• Βουλιμία - νευρική ανορεξία
  • Υποβλήθηκε 08/08/2023

εχω βουλιμια και τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν συνεδριες με ψυχολογο για την αντιμετωπιση αυτης... Τι να κανω για να το αντιμετωπισω?

27 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, καθώς αυτές οι καταστάσεις ξεκινούν συνήθως από την ψυχολογία μας και καταλήγουν να επηρεάζουν το σώμα μας, είναι απαραίτητη η συζήτηση με κάποιον ειδικό ψυχολόγο. Η Γραμμή 10306 λειτουργεί δωρεάν και ανώνυμα όλο το 24ωρο. Απευθύνεται σε πολίτες κάθε φύλου και κάθε ηλικίας για οποιοδήποτε θέμα ψυχικής υγείας τους απασχολεί.

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Υπάρχουν δημόσιοι φορείς στους οποίους μπορείτε να απευθυνθείτε

    Κουβαρά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Πραγματικά δε θα μπορούσα να σας προτείνω κάτι πέρα από ψυχολόγο εξειδικευμένο στη ψυχογενή βουλιμία. Πρόκειται για κατάσταση εξάρτησης από τις καθάρσεις και οι πιθανότητες σας να την αντιμετωπίσετε μόνη σας (υποθέτωντας ότι είσαστε θυληκού γένους) είναι ελάχιστες. Λυπάμαι για τα άσχημα νέα. Προσπαθείστε να χρησιμοποιήσετε ημερολόγιο καταγραφής διατροφής, συναισθημάτων και καθάρσεων. Καταφύγετε σε συνήθειες διαλογισμού και προσευχής. Η πάλη θα είναι άνισα δύσκολη αλλά τουλάχιστον με αυτά τα δύο μέσα, θα έχετε κάποια μεγαλύτερη πιθανότητα.

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλημέρα σας, συνήθως οι δήμοι έχουν κέντρα ψυχολογικής υποστήριξης με ελάχιστη ή και μηδενική συμμετοχή. Μήπως να ρωτήσετε στο δικό σας δήμο αν υπάρχει; Καλή συνέχεια εύχομαι!

    Ραμπάγ Τάνια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Βρες δημοσιες δομες και τηλεφωνικες γραμμες στηριξης

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • θεωρώ πως ο ψυχολόγος ή κάποιος εξειδικευμένος ψυχίατρος είναι η μόνη λύση!

    Παλάτου Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα, θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε στο δήμο που ανήκετε καθώς σε πολλούς δήμους (κυρίως εντός Αττικής αλλά και εκτός) υπάρχουν εξειδικευμένα κέντρα που παρέχουν δωρεάν τις υπηρεσίες τους αλλά και επαγγελματίες που προσφέρουν δωρεάν τις υπηρεσίες τους στις κοινωνικές υπηρεσίες των περισσότερων δήμων.

    Σταμάτη Λουίζα

    Ψυχολόγος

    Κουκάκι

  • Υπάρχει το ιατρείο διατροφικών διαταραχών στο Αιγινητειο Νοσοκομείο (Τηλέφωνα: 210 – 72.89.240 & 250 (εξωτερικό ιατρείο). Μπορεί να απευθυνθείτε και να σας βοηθήσουν δωρεάν. Συμπληρωματικά και μόνο (δεν υποκαθιστά τη θεραπευτική παρέμβαση) υπάρχει το βιβλίο αυτοβοηθειας : Βουλιμια. Ξανακερδίστε τον έλεγχο! Εκδόσεις Πατάκη.

    Μάκρα Σεβαστή

    Ψυχολόγος

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα σας, όταν αντιμετωπίζουμε ζήτημα ψυχικης ή σωματικής υγείας χρειάζεται να επισκεφτούμε κάποιον ειδικό για την αντιμετώπιση του. Υπάρχει η δυνατότητα και δημοσίων φορέων που μπορείτε να απευθυνθείτε.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Δυστυχώς, ο οικονομικός παράγοντας αποτελεί τη σοβαρότερη αποτρεπτική αιτία για την έναρξη ψυχοθεραπείας στις μέρες μας. Υπάρχουν όμως αρκετά κέντρα τα οποία παρέχουν υπηρεσίες πολύ χαμηλού κόστους (συμβολικού χαρακτήρα), αναλόγως την περιοχή που σας εξυπηρετεί. Επιπλέον, παρέχονται και υπηρεσίες δωρεάν σε κάποιους δήμους. Ευελπιστώ να βρείτε τη λύση που ταιριάζει καλύτερα στις δικές σας ανάγκες.

    Μίχα Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια, MSc Κλινική Νευροψυχολογία

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας, συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Προκαλείτε εμετούς , κάνετε χρήση καθαρτικών ή απλά έχετε υπερφαγικά επισόδεια;;;

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Θα μπορούσε να σας εξυπηρετήσει κάποιος σε δημόσιο τομέα για να σας ενημερώσει για το θέμα σας

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Καλησπέρα σας,

    Θα σας συνιστούσα να διερευνήσετε τις δημόσιες δομές που παρέχουν υπηρεσίες ψυχικής υγείας αναφορικά με θέματα διατροφικών διαταραχών.

