• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 06/11/2023

Γεια σας! Ειμαι 22 ετών και εδώ και 6 μήνες πάνω κάτω νιώθω μονίμως σαν να κουνιέμαι ολόκληρη (ενώ οι γύρω μου μου λένε πως δεν ισχύει ), σαν να ζαλίζομαι και αγχώνομαι μονίμως μη πάθω κάτι. Εκεί που ειμαι χαλαρή ξαφνικά μου έρχονται σκέψεις τύπου «αν ειμαι μόνη και πάθω κάτι τι θα γίνει». Όταν τυχαίνει να φεύγω μονοήμερες εκδρομές σκέφτομαι «θα έχει κάποιο νοσοκομείο κοντά μήπως πάθω κάτι». Έχω πάει στο νοσοκομείο αρκετές φορές, δεν μου βρήκαν κάτι, έχω πάει σε ιδιώτη παθολόγο μου είπε οι εξετασεις μου είναι μια χαρά, έχω πάει σε νευρολόγο όλα καλά. Μέχρι και αξονική στο κεφάλι έχω κάνει μια χαρά κι αυτή. Η παθολόγος μου είπε οτι είναι από το άγχος αυτό που νιώθω. Επίσης πολλές φορές νιώθω ταχυκαρδία. Ότι δεν μπορω να αναπνεύσω και μου κόβεται ο αέρας. Επίσης ώρες ώρες νιώθω σαν να δονουμαι εσωτερικά και αν βάλω το χέρι μου πχ στο στήθος μου τη νιώθω την δόνηση. Συγγνώμη για το σεντόνι που έγραψα αλλά δεν ξέρω τι να κάνω. Κάποιοι μου λένε πως αν πάω σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο θα καταστρέψω τη ζωή μου αν ξεκινήσω αγωγή.

32 ειδικοί απάντησαν

  • Η συμπτωματολογία που αναφέρεται είναι χαρακτηριστική στο άγχος υγείας και στη διαταραχή σωματικών συμπτωμάτων. Είναι πολύ συχνή διαταραχή άγχους στον ελληνικό πληθυσμό. Η φαρμακευτική αγωγή δεν μπορεί να σας καταστρέψει τη ζωή, μπορεί να την βελτιώσει καθώς ακούγεστε σημαντικά επιβαρυμένη. Σαφέστατα, δεν είναι αρκετό ως λύση καθώς η συμπτωματολογία είναι πολύ πιθανό να επιστρέψει μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας. Συνεπώς θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείτε παράλληλα σε κάποιο ψυχολόγο για να μάθετε να διαχειρίζεστε το άγχος σας στο παρόν αλλά και σε κάθε χρονική στιγμή που αυτό μπορεί να πυροδοτηθεί. Να σημειώσω ότι οι επισκέψεις σε γιατρούς πρ... Διάβασε περισσότερα

    Πλεύρη Μαρία

    Ψυχολόγος - Κλινικός Νευροψυχολόγος

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα. Υπάρχει όλη αυτή η ανησυχία, το άγχος, οι ζαλάδες, οι φόβοι, που έχουν αποτελέσει την αφορμή για μία σειρά από ιατρικές εξετάσεις, οι οποίες όμως δεν έχουν δείξει κάτι. Ταυτόχρονα αυτό που νιώθετε εσείς στο σώμα σας φαίνεται να μην υποχωρεί, αντιθέτως να επιμένει, και ενώ η ψυχοθεραπεία και η φαρμακευτική αγωγή μοιάζουν πλέον να είναι οι μόνες διέξοδοι, υπάρχουν κάποιοι που σας αποτρέπουν από την επιλογή αυτή.

    Δεν θα ήθελα να σας πιέσω να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, παρόλο που πιστεύω ότι τη χρειάζεστε άμεσα. Είναι πιο σημαντικό να νιώσετε και εσείς η ίδια ότι είστε έτοιμη και ότι το έχετε ανάγκη. Δεν γνωρίζω και τις δικές σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Η αγωγή δεν καταστρέφει ζωές. Μπορεί ακόμη και να σώσει ζωες. Τώρα ανεπίσημη εκτίμηση μου είναι ότι έχετε αγχώδη διαταραχή αλλά αυτό μπορούμε να το δούμε επίσημα μαζί. Είναι κρίμα να υποφέρετε έτσι. Η ψυχοθεραπεία έχει πολύ καλά αποτελέσματα σε ότι έχει να κάνει με άγχος και πανικό. Ελάτε σε επαφή μαζί μου, θα χαρώ να βοηθήσω και μπορώ να βοηθήσω. Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλησπέρα σας, εάν όλες οι εξετάσεις είναι καθαρές τότε ίσως υπάρχει κάτι που σας απασχολεί και δεν το έχετε εντοπίσει. Οι δυσκολίες αυτές μπορείτε να τις διαχειριστείτε μέσα από το ταξίδι της ψυχοθεραπείας.

    Γεωργούλια Έφη

    Συστημική Υπαρξιακή Ψυχοθεραπεύτρια, Κοινωνική Λειτουργός

    Αμπελόκηποι

  • Γεια σας. Η πεποίθηση του ότι μπορεί να καταστρέψετε την ζωή σας παίρνοντας μια αγωγή προέρχεται ίσως από το γεγονός ότι μια επίσκεψη σε ψυχολόγο η ψυχίατρο αποτελεί για αρκετούς ανθρώπους ακόμα ταμπού. Μπορείτε να το σκεφτείτε ως αναλογία με έναν άνθρωπο που αρνείται οποιουδήποτε τύπου παυσίπονο και προτιμά να υποφέρει πχ από πονοκεφάλους με τον φόβο ότι το φάρμακο για κάποιον λόγο θα τον βλάψει.
    Κανένας άνθρωπος δεν αξίζει να βασανίζεται καθημερινά από τα συμπτώματα που περιγράφετε και να μην μπορεί να απολαύσει τις χαρές της ζωής του. Από την στιγμή που έχετε κάνει εξετάσεις και δεν έχετε κάτι παθολογικό αυτό σημαίνει πως τα συμπτώματ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας.
    Πολλοί άνθρωποι αντιμετωπίζουν δυσκολίες ψυχικής ισορροπίας.
    Η επίσκεψη σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα σας στηρίξει και θα σας βοηθήσει.
    Οι διαδικτυακές συμβουλές δεν είναι επαρκείς.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Θα σας μιλήσω ως επαγγελματίας ψυχικής υγείας. Όπως ζητήσατε βοήθεια για τα σωματικά σας συμπτώματα σε ένα γιατρό της αντίστοιχης των συμπτωμάτων ειδικότητας έτσι και όταν η ΄΄ψυχή΄΄ μας, δυσκολεύεται υπάρχει ο αντίστοιχος ειδικός να τη φροντίσει. Τα σχόλια που έχετε δεχθεί περί καταστροφής της ζωής σας, μπορώ να τα αιτιολογήσω μόνο λόγω της άγνοιας των ανθρώπων που σας τα έκαναν. Μόνο ένας ειδικός είναι σε θέση να σας πει αν χρειάζεστε φαρμακευτική αγωγή, κανένας άλλος. Επίσης κατανοώ ότι υπάρχει μια προκατάληψη και φοβία γύρω απο το θέμα της αγωγής όμως και πάλι θα την τοποθετήσω στην άγνοια. Θα σας αναφέρω και πάλι ένα παρόμοιο παράδειγμα ... Διάβασε περισσότερα

    Παππά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα σας, αν δεν υπάρχει κάποιο παθολογικό αίτιο που να ερμηνεύει τα συμπτώματα σας, πιθανόν μιλάμε για ψυχοσωματικά συμπτώματα, δηλαδή συμπτώματα που προκύπτουν από τη συνεργασία του νου και του σώματος, και συνήθως αντανακλούν τη σχέση μεταξύ των ψυχολογικών παραγόντων και της σωματικής λειτουργίας. Αυτά τα συμπτώματα είναι συχνά αντίδραση σε στρες, συναισθηματική ένταση ή ψυχολογικές προκλήσεις. Πράγματα τα οποία μέσα από τη διαδικασία της ψυχοθεραπείας, για αρκετούς ανθρώπους γίνονται πιο διαχειρίσιμα και κατ' επέκταση απαλλάσσονται από τα ψυχοσωματικά συμπτώματα και βελτιώνουν την ποιότητα ζωής τους. Σχετικά με την ανησυχία σας ... Διάβασε περισσότερα

    Αννίνου - Ντόχερτυ Μάντυ

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Δεν είναι απαραίτητο να ξεκινήσετε αγωγή με φάρμακο. Ξεκινήστε ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο για μα μάθετε να διαχειρίζεστε το άγχος σας . Δεν καταστρέφονται έτσι οι ζωές.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα.
    Η επίσκεψη σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας μόνο καλό μπορεί να σου κάνει διότι θα δει το θέμα σου στις πραγματικές διαστάσεις και θα σε βοηθήσει πρακτικά.
    έτσι όπως τα περιγράφεις ίσως να είναι κρίση . Είναι κάτι όμως που μπορείς να ξεπεράσεις.
    Για ότι χρειαστείς μην διστάσεις

    Λιόλιου Ισιδώρα

    Δικαστική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον έχετε αποκλείσει κάτι παθολογικό με εξετάσεις, τα συμπτώματα που περιγράφετε εμφανίζονται συχνά λόγω άγχους. Η συνεργασία με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας θα σας βοηθούσε. Θα ήθελα επίσης να σας ενημερώσω πως ένας ψυχολόγος δεν μπορεί να σας δώσει φαρμακευτική αγωγή, η συνταγογράφηση είναι αρμοδιότητα ψυχιάτρου. Με έναν ψυχολόγο θα δουλέψετε το πώς μπορείτε να διαχειριστείτε το άγχος σας και τους λόγους που μπορεί να αγχώνεστε τόσο. Ωστόσο, υπάρχει περίπτωση ένας ψυχολόγος να παραπέμψει σε ψυχίατρο, εάν κρίνει ότι χρειάζεται. Η φαρμακευτική αγωγή σε περιπτώσεις άγχους δίνεται για να μειώσει σε ένα βαθμό τα συμπτώματα μέχ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννοπούλου Μαρία

    Ψυχολόγος

    Κατερίνη

  • Καλησπέρα σας, μην αφήνετε τους άλλους να σας επηρεάζουν! Μπορείτε να κλείσετε ραντεβού μέσω βιντεοκλήσης online.

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλημέρα σας! Πρόκειται προφανώς για σωματοποιημένο άγχος και ίσως δε χρειάζεται να πάρετε αγωγή αγωγή, αλλά να κάνετε μία θεραπεία διαμέσου λόγου που πηγαίνει εις βάθος, όπως η ψυχανάλυση. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί και να βρούμε τα αίτια.
    Με εγκαρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη περίοδο περνάτε και είναι σημαντικό που μοιράζεστε τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας.

    Η αντιμετώπιση του άγχους που περιγράφετε είναι εφικτή. Οι επαγγελματίες ψυχικής υγείας, όπως ψυχολόγοι και ψυχίατροι, είναι εκπαιδευμένοι να βοηθήσουν ανθρώπους που αντιμετωπίζουν προβλήματα άγχους και στρες. Η αντιμετώπιση μπορεί να περιλαμβάνει τη θεραπεία με συζητήσεις, τεχνικές χαλάρωσης, και σε ορισμένες περιπτώσεις, φαρμακευτική αγωγή.

    Είναι σημαντικό να καταλάβετε πως η ζωή σας δεν θα καταστραφεί αν επιλέξετε να ζητήσετε βοήθεια από έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας. Η ψυχοθεραπεία και η φαρμακευτική αγωγή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λάμπρου Ευθύμιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Συμβουλευτικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας,

    Από την στιγμή που ο ιατρικός παράγοντας έχει αποκλειστεί χρειάζεται να διερευνηθεί η ψυχοσυναισθηματικη σας κατάσταση. Τα συμπτώματα που περιγράφεται υποδεικνύουν άγχος αλλά για να μπορέσετε να κατανοήσετε πιο συγκεκριμένα την δυσκολία σας και να την αντιμετωπίσετε χρειάζεται ψυχοθεραπεία. Η Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Θεραπεία είναι η περισσότερο αποτελεσματική θεραπεία (βάσει κλινικών ερευνών) στις δυσκολίες που σχετίζονται με το άγχος.

    Παραμένω στη διάθεσή σας για ο,τι χρειαστείτε.

    Καναβάρου Αθανασία

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας σύμφωνα με τα συμπτώματα που αναγράφεται φαίνεται πως το άγχος είναι εντονο στη ζωή σας και δυσκολεύει την καθημερινότητά σας. Η έναρξη ψυχοθεραπείας όχι μόνο θα βοηθήσει στην μείωση αυτών των συμπτωμάτων αλλά και στην γενικότερη βελτίωση της ψυχοσυναισθηματικής σας κατάστασης. Η ψυχοθεραπεία δεν απαιτεί πάντοτε και δεν κρίνεται πάντοτε αναγκαίο να γίνεται παράλληλα με την λήψη κάποιου φαρμάκου. Αυτό γίνεται μόνο σε περιπτώσεις που κατόπιν ιατρικού ελέγχου από ψυχίατρο κρίνεται αναγκαίο για την αποφυγή σε γενικές γραμμές από την πλευρά του ασθενή, ακραίων συμπεριφορών. Σε κάθε άλλη περίπτωση η ψυχοθεραπεία αποτελεί μία αποτελεσμα... Διάβασε περισσότερα

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καταλαβαίνω πως αυτό που βιώνετε είναι πρωτόγνωρο και φαντάζει τρομακτικό. Εφόσον έχουν αποκλειστεί οργανικά αίτια, θα μπορούσαμε να πούμε με ασφαλεια πως τα συμπτώματα που περιγράφετε οφείλονται σε ψυχικούς παράγοντες. Το άγχος έχει την τάση να σωματοποιειται εκδηλώνοντας τα συμπτώματα που αναφέρετε και ακόμη περισσότερα. Φαίνεται πως σας απασχολούν και αρκετές αγχογονες σκέψεις, οι οποίες κινούνται γύρω από την καταστροφοποιηση και την προσμονή αρνητικών γεγονότων. Θα σας παρότρυνα να δώσετε μια ευκαιρία στην ψυχοθεραπεία και σε έναν ειδικό ο οποίος μπορεί να σας βοηθήσει με τα καταλληλα μέσα και γνώσεις, ώστε να απαλλαγείτε από αυτά τα δυσ... Διάβασε περισσότερα

    Μίχα Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια, MSc Κλινική Νευροψυχολογία

    Αμπελόκηποι

  • Φαίνεται να είναι άγχος ασθένειας χρειάζονται όμως περισσότερες πληροφορίες

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Γειά σας! Από την στιγμή που σας λένε ότι αυτά οφείλονται στο άγχος τότε αυτό που έχετε να κάνετε είναι να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας. Σε καμία περίπτωση η ζωή σας δεν θα καταστραφεί αν λάβετε φροντιδα για την ψυχική σας υγεία. Άλλωστε δεν είναι απαραίτητο να πάρετε φάρμακα, αυτό θα το κρινει ο ειδικός που θα επισκεφθείτε. Θα πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, μέσα από την διαδικασία θα καταλάβαιτε και θα δώσετε νόημα σε αυτά τα συμτπώματα που εμφανίζετε. Συνήθως όταν αφουγκραστούμε τα συναισθήματα που κρύβονται πίσω από τα συμπτώματα, όταν τους δώσουμε χωρο και αποδοχή, τα συμπτώματα υποχωρούν.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Δεν είναι υποχρεωτικό ότι χρειάζεστε αγωγή , καταρχάς καλό είναι να πάτε σε ειδικό ψυχικής υγείας, να μιλήσετε να μάθετε τρόπους να χαλαρώνετε και να εκφράσετε ότι σας αγχωνει για να βρείτε λύσεις , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας.
    Το να πάτε σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο, όπως φαίνεται είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε.
    Η ψυχοθεραπεία ή / και η φαρμακευτική αγωγή κάθε άλλο παρά θα καταστρέψουν την ζωή σας. Σκοπός και στόχος και των δύο είναι να σας βοηθήσουν να λειτουργήσετε καλύτερα στην καθημερινότητά σας και να απολαύσετε την ζωή σας.

    Μάτος Ορέστης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πλάκα

  • Γεια σας αγαπητή κυρία. Ας ξεκινήσω από το τέλος. Αν πάτε σε ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή το πιο πιθανό είναι να καταλάβετε τον τρόπο που το άγχος επιδρά στην σωματική σας κατάσταση και να μάθετε τρόπους να το διαχειρίζεστε έτσι ώστε να μειωθούν σταδιακά και να αποσυρθούν τελείως τα συμπτώματα που αναφέρετε. Αν πάτε σε ψυχίατρο αυτός/η θα εξετάσει την πιθανότητα να πάσχετε από κάποια αγχώδη διαταραχή και να σας συστήσει να κάνετε ψυχοθεραπεία και αν χρειαστεί (όχι πάντα) να λάβετε κάποιας μορφής αγχολυτική αγωγή τουλάχιστον μέχρι να μειωθούν τα συμπτώματα ώστε να μπορέσετε να την σταματήσετε με την βοήθεια πάντα της ψυχοθεραπείας. Όλα τα άλλα είναι... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Ακούγεται σαν κάτι στη ζωή σου να σου προκαλεί συνειδητά ή και υποσυνείδητα έντονο στρες που εκδηλώνεται σωματικά. Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να επισκεφτείς ψυχολόγο, και ιδανικά να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία που θα σε βοηθήσει να διαχειριστείς το άγχος σου και τα ψυχοσωματικά συμπτώματα χωρίς να λάβεις φαρμακευτική αγωγή αλλά και να ανακαλύψεις καλύτερα τον εαυτό σου. Μόνο να βελτιώσεις τη ζωή σου και την ψυχική σου υγεία θα σου προσφέρει αυτή η επιλογή και όχι το αντίθετο 🌻

    Δασκαλέα Αικατερίνα

    Ψυχολόγος

    Παπάγου

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον έχετε αποκλείσει το παθολογικό κομμάτι με τον γιατρό σας και σας λέει άγχος καλό είναι να προσπαθήσετε να το διαχειριστείτε με κάποιον ειδικό.
    Το ότι κάποιοι σας λένε ότι θα σας καταστρέψει την ζωή ένας ειδικός ψυχικής υγείας είναι επειδή πιθανόν δεν γνωρίζουν τα οφέλη μιας ψυχολογικής θεραπείας.
    Κοιτάξτε τον εαυτό σας να απαλλαγείτε το συντομότερο από αυτά τα συμπτώματα!

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Γεια σας! Λυπάμαι που νιώθετε έτσι, φαντάζομαι πως θα είναι πολύ δυσάρεστο όλο αυτό! Εφόσον έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες εξετάσεις και αποκλείσθηκε το ενδεχόμενο να υπάρχει παθολογικό πρόβλημα τότε είναι πολύ πιθανό αυτό που σας συμβαίνει να είναι ψυχολογικό. Τα καλά νέα λοιπόν είναι ότι δεν είναι κάτι που απειλεί την ζωή σας, είναι όμως πολύ δυσάρεστο και ενδεχομένως να υπάρχουν φορές που υποφέρετε. Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση πως αν ξεκινήσετε να βλέπετε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας η ζωής σας θα καταστραφεί. Κάθε άλλο, σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα θα νιώσετε ξανά καλά, δυνατή και ασφαλής. Επίσης δεν είναι απαραίτητο πως θα χρειασ... Διάβασε περισσότερα

    Γκότσης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος

    Αρτέμιδα

  • Σε πρώτο χρόνο θα βοηθούσε μια συζήτηση με έναν ψυχολόγο, θα βρεις κάποιες απαντήσεις. Έρχονται, για όλους μας , τέτοιες στιγμές που το σώμα μας προειδοποιεί να φροντίσουμε την ψυχή μας!

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Σωματοποίηση του άγχους είναι αντιμετωπίζεται με ψυχοθεραπεία η φάρμακα δεν συμφωνώ με την άποψη ότι θα καταστρέψεις την ζωή σου αν κανείς αυτά κάθε σύμπτωμα μας μιλάει για κάτι χρειάζεται να το ακουσουμε

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο
    ψυχοθεραπευτή, να συζητήσετε μαζί του
    τα συμπτώματά σας, να διερευνηθεί σε βάθος αυτό που νιώθετε ως δόνηση, για να σας προταθεί θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα! Καλώς πράξατε και γράψατε τι σας συμβαινει. Καταλαβαίνω πως υπάρχει φόβος προς την φαρμακευτική αγωγή, όποτε σας προτείνω να συζητήσετε με κάποιον ψυχολόγο (οι ψυχολόγοι δεν χορηγούν φάρμακα) ως προς τις ανησυχίες σας για όλα αυτά που περιγράφετε. Σίγουρα όμως χρειάζεστε ψυχοθεραπεία. Όσο πιο πολύ το αφήνετε αυτό θα συνεχίζει και έπειτα θα χρειαστείτε σίγουρα φαρμακευτική αγωγη.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας! Ευχαριστούμε πολύ για το μοίρασμα των σκέψεων και των συναισθημάτων σας μαζί μας.
    Ακούγεται μια πραγματικά δύσκολη περίοδος για εσάς, με αρκετή αβεβαιότητα, φόβο και άγχος.
    Είναι σημαντικό να ξεκαθαριστεί πως η διαδικασία της ψυχοθεραπείας αλλά και μιας επίσκεψης σε έναν ψυχίατρο δεν σημαίνει αυτομάτως πως ο ενδιαφερόμενος θα ξεκινήσει κάποια φαρμακευτική αγωγή. Το αν χρειάζεται να επισκεφθείτε κάποιον ψυχίατρο για μια εκτίμηση είναι κάτι που το συζητάτε με τον ψυχολόγο σας και το διερευνάτε μαζί. Εάν εν τέλη χρειαστεί μια ψυχιατρική εκτίμηση, πάλι δεν σημαίνει ότι ο θεραπευόμενος ξεκινάει αναγκαστικά μια φαρμακευτική
    ... Διάβασε περισσότερα

    Προκάκη Αριάγνη Αύρα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μελίσσια

  • Γεια σας! Τα συμπτώματα που αναφέρετε μπορούν να αντιμετωπιστούν αν λάβετε τη σωστή βοήθεια .Η κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή σκοπό έχει να βελτιώσει τη ζωή σας και όχι να την καταστρέψει . Ο ψυχίατρος που θα εκτιμήσει την κατάσταση θα κρίνει ποια είναι η καλύτερη αντιμετώπιση - φαρμακευτική ή / και ψυχοθεραπευτική ώστε να απαλλαγείτε από τα ενοχλητικά συμπτώματα και να αποκτήσετε καλύτερη ποιότητα ζωής .

    Μανωλοπούλου Δανάη Ιωάννα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ευαγγελισμός

  • έχετε πολύ άγχος. Οι συνεδρίες ψυχοθεραπείας, ψυχαναλυτικού τύπου, θα σας βοηθήσουν να το αντιμετωπίσετε. Αυτό που αισθάνεστε μπορεί να αλλάξει με αυτό τον τρόπο

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός