• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 23/01/2024

Καλησπέρα. Εδω και 1μιση χρόνο νιώθω ότι τα συναισθήματα μου έχουν «παγώσει», μετά από χωρισμό. Εάν επισκεφτώ ψυχολόγο θα καταφερουμε να το αντιμετωπίσουμε αυτό; Ή θ πρέπει να συμβιβαστώ με την κατασταση αυτή γιατί είναι μη αναστρέψιμη;; Είναι πολύ ασχημο να μην Χαιρομαι για τίποτα, να μην ενθουσιάζομαι, να μην ανυπομονω, να μην στεναχωριέμαι κλπ. Είμαι 22 κ αφηνω τον καιρό να περνάει χωρίς να κάνω κάτι που να με γεμίζει γιατί θεωρώ ότι δεν θα το καταφέρω αυτό.. δεν υπάρχει τίποτα που να θεωρώ ενδιαφερον πια..

26 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα! Το 'πάγωμα' ή διαφορετικά freez συνήθως έχει στην ρίζα του τον φόβο. Είναι λογικό συναίσθημα μετά από ένα χωρισμό. Πιστεύω πως όταν αποφασίσετε να κάνετε το βήμα για την θεραπεία θα ανακουφιστείτε.

    Σακελλαρίου Μαίρη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεία, Συμβουλευτική και Εποπτεία

    Γλυφάδα

  • Ο χωρισμός σίγουρα οδηγεί σε μια στρεσογόνα κατάσταση.Και εσείς απέναντι σε αυτό το γεγονός που το εκλάβατε ως "απειλή" για το σύστημά σας, αντιδράσατε, ασυνείδητα, με πάγωμα των συναισθημάτων σας, για να μη σας πληγώνει άλλο. Δηλαδή το πάγωμα των συναισθημάτων σας βοήθησε και σίγουρα βοηθάει για ένα μικρό διάστημα έναν άνθρωπο που βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση, τον βοηθάει για να "επιβιώσει", τον προστατεύει από περαιτέρω συναισθηματικό πόνο. Όμως, όταν αυτο διαρκεί περισσότερο δεν είναι πια προστατευτικό αλλά επιβαρυντικό και καθόλου χρήσιμο για τη συνολική λειτουργικότητά σας, καθώς χάνετε δημιουργικό και ευχάριστο χρ... Διάβασε περισσότερα

    Ντούτση Ντόρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Αυτό που βιώνεται λέγεται απογοήτευση και παραίτηση , θα βοηθήσει να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας εννοείται, ή να αφήσετε τον χρόνο να σας γιατρέψει μέχρι τον επόμενο έρωτα που θα βρείτε στην ζωή σας , καλύτερα όμως να ξέρετε τι σας ταιριάζει και τι να ψάχνετε ώστε να μειωθούν οι πιθανότητας να ξανά απογοητευτείτε σε αυτό θα βοηθήσει ο ειδικό , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ρωτάτε κάτι το οποίο είναι αντιφατικό με αυτό που έχετε επιλέξει να κάνετε. Θέλετε πραγματικά να «ξεπαγώσετε»; Εάν ναι, δοκιμάστε και αποφασίστε, έχοντας τη δίκη σας προσωπική εμπειρία για το αποτέλεσμα.

    Μυλωνά Μαρία

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Φυσικά και η κατάσταση είναι διαχειρίσιμη. Μέσα από την θεραπευτική διαδικασία θα βοηθηθείτε ώστε να μπορέσετε και πάλι να έρθετε σε επαφή με τα συναισθήματά σας και τον εαυτό σας.

    Αντωνιάδου Μαίρη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Νέο Ηράκλειο

  • Καλησπέρα σας. Ο χωρισμός είναι επώδυνος ιδιαίτερα όταν είναι μία σημαντική για μας σχέση. Είναι σημαντικό να μιλήσετε γι αυτό σε μία ψυχολόγο/ψυχοθεραπεύτρια για να καταλάβετε τι συνέβει σε αυτή την σχέση (κατά τη διάρκεια και στο τέλος) που σας έχει "παγώσει" το συναίσθημά σας και την δημιουργικότητα σας.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Ναι, συμβαίνει σε κάποιους ανθρώπους να παγώνουν τα συναισθήματά τους μετά από ένα χωρισμό. Αυτό μπορεί να είναι ένας τρόπος αυτοπροστασίας από τον πόνο και τη θλίψη που αισθάνονται. Ωστόσο, αυτή η αντίδραση μπορεί να μην είναι υγιής ή βοηθητική στην αντιμετώπιση του πόνου μακροπρόθεσμα. Κατανοώ ότι αισθάνεστε ανησυχία για την τρέχουσα κατάστασή και την αδυναμία σας να απολαμβάνετε τα συναισθήματα είτε είναι θετικά είτε αρνητικά. Είναι σημαντικό όμως να καταλάβετε ότι η αίσθηση αυτή δεν είναι μόνιμη και ότι υπάρχουν τρόποι για να βελτιωθεί. Να θυμάστε ότι είστε νέα μόλις 22 ετών και ότι έχετε πολλές δυνατότητες για το μέλλον σας. Προσπαθήσετε... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα. Τα συμπτώματα που αναφέρετε δείχνουν ότι ακόμα περνάτε το πένθος της απώλειας που στην προκειμένη περίπτωση είναι η απώλεια της σχέσης. Είναι φυσιολογικό σε ένα βαθμό που συνήθως εξαρτάται από την διάρκεια των συμπτωμάτων να νιώθετε έτσι. Στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων η κατάσταση είναι αναστρέψιμη μετά από ένα διάστημα ψυχοθεραπείας που θα σας βοηθήσει να επεξεργαστείτε την εμπειρία σας και να ξαναβρείτε νόημα στην ζωή σας. Αν η κατάσταση παραταθεί πέραν των δύο περίπου ετών κατατάσσεται ως περιπεπλεγμένος θρήνος, που και πάλι θεραπεύεται αλλά στην περίπτωση αυτή πιθανόν να χρειαστείτε επιπρόσθετα και αντικαταθλιπτική... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.
    Βεβαίως και μπορείτε να το αντιμετωπίσετε και δεν είναι μη αναστρέψιμο.
    Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να κινηθείτε προς την κατεύθυνση που θέλετε.

    Μάτος Ορέστης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πλάκα

  • Ο χωρισμος συχνα ταυτιζεται με εναν θανατο και οχι αδικα....εναν χωρισμο μπορει να διαδεχθει μια περιοδος πενθους με δυσκολα συναισθηματα και ασχημες σκεψεις...επιτρεψτε στον εαυτο σας να βιωσει τα συναισθηματα που εχει, να παρει τον χρονο που χρειαζεται για να επεξεργαστει οσα εχει περασει. Με εναν ψυχολογο μπορειτε να μιλησετε για οσα νιωθετε, για οσα φοβαστε και να επεξεργαστειτε σκεψεις που τωρα φαινονται αβασταχτες, ετσι ωστε να τις αποδεχτειτε και να σκεφτειτε οτι οσα τωρα ειναι δυσκολα θελουν το χρονο τους για να αλλαξουν, να μη πονανε τοσο πολυ...

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Η ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε τα συναισθηματικά προβλήματα που αντιμετωπίζετε. Οι συνεδρίες με έναν ειδικό μπορούν να παρέχουν ένα ασφαλές περιβάλλον όπου μπορείτε να εξερευνήσετε τα συναισθηματικά σας ζητήματα, να ανακαλύψετε νέες προοπτικές και να αναπτύξετε εργαλεία για την αντιμετώπισή τους.
    Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η αντιμετώπιση τέτοιων προβλημάτων απαιτεί χρόνο και προσπάθεια, αλλά μπορεί να είναι εφικτή και αποτελεσματική με τη σωστή υποστήριξη. Μην συμβιβάζεστε με την κατάσταση, αλλά εξερευνήστε τις επιλογές σας για ψυχολογική θεραπεία και εξειδικευμένη υποστήριξη.
    Είναι επίση
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας
    Διάβασα την ερώτηση σας για το αν θα ήταν βοηθητικό να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να μπορέσετε να έρθετε ξανά σε επαφή με τα συναισθήματα σας .
    Η απάντηση σε αυτό είναι σίγουρα ναι! Η ψυχοθεραπεία είναι μια διαδικασία που , ανάμεσα σε άλλα, βοηθάει τον θεραπευόμενο να έρθει σε επαφή με τα συναισθήματα του (τα οποία υπάρχουν αλλά λόγω κάποιας τραυματικής εμπειρίας κατά κάποιο τρόπο ‘εγκλωβίζονται’ και δεν μπορούν να εκφραστούν ).
    Η ψυχοθεραπεία γίνεται σε ένα εμπιστευτικό και ασφαλές περιβάλλον και η σχέση που αναπτύσσεται με τον ψυχοθεραπευτή/τρια βασίζεται στον σεβασμό και την αποδοχή .
    Βικτωρία Παπαδημητροπο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδημητροπούλου Βικτώρια

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα.
    Είναι κατανοητή η δυσκολία που αντιμετωπίζετε μετά από ένα χωρισμό και το συναισθηματικό «πάγωμα» που αναφέρετε.
    Ένας ψυχολόγος, ψυχοθεραπευτής θα μπορούσε να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε αυτήν την κατάσταση, δίνοντας σας τη δυνατότητα να εκφράσετε και να επεξεργαστείτε τα συναισθήματά σας.
    Η ψυχοθεραπεία μπορεί να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική στην ανακούφιση των συναισθηματικών αλλαγών και να σας βοηθήσει να ξαναβρείτε τη χαρά και τον ενθουσιασμό για την ζωή σας. Είναι σημαντικό να δώσετε στον εαυτό σας την ευκαιρία να εκφραστεί και να βρείτε νέα ενδιαφέροντα και στόχους που θα σας γεμίσουν ξανά με ενέ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Γεια σας, τίποτε δεν είναι ΜΗ αναστρέψιμο παρά μόνο ο θάνατος, που ακόμα και γι΄αυτόν υπάρχει μια μικρή επιφύλαξη. Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε επικοινωνία, οι λύσεις και οι επιλογές της θεραπείας είναι διαθέσιμες προς όλους και για όλους. Η αναστολή του φόβου πρέπει να ξεπεραστεί. Η ζωή έχει και ένα υπέροχο κομμάτι το οποίο πολλοί δεν έχουν ανακαλύψει ακόμα, κάποιοι άλλοι δεν το ανακαλύπτουν ποτέ και ελάχιστοι το καταφέρνουν. Όσο πιο νέος/α, τόσο πιο εύκολα να πραγματοποιηθεί, προτού να είναι αργά. Σας ευχαριστώ!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Σίγουρα θα σας βοηθήσει η ψυχοθεραπεία. Δεν έχετε κάτι που είναι μη αναστρέψιμο. Μάλλον πρόκειται για μια δύσκολη φάση που περνάτε, η οποία όμως θα περάσει. Εάν δεν μπορείτε να το διαχειριστείτε ζητήστε βοήθεια.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλημέρα, αυτό που θα σας προτεινα είναι να κάνετε κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας. Είναι φυσιολογικό μετά από ένα χωρισμό να μην έχετε διάθεση, σε όλους τους ανθρώπους συμβαίνει. Αντιλαμβάνομαι ότι θέλετε να αρχίσετε να ευχαριστιέστε τη ζωή, είστε νέα, εχετε όλη τη ζωή μπροστά σας και ήδη έχει γίνει η αρχή, εφόσον θέλετε να το αντιμετωπίσετε!!!

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, σύμφωνα με αυτά που περιγράφεται φαίνεται ότι είναι μια κατάσταση αρκετά δύσκολη για εσας που έχει επηρεάσει έντονα την καθημερινότητά σας. Η έναρξη γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας είναι αρκετά βοηθητική στην άμεση αντιμετώπιση αυτών των συμπτωμάτων και την βελτίωση της κατάστασης. Με επιμονή και υπομονή ακόμα και σε καταστάσεις που μπορεί να βιώνουμε και να είναι έντονες μπορεί να επέλθει η αλλαγή.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα. Φαίνεται να σας επηρέασε πολύ ο χωρισμός σας και στην προσπάθειά σας να διαχειριστείτε τα αρνητικά σας συναισθήματα, τα αποφύγατε, με αποτέλεσμα να πάγωσε οποιαδήποτε άλλο συναίσθημα. Σίγουρα η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να επαναφέρετε τα συναισθήματα σας και να μάθετε να τα διαχειριζεστε και να τα αντέχετε με πιο υγιή τρόπο.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Η συναισθηματική σας κατάσταση μοιάζει με παρατεταμένο πένθος. Προφανώς κάτι χρειάζεται να πάρετε απόφαση ότι έχει χαθεί και να προχωρήσετε παρακάτω.

    Μπαλιάκου Μαρία

    Ψυχολόγος

    Λάρισα

  • Θα σας βοηθήσει το να επισκεφτείτε θεραπευτή, για να μπορέσετε να το αντιμετωπίσετε αυτό.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Η ψυχοθεραπεία θα σας δώσει μια πολύτιμη ευκαιρία να εκφράσετε τα συναισθήματά σας και να διερευνήσετε τους τρόπους που μπορείτε να βρείτε περισσότερο νόημα στη ζωή σας. Θα σας προσφέρει επίσης μια ποιοτική διαπροσωπική σχέση, τη σχέση θεραπευόμενου–θεραπευτή. Μαζί με τον/την ψυχολόγο σας, θα επαναπροσδιορίσετε τα ζητήματα που σας απασχολούν και θα ανακαλύψετε πράγματα για τον εαυτό σας. Οι ψυχολογικές φάσεις που περνάμε στη ζωή μας μπορεί να είναι δύσκολες, σίγουρα όμως δε σημαίνει ότι είναι μη αναστρέψιμες 🌻

    Δασκαλέα Αικατερίνα

    Ψυχολόγος

    Παπάγου

  • Θα ήταν καλό να μοιραστείτε αυτές τις απορίες σας με τον θεραπευτή σας. Η αλήθεια είναι ότι η ιστορία δείχνει ότι ξεπερνιέται κάτι τέτοιο. Είναι δύσκολα αυτήν την περίοδο διότι βιωνεται ένα πένθος, θα δείτε με τον καιρό όμως ότι θα μεγαλώσετε μέσα σε αυτό το πένθος και θα γίνει πιο εύκολο

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Η επίσκεψη σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τα συναισθήματα σας και να προχωρήσετε στη ζωή σας. Ο χωρισμός είναι μια δύσκολη εμπειρία που μπορεί να προκαλέσει μια σειρά από αρνητικά συναισθήματα, όπως θλίψη, θυμό, άγχος, και μοναξιά. Η "παγωμένη" συναισθηματική κατάσταση που περιγράφετε είναι ένα φυσιολογικό στάδιο της διαδικασίας του πένθους. Εάν όμως διαρκεί πολύ, μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την ποιότητα της ζωής σας.
    Φυσικά, δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι η επίσκεψη σε ψυχολόγο θα σας βοηθήσει να "ξεπαγώσετε" τα συναισθήματά σας. Είναι σίγουρα μια καλή αρχή. Η διαδικασία της ψυχοθεραπε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χατζής Κωνσταντίνος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας,

    Αυτό που περνάτε είναι όντως πολύ δύσκολο, είναι πράγματι πολύ άσχημο να μη βρίσκετε πια ενδιαφέρον σε πράγματα και καταστάσεις που μπορεί κάποτε να σας δημιουργούσαν θετικά συναισθήματα. Το να συζητήσετε αυτά με κάποιον ειδικό θα σας βοηθούσε να το αντιμετωπίσετε, θα σας στηρίξει όσο μπορεί και μαζί θα βρείτε ένα τρόπο να αφήσετε πίσω σας όλο αυτό που βιώνετε τώρα. Είναι σίγουρα μία δύσκολη κίνηση αλλά, πολύ πιθανά, η αρχή για να καταφέρετε αυτό που θέλετε.
    Κάτι σημαντικό που θα ήθελα να αναφέρω, δεν είναι ασυνήθιστο να χρειαστείτε λίγη προσπάθεια ώστε να βρείτε τον ειδικό που να σας κάνει να αισθανθείτε άνετα. Ό
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • Καλησπερα σας
    Η κατασταση σιγουρα δεν ειναι μη αναστρεψιμη. Καλό ειναι να συμβουλευτειτε εναν ψυχολογο ή ψυχιατρο για διαγνωση. Η ψυχοθεραπεια μονο σως να μην βοηθησει και να χρειαστείτε και φαρμακευτική αγωγη.

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Φυσικά και θα μπορέσετε να το αντιμετωπίσετε, μη διστάσετε να συνεργαστείτε με ψυχολόγο. Είστε μικρή ακόμα και έχετε όλη τη ζωή μπροστά σας να βιώσετε όσα επιθυμείτε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες