• Βουλιμία - νευρική ανορεξία
  • Υποβλήθηκε 03/09/2023

Πως να αντιμετωπίσω τη βουλιμια ?

16 ειδικοί απάντησαν

  • Καθώς η βουλιμία είναι μία διαταραχή η οποία προέρχεται κυρίως από ψυχολογικά αίτια και καταλήγει να επηρεάζει τη διατροφή και την υγεία του ατόμου, είναι ιδιαίτερα χρήσιμη η συνεργασία με τους ανάλογους ειδικούς.
    Ο Διαιτολόγος αρχικά θα σχεδιάσει ένα πρόγραμμα διατροφής κατάλληλο για τις ανάγκες του ατόμου, το οποίο θα το βοηθήσει να αποκτήσει υγιεινές διατροφικές συνήθειες και να μην αισθάνεται πείνα και στερήσεις. Το άτομο που πάσχει από βουλιμία είναι σημαντικό να τρώει τακτικά και σωστά. Να μην περιορίζεται η πρόσληψη τροφής, και ο στόχος να είναι ένα χορτάτο σώμα και μυαλό από θρεπτικά συστατικά, έτσι ώστε ναι περιοριστούν οι εκκαθ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Αρχικά ας κατανοήσουμε από που προκαλείται και χρειάζεται μία ισορροπημένη διατροφή ώστε να προσαρμοστεί το σώμα

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Καλή σας ημέρα! Χρειάζεστε ψυχαναλυτή ή ειδικά εκπαιδευμένο ψυχολόγο επάνω στις διατροφικές διαταραχές. Η ίαση από μια διατροφική διαταραχή είναι ψυχοθεραπευτική διαδικασία που στοχεύει να αποσυνδέσει το φαγητό και την εικόνα του σώματος από ενοχές και διαταραγμένες συμπεριφορές.
    Σε δεύτερη αλλά σημαντική θέση βρίσκεται και η συμβολή του διαιτολόγου. Ενός διαιτολόγου κατάληλα εκπαιδευμένου στις διατροφικές διαταραχές. Ο άρτια εκπαιδευμένος διαιτολόγος ΔΕΝ υποτίθεται θα σας δώσει υποθερμιδικό πρόγραμμα για τα λίγα περιττά κιλά σας (αν υπάρχουν) και δε θα σας έχει επάνω στη ζυγαριά κάθε φορά που σας βλέπει. Ο ρόλος του είναι διαφορετικός κα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Χαίρεται, όταν η τροφή μας σταματάει να είναι "η ενέργεια" που μας δίνει για να καλύψουμε ανάγκες καθημερινότητας τότε βοηθά η επίσκεψη σε Σύμβουλο Ψυχικής υγείας/Ψυχολόγο ώστε να έρθουν στην επιφάνεια οιπραγματικοί λόγοι που μας οδηγούν σε αυτη τη κατάσταση και έπειτα να πάρουμε "εργαλεία" δηλαδή τρόποι διαχείρισης.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Δυστυχώς δεν υπάρχει μία έτοιμη λύση που "κουμπώνει" σε αυτό που λέμε "βουλιμία". Το ίδιο ισχύει για όλες τις ψυχιατρικές διαταραχές. Ομολογουμένως τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο εύκολα αν ίσχυε κάτι τέτοιο!

    Θα μου ήταν χρήσιμο να είχα πρόσβαση σε περισσότερες πληροφορίες για να σας κατευθύνω σχετικά. Αυτή τη στιγμή το μόνο που μπορώ να σας πω είναι να απευθυνεθείτε σε ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή, αλλά και σε ψυχίατρο. Αναζητήστε τη φροντίδα που έχετε ανάγκη. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Παραλληλα με παρεμβαση ψυχολογική θα προτεινα βελονισμό για μείωση της ορεξης και της εξαρτησης απο το φαγητο

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Η βουλιμία απαντάται στην γνωστική συμπεριφορική θεραπεία έχει συγκεκριμένη δομή και πρωτοκολλο και είναι βραχεία ! Χρειάζεται η βοήθεια του θεραπευτή για να εφαρμόζεται κάθε εβδομάδα συγκεκριμένους στόχους μετρήσιμους και μικρούς έτσι ώστε να ξεπεραστεί.