    Από όσο γνωρίζω το Αιγινήτειο και το Αττικό Νοσοκομείο στην Αθήνα διαθέτουν τμήματα διατροφικών διαταραχών. Απευθυνθείτε σε αυτά και ενδεχομένως να σας κατευθύνουν και καλύτερα.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Ειδικά ιατρεια αιγινητειου ή άλλων ψυχιατρική δομών.
    Ανώνυμοι Υπερφαγοι.... ψάξτε στο διαδίκτυο

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Υπάρχουν και δωρεάν συνεδρίες σε μερικά κέντρα . Ψάξτε το λίγο και μην το αφήσετε . Η υγείας σας είναι υπέρ όλων

    Καραμανίδης Βασίλειος,Msc(Cand), RD - VK Nutrition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Υπάρχει δωρεάν βοήθεια για διατροφικές διαταραχές αν ψάξετε στο ίντερνετ ίσως στο κέντρο ανάσα θα βρείτε μην το αφήνετε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μακάρι ένα τοσο σημαντικό διατροφοεξαρτομενο συναισθηματικο ζήτημα να λυνόταν με μια συμβουλή σε 2-3 σειρές. Η διαχείριση της βουλιμίας έχει πολλαπλά στάδια αρχικά να βρούμε τι μας οδήγησε σε αυτή τη συμπεριφορά , να δούμε ποια συναισθήματα καλύπτουμε μέσω φαγητού. Έπειτα να βρούμε εναλλακτικές μεθόδους εκτόνωσης ή διαχείρισης του συναισθήματος που οδηγεί στην υπερφαγια και διατροφική εκπαίδευση.

    Θέλει δουλειά καθώς είναι διατροφική διαταραχή που επειδή δεν κινδυνεύει η σωματικής μας υγεια άμεσα αλλά σε βάθος χρόνου μπορεί να διαιωνιστεί για καιρό.

    Αν μπορώ να σας δωσω μια μόνο συμβουλή χωρίς να σας γνωρίζω και αφού δεν έχε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Μπορείτε εντελώς δωρεάν να υποστηριχτείτε στους Ανώνυμους Υπερφάγους, θα παραθέτω λινκ για να βρείτε αναλυτικές πληροφορίες.
    https://anonymoi-yperfagoi.org.gr/

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • χρειαζεστε ψυχοθεραπεια, δεν υπαρχει αλλος τροπος. Μπορειτε να βρειτε θεραπευτη και να συζητησετε μαζι του το οικονομικο. Καποιοι ζητούν πιο χαμηλη αμοιβη

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε δομές με ελάχιστα έξοδα συνεδρίες..ή στο πανεπιστημιο

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • υπάρχουν και δημόσιες δομές που μπορείτε να επισκεφθείτε ψυχολόγο

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα. Υπάρχουν ομάδες που μπορείτε να απευθυνθείτε κ μπορούν να σας βοηθήσουν . Μία από αυτές είναι η "Ανάσα". Δεν γνωρίζω εάν μπορώ να γράψω περισσότερα αλλά σίγουρα μπορείτε να επικοινωνήσετε και μαζί μ για περισσότερα. Εύχομαι να βρείτε σύντομα την βοηθεια που χρειάζεστε!

    Οικονομοπούλου Φανή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Περιστέρι

  • Πολλές φορές η τάση μας να τρώμε πολύ είναι σύμπτωμα κατάθλιψης. Η κατάθλιψη με τη σειρά της μπορεί να ακολουθεί μιά αλλαγή που συνέβη στη ζωή μας και μας σημάδεψε. Άρα η ψυχιατρική διάγνωση του τί σας συμβαίνει ακριβώς ώστε να διαπιστώσετε τι σημαίνει αυτή η βουλιμία είναι το πρώτο βήμα.

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Μπορείτε να δοκιμάσετε αγωγή με χάπια που κόβουν την όρεξη. Πάντα όμως με τη συμβουλή γιατρού! Επίσης, μπορείτε να δοκιμάσετε ένα καινούργιο χόμπι μέσα στην ημέρα που να απασχολειστε εκεί και να μην εστιαζετε στο φαγητό.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας! Κάθε δημότης δικαιούται δωρεάν συνεδρίες ψυχολογικής υποστήριξης από ψυχολόγους (10-12 περίπου) απλώς δίνοντας το ΑΜΚΑ του. Επίσης, οι δημοι πλέον έχουν διάφορες παροχές που θα μπορούσατε να αξιοποιήσετε σχετικά με την υγεία σας. Από όσο γνωρίζω από κάποιους δήμους υπάρχει και άμεση εξυπηρέτηση. Εύχομαι να σας κάλυψα, καλό σας βράδυ!

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, συνήθως προτείνεται συνδυασμός ψυχοθεραπείας και φαρμακευτικής θεραπείας, εφόσον χρειάζεται.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Για δωρεάν ή πολύ χαμηλού κόστους ψυχοθεραπεία, απευθυνθείτε σε κέντρα εκπαίδευσης ψυχοθεραπευτών. Το μόνο που χρειάζεστε είναι ένα αποδεικτικό ανεργίας ή κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει το χαμηλό σας εισόδημα (πρέπει να είναι κάτω από ένα ποσό ετησίως, το οποίο μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή). Μπορώ να σας παραπέμψω σε εκείνο που εκπαιδεύομαι εγώ, στο Ελληνικό Κέντρο Focusing. Τώρα λόγω Αυγούστου πιθανότατα να είναι κλειστά, επικοινωνήστε από αρχές Σεπτέμβρη. Εύχομαι ό,τι καλύτερο!

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα