• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 20/12/2023

γεια σας. εδω και 8 χρονια μενω στο εξωτερικο οπου σπουδαζω κιολας. γενικα ειμαι πολυ χαρουμενος ανθρωπος και ενω εχω μικρα προβληματακια οσων αφορα την αυτοπεποιθηση μου, δεν με εχουν επιρρεασει ποτε κακες σκεψεις σε τετοιο βαθμο. ειμαι σε μια υπεροχη σχεση εδω και 1,5 χρονο και γενικα , δεν εχω αρρωστους στην οικογενεια, δεν εχω κανενα σοβαρο προβλημα αλλα τον τελευταιο 1,5 μηνα δεν αντεχω. ειμαι ολη την ωρα λυπημενη, χωρις λογο, δεν θελω να κανω απολυτως τιποτα. δεν εχω κινητρο να κανω τ ι π ο τ α . δεν θελς να μιλησω σε κανεναν, καθε μερα κλαιω, και ενταξει ειμαι ευαισθητη αλλ ποτε δεν ημουν τοσ ευαισθητη. η μερες περνανε και δεν το παιρνω χαμπαρι, και οταν μιλαω με οποιονδηποτε νιωθω οτι δεν ειμαι εκει. δεν ξερω τι με εχει πιασει. ισως ειμαι ετσι επειδη το σκεφτομαι πολυ, δεν ξερω. προσπαθω να διαβαζω περισσοτερο και να κανω διαιτα για να με βοηθησει με την αυτοπεποιθηση μου. νιωθω μονιμως ενα βαρος, δεν ξερω πως να το εξηγησω. εχω πολυ κακες σκεψεις. ειλικρινα δεν εχω ιδεα τι γινεται, και νιωθω οτι χειροτερευω μερα με την μερα. ταυτοχρονα ομως στην χωρα που μενω υπαρχει απιστευτη ελλειψη ψυχολογων και αμα κλεισω τωρα ραντεβου θα χρειαστει να περιμενω τουλαχιστον 4 μηνες... τι θα μπορουσα να κανω;

25 ειδικοί απάντησαν

  • Ίσως να μην είναι παράλογα τα συμπτώματα σας αναλογικά με το πόσο ακούτε τον ίδιο σας τον εαυτό. Θα μπορούσατε να επικοινωνήσετε διαδικτυακά με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας ο οποίος θα βρίσκεται σε περιοχή με λιγότερη ή μηδαμινή αναμονή, ώστε να το ανακαλύψετε.

    Μυλωνά Μαρία

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα αλήθεια τι θα μπορούσατε να κάνετε; Πόσο καιρό έχετε αυτά τα συμπτώματα. Προφανώς έχετε αντιληφθεί ότι έχετε καθυστερήσει να το δείτε. Ευτυχώς από όσο ξέρω μπορείτε να έρθετε σε επαφή με ψυχίατρο διαδικτυακά ώστε να μιλήσετε και να αξιολογηθεί η κατάσταση σας. Στην Ελλάδα τουλάχιστον από όσο ξέρω αυτό γίνεται. Αν δεν γίνεται στη χώρα που κατοικείτε μπορείτε να συνδεθείτε με ψυχίατρο στην Ελλάδα. Ψάξτε το λίγο και θα βρείτε λύση.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας,
    Μπορείτε να κλείσετε ραντεβού με κάποιον ψυχολόγο από την Ελλάδα και να κάνετε διαδικτυακές συνεδρίες.

    Αννίνου - Ντόχερτυ Μάντυ

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Να αντιμετωπίσετε το φόβο σας της ευτυχίας... με όποιον συνομιλητή βρείτε, φιλικό πρόσωπο, πνευματικό οδηγό, κάποιον που να θαυμάζετε για τη ζωή του ένώ θα εκτονώνετε τη χαρά σας με κάποια έντονη φυσική δραστηριότητα που αγαπάτε

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Γεια σας,

    Κάποιες φορές, ενώ φαίνεται πως όλα πηγαίνουν πολύ καλά στη ζωή μας και θα "έπρεπε" να είμαστε ευτυχισμένοι με αυτά που έχουμε, συμβαίνει να νιώθουμε το εντελώς αντίθετο, όπως αυτό που περιγράφετε και εσείς. Θα σας έκανε καλό να συζητήσετε με κάποιον ειδικό αυτά που σας απασχολούν, είναι πολύ πιθανό αυτά τα συναισθήματα να πηγάζουν από βιώματά σας του παρελθόντος, γι' αυτό και δεν έχει σχέση με το πως είναι η ζωή σας αυτή τη στιγμή. Από όσο καταλαβαίνω, είναι σαν να υπάρχει κάτι που να μη σας αφήνει να ευτυχίσετε και να απολαύσετε τα όμορφα που έχετε στο παρόν και με κάποιο τρόπο, κάτι σας κρατάει πίσω.
    Να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • Καλησπέρα σας.
    Θα μπορούσατε να κλείσετε ένα ραντεβού για βιντεοκλήση με κάποιον ειδικό. Η παρούσα πλατφόρμα προσφέρεται για κάτι τέτοιο. Από εκεί και μετά βλέπετε αν θέλετε να συνεχίσετε τις συνεδρίες μέσω βιντεοκλήσης ή να δείτε κάποιον στον τόπο που βρίσκεστε από κοντά.

    Μάτος Ορέστης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πλάκα

  • Για σας
    Θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε ψυχοθεραπεία online
    Εγκάρδια
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας, από τα συμπτώματα που περιγράφεται φαίνεται ότι σα να έχει αλλάξει όλη σας η ψυχολογία σε σχέση με παλιότερα. Αυτό μπορεί να προκαλείται από πάρα πολλούς λόγους που περνούν απαρατήρητοι. Εαν αισθάνεστε ότι χειροτερεύετε μέρα με τη μέρα χρειάζεται να μιλήσετε σύντομα με έναν ψυχολόγο ώστε να μπορέσετε να το αντιμετωπίσετε. Εαν δεν θέλετε αποκλειστικά δια ζώσης συνεδρίες, μπορείτε να κλείσετε ραντεβού μέσω βιντεοκλήσης μέσω του doctor anytime

    Κατσούλη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας! Σίγουρα είστε στη σωστή κατεύθυνση ζητώντας επαγγελματική βοήθεια! Γίνονται πια διαδικτυακές συνεδρίες και στη γλώσσα σας! Στη διάθεσή σας!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα σας. Όπως πολύ καλά το λέτε θα σας βοηθήσει πάρα πολύ να μιλήσετε σε έναν ψυχολόγο. Η αναμονή 4 μηνών είναι μεγάλο διάστημα όταν υποφέρεις και γι αυτό θα ήταν καλό να μιλήσετε σε έναν ψυχολόγο διαδικτυακά.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα,

    Φαίνεται να περνάτε αρκετά δύσκολα. Σαν να έχετε πέσει μέσα σε μία μαυρίλα, χωρίς να ξέρετε πως πέσατε και πως θα βγείτε. Πιστεύω ότι χρειάζεστε την βοήθεια ειδικού να σας βοηθήσει ώστε μαζί να βγείτε από αυτό.
    Υπάρχουν πολλοί ψυχολόγοι στην Ελλάδα διαθέσιμοι που μπορούν να σας βοηθήσουν με on line συνεδρίες.

    Χατζηαναστασίου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Νέα Μάκρη

  • Γειά σου καλή μου! Μπραβο σου που σπουδάζεις στο εξωτερικό μακριά από την πατρική σου οικογένεια γιατί αυτό σημαίνει ότι σνεξαρτητοποιείσαι και δυναμώνεις. Μπραβο σου που έχεις μια υπέροχη σχέση, γιατί αυτό σημαίνει επικοινωνία και αμοιβαίες υποχωρήσεις. Μπράβο σου που προσπαθείς να ανεβάσεις την αυτοπεποίθησή σου με διάφορους τρόπους. Θα ήταν όμως χρήσιμο να μιλήσεις με κάποιον ειδικό για να εκτιμήσει την κατάστασή σου και να ανακαλύψετε μαζί αν είναι μόνο η αυτοπεποίθηση ή και κάτι ακόμα. Γίνονται και διαδυκτυακές συνεδρίες , οπότε δεν είναι απαραίτητο να τις κλείσεις στη χώρα που είσαι, αλλά μπορείς σε οποιαδήποτε άλλη χώρα.

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Πόρτο Ράφτη

  • Καλησπέρα σας, θα σας πρότεινα να εξετάσετε το ενδεχόμενο να βρείτε έναν ψυχοθεραπευτή και να ξεκινούσατε online συνεδρίες ώστε να επικοινωνήσετε τα θέματα που σας απασχολούν αν δεν είναι εφικτό να πραγματοποιήσετε δια ζώσης συνεδρίες.

    Παναγίδη Αδαμαντία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Αρχικά να σας πω πως μπορούμε να κάνουμε συνεδρίες online μαζί. Έχω πολλούς θεραπεύομενους στο εξωτερικό. Αυτά που περιγράφετε εκτιμώ πως είναι συμπτώματα κατάθλιψης αλλά προσοχή , δεν κάνω διάγνωση , αυτό θα το κάνουμε στα πλαίσια της ψυχοθεραπείας . Όσο πιο νωρίς ξεκινήσετε τόσο το καλύτερο από πολλές απόψεις . Πολλές φορές ξεκινάει έτσι , φαινομενικά «απ’το πουθενά» και δεν είναι κάτι ασυνήθιστο δηλαδή. Ελάτε σε επαφή μαζί μου για να δούμε αρχικά τι ακριβώς συμβαίνει και να κάνουμε ένα πλάνο αντιμετώπισης . Έχω πλούσια εμπειρία σε τέτοιου είδους θέματα κ θα μπορέσω να βοηθήσω . Καλές γιορτές ! Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινί... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Σίγουρα ακούγεται ένα αρκετά δύσκολο διάστημα για εσένα. Μία βοηθητική κίνηση θα ήταν μιας και βρίσκεσαι στο εξωτερικό, να μιλήσεις με έναν ειδικό κάνοντας συνεδρίες διαδικτυακά είτε επιλέγοντας κάποιον θεραπευτή εσωτερικού που να κάνει διαδικτυακές συνεδρίες είτε μπαίνοντας σε κάποια από τις πολλές και γνωστές διαδικτυακές πλατφόρμες ψυχοθεραπείας. Σε κάθε περίπτωση, η συζήτηση με έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα μπορούσε να σε φέρει ένα βήμα πιο κοντά στο να καταλάβεις τι συμβαίνει. Σου εύχομαι δύναμη σε όλο αυτό που περνάς.

    Καρολίδη Πηνελόπη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νίκαια

  • Επιλέξτε διαδικτυακά κάποια επικοινωνία με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ακούγεται πως είστε δυσκολεμένη με όσα βιώνεται, είναι πολύ καλή ιδέα να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας. Αν εκεί που βρίσκεστε δεν είναι εύκολο ή εφικτό, μπορείτε να επιλέξετε έναν επαγγελματία από Ελλάδα που να αναλαμβάνει εξ αποστάσεως. Οι έρευνες δείχνουν ότι η αποτελεσματικότητα δεν επηρεάζεται από τις εξ αποστάσεως συνεδρίες και πλέον οι περισσότεροι επαγγελματίες παρέχουν αυτήν την υπηρεσία, οπότε μπορείτε να υποστηριχθείτε άμεσα χωρις έκπτωση στην ποιότητα των υπηρεσιών που θα λάβετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη μπορεί να είναι αυτή η περίοδος για σένα. Αυτά τα συναισθήματα που βιώνεις είναι σημαντικό να τα αντιμετωπίσεις. Αν και η προσμονή για ψυχολογική υποστήριξη είναι μεγάλη, υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις μόνη σου μέχρι να πάρεις ένα ραντεβού.

    Ένας τρόπος είναι να δοκιμάσεις ασκήσεις αναπνοής και χαλάρωσης. Η διαλογιστική ή η γιόγκα μπορούν να βοηθήσουν στη μείωση του άγχους και στην ανακούφιση από την κατάθλιψη. Επίσης, η καθημερινή άσκηση, ακόμα και μικρής διάρκειας περπάτημα, μπορεί να βοηθήσει στην αύξηση της θετικής διάθεσης.

    Επιπλέον, να γράφεις τα συναισθήματά σου μπορεί να βοηθήσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση και εκτίμηση από ψυχοθεραπευτη και αυτό που θα μπορούσε να σε βοηθήσει είναι η έναρξη ψυχοθεραπείας

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας! Σας ευχαριστώ για το μοίρασμα.. Σας ακούω να εκφράζετε ένα γενικότερο αίσθημα θλίψης, μια έλλειψη κινήτρου και νοήματος, ενώ φαινομενικά δεν υπάρχει κάποια εξωτερική αιτία να την πυροδοτεί ούτε έχετε μια εικόνα για τον εαυτό σας που να εξηγεί το γιατί.. Επίσης, αναφέρατε ότι δεν είσαστε παρών/ούσα στη ζωή σας αν και είσαστε λειτουργικός/ή και αναζητάτε βοήθεια από ψυχολόγο. Είναι σημαντικό σε κάθε περίπτωση που αναγνωρίζετε αυτή την ανάγκη σας και γενναίο!Εφ'όσον έχετε κάνει το πρώτο βήμα για να δείτε ψυχολόγο στην χώρα διαμονής σας, να σας υπενθυμίσω ότι υπάρχει η δυνατότητα της online θεραπείας μέσω της πλατφόρμας που είν... Διάβασε περισσότερα

    Ρέλλου Μαρίκα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια Εφήβων, Ενηλίκων και Συμβουλευτική γονέων

    Αμπελόκηποι

  • έχετε σκεφτεί να ζητήσετε να δείτε ψυχοθεραπευτή διαδικτυακά, π.χ. μέσω skype, με κάποιον που είναι στην Ελλάδα; Μπορεί να γίνει πολύ πιο σύντομα.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Θα μπορούσατε να κλείσετε από την πλατφόρμα εδώ , ονλινε συνεδρίες με ειδικό ψυχικής υγείας άμεσα και εύκολα με βιντεοκλήση!! , χρειάζεται να διερευνηθεί το τι σας κάνει να νοιώθετε έτσι να τα μιλήσετε όλα , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γεια σας! Αφενός εφόσον αισθάνεστε εσωτερική πίεση, υπάρχει η δυνατότητα της βιντεοκλήσης μέσω του doctoranytime, με διαθέσιμες ημέρες και ώρες που να βολεύουν και εσάς κι εμάς αντίστοιχα και με αρκετά οικονομικές τιμές, χωρίς να επιβαρύνεστε διπλά και με αυτό. Τώρα ως προς τα υπόλοιπα, πιθανόν να βρίσκεστε σε μια περίοδο αλλαγής. Πολλές φορές κατά τις αλλαγές, οι άνθρωποι στέκονται σε ένα κενό, το οποίο συνήθως είναι ανυπόφορο. Όμως, τίποτε δεν είναι ακατόρθωτο για την καλύτερη βελτίωση και εσωτερική διάθεση. Εξάλλου μην ξεχνάτε πως υπάρχει ψευδαίσθηση σχετικά με την σταθερότητα των πραγμάτων, οι άνθρωποι βρίσκονται σε διαρκή κίνηση, ιδιαίτε... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Εάν επιτρέπεται στη χώρα σας μπορείτε να δοκιμάσετε να κάνετε ψυχοθεραπεία on line με έναν ψυχολόγο από άλλη χώρα.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Σίγουρα χρειάζεστε να μιλήσετε με κάποιον να κάνετε κάποιες συνεδρίες για να μιλήσετε για αυτές τις αρνητικές σκέψεις κ δυσάρεστα συναισθήματα. Όσο πιο πολύ τα αφήνουμε εκεί μόνο χειρότερα γίνονται. Αν δεν μπορείτε να περιμένετε 4 μήνες θα σας προσκαλούσα να σκεφτείτε να βρείτε κάποιον ψυχολόγο επαγγελματία που αναλαμβάνει και online συνεδρίες που να είναι φυσικά στα μέτρα σας οικονομικά.

    Μούσκου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Λευκωσία