    Γιαζιτζή Βασιλική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Σέρρες

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά, με ψυχοθεραπεία κι αν χρειαστεί και φάρμακα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • με την βοήθεια ενός ψυχοθεραπευτη

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η νευρική βουλιμία, κοινώς βουλιμία, είναι μια σοβαρή, δυνητικά απειλητική για τη ζωή διατροφική διαταραχή. Τα άτομα με βουλιμία μπορεί να κάνουν κρυφές αδηφαγίες - τρώγοντας μεγάλες ποσότητες φαγητού με απώλεια ελέγχου της κατανάλωσης - και στη συνέχεια να προβαίνουν σε αντισταθμιστικές συμπεριφορές, προσπαθώντας να απαλλαγούν από τις επιπλέον θερμίδες με ανθυγιεινό τρόπο.

    Για να απαλλαγούν από τις θερμίδες και να αποτρέψουν την αύξηση του σωματικού βάρους, τα άτομα με βουλιμία μπορεί να χρησιμοποιούν διαφορετικές μεθόδους. Για παράδειγμα, μπορεί να προκαλείτε τακτικά μόνοι σας εμετό ή να κάνετε κατάχρηση καθαρτικών, συμπληρωμάτων γ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κώνστα Αλίκη

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Τις περισσότερες φορές χρειαζόμαστε υποστήριξη για να αντιμετωπίσουμε μία τόσο σύνθετη συμπεριφορά. Το να προσπαθούμε μόνοι μας καμιά φορά μας φέρνει αντιμέτωπους με αίσθηση ματαιοπονίας και παραίτησης. Θα πρότεινα να συμβουλευτείτε και να συνεργαστείτε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας που ασχολείτε εξειδικευμένα με αυτό. Πολλοί άνθρωποι έχουν βοηθηθεί από τις ομάδες ανωνύμων, σας παραθέτω τον σχετικό σύνδεσμο όπου μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες. https://anonymoi-yperfagoi.org.gr/

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας.
    Αρχικά να σας πω ότι είναι πολύ καλό σημάδι που αναγνωρίζεται το πρόβλημα και θέλετε να το επιλύσετε. Το καλύτερο θα ήταν να κανονίσετε συνεδρίες και με ψυχολόγο και με διατροφολόγο ώστε να έχετε τη καλύτερη βοήθεια. Αν θελήσετε κάτι, κάνω και Online συνεδρίες.
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Γειά σας!

    Όπως καταλαβαίνετε, δεν είναι δυνατόν, ως ψυχολόγος, να παρέχω εξατομικευμένες συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας...
    Άλλωστε γιά να απαντήσω στην ερώτησή σας θα έπρεπε να γράψω ολόκληρο βιβλίο!
    Ο πιο απλώς τρόπος να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα σας είναι να βρείτε έναν έμπειρο ψυχολόγο εκπαιδευμένο στην γνωσιακή-συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία και να αρχίσετε θεραπεία...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπερα σας προσπαθήστε να κάνετε μια γενναία αύξηση στις φυτικές ίνες που καταναλώνετε. Αυτό σίγουρα θα σας βοηθήσει στο να ελέγξετε τη βουλιμία σας.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Χρειάζεστε ψυχιατρική παρακολούθηση και ψυχοθεραπεία

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει σε αυτό. Να σας παρακολουθεί ανά τακτά διαστήματα συντάσσοντας ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Η ποικιλία στις τροφές θα σας βοηθήσει στο να αντιμετωπίσετε τη βουλιμία σας. Η διατροφική εκπαίδευση από τον διαιτολόγο θα σας βοηθήσει ώστε να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες εφ όρου ζωής. Θα μάθετε να τιθασεύετε τις βουλιμικες σας τάσεις, έχοντας μικρά και συχνά γεύματα, ελέγχετε έτσι καλύτερα την πείνα σας και στο σπίτι να μην έχετε τροφές που να σας ωθούν σε υπερφαγικα επεισόδια.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι