• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 28/03/2024

Όταν ακούω μουσική φαντάζομαι διάφορα πλάνα της ζωής μου που θα ήθελα να πραγματοποιηθούν. Είναι φυσιολογικό;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Τα όνειρα είναι επιτρεπτά και πολύ κανονικό να πραγματοποιούνται. Η ενοχή γι' αυτά δεν είναι φυσιολογική, κάτι το οποίο έχει εγκαθιδρυθεί στην κοινωνία βαθιά και ατομικά ο καθένας προσπαθεί να ξεριζώσει. Η φαντασία επιτρεπτή! Καλή συνέχεια.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Η ονειροπόληση είναι απόλυτα φυσιολογικά και η μουσική έχει την ιδιότητα να μας ταξιδεύει! Ίσως χρειάζεται να δείτε ποια όνειρα έχετε που δεν τα έχετε πραγματοποιήσει και να τολμήσετε να κάνετε βήματα στην κατεύθυνση αυτή.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Γεια σας,
    Υπάρχουν δύο τύποι φαντασίας μας λέει ένας μεγάλος ψυχαναλυτής, ο Βίνικοτ. Αν η φαντασία στην οποία αναφέρεστε σας οδηγεί σε πράξεις ωφέλιμες προς την ανάπτυξη σας, είναι ένα πολύτιμο δώρο και η αρχή της δημιουργικότητας, αν όμως η φαντασία χρησιμοποιείται ως κέλυφος για να κλείνεστε μέσα από τον έξω κόσμο, τότε μπορεί να είναι ανησυχητική. Θα σας συνιστούσα σε αυτή την περίπτωση ψυχοθεραπευτική εργασία (κι ακόμη καλύτερα μέσω τέχνης-ώστε να αξιοποιηθεί) σε ομάδα.

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Ναι, αρκεί να μη μείνουν αυτά μόνο στη φαντασία σας. Να θέσετε στόχους για να τα πραγματοποιήσετε

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Η διαδικασία του να φαντάζεται κανείς διάφορα πλάνα της ζωής του ενώ ακούει μουσική είναι απόλυτα φυσιολογική και συχνά συμβαίνει σε πολλούς ανθρώπους.
    Αυτή η αντίδραση μπορεί να οφείλεται στη δύναμη της μουσικής η οποία ενεργοποιεί συναισθήματα και ταξιδεύει την φαντασία μας. Κατά τη διάρκεια της ακρόασης, ο εγκέφαλος αντιδρά με τρόπο που μπορεί να ενισχύσει τις εικόνες και τις σκέψεις που δημιουργούνται στο μυαλό μας και η διαδικασία αυτή μπορεί να έχει θετικές επιπτώσεις στη δημιουργικότητα και στην αντιμετώπιση του στρες.
    Επιπλέον, οι φαντασιώσεις που δημιουργούνται μπορεί να αντικατοπτρίζουν τις επιθυμίες και τις φιλοδοξίες μας,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Η μουσική διεγείρει συναισθήματα. Οπότε και το ονειροπόλημα.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Είναι φυσιολογικό. Δεν χρειάζεται να ανησυχείτε. Εάν χρησιμοποιείτε εικόνες κιόλας με το να φαντάζεστε πώς θα θέλατε να είναι το μέλλον σας, βοηθάει ώστε να πραγματοποιηθούν, αρκεί να αφήνετε μετά στην άκρη αυτές τις εικόνες και να μην αγχώνεστε για το πότε θα γίνουν.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης