• Βουλιμία - νευρική ανορεξία
  • Υποβλήθηκε 17/04/2023

Καλησπέρα. Τον τελευταίο χρόνο αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα στην διατροφή μου καθώς ανά τακτά χρονικά διαστήματα παθαίνω κρίσεις με το φαγητό και τρώω ανεξέλεγκτα καθώς και πολλές φορές μασάω μια τροφή και την φτύνω μετά για να μην την φάω. Σας παρακαλώ χρειάζομαι βοήθεια

48 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, θα μπορούσε να ήταν ωφέλιμη μία επίσκεψη σε ψυχολόγο για να μπορέσετε μαζί να προσδιορίσετε τι είναι αυτό που σας ωθεί στις αντιδράσεις που περιγράφετε και να βρείτε μαζί εναλλακτικούς τρόπους και λύσεις σε αυτά που σας προβληματίζουν. Η επίσκεψη σε διαιτολόγο για καλές βάσεις στη διατροφή σας, επάνω στις δικές σας ανάγκες, θα ήταν επίσης βοηθητική. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Μπορείτε τώρα να δρομολογησετε την πρώτη σάς συνεδρία μαζί μας.
    Είμαστε στη διάθεσή σας.
    Σάς ευχαριστούμε πολύ για την ερώτηση πού μας υποβάλατε.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Είναι σημαντικό που το αναγνωρίζετε ότι πρέπει να μιλήσετε με ειδικό. Κλείστε το ραντεβού σας με έναν διαιτολόγο για μια πρώτη συνεδρία και εκτίμηση ώστε να δείτε μαζί λεπτομέρειες και να δείτε πως θα κινηθείτε. Είναι καλό να μην το αμελήσετε!

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Χρειάζεστε ψυχιατρική βοήθεια παράλληλα με ψυχοθεραπεία.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλημέρα σας. Είναι προφανές πως έχετε μία διαταραχή πρόσληψης της τροφής. Εγώ από την περιγραφή των συμπτωμάτων σας κλείνω προς την νευρική βουλιμία. Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Τα λεγόμενα σας υποδυκνείουν ότι βιώνετε διατροφική διαταραχή. Είναι ψυχογενής πάθηση και για τη θεραπεία σας χρειάζεται ειδικός ψυχολόγος μαζί με ειδικό διαιτολόγο καταρτισμένο όμως στη διαχείριση των Διατροφικών Διαταραχών.

    Πέτσιος Δημήτριος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα. Οπωσδήποτε χρειάζεται να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας που να εξειδικεύεται σε διαταραχες πρόσληψης τροφής.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Οι διαταραχές φαγητού είναι σημαντικές διαταραχές που θα πρέπει να αντιμετωπίζονται από ειδικούς. Ταυτόχρονα πολλοί άνθρωποι έχουν βοηθηθεί μέσα από το πρόγραμμα των ανωνύμων. Σας παραθέτω το λινκ όπου θα βρείτε περισσότερες πληροφορίες https://anonymoi-yperfagoi.org.gr/

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Χρειάζεστε οπωσδήποτε διατροφική παρέμβαση καθώς και ψυχοθεραπεία η οποία θα σας βοηθήσει πολύ να ελέγξετε τα βουλιμικά επεισόδια και τη φοβία της κατάποσης από το να φτυνετε την τροφή σας, γεγονός το οποίο είναι προθάλαμος της νευρικής ανορεξίας

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Θα σας πρότεινα να αρχίσετε συνεδρίες με έναν ψυχολόγο και ένα Διατροφολόγο!

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Ξεκινήστε άμεσα ψυχοθεραπεία και ίσως ψυχιατρική αγωγή με ειδικό στις διατροφικές διαταραχές..ο ρόλος και η παρακολούθηση ενός κλινικού διαιτολόγου θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην αντιμετώπιση του προβλήματος

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Προφανώς καταλαβαίνετε πως δεν είναι κάτι που θα εμφανίζεται ως "μαγική απάντηση". Θα προτείναμε να επικοινωνήσετε μαζί σας με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Χρειάζεται να αρχίσετε συνεδρίες με ψυχολόγο ψυχοθεραπευτή για να διερευνισετε τι υπάρχει πίσω από την τροφη

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ ότι αυτό που περνάτε αυτή τη στιγμή είναι δύσκολο να το διαχειριστείτε μόνος/μόνη σας. Η καλύτερη επιλογή για να αποκατασταθεί πάλι η ισορροπία στα γεύματα σας και στο φαγητό είναι να ξεκινήσετε ταυτόχρονη παρακολουθηση από διαιτολόγο και από ψυχολόγο με εξειδίκευση στις διατροφικές διαταραχές. Θα χαρούμε να σας βοηθούμε από κοντά :)

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΗΝ ΔΥΣΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΒΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΗΝ ΒΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ. ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΘΟΥΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΤΕ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ, ΕΤΣΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΓΝΩΣΗ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΡΕΦΕΣΤΕ.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα. Καλό θα είναι να απευθυνθείτε σε έναν διαιτολόγο και έναν ψυχολόγο που να είναι εξειδικευμένος στις διατροφικές διαταραχές. Οι διατροφικές διαταραχές προκύπτουν συνήθως σαν προσπάθεια να ελέγξεις το συναίσθημα και είναι πολύ σημαντικό να δουλεύεται η διαταραχή από όλες τις μεριές για να μπορέσετε να βγείτε από αυτήν. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να αισθάνεστε εγκλωβισμένη σε αυτό, αλλά με την σωστή βοήθεια, μπορείτε να δείτε μεγάλη διαφορά.

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • Περιγράφετε με ακρίβεια τα συμπτώματά σας. Μοιάζει να χρειάζεται τη βοήθεια ειδικού, ο οποίος θα σας βοηθήσει να συνδέσετε αυτές τις "κρίσεις" με τις βαθύτερες αιτίες που εκφράζονται μέσω αυτών των συμπτωμάτων. Πρόκειται για εργασία που θα απαιτήσει δέσμευση και επένδυση εκ μέρους του θεραπευτή και του θεραπευόμενου.

    Πετρόπουλος Ελευθέριος

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Χρειάζεται να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχολόγο με ειδίκευση στις διατροφικές διαταραχές και έναν αντίστοιχο διαιτολόγο.

    Πότσης Ιωάννης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορυδαλλός

  • Χρειάζεστε ψυχοθεραπεία για να ανακαλύψετε τους λόγους που σας οδηγούν σε αυτά τα συμπτώματα.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Μπορεί να είναι επεισόδια βουλημίας

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Είναι χρήσιμο για την κατάσταση σας να δείτε από που προέρχεται. Οι διαταραχές στην πρόληψη τροφής έχουν συνδεθεί είτε με απώλειες (κυριολεκτικές ή συμβολικές) προσφιλούς προσώπου καθώς επίσης και με κακοποίηση σε παιδική ηλικία (αλλά όχι μόνο). Για να δείτε τι ακριβώς σας συμβαίνει χρειάζεται να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο ή σε ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή που έχει ειδικευτεί στην αντιμετώπιση της βουλιμίας και άλλων διαταραχών στην πρόληψη τροφής. Η πρακτική που αναφέρατε είναι ένδειξη ότι η κατάσταση χειροτερεύει. Πηγαίνετε στο Αιγινήτειο είτε σε άλλο ψυχιατρικό νοσοκομείο στα εξωτερικά ιατρεία, ή αναζητείστε ειδικό του ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας! Η αντιμετώπιση των διατροφικών διαταραχών δεν είναι εύκολη. Χρειάζεστε σίγουρα τη βοήθεια από διατροφολόγο και ψυχολόγο οι οποίοι είναι εξειδικευμένοι σε αυτού του είδους τις διαταραχές. Δυστυχώς κάποιες συμβουλές δεν μπορούν να φέρουν τη θεραπεία. Ωστόσο οι διατροφικές διαταραχές θεραπεύονται αρκεί να το θέλετε πραγματικά, έχοντας υπομονή και δίνοντας χρόνο στην προσπάθεια! Η " κακή " σχέση σας με το φαγητό δεν ξεκίνησε σε μια μέρα και γι' αυτό το λόγω δεν γίνεται να θεραπευτεί σε μια μέρα. Σίγουρα υπάρχουν αίτια πίσω από αυτή τη συμπεριφορά τα οποία, εξειδικευμένοι επιστήμονες, μπορούν να σας βοηθήσουν να τα αντ... Διάβασε περισσότερα

    Τροφή για θρέψη Κεμάλης Παναγιώτης - Κεμάλης Αλέξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παλαιό Φάληρο

  • Πρέπει να απευθυνθείτε άμεσα σε ψυχίατρο.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Με το φαγητό καλύπτουμε άμεσα την ανάγκη μας για νοιαξιμο και αγκαλιά όποτε νοιώσουμε πως είμαστε απαξιωμενοι, πληγωμένοι και άλλα αρνητικά συναισθήματα, οι διατροφικές δυσλειτουργίες λύνονται μόνο μέσα από θεραπεία, αρχίστε άμεσα να δουλεύετε με ειδικό ψυχικής υγείας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα ψυχογενή προβλήματα στη διατροφή αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων και δεν είστε μόνη/ος. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και πρόκειται για ένα πρόβλημα που χρειάζεται δουλειά για να βοηθηθείτε, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Θα πρότεινα να επισκεφθείτε κάποιον ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή, τόσο για μία πρώτη αξιολόγηση και συνταγογράφηση αγωγής, όσο και για να αρχίσετε να μιλάτε για τη δυσκολία σας και να αναζητήσετε λύσεις και τρόπους διαχείρισης. Η ψυχοθεραπεία θα σας δώσει την ευκαιρία να ρυθμίσετε τις πεποιθήσεις που έχετε για τον εαυτό σας, το σώμα σας, και τη τροφή, ώστε να βελτιώσετε τη καθημερινή σας λειτουργικότητα. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας. Καλό θα ήταν αρχικά να συμβουλευτείτε κάποιο ειδικό ψυχική υγείας και μετά κάποιον διαιτολόγο.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας,

    Το χρονικό διάστημα που αναφέρετε είναι αρκετά μεγάλο.

    Δυστυχώς δεν μας δίνεται παραπάνω πληροφορίες (π.χ. φτύνετε το φαγητό γιατί εάν το φάτε θα παχύνετε ή το φτύνετε γιατί φοβάστε ότι θα πνιγείτε;).

    Ωστόσο ακούγεται δύσκολο και συνιστώ να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο. Θα μπορέσει να σας βοηθήσει αφού συγκεντρώσει περισσότερες πληροφορίες γύρω από την δυσκολία σας.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλημέρα σας ! Θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε κάποιον διαιτολόγο εξειδικευμένο σε διατροφικές διαταραχές, για να μπορέσει να σας κατευθύνει σωστά !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας κατευθύνει στην θεραπεία σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γειά σας!

    Φαίνεται ότι πάσχετε από βουλιμική διαταραχή...
    Ζητήστε βοήθεια ένα έμπειρο ψυχολόγο ειδικευμένο στις διαταραχές διατροφής!

    Η γνωσιακή ψυχοθεραπεία είναι η πιο αποτελεσματική θεραπεία για τις διαταραχές διατροφής!
    Θα σας βοηθήσει στην αντιμετώπιση οχι μόνον των συμπτωμάτων αλλά κυρίως στην αύξηση της αυτογνωσίας, και κατά συνέπεια την κατανόηση των ΑΙΤΙΏΝ που οδήγησαν σε αυτά τα συμπτώματα!

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε ότι αντιμετωπίζετε προβλήματα με τη διατροφή σας και να αναζητήσετε βοήθεια. Οι δυσκολίες που περιγράφετε μπορεί να είναι συνδεδεμένες με διαταραχές που αφορούν την τροφή, όπως η ανορεξία, η βουλιμία ή άλλες διαταραχές που προκαλούν ανεξέλεγκτο τρώγιμο.

    Σας προτείνω να επικοινωνήσετε με έναν ειδικό, όπως έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο, που έχει εμπειρία στη θεραπεία των διαταραχών της διατροφής. Μπορούν να σας βοηθήσουν να κατανοήσετε τις ρίζες του προβλήματος και να αναπτύξουν μια στρατηγική για τη θεραπεία του.

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Χαίρετε
    Προφανώς μιλάμε για διατροφική διαταραχή (προσανατολίζομαι προς αδηφαγική διαταραχή με τάση για νευρική βουλιμία, αν και για να σας το πω με μεγαλύτερη σιγουριά θα έπρεπε να ήμουν ψυχολόγος και να χρησιμοποιήσουμε ειδικά διαγνωστικά ερωτηματολόγια). Έχετε υπ'οψιν σας ότι η επιτυχής αντιμετώπιση μιας διατροφικής διαταραχής είναι χρονοβόρα διαδικασία που χρειάζεται υπομονή και επιμονή. Υπολογίζετε περί των 2 ετών. Για αρχή θα σας συστήσω να επισκευθείτε ψυχολόγο για να εντοπίσετε και να αντιμετωπίσετε την προέλευση αυτής της συμπεριφοράς. Στο διατροφικό κομμάτι θα χρειαστείτε κάποιον διαιτολόγο που να μπορεί να διαχειριστεί τέτο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλησπέρα σας,

    Αναζητήστε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας να σας κατευθύνει.

    Καλό σας απόγευμα.

    Στέλιος Γκανάς

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Eνα συγκεκριμενο προγραμμα θα σε βοηθησει να διαχειριστεις την διατροφη σου ,να μην εχεις τυψεις για το φαγητο , να διορθωνεις την διατροφη σου οποτε χρειαζετε και να συνδεεις ολοενα και λιγοτερ ο την προσληψη τροφης με τα συναισθηματα σου.

    Βρούλου Σοφία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα σας, αυτά σίγουρα αποτελούν σημάδια μιας κακής σχέσης με τη διατροφή και ενδείξεις για κάποια διατροφική διαταραχή. Χρειάζεται παραπάνω διερεύνηση απο διατροφολόγο για αρχή, ειδικευμένο στις διατροφικές διαταραχές και έπειτα συνεργασία με ψυχολόγο.
    Απευθυνθείτε σε έναν επιστήμονα υγείας ειδικευμένο, που σας εμπνέει, καθώς είναι σημαντική παράμετρος για την αντιμετώπιση αυτού του ζητήματος.

    Nutrifit - Τσίμπου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Αρτάκη

  • Καλημέρα σας.
    Εφόσον νιώθετε έντονα και επαναλαμβανόμενη αυτή τη δυσκολία, χρειάζεστε μια επίσημη στήριξη και βοήθεια από ειδικό ψυχικής βοήθειας. Αν υποφέρετε και βιώνετε τέτοια και τόσο δυσθυμικά συναισθήματα, το οφείλετε απέναντι στον εαυτό σας.
    Με εκτίμηση,
    Ι. Πράπας

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλημέρα σας

    Θα πρέπει να μιλήσουμε προσωπικά για να το δούμε μαζί.
    Σας συμβουλεύω άμεσα να αναζητήσετε και την συνδρομή ειδικού ψυχολόγου.

    Μανώλης Μανωλαράκης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Καλημέρα σας, ένας ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει !
    Μπορείτε να καλέσετε στο ολιστικό κέντρο ψυχοθεραπείας μας και να σας ενημερώσουμε σχετικά με το πρόγραμμα διατροφικής υποστήριξης που διαθέτουμε

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλημέρα σας, σχετικά με αυτά που περιγράφεται θα ήταν χρήσιμη και βοηθητική η έναρξη ψυχοθεραπείας. Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία είναι αρκετά βοηθητική στην διερεύνηση και βελτίωση των συνθηκών που μας οδηγούν σε αυτές τις συμπεριφορές. Σε περίπτωση που το επιθυμείτε με την πρώτη συνέδρια δωρεάν, μπορείτε να κλείστε ραντεβού και μαζί να δημιουργήσουμε ένα πλάνο αντιμετώπισης προβλήματος σας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Θα σας συμβουλευα να επισκευτειτε εναν ψυχολογο παραλληλα με εναν διατροφολογο!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η διατροφή σας θα πρέπει να περιλαμβάνει ποικιλία τροφών, ώστε να μην υπάρχουν διατροφικές ελλείψεις. Θα πρέπει να έχετε μικρά και συχνά γεύματα ώστε να αποφευχθεί η τάση για συχνό τσιμπολογημα. Τη διατροφή σας σε καθημερινή βάση θα πρέπει να την οργανώνεται και σε αυτό θα σας βοηθήσει περαιτέρω και ένας κλινικός διαιτολόγος ώστε να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Ένας κλινικός διαιτολόγος επίσης θα σας βοηθήσει να αλλάξετε τον τρόπο που σκέφτεστε απέναντι στο φαγητό και θα σας βοηθήσει να υιοθετήσετε πιο υγιεινές διατροφικές συνήθειες για εφόρου ζωής.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, από την περιγραφή σας καταλαβαίνω ότι έχετε αναπτύξει μια διαταραγμένη σχέση με το φαγητό, η οποία ανήκει στις διατροφικές διαταραχές. Είναι σημαντικό αρχικά να διερευνηθεί πως ξεκίνησαν αυτές οι κρίσεις και πότε συνήθως πραγματοποιούνται έτσι ώστε να μπορέσετε να τις αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά. Είμαι στη διάθεσή σας για να σας βοηθήσω να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα με τη διατροφή σας!

    Αυγεράκη Ευαγγελία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Βρίσκεστε σε διατροφική διαταραχή Θέλετε διατροφική & συναισθηματική υποστήριξη με ειδικό. Θα είναι χαρα μου να δουλέψουμε μαζί αλλά θέλετε βοήθεια εξατομικευμένη

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Η απάντηση δεν είναι απλή. οι διατροφικές διαταραχές έχουν βαθύτερες ρίζες μέσα στον ψυχισμό και θα είναι πολύ ωφέλιμο να αναζητήσετε βοήθεια

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • απευθυνθειτε στο κεντρο διατροφικων διαταραχων ή στην ανασα

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα. Χρειάζεστε οπωσδήποτε παρακολούθηση και καθοδήγηση για να αντιμετωπίσετε ή και να αποτρέψετε τα υπεφαγικά επεισόδια που κάνετε. Πιθανότατα συμβαίνει υπο συνθήκες στρες ή όταν είστε σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση, οπότε η εκτόνωση μέσω του φαγητόυ γίνεται η εύκολη λύση. Θα χρειαστείτε χρόνο αλλά μπορείτε να βοηθηθείτε.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπερα σας
    Θα ήταν βοηθητικό αρχικα να μιλήσετε με τους γονείς σας για αυτό που σας συμβαίνει κ φαίνεται ότι σας απασχολεί ( αν δεν το γνωρίζουν ), κλείστε ένα ραντεβού σε έναν διαιτολόγο κ να δείτε μαζί πως μπορεί να σας βοηθήσει μαζί με την παρακολούθηση κάποιο ειδικού ψυχικής υγείας
    Θα χαρώ να μιλήσουμε από κοντα κ να σας ακούσω ώστε να δούμε το πλαισιο , την συχνότητα κ την ένταση αυτόν τον επεισοδίων ώστε να βρούμε μια λύση

    Κακουλίδη Όλγα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέος Κόσμος