• Βουλιμία - νευρική ανορεξία
  • Υποβλήθηκε 06/04/2024

καλησπερα εχω νευρικη ανορεξια πολλα χρονια τωρα και κανω θεραπια απλα τωρα τελευταια περιπου ανα τεσσερις μερες κανω μονοημερα βουλιμηκα επεισοδια, τι συμβαινει τι να κανω;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Επιμονη & υπομονή με τη ψυχοθεραπεία σου & επαφή με ειδικό στη Διατροφη & στο health coaching για να σε ενισχύει!

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Γεια σας, δε γνωρίζω τι θεραπεία ακολουθείτε για τη νευρική ανορεξία. Η αντιμετώπισή της απαιτεί συνεργασία διαιτολόγου, ψυχολόγου, ψυχιάτρου και παθολόγου που φυσικά να έχουν σχετική γνώση και εμπειρία. Ο διατροφολόγος που σας παρακολουθεί θα αξιολογήσει και θα σας καθοδηγήσει στη διαχείριση των βουλιμικών επεισοδίων.

    Γουμενάκη Θεανώ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ρέθυμνο

  • Αν κάνετε ψυχοθεραπεία καλό θα ήταν να μιλήσετε με τον θεραπευτή σας αν όχι εννοείται μια τέτοια διαταραχή χρειάζεται συμβολή ψυχολόγου και ψυχιάτρου

    Καραμανίδης Βασίλειος,Msc(Cand), RD - VK Nutrition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Μιλήστε με το ψυχίατρο σας για να λάβετε σωστή θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει σε αυτό, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας, να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις, να σας βοηθήσει να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες και να περιορίσετε όσο το δυνατόν τα βουλιμικα επεισόδια που έχετε με σωστή και ισορροπημένη διατροφή.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλημέρα σας. Λείπουν αρκετές πληροφορίες για να έχω πλήρη εικόνα αλλά σε κάθε περίπτωση σας συνιστώ να το συζητήσετε με τον ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή σας. Επίσης έχω δει αρκετές φορές τέτοιες καταστάσεις να βελτιώνονται με βελονισμό.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί