είναι πολύ δύσκολο να τα διαχειρίζεστε καθημερινά, η συνεργασία με κάποιον ψυχολόγο/ψυχίατρο θα σας βοηθήσει να βρείτε τα αίτια αυτής της αλλαγής στη διάθεσή σας, καθώς και τρόπους διαχείρισης.

    Θα σας πρότεινα να ψάξετε στο διαδύκτιο και να διαλέξετε ποιο είδος ψυχοθεραπείας σας ταιριάζει (γνωστική συμπεριφορική, ψυχοδυναμική, συστημική, Gestalt κ.ά) και στη συνέχεια να αναζητήσετε τον ανάλογο ειδικό.

    Ελπίζω να βοήθησα!

    Ντούρου Ηλιάνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα όλα όσα αναφέρετε άπτονται του χώρου της Ψυχοθεραπείας. Κάντε ένα δώρο στον εαυτό σας, βρείτε ένα ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή της εμπιστοσύνης σας και τολμήστε. Θα ανακουφιστείτε !

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.
    Θα ήταν χρήσιμο και βοηθητικό να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Πρώτα από όλα για να εκφράσετε τους προβληματισμούς σας και ύστερα να σας καθοδηγήσει ο ίδιος / η ίδια για το ποιές θεραπευτικές οδούς μπορείτε να ακολουθήσετε.

    Μάτος Ορέστης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πλάκα

  • καλησπέρα σας. Πολλές φορές όταν βρισκόμαστε σε ένα μεταβατικό στάδιο της ζωής μας μπορεί να κάμπτεται η ενέργεια μας και να θέλουμε να ρίξουμε λίγουσ τουσ ρυθμούσ και να γίνουμε πιο εσωστρεφείς έτσι ώστε να κάνουμε μία εξοικονόμηση δυνάμεων ώστε να τη διοχετεύσουμε σε κάτι σημαντικό που μας απασχολεί. Σε αυτή τη διαδικασία η συμβολή ενός ψυχολόγου μπορεί να είναι καίρια και αρκετά βοηθητική.

    Νταή Ιφιγένεια

    Ψυχολόγος

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας. Τα συμπτώματα που περιγράφεται είναι δυστυχώς πολύ συχνά σε πάρα πολλούς ανθρώπους. Χρειάζεται να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο για την αλλαγή της ψυχολογικής σας κατάστασης. Εαν θέλετε μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου να συζητήσουμε περαιτέρω.

    Κατσούλη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Είναι σημαντικό που αντιλαμβάνεσαι τις αλλαγές στα συναισθήματά σου και την απώλεια ενδιαφέροντος σε πράγματα που παλιότερα απολάμβανες. Υπάρχουν διάφοροι ειδικοί που μπορούν να βοηθήσουν σε αυτή την κατάσταση.
    Ένας ψυχολόγος ή ένας ψυχίατρος μπορεί να είναι πολύ χρήσιμος. Ο ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει να εξερευνήσεις τα συναισθήματά σου, να αναγνωρίσεις τις σκέψεις και τα πρότυπα συμπεριφοράς που ενδέχεται να σε επηρεάζουν αρνητικά. Από την άλλη, ένας ψυχίατρος μπορεί να συζητήσει μαζί σου την πιθανότητα χρήσης φαρμάκων, αν κριθεί απαραίτητο.
    Το να ζητήσεις βοήθεια είναι ένα σημαντικό βήμα προς την ανακούφιση και την ανάκτηση του
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Για Γνωστική συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία (CBT), ή Αποδοχής και Δέσμευσης (ACT)

    Μούσκου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Λευκωσία

  • Καλησπέρα,

    Αν είναι μικρό το χρονικό διάστημα που έχετε χάσει το ενδιαφέρον σας (μικρότερο από 6 μήνες) τότε ίσως να βιώνεται μία δύσκολη ή μεταβατική φάση στην ζωή σας. Συνήθως κάτι τέτοιο γίνεται μετά από μία απώλεια ή ματαίωση. Είναι δηλαδή μία περίοδο πένθους. Διαφορετικά αν δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο καλό είναι να το δουλέψετε ψυχοθεραπευτικά. Να επεξεργαστείτε δηλαδή με την βοήθεια ψυχοθεραπευτή τα συναισθήματα αυτά.

    Χατζηαναστασίου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Νέα Μάκρη

  • Καλησπέρα! Για να σου δώσω μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση θα ήταν χρήσιμο να κάνουμε μια συνεδρία και να μου εξηγήσεις τι ακριβώς έχει αλλάξει και πως αυτό επηρεάζει την καθημερινότητά σου. Θα πρότεινα να επισκεφτείς κάποιον σύμβουλο ψυχικής υγείας για να εκτιμήσει την κατάσταση σου και να σου πει αν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο. Φιλικά , Σοφία

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Πόρτο Ράφτη

  • Καλησπέρα σας θα ήταν βοηθητικό να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο με σκοπό την εκτενέστερη διερεύνηση της κατάστασης και την δημιουργία ψυχοθεραπευτικού πλάνου παρέμβασης για την άμεση αντιμετώπιση των προβλημάτων που φαίνονται να σας απασχολούν.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Γεια σας! Πολλές φορές, ένα μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων φτάνουν σε ένα σημείο κρίσης στη ζωή τους. Κάτι τέτοιο μπορεί να σημαίνει πως ναι μεν η κρίση φέρνει φόβο για την απώλεια του παλιού, ωστόσο είναι και το σημείο εκκίνησης για το καινούργιο. Φαίνεται τρομακτικό, παρόλα αυτά, με μια μικρή προσπάθεια και με λίγη καλή θέληση, υπάρχει η δυνατότητα για την ανακάλυψη του νέου στη ζωή. Μια συνεδρία συμβουλευτικής ψυχοθεραπείας πραγματικά μπορεί να φανεί υποστηρικτική σε αυτό. Σας ευχαριστώ.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας, κατ' αρχάς θα ήθελα να τονίσω πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Σημαντικό είναι το χρονικό διάστημα που έχετε αυτό το συναίσθημα αλλά και άλλοι παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψιν όπως απώλεια ύπνου, όρεξης. Πιστεύω πως από αυτά που γράφετε καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο ώστε να γίνει περαιτέρω διερεύνηση.

    Παπαδιώτη Ευαγγελία

    Συστημική Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Μελίσσια

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε οποιονδήποτε ειδικό ψυχικής υγείας, ψυχολόγο/ ψυχίατρο ώστε να σκιαγραφησετε τη συναισθηματική σας κατάσταση και να ενημερωθειτε για τους τρόπους αντιμετώπισης.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, ίσως να είναι σημαντικό να συζητήσετε τα πράγματα που σκέφτεστε ότι δεν πάνε καλά στην ζωή σας, προκειμένου να αναγνωρίσετε τα αίτια της απώλειας ενδιαφέροντος. Το πλαίσιο της ψυχοθεραπείας ενδείκνυται για τέτοιου είδους προβληματισμούς.

    Αλτανοπουλος Φίλιππος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Γεια σας,
    μάλλον χρειάζεστε ψυχοθεραπευτική διερεύνηση των λόγων που προκάλεσαν αυτό που περιγράφετε. Μετά στήριξη για την αντιμετώπιση του και μέσα από την ψυχοθεραπεία που θα καταλάβετε καλύτερα τον εαυτό σας θα αναδυθούν και νέοι στόχοι και κίνητρα.
    Καλές γιορτές να έχετε!

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχολοόγο/σύμβουλο ψυχικής υγείας) που θα μπορέσει να σας αφουγκραστεί και μαζί του/της βήμα βήμα να βρείτε πάλι τον ευατό και τη χαρά σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Λυπάμαι που αισθάνεσθε έτσι! Είναι σημαντικό να απευθυνθείτε σε έναν εξειδικευμένο επαγγελματία υγείας για εξατομικευμένες συμβουλές και υποστήριξη.
    Εάν βιώνετε απώλεια ενδιαφέροντος για δραστηριότητες που κάποτε σας άρεσαν, θα μπορούσε να είναι ενδεικτικό διαφόρων προβλημάτων ψυχικής υγείας, όπως κατάθλιψη ή άγχος.
    --> Απευθυνθείτε σε έναν ψυχίατρο ή ψυχολόγο, διότι ως επαγγελματίες είμαστε εκπαιδευμένοι να βοηθούμε τα άτομα να περιηγηθούν και να κατανοήσουν τα συναισθήματά τους. Μπορούμε να παρέχουμε υποστήριξη, καθοδήγηση και κατάλληλες παρεμβάσεις.
    --> Θα μπορούσατε να μιλήσετε επίσης με τον οικογενειακό σας γιατρό για
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δεσπότη Ακυλλίνα

    Ψυχολόγος-Κλινική Νευροψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας!
    Αρχικά είναι πολύ σημαντικό ότι το έχετε εντοπίσει αυτό στον εαυτό σας και ότι παρά τις δυσκολίες σας ζητάτε βοήθεια. Αυτό που θα μπορούσατε να κάνετε είτε πριν είτε μετά τις γιορτές είναι να απευθυνθείτε σε κάποιον σύμβουλο ψυχικής υγείας-ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή και να αρχίσετε να δουλεύετε τα θέματα που σας δυσκολεύουν τόσο πολύ τον τελευταίο καιρό.
    Καλές γιορτές να έχετε.

    Κωνσταντινίδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Σε ψυχολόγο

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Μοιάζει σα να έχετε χάσει τον προσανατολισμό σας. Καλό θα ήταν να αναζητήσετε έναν άνθρωπο - ειδικό να σας βοήθησει και να να συμπορευτεί μαζί σας σ'αυτήν την αναζήτηση. Τα πράγματα μπορεί να μην είναι τόσο άσχημα όσο τα βλέπετε. Μερικές φορές χρειαζόμαστε καινούρια εφόδια για να συνεχίσουμε. Αυτά που μέχρι τώρα χρησιμοποιήσαμε δεν αρκούν.

    Γαλάνη Μαρία

    Ψυχολόγος

    Πατήσια

  • Καλημέρα σας. Θα σας βοηθήσει να μιλήσετε σε μια ψυχολόγο/ψυχοθεραπεύτρια για να κατανοήσετε τους λόγους που έχετε αρνητικές σκέψεις ώστε να ξαναβρείτε το ενδιαφέρον σας για τη ζωή.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλημέρα σας, καταρχάς ειναι σημαντικο που βλέπετε διαφορα στον εαυτό σας και θέλετε να κάνετε κάτι γιαυτο ώστε να το αλλάξετε. Θα ήταν ωφέλιμο για εσάς να κάνετε συνεδρίες σε ψυχολόγο.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • χρειάζεται να δείτε ψυχοθεραπευτή, και ίσως να χρειαστείτε και αντικαταθλιπτική αγωγή. Μπορείτε να μιλήσετε με ψυχοθεραπευτή πρώτα κι εκείνος θα σας κατευθύνει, ανάλογα με τις ιδιαίτερες ανάγκες σας

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο άμεσα!Θα σας βοηθήσει,θα σας στηρίξει!!!

    Ματαλιωτάκη Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση από ψυχοθεραπευτη. Ενδεχομένως η ψυχοθεραπεία μπορεί να σε βοηθήσει

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Σε ειδικό ψυχικής υγείας να βρείτε μαζί τι σε χαλάει ίσως ή ένα σκοπό στόχο στην ζωή που θα σου ξαναδώσει ενέργεια , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Σε έναν σύμβουλο ψυχικής υγείας για να δείτε πού οφείλεται αυτή η απώλεια κινήτρου και όρεξης.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Δεν αναφέρετε πόσο καιρό αισθάνεστε ετσι. Αρχικά θα πρέπει να αποκλεισετε οποιαδηποτε οργανική αιτιολογία . Αφού κάνετε τις απαραίτητες εξετάσεις απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας ψυχίατρο η ψυχολόγο . Πιθανόν να πασχετε από κάποια διαταραχή διάθεσης όπως κατάθλιψη.

    Βλαχάκη Ζωή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλοθέη

  • Μου ακούγεται σαν συμπτωματολογία βαθιάς θλίψης ή κατάθλιψης αλλά για να μπορέσω να βοηθήσω θα πρέπει να κάνουμε επίσημη αξιολόγηση. Αν σας ενδιαφέρει ψυχοθεραπεία online επικοινωνήστε μαζί μου, καθώς έχω την πείρα αλλά και την εκπαίδευση για να βοηθήσω ουσιαστικά με τέτοιου είδους προβλήματα. Θα χαρώ να βοηθήσω . Για τώρα καλό θα είναι να βγαίνετε από το σπίτι , έστω με το ζόρι καθημερινά . Καλές γιορτές ! Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης, MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλησπέρα σας, καλό θα ήταν να γίνει μια πρώτη εκτίμηση από Ψυχολόγο ώστε να σας ενημερώσει εάν θα χρειαστεί και παραπομπή σε θεράπων Ψυχίατρο.

    Δανέση Χριστίνα Θεοδώρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κόρινθος

  • Φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε δυσαρέσκεια και έλλειψη ενδιαφέροντος για τα πράγματα που πριν αγαπούσατε να κάνετε. Επίσης, αναφέρετε ότι δεν μπορείτε να δείτε μέλλον σε τίποτα. Σαν μια άμεση ανακούφιση θα μπορούσατε να μοιραστείτε τα συναισθήματά σας με τους φίλους και την οικογένειά σας και γενικά με άτομα που νιώθετε οικεία. Επίσης θα σας συμβούλευα να απευθυνθείτε σε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας για να σας βοηθήσει να εξερευνήσετε μαζί τα συναισθήματα και τις σκέψεις σας, και να κατανοήσετε τα αίτια της απώλειας ενδιαφέροντος και της απογοήτευσης που αισθάνεστε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής