• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 09/12/2023

Καλησπέρα είμαι 17 χρονών,πριν ενάμιση μήνα με έπιασε μια δυνατή ζαλάδα στο σχολείο,φοβήθηκα πολύ.Με τα πολλά συνεχίζω να έχω ζαλάδες,δυσπνοια,ταχυπαλμιες,πονο στο στήθος,φόβο μην συμβεί κάτι κακό και άγχος επίσης για ολαα καθώς και οτι πριν κατι μέρες μου σταμάτησαν οι αϋπνίες,όπως και στα ξαφνικά με πιάνει κάτι και νιώθω ότι θα πάθω κάτι σοβαρό,Δεν ξέρω τι να κανω πφφ έχω βγει σε αδιέξοδο έκανα και εξετάσεις πριν 2 εβδομάδες και μου είπαν ότι δεν είναι κάτι με την υγεία μου αλλά μάλλον κάτι άλλο όπως στεναχώρια κλπ.Κοιμαμαι με φόβο και ξυπνάω με ταχυπαλμιες.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Μάλλον είναι αγχώδης διαταραχή. Πρέπει να μιλήσετε με ειδικό. Θα χρειαστεί πιθανότατα ψυχοθεραπεία η/και κάποιο φάρμακο.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Η περίοδος που βιώνετε είναι αρκετά στρεσογόνα από μόνη της. Τα συμπτώματα που αναφέρετε δείχνουν οτι κάτι πολύ ιδιαίτερο σας ζορίζει που δεν αφήνει το σώμα και το μυαλό σας να ηρεμήσει, να χλαρώσει και να ζήσει ξέγνοιαστα, όπως αντιστοιχεί. Η αγωνία σε αυτή την φάση ζωής που περνάτε είναι ένα αναμενόμενο και φυσιολογικό συναίσθημα, όσο όμως δεν αντιμετωπίζεται η πηγή του συναισθήματος, τοσο αυτό παραμένει και αλλάζει μορφή. Γίνεται άγχος, λύπη, θυμός κλπ και προσπαθεί μέσα από τα σωματικά συμπτώματα να σας τραβήξει την προσοχή ώστε να το αντιμετωπίσετε. Είναι σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια από κάποιον που εμπιστεύετε (γονέα, συγγενή, φίλο, ει... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Είναι αγχώδης η κατάσταση που περιγράφετε. Το άγχος εκφράζεται μεσα από το σώμα και γι αυτό νιώθετε έτσι. Θα σας βοηθήσει πολύ η ψυχοθεραπεία για να το αντιμετωπίσετε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Εάν είστε κορίτσι πιθανόν να χρειάζεστε σίδηρο, λόγω περιόδου. Μπορεί στις εξετάσεις να φαίνεται ότι είστε εντάξει, αλλά ο οργανισμός σας να έχει αποδυναμωθεί. Οπότε σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται να παίρνετε σίδηρο για τρεις μήνες συνεχόμενους και μετά να το σταματήσετε. Επίσης, η ζαλάδα μπορεί να σας ήρθε και μπορεί να ήσασταν κουρασμενος/νη ή άυπνος/νη. Οπότε ήταν κάτι προσωρινό. Εάν δεν μπορείτε παρόλα αυτά να το ξεπεράσετε θα πρέπει να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζεις όλα αυτά τα συμπτώματα και το άγχος που περνάς είναι πραγματικά ανησυχητικό. Είναι ενθαρρυντικό που οι εξετάσεις σου δεν έδειξαν κάτι σοβαρό στην υγεία σου, αλλά οι σωματικοί πόνοι και τα συναισθήματά σου είναι πράγματα που πρέπει να αντιμετωπίσεις.

    Είναι σημαντικό να συνεργαστείς με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, όπως έναν ψυχολόγο ή θεραπευτή, ο οποίος θα σε βοηθήσει να καταλάβεις και να διαχειριστείς το άγχος σου. Μέσα από συνεδρίες, μπορείς να μάθεις τεχνικές χαλάρωσης, να κατανοήσεις τις σκέψεις και τις ανησυχίες σου και να βρεις τρόπους για να αντιμετωπίζεις αυτά τα συν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Λυπάμαι που περνάς αυτή τη δύσκολη περίοδο. Τα συμπτώματα που περιγράφεις, όπως η ζάλη, η δυσπνοΐα, οι ταχυπαλμίες, το πόνο στο στήθος, ο φόβος και το άγχος, μπορεί να σχετίζονται με το άγχος και την ψυχική υγεία.

    Είναι θετικό που έχεις ήδη κάνει εξετάσεις και οι ιατροί δεν εντόπισαν κάποιο ιατρικό πρόβλημα. Αυτό μπορεί να υποδηλώνει ότι τα συμπτώματά σου ενδέχεται να συνδέονται με παράγοντες ψυχολογικού ή συναισθηματικού χαρακτήρα.

    Είναι σημαντικό να συζητήσεις αυτά τα θέματα με κάποιον ειδικό. Ένας επαγγελματίας μπορεί να σε βοηθήσει να καταλάβεις τις πηγές του άγχους σου και να αναπτύξεις στρατηγικές διαχείρισης. Η ψυχοθε
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Αν έχει αποκλειστεί ο βιολογικος παράγοντας, τότε πιθανό να είναι άγχος. Καλό θα ήταν να συνεργαστείτε με ειδικό ψυχικής υγείας (παιδοψυχολόγο).

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας. Εφόσον εξαντλήσατε όλα τα παθολογικά περιθώρια, καλό είναι να δοκιμάσετε να κάνετε μια βουτιά στην ψυχική σας υγεία και επεξεργάζοντας ορισμένα στοιχεία, πως πρώτα έρχονται οι σκέψεις και ο νους και μετά οι ενοχλήσεις στο φυσικό σώμα. Το σχολικό περιβάλλον μπορεί από μόνο του είναι μια στρεσογόνος κατάσταση, οπότε και μόνο αυτό αρκεί για να βρίσκεστε σε μια συνεχή αγωνία. Μια γνώμη και μια άλλη άποψη από έναν ειδικό ψυχικής υγείας, σίγουρα θα σας βοηθήσει να λάβετε ορισμένες απαντήσεις.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι