• Βουλιμία - νευρική ανορεξία
  • Υποβλήθηκε 10/03/2024

Είμαι 17, εδώ και δύο χρόνια περίπου προκαλώ συχνά εμετό μετά το φαγητό, το τελευταίο διάστημα μερικές φορές παρατηρώ και λίγο αίμα στον εμετό. Είναι ανησυχητικό ή θα περάσει όσο μειώνω τους εμετούς; Βλέπω ήδη ψυχολόγο.

14 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα, φαίνεται ότι πάσχετε από ψυχογενή βουλιμία, μια διαταραχή που ενέχει πολλούς κινδύνους για την υγεία σας. Καλά κάνατε και ξεκινήσατε ψυχολογική υποστήριξη αρκεί ο ειδικός να είναι εξειδικευμένος σε διαταραχές πρόσληψης τροφής. Επίσης για την ολιστική αντιμετώπιση χρειάζεται πλαισίωση από διεπιστημονική ομάδα που πέρα από ψυχολόγο θα συμμετέχει διαιτολόγος και γιατρός. Σας ευχαριστώ.

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Καλησπέρα σας, δυστυχώς δεν μπορώ να γνωρίζω αν θα υποχωρήσει το συμπτώμα που αναφέρετε, η πρόκληση εμετών προκαλεί πολύ σημαντικές παρενέργειες στον οργανισμό. Πολύ καλά κάνατε και ζητήσατε υποστήριξη ψυχολόγου,χρειάζεστε και υποστήριξη διαιτολόγου για να διαχειριστείτε την νευρική βουλιμία, όπως επίσης και ιατρού για να εξετάσει τη σοβαρότητα της κατάστασης της υγείας σας.

    Παρμαξίδου Ευαγγελία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κατερίνη

  • Αν βλεπεις αιμα πιθανον να εχεις τραυματίσει τον οισοφαγο σου και πρεπει να σε δει και ωρυλα!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα. Το θέμα της αιματέμεσης ( αίμα στον εμετό) είναι ζήτημα προς διερεύνηση από γαστρεντερολόγο. Καλή τύχη!

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα σου! Είναι πολύ σημαντικό να ξεκαθαρίσουμε εξ αρχής πως αυτοπροκαλούμενος εμετός από μόνος του, είναι μια επικίνδυνη συμπεριφορά, που μπορεί να έχει σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία. Η εμφάνιση αίματος, σαφώς το καθιστά ακόμη πιο σοβαρό. Η συχνή πρόκληση εμετών μπορεί να οδηγήσει σε εκφυλισμό του οισοφάγου, διαταραχές ηλεκτρολυτών, εσωτερικές βλάβες στον οισοφάγο και στο στομάχι, διάβρωση και πτώση δοντιών καθώς και σε άλλα σοβαρά προβλήματα υγείας. Δεν γνωρίζουμε το ιστορικό σου, ούτε τους λόγους που σε οδήγησαν σε αυτή την πράξη, όμως θα θέλαμε να ξέρεις πως μέσω του εμετού που προκαλείς μόνος, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ρυθμίσει... Διάβασε περισσότερα

    Τρέζου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Χαίρετε!
    Είναι πιθανόν να περάσει αλλά από την άλλη μεριά, είναι πιθανόν (αν και λιγότερο πιθανόν) να σας οδηγήσει σε σοβαρότερες επιπλοκές. Άποψη μου είναι να απευθυνθείτε με μια ερώτηση σε γαστρεντερολόγο.

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλό θα ήταν να επισκεφθείς και έναν γαστρεντερολόγο.

    Πορφυριάδη Πανδώρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δάφνη

  • Είναι αναγκαίο να τρέφεστε ισορροπημένα και με τη βοήθεια διαιτολόγου και σε συνεργασία με το ψυχολόγο σας να καταφέρετε να σταματήσετε εντελώς του εμετούς. Από τη στιγμή που παρατηρείται αίμα στον εμετό, θα σας πρότεινα να απευνθείτε άμεσα σε γαστρεντερολόγο.

    Κυριακοπούλου Δήμητρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άργος

  • Η συχνότητα και η διάρκεια των εμετών που περιγράφετε είναι ανησυχητικά και αξίζει να αναζητήσετε ιατρική βοήθεια. Η παρουσία αίματος στον εμετό είναι ένας ακόμα λόγος για να επισκεφθείτε έναν γιατρό. Ενώ η ψυχολογική υποστήριξη είναι σημαντική, είναι επίσης σημαντικό να αξιολογηθεί η φυσική σας κατάσταση από ιατρό, ιδίως όταν υπάρχουν συμπτώματα όπως εμετοί και παρουσία αίματος.
    Ο ιατρός μπορεί να διενεργήσει εξετάσεις για να διαπιστώσει την αιτία των εμετών και να προτείνει κατάλληλη θεραπεία ή διαχείριση. Μην αναβάλλετε την επίσκεψή σε ιατρό, καθώς η έγκαιρη διάγνωση και θεραπεία μπορεί να βοηθήσει να βελτιωθεί η κατάστασή σας.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Είναι σίγουρα ανησυχητικό ότι παρατηρείτε αίμα μαζί με τον εμετό. Εφόσον βλέπετε ήδη ψυχολόγο θα ήταν καλό να το συζητήσετε μαζί του μιας και ξέρει την κατάσταση σας σφαιρικά και μπορεί να σας βοηθήσει.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλο είναι να επισκέφτειτε & έναν γαστρεντερολόγο & επίσης σίγουρα κάποιον ειδικό στη Διατροφη σας. Η διατροφική διαταραχή είναι ψυχικη ασθένεια αλλά θέλει μεγάλη ομάδα υποστήριξης για να βγείτε με ασφάλεια μέσα απο πολυπαραγοντικη θεραπεία.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Προφανώς ισως εχετε τραυματιστεί και θα πρέπει να σας δει ΩΡΛ

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα σας, πιθανότατα είναι κάτι το περαστικό αλλά θα πρέπει να ζητήσετε τη συμβουλή ενός γαστρεντερολόγου ώστε να σας δώσει μια σίγουρη απάντηση .

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Η πρόκληση εμετού αποτελεί μια διατροφική διαταραχή, και είναι σημαντικό που επισκεφτεστε ψυχολόγο. Ένας κλινικός διαιτολόγος επίσης θα σας βοηθήσει, ώστε να σας εκπαιδεύσει διατροφικά, να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες εφ όρου ζωής και να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Όλα διορθώνονται και καλό θα είναι να απευθυνθείτε σε ειδικούς επαγγελματίες με γνώση για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Οι διατροφικές διαταραχές μπορούν να αποφευχθούν με σωστές συμβουλές από ειδικούς επαγγελματίες του χώρου της υγείας.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι