• Βουλιμία - νευρική ανορεξία
  • Υποβλήθηκε 01/03/2024

Γεια σας, είμαι κάτω των δέκα οκτώ.Από το καλοκαίρι και μετά άρχισα να μειώνω τη διατροφή μου είχα ένα πρόγραμμα που έτρωγα μόνο στις δύο η ώρα και ένα μπολ μικρό κάθε μέρα χωρίς άλλη κατανάλωση φαγητού. Έχασα σε δύο μήνες είκοσι πέντε κιλά και απέκτησα από το άγχος μου για να χάσω τα κιλά θυροειδή. Από τα δέκα μου ακούω όλη την ώρα από την οικογένεια μου σχόλια για το σώμα μου ενώ δεν είχα κάποιο θέμα με την εμφάνιση μου. Η μητέρα μου άρχισε να χειρίζεται το τι θα τρώω και μου πέταγε τα φαγητά, που θα έτρωγα χωρίς να ξέρει, όπως μια φρυγανιά. Το καλοκαίρι του 2023 άρχισε να μου ξανά λέει για το σώμα μου σε σημείο που και ο πατέρας μου είχε εμπλακεί σε αυτός κάνοντας κακόβουλα σχόλια για το σώμα μου. Άρχισα να μειώνω όπως ανέφερα το φαγητό σε σημείο που κατάλαβαν ότι πετάω το μεσημεριανό. Δίνω πανελλήνιες αυτή τη περίοδο και άρχισα να παίρνω τα δέκα κιλά πίσω. Έχω φρικαρει και έχω αρχίσει να μειώνω ξανά το φαγητό. Δεν ξέρω τι να κάνω και δεν ξέρω πως να χάσω τα κιλά σωστά. Το μόνο που ξέρω να κάνω είναι να χάσω τα κιλά με ανθυγιεινό τρόπο. Έχουν αρχίσει όλοι και μου αναφέρουν ότι πήρα κιλά και δεν μπορώ να το αντέξω άλλο αυτό. Είναι διαφορετικός ο τρόπος σου σε αντιμετωπίζουν όταν έχεις χάσει κιλά ή είσαι αδύνατος. Όλη αυτή η διατροφική διαταραχή έχει αλλάξει τη συμπεριφορά μου σε σημείο να το αναφέρει και η καθηγήτρια στους γονείς μου. Δεν μπορώ να σταματήσω να το σκέφτομαι. Έχω βουλιμικά επεισόδια αλλά αντέχω και μια εβδομάδα χωρις φαγητό. Σας παρακαλώ μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλάβω τι έχω και τι να κάνω; (Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα επειδή είμαι ανήλικη να πάω σε έναν ψυχολόγο)

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα, καταρχάς λυπάμαι πολύ για όσα έχετε βιώσει. Δυστυχώς δεν μπορώ να σας βοηθήσω μέσω μηνυμάτων, χρειάζεστε υποστήριξη διαιτολόγου αλλά και ψυχολόγου. Το μόνο που μπορώ να σας πω μέσω αυτής της πλατφόρμας είναι ότι η ζωή και η ευτυχία σας είναι πιο σημαντικά από τα κιλά σας και τον αριθμό της ζυγαριάς. Χρειάζεστε ενέργεια αρχικά για να ζήσετε, μη στερείτε από το σώμα μας θρέψη κι ενέργεια. Εύχομαι να βρείτε την υποστήριξη που σας αξίζει για να βελτιώσετε την ζωή και την υγεία σας.

    Παρμαξίδου Ευαγγελία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κατερίνη

  • Καλησπέρα! Είναι αρκετά δύσκολο να υπάρχει ένα επικριτικό περιβάλλον, σχόλια για το σωματικό βάρος και συνεχής ενασχόληση με το φαγητό, που σίγουρα δεν βοηθούν κάποιον να πετύχει το στόχο του. Βρίσκεσαι με μια ιδιαίτερη φάση της ζωής σου, λίγο πριν τις πανελλήνιες, όπου το μυαλό σου θα έπρεπε να απασχολείται με αυτό το κομμάτι και όχι με τα κιλά σου. Θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να αποβάλλεις, για αυτό το διάστημα, όσο γίνεται, όλα τα αρνητικά και επικριτικά σχόλια γύρω από τα κιλά και την εξωτερική σου εμφάνιση.

    Έχει δημιουργηθεί μια διαταραγμένη σχέση με την τροφή και το οποίο σίγουρα χρήζει βοήθειας από διαιτολόγο και ψυχολόγο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρέζου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αρχικά θα σου πω πως οι πανελλήνιες είναι πολύ στρεσογόνα κατάσταση από μόνη της! Έχεις μια ζωή μπροστά σου να φροντίσεις το κορμί σου & να δουλέψεις με τον ευατο σου. Εστίασε να θρέψεις το κορμί σπθ για να αποδώσεις στα μαθήματα σου. Ότι κ αν κανείς τώρα δεν θα αλλάξουν οι άνθρωποι γύρω σου. Εσυ δυνάμωσε τη φωνή σου κ οριοθέτησε τους. Δεν θα δεχτείς ξανα κανένα σχόλιο βαρους με πηγμη & με τη πρώτη ευκαιρία τελειώνοντας το σχολείο να πάρεις βοήθεια διατροφική & συναισθηματική! Έως τότε εστίασε σε σενα & στο πως θα θωρακίσεις τη ψυχη σου!

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Χαιρετε
    Δυστυχώς δε μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο από το να σας δώσω την ειλικρινέστερη συμβουλή μου. Αυτό το διάστημα θα πρέπει να ασχοληθείτε ΜΟΝΟ με τις πανελλήνιες σας και να μη βαρύνετε την ψυχολογία σας με περριττά άγχη και έγνοιες, όπως το τι θα γίνει με το βάρος σας.
    Σίγουρα, το να φάτε ελάχιστα θα κατευνάσει τους φόβους σας για αύξηση βάρους, ΑΛΛΑ θα πρέπει να αναλογιστείτε τι αποτέλεσμα θα έχει αυτό στη λειτουργία του εγκεφάλου σας. Η κακή διατροφή θα ελαχιστοποιησει την συγκέντρωση σας και την ικανότητα σας για αποθήκευση νέων γνώσεων – πράγμα καταστροφικό στην παρούσα φάση σας.
    Επιπλέον τα βουλιμικά επεισόδια θα γίνου
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Γραμμή υποστήριξης 10306, ή επικοινωνήστε με το κέντρο anasa , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα σας. Η ιστορία σας με άγγιξε πολύ...η ηλικία σας είναι πολύ ευαίσθητη καθώς και η περίοδος των εξετάσεων που διανύεται. Γνωρίζω πως υπάρχουν ομάδες ψυχολόγων που λειτουργούν δωρεάν, όπως η ΑΝΑΣΑ..με επιφύλαξη βέβαια πάντα σας το λέω. Τώρα στο κομμάτι της διατροφής και ότι είστε ανήλικη, αυτό που μπορώ να κάνω είναι μια συζήτηση μαζί σας δωρεάν για να αξιολογήσουμε την κατάσταση και ελπίζω να βρούμε κάποιον τρόπο να πάτε καλύτερα !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Ασχολεισαι πολυ με την γνωμη των αλλων για το δικο σου σωμα και οργανισμο. Δοκιμασε να απευθυνθεις σε καταλληλη δομη του δημου για υποστηριξη ή επικοινωνησε με εναν διαιτολογο που θα δειξει κατανοηση και θα δουλεψετε την σχεση σου με το φαγητο!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Επισκεφτείτε ειδικό διαιτολόγο και ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσουν με τις δυσκολίες στη διατροφή σας. Ψυχίατρο βρίσκετε και σε δημόσια νοσοκομεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Οι διατροφικές διαταραχές είναι ενα περίπλοκο ζήτημα που χρειάζεται πολύπλευρη υποστήριξη. Μπορείτε να καλέσετε δωρεάν στην γραμμή ψυχοκοινωνικής υποστήριξης του Υπουργείου Υγείας (10306) που λειτουργεί όλο το 24ωρο , ώστε να πάρετε κατευθύνσεις για πιθανή δυνατότητα παρακολούθησης από κάποια δημόσια δομή.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλό θα είναι να απευθυνθείτε σε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας, να σας εκπαιδεύσει διατροφικά ώστε να μην έχετε υπερφαγικα επεισόδια ή άλλη διατροφική διαταραχή και θα σας βοηθήσει να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες εφ όρου ζωής.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Γεια σας,
    Κατανοώ την κατάστασή σας και ευχαριστώ που μοιράζεστε αυτήν τη δύσκολη εμπειρία μαζί μου. Βασικά, αυτό που περιγράφετε φαίνεται ότι είναι μια διατροφική διαταραχή που εκδηλώνεται μέσω παραμορφωμένης εικόνας του σώματος σας και σχετίζεται με συμπεριφορές που έχουν να κάνουν με την κατανάλωση τροφής. Οι σκέψεις περί βάρους και δίαιτας κυριαρχούν στο μυαλό σας, οδηγώντας σε ανησυχία και σε ψυχική δυσφορία. Η διαδικασία αυτή μπορεί να είναι επιβλαβής για την υγεία σας και αξίζει να αντιμετωπιστεί με σοβαρότητα.
    Σημαντικό είναι να συζητήσετε με τους γονείς σας όλα αυτά που σκέφτεστε και να αναζητήσετε μαζί βοήθεια από επαγγελματ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής