• Βουλιμία - νευρική ανορεξία
  • Υποβλήθηκε 27/02/2024

Καλημέρα σας, Είμαι 22 ετών. Από την εφηβεία ξεκίνησα να ζυγίζομαι κάθε μέρα και εάν βρισκόμουν σε διακοπές σε μέρος χωρίς ζυγαριά αναζητούσα μέρη που διέθεταν μια ζυγαριά πχ φαρμακεία έτσι ώστε να μη χάσω τον έλεγχο του βάρους μου. Στην εφηβεία μου έχασα γύρω στα 6 κιλά με προσπάθεια, και βρίσκομαι σε φυσιολογικό επίπεδο βάρους(53-54 κιλά για 1.65cm ύψος), όμως ακόμη ανησυχώ ότι θα ξεφύγω. Σχεδόν μία φορά την εβδομάδα υποκύπτω σε βουλιμικά επεισόδια αν και παλεύω να το σταματήσω. Δεν προκαλώ εμετό αλλά προσπαθώ να αποβάλλω τις θερμίδες με γυμναστική, καθαρτικά και όσο το δυνατόν πιο περιορισμένη δίαιτα τις επόμενες 2-3 ημέρες. Δε θέλω να δω άλλους ανθρώπους μέχρι να επιστρέψω στο αρχικό μου βάρος. Η μητέρα μου πάντα επιμένει πως είμαι αδύνατη και πρέπει να τρώω αλλά σιχαίνομαι όταν τρώω ασταμάτητα σε επεισόδια βουλιμίας και νομίζει ότι είναι φυσιολογικό, διότι δεν της έχω πει για την κατάστασή μου και φοβάμαι ότι αν της πω θα μου προτείνει απλώς να τρώω σταθερά περισσότερο. Χρειάζομαι βοήθεια. Υπάρχει κάποια δωρεάν επίσκεψη? Μπορώ να μιλήσω κάπου δωρεάν? Μπορεί κάποιος ειδικός, έστω και σε σχόλιο, να μου δώσει μια σαφή συμβουλή?

17 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, οι διατροφικές διαταραχές απαιτούν τη λήψη πολλών λεπτομερειών σχετικά με το ιστορικό και τον τρόπο ζωής του ατόμου, δυστυχώς δεν μπορώ να σας δώσω εξατομικευμένες συμβουλές μέσω μηνυμάτων. Μπορείτε όμως να αναζητήσετε δομές που παρέχουν δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη στην περιοχή σας. Εύχομαι να βρείτε την υποστήριξη που χρειάζεστε για να θεραπευθείτε!

    Παρμαξίδου Ευαγγελία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κατερίνη

  • Πολλές φορές το μυαλό μας δημιουργεί πολλές σκέψεις ανησυχίας και μπαίνουμε λόγω διαφόρων καταστάσεων σε ενα φαύλο κύκλο αρνητικών για εμας σκέψεων. Με αρκετή προσπάθεια και υπομονή με τον εαυτό μας αφού πρώτα εντοπίσουμε τι θέλούμε να διώξουμε μακριά απο εμας τα κιλά ή αυτές τις επίμονες και βασανιστικές σκέψεις , θα θέσουμε πιο ξεκάθαρους στόχους και θα δουλέψουμε πάνω σε αυτό. Οπλιζόμαστε με υπομονή και βάζουμε σε προτεραιότητα την αυτοφροντίδα μας. Μόλις συνειδητοποιήσουμε ότι όλα αυτά που φοβόμαστε δεν καθορίζουν αυτό που είμαστε και δεν είμαστε οι σκέψεις που πιστεύουμε τόσο έντονα τότε το μυαλό μας ηρεμεί. Μπορούμε να επικοινωνήσουμε σ... Διάβασε περισσότερα

    Μπεργελέ Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πεδίον του Άρεως

  • Δυστυχώς οι διατροφικές διαταραχές είναι συνήθως μακράς διαρκείας, αν δεν υπάρξει εμπλοκή του ατόμου σε ολοκληρωμένο κύκλο ψυχοθεραπείας και μάλιστα συνήθως πρέπει να υπάρχει και συνεργασία με διατροφολόγο.
    Δεν προτείνεται να λαμβάνουμε συμβουλές από μη ειδικούς (πχ συγγενείς), καθώς συνήθως αυτές αυξάνουν το άγχος και την πίεση με τις σκέψεις "Δεν με καταλαβαίνουν" / "δεν βλέπουν σωστά" / "δεν έχουν ιδέα τι περνάω", με αποτέλεσμα να εντείνονται τα συμπτώματα.
    Στη θεραπεία αναδιαμορφώνονται πεποιθήσεις για τον εαυτό ("δεν είμαι αρκετός/-ή, δεν είμαι άξιος/-α" κλπ,) οι οποίες είναι η πηγή των συμ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μίχου Εφραιμία

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Τα συμπτώματά σας σχετίζονται με την εικόνα του εαυτού σας. Θα πρέπει σίγουρα να δείτε κάποιον ειδικό. Θα μπορούσα να σας προσφέρω μία δωρεάν συνεδρία για να θέσετε κάπως το πρόβλημα επί τάπητος.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα! Προσπάθησε να αποφύγεις το καθημερινό ζύγισμα, για αρχή ελάττωσέ το σε μερικές φορές την εβδομάδα και αργότερα σε 1 φορά την εβδομάδα, που είναι το ιδανικό. Να θυμάσαι ότι η μέτρηση του βάρους μετά από ένα μεγάλο γεύμα δεν είναι σωστή λόγω της κατακράτησης που πιθανόν έχει δημιουργηθεί στο σώμα. Βρες τους ρυθμούς σου με έναν υγιεινό τρόπο ζωής, που περιλαμβάνει συστηματική άσκηση, άσχετα της ημερήσιας θερμιδικής πρόσληψης, και σωστή διατροφή. Μια ισορροπημένη διατροφή περιλαμβάνει τα πάντα, οπότε καλό είναι όταν έχεις πραγματική επιθυμία για κάποιο τρόφιμο να το απολαμβάνεις και να μην υποβάλλεις τον εαυτό σου σε διαδικασία στέρηση... Διάβασε περισσότερα

    Κούσκου Μυρσίνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Μια σαφής συμβουλή είναι να πάρετε υποστήριξη από ειδικό ψυχικής υγείας. Από εκεί κ πέρα υπάρχουν δωρεάν τηλεφωνικές γραμμές που μπορείτε να μιλήσετε δωρεάν, όπως και προγράμματα σε δήμους που παρέχουν κάποιες συνεδρίες δωρεάν, μια αναζήτηση στο διαδίκτυο θα σας διαφωτίσει.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Μοιάζει να σας απασχολεί πολύ το βάρος σας σε σημείο που να σας οδηγεί σε βουλιμικές κρίσεις. Ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων υποφέρει από βουλιμία και τα συμπτώματα υποχωρούν όταν αναζητήσει ψυχοθεραπευτική υποστήριξη. Μήπως πρέπει να μοιραστείτε τη δυσκολία σας με τη μητέρα σας ώστε να σας στηρίξει σε μια ψυχοθεραπευτική παρέμβαση; Μία δωρεάν επίσκεψη δεν θα σας λύσει το πρόβλημα. Χρειάζεται ένα εύλογο διάστημα για να βοηθηθείτε.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Ενημερωσου απο τον δημο που ανηκεις για δωρεαν παροχη τετοιων υπηρεσιων. Το να ανοιχτεις στην μητερα σου ειναι μια καλη σκεψη καθως θα σε βοηθησει να το ξεπερασεις!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η περίπτωση σας χρειάζεται ψυχοθεραπεία και δεν είναι εύκολο να σας πούμε κάτι που θα σας βοηθήσει από τα σχόλια. Μπορείτε να επισκεφτείτε κάποιον ψυχολόγο σε δημόσιους φορείς εάν δεν έχετε οικονομική δυνατότητα.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας. Θα σας πρότεινα να μιλήσετε ανοιχτά με την μητέρα σας για το πώς νιώθετε..καθώς δεν υπάρχουν δημόσιες δομές για διαιτολόγους. Υπάρχουν ομάδες που αναλαμβάνουν τέτοια περιστατικά, όπως ο σύλλογος ΑΝΑΣΑ..όπου είναι δωρεάν...αλλά θα πρέπει να κάνετε μια σχετική αναζήτηση στο διαδίκτυο. Υπάρχουν και ψυχολόγοι - ψυχοθεραπευτές για τέτοια περιστατικά, με χαμηλότερο κόστος. Ελπίζω να βοήθησα κάπως..Θα ήταν χαρά μου να μιλήσουμε για λίγο ακόμα και δωρεάν, αν μπορώ να βοηθήσω...και στην συνέχεια βλέπουμε..

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Κορίτσι μου έχεις ενεργότατη διατροφική διαταραχή. Είναι ψυχική νόσος & απαιτεί εξειδικευμένη ομάδα θεραπείας διατροφικά και συναισθηματικά. Είναι μεγάλο ταξίδι & βαθιά δουλειά. Δεν θα σε φτάσει ούτε μια ούτε δυο συνεδρίες. Θέλει να αφήσεις χρόνο σε αυτό να δουλέψεις το τραύμα. Ψάξε σε κάποια δημόσια δομή όπως το Αιγινήτειο να το βρεις δωρεάν. Αλλιώς θα είναι καλό να βρεις τρόπο να το υποστηρίξεις οικονομικά να πάρεις βοήθεια άμεσα.

    Αν μπορώ να σ πω μια μόνο πρόταση είναι να δεις γιατί ασκείς τόσο έλεγχο σε κάτι που από τη φύση του είναι να μην μένει σταθερό.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε μια δύσκολη κατάσταση με τη σχέση σας με το βάρος και τη διατροφή. Είναι σημαντικό να αναζητήσετε βοήθεια από επαγγελματίες της ψυχικής υγείας, όπως ψυχολόγους ή ψυχίατρους, οι οποίοι μπορούν να σας καθοδηγήσουν και να σας υποστηρίξουν σε αυτήν την πορεία ανάρρωσης. Επιπλέον, η ειλικρίνεια με τη μητέρα σας θα μπορούσε να είναι βοηθητική, καθώς θα σας παρέχει ένα ακόμη επίπεδο υποστήριξης και κατανόησης στο πώς να αντιμετωπίσετε αυτήν την πρόκληση.
    Υπάρχουν πολλοί οργανισμοί και ιδρύματα που προσφέρουν δωρεάν υπηρεσίες ψυχολογικής υποστήριξης, όπως η Γραμμή Βοήθειας του Κέντρου Ψυχικής Υγείας, ή ακόμη και οργανι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Θα σας συμβούλευα να ψάξετε για κάποιο Κέντρο Διατροφικών Διαταραχών (πχ της ΕΠΑΨΥ ειναι δημόσιο και είναι δωρεάν), καθώς χρειάζεται εξειδικευμένη προσέγγιση.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Υπάρχουν ιατρεία διαταραχών διατροφής σε δημόσια νοσοκομεία που μπορείτε να απευθυνθείτε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Χαίρετε
    Θεωρώ πολύ σημαντικό το γεγονός ότι αναγνωρίζετε ότι χρειάζεστε βοήθεια. Η διαταραχή που περιγράφετε είναι ξεκάθαρα νευρική βουλιμία απλά η κάθαρση μετά το βουλιμικό επεισόδιο δεν γίνεται με έμεση αλλά με υπεργυμναστική και καθαρκτικά. Δυστυχώς δε γνωρίζω κάποιον φορέα που παρέχει δωρεάν στίρηξη σε άτομα με διατροφικές διαταραχές. Ίσως σε κατα τόπους μητροπόλεις να υπάρχουν τοπικοί φορείς παρόμοιοι με τα κοινωνικά ιατρεία. Επίσης σε νοσοκομεία που διαθέτουν ψυχολόγο. Πληροφορίες θα αναζητήσετε μέσω μηχανής αναζήτησης, βάζοντας τους όρους "άρθρα, νευρική βουλιμία". Πάντως χρειάζεστε σίγουρα την συνδρομή ψυχολόγου - σε δεύ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει να περιορίσετε έως και να αποφεύγετε πια τυχόν μελλοντικά υπερφαγικα επεισόδια με σωστή και ισορροπημένη διατροφή ανάλογα με τις ανάγκες σας. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας ώστε να διατηρήσετε ένα υγιές σωματικό βάρος ανάλογα με την ηλικία και το ύψος σας και επίσης θα σας βοηθήσει να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες εφ όρου ζωής.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Γεια σας! Ειλικρινά σας μιλώ, κάθε συνάδελφος θα σας δώσει και διαφορετική απάντηση ή/και ίδια, το μόνο που μπορώ να σας αναφέρω από δικής μου άποψης, είναι πως η εμμονή με την τελειότητα της φυσικής μορφής, πολλές φορές να μην ανήκει σε εμάς, αλλά σε άλλα πρότυπα, κοινώς να μην είναι αποκλειστικά δική μας στάση. Ο φόβος του φόβου, είναι ένα από τους μεγαλύτερους φόβους, πιστέψτε με όμως, δεν είναι τόσο ικανός όσο μοιάζει. Το κομμάτι της στέρησης, είναι χειρότερο από το κομμάτι της τελειότητας, πόσο μάλλον η ανάγκη του ανθρώπου για απόλαυση της ζωής. Καλό είναι να στραφεί κανείς σταδιακά σε κάτι άλλο και να αποσύρει το συνεχές ενδιαφέρον του ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι