• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 11/10/2023

Έχω παρά πολύ έντονο άγχος από παιδί κάποιες φορές το διαχειρίζομαι κάποιες άλλες όχι!!! Γενικα με κατακλύζουν άσχημες σκέψεις που με φοβίζουν και μου προκαλούσε ακόμη περισσότερο!! Αν και γνωρίζω πως οι σκέψεις δεν μπορούν να μας κάνουν κανένα κακό εγώ νιώθω απειλή απ αυτές!! Τι θα μπορούσα να κάνω;;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,
    Παρά το γεγονός ότι αντιλαμβανόμαστε ότι πρόκειται απλά για σκέψεις πολλές φορές μας φαίνονται τόσο αληθινές που αισθανόμαστε και συμπεριφερόμαστε σαν να ισχύουν. Αυτό μπορεί να γίνει πολύ δυσφορικό και να επηρεάσει την καθημερινότητα καθώς και την αλληλεπίδραση μας με τους άλλους. Η ψυχοθεραπεία βοηθάει στη διαχείριση του στρες. Ενδεδειγμένη για τις διαταραχές άγχους είναι η Γνωστική Συμπεριφορική Θεραπεία.

    Γκουντώνη Άννα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα φαίνεται να υπαρχουν συμπτώματα γενικευμένου άγχους. Αυτό που μπορεί να βοηθήσει είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Θα μπορούσατε να κάνετε ψυχοθεραπεία όπου σε έναν ασφαλή χώρο μπορείτε να κατανοήσετε βαθύτερα τι κάνετε και που αυτό αποσκοπεί. Τέλος μέσα από την ψυχοθεραπεία έχουμε την δυνατότητα να μετακινηθούμε και να αφήσουμε πίσω μας μοτίβα χρόνων που πλέον δεν μας ικανοποιούν.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Επίσκεψη σε ειδικό ψυχικής υγείας, να διερευνήσει τα αίτια και να βρείτε μαζί λύσεις , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα σας. Εφόσον δεν μπορείτε να διαχειριστείτε μόνος/η το άγχος σας και το αντιλαμβάνεστε ότι οι σκέψεις σας είναι τόσο έντονες και αρνητικές,θα σας βοηθούσε πολύ να κλείσετε ραντεβού με έναν ειδικό ψυχικής υγείας και όλα θα αποκτήσουν μια ροή.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Καλησπέρα σας. Είναι πολύ καλό σημάδι το ότι αναγνωρίζετε ότι μια σκέψη δεν μπορεί από μόνη της να μας βλάψει. Όμως η σκέψη μας είναι αυτή που καθοδηγεί την επακόλουθη συμπεριφορά μας και το συναίσθημα μας. Θα σας συνιστούσα να βρείτε τον συνδετικό κρίκο ανάμεσα στις σκέψεις σας και την συμπεριφορά σας και στη συνέχεια τροποποιώντας την συμπεριφορά αυτή, θα προκληθεί και η προσδοκομενη αλλαγή στις σκέψεις που κάνετε.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Η διαχείριση των σκέψεων, ειδικά όταν είναι έντονες και επίμονες, χρειάζεται την συνεργασία σας με κάποιο ειδικό που να διαθέτει ψυχοθεραπευτική εκπαίδευση. Είναι πολύ σημαντικό που αναγνωρίζετε ότι οι σκέψεις πρακτικά δε θα σας βλάψουν και φαίνεται ότι το έχετε επεξεργαστεί αρκετά. Παρόλα αυτά απο τη στιγμή που νιώθετε απειλή απο αυτές σημαίνει ότι χρειάζεται επιπλέον επεξεργασία τους που είναι δύσκολο να πραγματοποιήσετε μόνος/η σας

    Παππά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα σας! Λυπάμαι πολύ για αυτό. Ομολογώ πως και το ίδιο το μήνυμά σας μεταδίδει σε κάποιο βαθμό το άγχος και την ένταση που βιώνετε. Αναγνωρίζετε ότι υπάρχει από μικρή ηλικία, και πολλές φορές μοιάζει να κυριεύει, σχεδόν ολοκληρωτικά, τη σκέψη και το συναίσθημά σας.. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να σας πω μέσω αυτής της πλατφόρμας για να δώσω κάποια άμεση λύση στο θέμα σας. Σας ενθαρρύνω να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Η ψυχοθεραπεία θα σας επιτρέψει να ακουμπήσετε το βάρος σας σε ένα άλλο πρόσωπο, και εν καιρώ να αποδεσμευτείτε από τις σκέψεις αυτές, διεκδικώντας μία πιο λειτουργική καθημερινότητα. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατροψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Θα χρειαστεί να κάνετε μια καλύτερη διαφοροποίηση ανάμεσα στην σκέψη και στην πραγματικότητα. Οι σκέψεις δεν προκαλούν αυτά που φοβάστε, αλλά εκφράζουν συναισθήματα που δεν τα έχετε επεξεργαστεί, και αυτά διαμορφώνουν τις επιλογές σας και τελικά την ζωή σας. Για το άγχος χρειάζεται να δείτε ψυχοθεραπευτή.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός