• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 04/04/2023

εδώ και χρονια πάσχω από κρίσης πανικού δωκιμασα αρκετές φαρμακευτικές μεθόδους σε αρκετούς ψυχιάτρους και στο τέλος δεν βρήκα τη λύση

40 ειδικοί απάντησαν

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Για την αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού χτειάζεται συνεργασία φαρμακολογικής αντιμετώπισής και ψυχοθεραπείας. Συνήθως στην αντιμετώπιση αυτής της προβληματικής χρησιμοποιούμε γνωσιακές και συμπεριφορικές τεχνικές. Απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ανάλογα ειδικευμένο. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα σας. Οι αγχωδεις διαταραχες συχνά χρειάζονται και θεραπεία συμπεριφοράς μαζι με φαρμακευτική αγωγη, με στόχο να διακοπεί η φαρμακευτική αγωγη και να παραμείνει η θεραπεία συμπεριφοράς, αν είναι δυνατόν. Χωρίς τη θεραπεία συμπεριφοράς δεν έχουμε την ίδια αποτελεσματικότητα. Θα έλεγα να απευθυνθείτε σε κάποιον θεραπευτή συμπεριφορας, εφόσον αυτή ειναι η θεραπεία εκλογής για τις αγχωδεις διαταραχες.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Γεια σας. Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι οι κρίσεις πανικού μπορούν να ξεπεραστούν και με ψυχοθεραπείες, χωρίς δηλαδή φαρμακευτική αγωγή.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αλεξανδρούπολη

  • Καλό θα ήταν να δοκιμάσετε και την ψυχοθεραπεία Γνωσιακής-Συμπεριφορικής προσέγγισης, η οποία είναι η επιστημονικά τεκμηριωμένη μέθοδος για τη θεραπεία των κρίσεων πανικού.

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα συμπτώματα του άγχους αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων και δεν είστε μόνη/ος. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και έχετε δοκιμάσει τη φαρμακευτική οδό και μιας και πρόκειται για ένα πρόβλημα που χρειάζεται δουλειά για να βοηθηθείτε, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με... Διάβασε περισσότερα

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Μαζί με την φαρμακοθεραπεία καλό είναι να ξεκινήσετε και ψυχοθεραπεία. Οι θεραπείες λειτουργούν συμπληρωματικά για να υπάρχει αποτέλεσμα.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Η καταλληλότερη μέθοδος για την διαχείριση των κρίσεων πανικού , είναι η γνωσιακή -συμπεριφορικη που θα σας βοηθήσει να αποδομησετε τις δυσλειτουργικές σκέψεις που έχουν αυτοματοποιηθεί και να τις αντικαταστήσετε με σκέψεις που είναι ρεαλιστικές και λειτουργικές . Έτσι δεν θα αισθάνεστε αρνητικά συναισθήματα ούτε θα οδηγηθειτε σε συμπεριφορές που δεν σας εξυπηρετούν και τέλος το σώμα σας δεν θα αντιδράσει στο άγχος μεσω δημιουργιας κρίσεων πανικού αλλά θα είναι ήρεμο .

    Βρόντου Μάχη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Παγκράτι

  • Τα φάρμακα μόνο δεν φτάνουν χρειάζεται και ψυχοθεραπεία , βοηθάει πολύ , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,

    Η φαρμακευτική αγωγή στις κρίσεις πανικού θεωρείται σημαντική ως προς τη διαχείριση των συμπτωμάτων και όχι ως προς την επίλυση τους.

    Μια κρίση πανικού μπορεί να παρουσιαστεί μια δεδομένη χρονική στιγμή στη ζωή ενός ατόμου, ωστόσο υποδηλώνει πως για αρκετό χρονικό διάστημα το άτομο βίωνε έντονο άγχος που συσσωρεύτηκε και ξέσπασε με μια κρίση πανικού.

    Ως εκ τούτου η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να βοηθήσει στην διαχείριση των κρίσεων σε περιπτώσεις που το άγχος είναι τόσο έντονο που το άτομο δεν μπορεί να είναι πλέον λειτουργικό.

    Από εκεί και πέρα καλό θα ήταν τα συμπτώματα να δουλευτούν μέσα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Χρόνια σας πολλά. Οι αγχώδεις διαταραχές και ιδιαίτερα οι επαναλαμβανόμενες κρίσεις πανικού Διαταραχή Πανικού) δεν μπορούν εύκολα να αντιμετωπιστούν μόνο με φάρμακα. Χρειάζεται συστηματική Ψυχοθεραπεία.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Γεια σας. Οι κρίσεις πανικού οφείλονται κυρίως σε ψυχολογικά αίτια. Αν έχετε κάποια αγωγή από ψυχίατρο ίσως θα μπορούσατε να δοκιμάσετε παράλληλα ψυχοθεραπεία για να μπορέσετε να το καταπολεμήσετε.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλημέρα σας. Έχετε προσπαθήσει με ψυχοθεραπεία; Για κρίσεις πανικού ενδείκνυται η Γνωσιακή Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία.

    Στάμου Χρυσή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καισαριανή

  • Ίσως είναι η κατάλληλη στιγμή για εσάς να κάνετε μια εξειδικευμένη ψυχοθεραπεία. Τα φάρμακα από μόνα σπάνια αρκούν.

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Λυπάμαι που ακούω ότι αγωνίζεστε με κρίσεις πανικού εδώ και χρόνια. Οι κρίσεις πανικού είναι μια δυσάρεστη εμπειρία και μπορούν να έχουν σημαντικό αντίκτυπο στην ποιότητα ζωής σας.

    Ενώ οι φαρμακευτικές θεραπείες μπορούν να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού, υπάρχουν επίσης μη φαρμακευτικές προσεγγίσεις που μπορεί να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση αυτής της κατάστασης.

    Η ψυχοθεραπεία, όπως η κατευθυντική συμπεριφορική θεραπεία, η γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία και η αναλυτική ψυχοθεραπεία, μπορούν να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση των συμπτωμάτων των κρίσεων πανικού. Μπορείτε να μιλήσετε με έναν ψυχολόγο ή έναν ψυχία
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αντωνιάδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Ίσως στην περίπτωσή σας θα βοηθούσε η ψυχοθεραπεία για να διαχειρίζεστε κάποιες δύσκολες εσωτερικές συγκρούσεις και συναισθήματα που προκαλούν τις κρίσεις πανικού.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Γειά σας!

    Εχετε υπ'όψιν τα εξής:
    Φοράς σωσίβιο, (= φάρμακα) επιπλέεις.
    Βγάζεις το σωσίβιο, βυθίζεσαι ...
    Πρέπει να μάθεις κολύμπι!!!
    (= Ψυχοθεραπεία)
    Η ψυχοθεραπεία (γνωσιακή - Συμπεριφοριστική) είναι η πιο αποτελεσματική και μόνιμη θεραπεία που γνωρίζουμε σήμερα!
    Τα φάρμακα έχουν την χρησιμότητά τους αλλα, δυστυχώς, στην καλλίτερη περίπτωση, μπορουν να δράσουν ως παυσίπονα!
    Μπορεί να μειώσουν για λίγο, τα συμπτώματα, αλλά δεν κάνουν τίποτα για τις αιτίες...
    Έχουν χρησιμότητα μόνο όταν χρησιμοποιούνται επικουρικά (βοηθητικά) και όχι σαν κυρία θεραπεία.
    Δεν χρειάζεστε απλώς "ταξιτζή&q
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Η διαταραχή πανικού είναι μία απ’ τις αγχώδεις διαταραχές. Στη διαταραχή αυτή το άτομο μπορεί να αισθάνεται συχνά και απροσδόκητα φόβο χωρίς την ύπαρξη σημαντικού λόγου. Αυτά τα συχνά ‘ξεσπάσματα’ έντονου φόβου ονομάζονται κρίσεις πανικού. Κατά τη διάρκεια αυτών των κρίσεων μπορεί να έχει σωματικά συμπτώματα, όπως αυξημένο καρδιακό ρυθμό, εφίδρωση, δυσκολία στην αναπνοή ή ζαλάδα, κ.α., τα οποία αυξάνουν τον φόβο.
    Στις περισσότερες περιπτώσεις η κρίση πανικού όταν εκδηλώνεται, βιώνεται ως μια εμπειρία τρόμου και οδύνης. Το άτομο σωματικοποιεί το άγχος και το φόβο του και μη μπορώντας να έχει τον έλεγχο των συμπτωμάτων που παρουσιάζει, πιστ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κούρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Οι κρίσεις πανικού αντιμετωπίζονται πολύ αποτελεσματικά μέσω της ψυχοθεραπείας. Η φαρμακευτική αγωγή βοηθάει, όμως θα έλεγα ότι δεν είναι αρκετή από μόνη της καθώς δεν αντιμετωπίζει τη ρίζα του προβλήματος.

    Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει με διπλό τρόπο. Αφενός θα σας βοηθήσει να διαχειρίζεστε πολύ καλύτερα τις κρίσεις πανικού την ώρα που συμβαίνουν, αφετέρου θα σας δώσει την ευκαιρία να εντοπίσετε τις συνθήκες εκείνες που ενδεχομένως πυροδοτούν τις κρίσεις αυτές. Οι κρίσεις πανικού συνήθως προκύπτουν όταν βιώνουμε μία εσωτερική σύγκρουση.

    Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο. Βρί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Η ψυχοθεραπεία είναι μια από τις καλύτερες λύσεις για τις κρίσεις πανικού, αρκεί ο ψυχοθεραπευτής να είναι κατάλληλα εκπαιδευμένος. Είμαι στη διάθεση σας αν χρειάζεστε ψυχοθεραπεία.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε την ψυχοθεραπευτική οδό

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η φαρμακευτική αγωγή είναι μόνο ένα μέρος της εξίσωσης. Χρειάζεται να πάτε στην πηγή του προβλήματος. Σκεφτείτε πως το να αδειάζετε νερά με κουβά από μια βάρκα που έχει ακόμα τρύπες, απλά θα σας κουράζει και δε θα αποτρέπει το βούλιαγμα, τελικά. Προτείνεται κάποιος ειδικός ψυχικής υγείας που να μπορεί να ασκεί τη Συμβουλευτική, προκειμένου να συμπληρώσετε την αυτοφροντίδα σας.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Χρειάζεστε μάλλον συνδυασμό με ψυχοθεραπεία

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Δεν είναι δεδομένο ότι η φαρμακευτική αγωγή βοηθάει πάντα στις κρίσεις πανικού. Κάποιοι άνθρωποι επωφελούνται, κάποιοι όχι. Ακόμα κι αν βοηθήσει, είναι μια προσωρινή λύση. Η κρίση πανικού είναι μία κραυγή βοήθειας, ένα καμπανάκι του εαυτού μας ότι κάτι δεν πάει καλά, ότι κάτι μας έχει συμβεί που το έχουμε παραβλέψει ή/και συνεχίζουμε να το αγνοούμε ή να το θάβουμε. Και όσο δεν ερχόμαστε αντιμέτωποι με τον φόβο και το άγχος που συνοδεύει την κρίση πανικού, αυτή επιμένει. Αυτό που μπορεί να βοηθήσει είναι η ψυχοθεραπεία, απλά είναι μια πιο χρονοβόρα και απαιτητική διαδικασία, που θέλει υπομονή και θάρρος.

    Πλυμάκη Χρύσα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ρέθυμνο

  • Μπορείτε να δοκιμάστε να κάνετε ψυχοθεραπεία. Θα σας βοηθήσει

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟΙ ΚΡΙΣΕΙ ΠΑΝΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΥΜΑΓΕΡΜΟΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΒΕΙΤΕ ΣΕ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ Ή Ο,ΤΙ ΣΑΣ ΔΥΣΦΟΡΕΙ.
    ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΟΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΤΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΥΣΦΟΡΙΚΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • οι κρίσεις πανικού μπορεί να μας ταλαιπωρούν για χρόνια, είναι σημαντικό να λάβουμε υποστήριξη και καθοδήγηση για το πως να τις διαχειριζόμαστε ώστε να μην είναι πλέον τόσο απειλητικές ή συχνες/ έντονες. Πέρα από τη φαρμακευτική αγωγή είναι σημαντικό να δοκιμάσετε ψυχοθεραπέια.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η κρίση πανικού χρειάζεται πέρα από φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία. Θέλει χρόνο και αρκετή προσωπική προσπάθεια.

    Κουφοπούλου Σοφία - Δράση Ψυχής

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Θα είναι καλό να δείτε ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Θα χρειαστεί να ακολουθήσετε μία ψυχοθεραπευτική μέθοδο για την επίλυση των κρίσεων πανικού, καθότι η φαρμακευτική αντιμετώπιση εστιάζει στο σύμπτωμα και όχι στους λόγους που το προκαλούν.

    Μεσσαροπούλου Σάντυ

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Περιστέρι

  • Γεια σας. Ο πιο πιθανός λόγος που δεν βρήκατε λύση είναι πως οι λόγοι που σας προκάλεσαν και προκαλούν τις κρίσεις πανικού , δεν δουλεύτηκαν ποτε μέσω ψυχοθεραπευτικής προσέγγισης. Έχω βοηθήσει πολύ κόσμο να απαλλαγεί από κρίσεις πανικού ή έστω να τις διαχειρίζεται πολύ καλά. Θα χαρώ να σας βοηθήσω. Η πρώτη συνεδρία γνωριμίας είναι δωρεάν . Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης. MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Δεν ξέρω τί ακριβώς εννοείτε, θεωρείτε πως τα φάρμακα δεν έχουν αποτέλεσμα σε εσάς ή αφού διακόπτετε την αγωγή επανεμφανίζονται τα συμπτώματα της κρίσης πανικού. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ακολουθείτε πιστά τις οδηγίες του θεράποντα ψυχιάτρου.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ίσως η λύση να μην είναι η φαρμακευτική αγωγή, αλλά η ψυχοθεραπεία. Τα φάρμακα διώχνουν τα συμπτώματα, δεν εξαλείφουν τα αίτια των κρίσεων πανικού.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, η φαρμακευτική αγωγή συμβάλλει σημαντικά στην μείωση και την βελτίωση της διάθεσης και των δυσκολιών που μας προκαλούν τα συμπτώματα από τις κρίσεις πανικού. Ωστόσο η μέθοδος της γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας συμπληρωματικά με την φαρμακευτική αγωγή αν αυτή είναι απαραίτητη, είναι αρκετά βοηθητική και αποτελεσματική για την αντιμετώπιση αυτών των συμπτωμάτων. Μέσω της διαδικασίας αυτής μπορούμε να μάθουμε τον τρόπο σκέψης που μας προκαλεί το άγχος, να δομήσουμε τις αντιλήψεις και τις βαθύτερες σκέψεις μας σχετικά με αυτό που αντιμετωπίζουμε και να μπορέσουμε να επιφέρουμε γνωσιακή αναδόμηση στον τρόπο με τον οποίο αντιμετω... Διάβασε περισσότερα

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να βρείτε το λόγο που παθαίνετε τις κρίσεις και να δουλέψετε στη ρίζα του προβλήματος.

    Μπούρα Ευγενία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας!
    Η φαρμακευτική αγωγή δεν υποκαθιστά την ψυχοθεραπεία για την εις βάθος προσέγγιση της δυσκολίας σας. Τα φάρμακα συνιστούν το υπόστρωμα, για να λειτουργήσει η συστηματική βοήθεια από την ψυχοθεραπεία.
    Με εκτίμηση.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Χρειάζεστε φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία ταυτόχρονα εάν είναι έντονα τα συμπτώματα.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • .Καλησπερα σας η φαρμακευτική αγωγή δεν είναι η λύση . Είναι μια βοήθεια που δίνεται για να μπορείτε να δουλέψετε θεραπευτικά με κάποιον ψυχοθεραπευτή . Απευθυνθείτε λοιπόν σε κάποιον ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει.

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Να αναζητήσετε ψυχοθεραπεία.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας,
    Θα ήταν πολύ χρήσιμο να επικοινωνήσετε με έναν ψυχοθεραπευτή ώστε παράλληλα με μία φαρμακευτική αγωγή να ανακαλύψετε τους λόγους των κρίσεων πανικού.

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι