• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 12/11/2022

Πώς μπορείς να καταλάβεις ότι κάποιος έχει κατάθλιψη;

59 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν ευπαρχει ενα χαρακτηριστικό. Πιο συχνά ελειψη ενδιαφέροντος γι αυτά που πριν δίνανε χαρά. Σε κάθε περίπτωση τη διαγνωση πρέπει να την κάνει ενας ειδικός ψυχολόγος.

    Soul Therapy

    Βελονιστής

    Νέο Ψυχικό

  • Αυτή η ερώτηση είναι πολύ γενική. Οι μόνοι αρμόδιοι είναι οι ειδικοί ψυχικής υγείας για να το αξιολογήσουν. Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον για να ληφθεί ένα ολοκληρωμένο ιστορικό.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα Σας!
    Για να στοιχειοθετηθεί η διάγνωση μίας διαταραχής χρειάζεται να πληρούνται κάποια κριτήρια με βάση τα διαγνωστικά εγχειρίδια DSM και ICD, τα οποία χρησιμοποιούνται από ειδικους ψυχικής υγείας για τη διαγνωστική διαδικασία. Με βάση τα εγχειρίδια αυτά η εκάστοτε διάγνωση βασίζεται σε κλινική εικόνα, ιστορικό, συμπτώματα και διάρκεια εμφανισης συμπτωμάτων κ.α.. Η διάγνωση λοιπόν μίας διαταραχής ειναι μια διαδικασία, η οποία μπορεί να γίνει μόνο από κάποιον εξειδικευμένο ειδικό ψυχικής υγείας. Τοιουτοτρόπως, αν έχετε οποιαδήποτε αμφιβολία- ερώτημα ή έχετε κάποια συμπτώματα τα οποία σας ενοχλούν, θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θεοφιλοπούλου Δανάη

    Ψυχολόγος

    Ακαδημία

  • Με επίσκεψη στο ψυχίατρο και διεξοδική συζήτηση μαζί του.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Βελονιστής

    Ανάβυσσος

  • Ένας ειδικός θα μπορούσε να κάνει τη διάγνωση και τη συννοσηροτηρα με διάφορες διαταραχές

    Τζώρτζης Πέτρος

    Κλινικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καληςπερα σας, η κατάθλιψη έχει κοινά συμπτώματα και με άλλες διαταραχές όπως οι διαταραχές διάθεσης. Η αξιολόγηση απο ψυχίατρο θα μπορέσει να σας ενημερώσει ως προς τα συμπτώματα σας και την καλύτερη θεραπεία αυτών.

    Καράμπελα Ηλιάνα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Βριλήσσια

  • Τα κύρια χαρακτηριστικά της είναι η κακή διάθεση και η απώλεια ενδιαφέροντος ή ευχαρίστησης στις καθημερινές δραστηριότητες. Με ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να βρεθεί η πηγή που προκαλεί αυτά τα συμπτώματα.

    Λέτση Αγγελική (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καισαριανή

  • Η επίσκεψη σε κάποιον ψυχίατρο θα βοηθήσει ώστε να τεθεί η διάγνωση. Οι πληροφορίες στο διαδίκτυο για τις διαγνώσεις μπορεί να είναι επισφαλείς και επικίνδυνες.

    Αγωγιάτου Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Καλαμαριά

  • Από την αλλαγή στην συμπεριφορά του, στην διάθεση του, να μην θέλει να κάνει ευχάριστες δραστηριότητες που πρώτα έκανε κ.α.
    θα μπορούσε αυτά να δείχνουν μια αρχική εικόνα

    Κέντρο Μεσίνη

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Κερατσίνι

  • Καλησπέρα! Τα συμπτώματα της κατάθλιψης διαφέρουν από άτομο σε άτομο και μπορεί να είναι είτε σωματικά, όπως διαρκής κούραση, είτε να αφορούν τη διάθεση (π.χ απώλεια ευχαρίστησης, κακή διάθεση, αρνητικές σκέψεις). Ο πιο σωστός τρόπος για να διαγνωστεί η κατάθλιψη είναι η επίσκεψη σε έναν ψυχίατρο ώστε η διάγνωση να γίνει με εγκυρότητα και ορθότητα.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Η κατάθλιψη μπορεί να πάρει διάφορες μορφές και ο καθένας να την βιώνει με διαφορετικό τρόπο. Ένα κοινό και σύνηθες, όμως, σύμπτωμα είναι η αίσθηση αβοηθητότητας και της απελπισίας. Γενικά, οποιαδήποτε συστηματική αλλαγή στο συναίσθημα ή στη συμπεριφορά θα πρέπει να μας ανησυχήσει.

    Καμτσαδέλη Βασιλική (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Η κατάθλιψη είναι μια εκδήλωση ενός καταπιεσμένου και φοβισμένου ψυχικού κόσμου. Άλλες φορές η ρίζα του προβλήματος είναι ο εγωισμός.
    Σε ότι αφορά τόσο τις ψυχικές εκδηλώσεις, του οργανισμού όσο και τις σωματικές σημα σία έχει να βρούμε το αίτιο που οδηγεί σε αυτές και όχι απλά να τις ονοματιζουμε.
    Σε κάθε περίπτωση η βοήθεια του ειδικού τόσο σε ότι αφορά την διάγνωση, όσο και την θεραπεία είναι απαραίτητη.
    Η ολιστική προσέγγιση,τη οποία πρεσβεύω, θα μας οδηγούσε στο να ανακαλύψουμε την ρίζα του προβλήματος και να προχωρήσουμε στην αντιμετώπιση του με φυσικά μέσα. Αλλά πάνω από όλα θα οδηγούσε τον πάσχοντα να δει με ειλικρίνεια το
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Μοσχάτο

  • Ευχαριστώ για το ερώτημά σας. Έντονη θλίψη, αδυναμία συγκέντρωσης, απουσία ευχαρίστησης για οτιδήποτε, αλλαγή στις συνήθειες του ύπνου και στην όρεξη για φαγητό, εύκολη κόπωση, ευερεθιστότητα, απαισιοδοξία για το μέλλον, αρνητική αυτοεικόνα είναι μερικά από τα συμπτώματα που αν διαρκούν για καιρό μπορεί να φανερώνουν πιθανή ύπαρξη κατάθλιψης.
    Αυτό όμως θα κριθεί σωστά, μόνο μέσα από την αξιολόγηση από κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας και ευχαριστούμε για την ερώτηση, βασικά σημάδια της κατάθλιψης θεωρούνται οι έντονες αρνητικές σκέψεις , η ανηδονία (μη απόλαυση ) , η αϋπνία , η αίσθηση κόπωσης , η διαταραχή της όρεξης , η έλλειψη ερωτικής έλξης , η δυσκολία συγκέντρωσης , η αίσθηση απελπισίας και ενοχών. Για να διαγνωστεί κάποιος με αυτά τα συμπτώματα με κατάθλιψη πρέπει να έχει αρκετά από αυτά για διάρκεια λίγων μηνών. Τα συμπτώματα αυτά μπορεί να οφείλονται σε κάποια κρίσιμη περίοδο της ζωής ( πένθος , χωρισμός , απόλυση … ) αλλά/και μπορούν να είναι από χρόνια συσσώρευση δυσάρεστων συναισθημάτων χωρίς πρόσφορο περιβάλλον για έκφραση τους. (Μοναξιά) Εάν βι... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλησπέρα σας, ορισμένα από τα σημεία της κατάθλιψης είναι η ανηδονία, το συναίσθημα της θλίψης, αλλαγές στον ύπνο και στην όρεξη, έλλειψη ενεργητικότητας κ.ά., ωστόσο η αξιολόγηση και η διάγνωση διαταραχών χρειάζεται να γίνεται δια ζώσης από ειδικούς.

    Ευσταθίου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Τα συμπτώματα της κατάθλιψης είναι ποικίλα.
    Θα συνιστούσα η διάγνωση να γίνει από ειδικό.

    Μαρκάκη Χαρά

    Ομοιοπαθητικός Βελονίστρια

    Μοσχάτο

  • Οι καταθλιπτικές διαταραχές, βάσει του DSM-V, είναι έξι (6). Το κοινό τους είναι η παρουσία στεναχώριας, αισθήματος κενού και ευερέθιστης διάθεσης, που συνοδεύονται από σωματικές και γνωστικές αλλαγές που επηρεάζουν σημαντικά τη λειτουργικότητα του ατόμου. Οι διαφορές ανάμεσα στις διαταραχές έχουν να κάνουν με τη διάρκεια, τη χρονικότητα και την αιτιολογία.

    Η ορθή διάγνωση μπορεί να γίνει μόνον από έναν/μία ψυχίατρο, ο/η οποίος/α έχει την εξειδίκευση να ανιχνεύσει το ιστορικό του ατόμου και τα παρουσιαζόμενα συμπτώματα, έτσι ώστε να αποφανθεί για το αν το άτομο έχει κάποια καταθλιπτική ή άλλη διαταραχή και κατόπιν να του συστήσει τη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργαρά Άρτεμις

    Ψυχολόγος

    Μαρούσι

  • Η διάγνωση της κατάθλιψης δεν είναι εύκολο θέμα. Σε κάθε περίπτωση αν σε διάστημα μεγαλύτερο απο 2 εβδομάδες καποιος εμφανίζει 5 ή περισσότερα από τα ακόλουθα συμπτώματα θα πρέπει να ζητήσει τη συμβουλή ενός ειδικού. ( καταθλιπτική διάθεση, έντονη ελλάτωση ενδιαφέροντος ή ευχαρίστησης, σημαντική απώλεια ή αυξηση βάρους χωρίς λόγο, αυπνία ή υπερυπνία, απώλεια ενεργητικότητας, ελαττωμένη ικανότητα συγκέντρωσης, σκέψεις θανάτου ή αυτοκτονική διάθεση, κ.α.)

    Μαράκος Γεώργιος

    Ομοιοπαθητικός γιατρός

    Νέο Ηράκλειο

  • Υπάρχουν διάφορες βαθμίδες στην κατάθλιψη από ήπια έως κλινική περίπτωση.Οταν τα συμπτώματα αρχίσουν να επηρεάζουν σημαντικά και για μεγάλο χρονικά διαστημα τη λειτουργικότητα του ατόμου,με αποτέλεσμα να δυσχεραίνουν την καθημερινότητα του, τότε πρόκειται πιθανά για πιο σοβαρή κατασ ταση. Τετοια συμπτωματα είναι κόπωση,έλλειψη κινήτρου,θέλει να κοιμάται/απομονώνεται από τους άλλους,αδυναμία έκθεσης σε πολλά και ποικίλα ερεθίσματα,αίσθημα θλίψης ή και απόγνωσης,έλλειψη ενδιαφέροντος,τάση για απομόνωση,αίσθημα ματαιότητας,ακινητοποίηση,βαρύ συναίσθημα, εγκλωβισμός,αδυναμία να ζητήσει βοήθεια γιατί ακόμα και αυτό μπορεί να βιώνεται δύσκολο ή μάτ... Διάβασε περισσότερα

    Χορομίδου Δανάη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αγία Παρασκευή

  • Γεια σας. Υπάρχουν αρκετά συμπτώματα τα οποία υποδεικνύουν κατάθλιψη. Εάν υπάρχει αυτή η υπόνοια καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αλεξανδρούπολη

  • Υπάρχουν κλινικά συμπτώματα που μπορεί ένας ψυχοθεραπευτής να διακρίνει κατά την θεραπευτική διαδικασία ή και ψυχομετρική εργαλεία. Ωστόσο οι άνθρωποι έχουμε την τάση να αξιολογούμε ή να αποδίδουμε τέτοια χαρακτηριστικά βάση παρατήρησης σε άλλους ή σε εμάς, κάτι που συνήθως μπορεί να μην έχει και βάση στην καθημερινότητα.

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η καταθλιψη αποτελει μια σημαντικη ψυχικη διαταραχη. Ειναι σημαντικο να επισκεφθειτε εναν ψυχιατρο που ειναι ο ειδικος να αξιολογησει αν πασχεται απο καταθλιψη ή οχι και να σας καθοδηγησει καταλληλα.

    Κατσίκα Αθανασία

    Ψυχολόγος

    Αργυρούπολη

  • Κάποια σημάδια είναι μεταβολές στην όρεξη, στη διάθεση (συναισθήματα θλίψης, απαισιοδοξίας, ματαιότητας, ραθυμίας ή και θυμού), αλλαγή στο βάρος, μόνιμες αρνητικές σκέψεις, απώλεια ενδιαφέροντος για δραστηριότητες που μέχρι πρότινος το άτομο απολάμβανε, αλλαγές στον ύπνο, αίσθημα κόπωσης και απώλεια ενέργειας. Όταν λέμε αλλαγές εννοούμε αύξηση ή μείωση.

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Υπάρχουν πολλά συμπτώματα σε ποσότητα, σε ποιότητας και σε συνδυασμό βαθμού εμφάνισης για κάθε άτομο ξεχωριστά.
    • Επίμονη θλίψη/ μελαγχολία
    • Μειωμένη αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση
    • Δυσκολία συγκέντρωσης
    • Τάση για απομόνωση
    • Ανηδονία (αίσθηση μειωμένης ευχαρίστησης)
    • Αδικαιολόγητο αίσθημα ενοχής ή ματαιότητας
    • Απελπισία
    • Απώλεια μνήμης
    • Μειωμένη ερωτική επιθυμία
    • Τάση αυτοκαταστροφής/ αυτοτραυματισμού
    • Τάση αυτοκτονίας
    • Σκέψεις θανάτου
    • Κόπωση
    • Μειωμένη ενέργεια
    • Ατονία
    • Διαταραχή ύπνου (δυσκολία να κοιμηθείτε ή πολύ πρωινό ξύπνημα χωρίς να χρειάζεται)
    • Δυσκο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλημέρα, για να εκτιμηθεί ότι κάποιος έχει κατάθλιψη χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση από κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας. Πρόκειται για κλινικό όρο και χρειάζεται να υπάρχει συγκεκριμένη συμπτωματολογία για να αποδοθεί ο όρος αυτός. Συνηθέστερες αλλαγές που μπορεί να μας οδηγήσουν στην πόρτα του ειδικού αφορούν αλλαγές στην διατροφή, στον ύπνο και μια έκπτωση στη διάθεση και την καθημερινή λειτουργικότητα που επιμένουν ανησυχητικά.

    Με εκτίμηση,
    Ξένια Φουρτούνα

    Φουρτούνα Ξένια

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Δάφνη

  • Καλημέρα σας,
    η κατάθλιψη δεν είναι κάτι που φαίνεται έτσι απλά. Ένας ειδικός ψυχικής υγείας, μέσα από τις κατάλληλες ερωτήσεις και πιθανώς χρήση διαγνωστικών εργαλείων μπορεί με ασφάλεια να φτάσει σε μία διάγνωση.

    Ευστρατίου Αμαλία

    Ψυχολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια.Χρειάζεται να απευθυνθείτε σε καποιον ψυχολόγο ή ψυχιατρο.

    Τσαμίδου Μόνα Ζωή

    Ψυχολόγος MSc

    Καλαμαριά

  • Δυστυχώς, δεν μπορεί να το διακρίνει αυτό ο οποιοδήποτε. Θα πρέπει να πραγματοποιηθεί αξιολόγηση απο Ψυχολόγο ή Ψυχίατρο.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας, υπάρχουν συγκεκριμένα συμπτώματα που έχει κάποιος με κατάθλιψη ωστόσο χρειάζεται επίσκεψη σε ειδικό για να μπορέσει να γίνει η διάγνωση και ο σχεδιασμός της θεραπείας σας.

    Πιτσιρέλου Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας,

    Για να διαγνωστεί κατάθλιψη απαιτείται εξέταση από κάποιον ειδικό ώστε να εξετάσει την χρονιότητα και την βαρύτητα των συμπτωμάτων σας και το ενδεχόμενο αυτά να οφείλονται σε κάποιο άλλο παράγοντα. Υπάρχουν πολλές μορφές κατάθλιψης με διαφορετικές εκδηλώσεις, όπως υπάρχουν και πολλά συμπτώματα κατάθλιψης που αποτελούν φυσιολογική αντίδραση σε κάποιο ψυχοπιεστικό γεγονός (πχ. χωρισμός, θάνατος κτλ).
    Τα ακόλουθα αποτελούν κύριες εκδηλώσεις κατάθλιψης:
    • Καταθλιπτική διάθεση (το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, καθημερινά)
    • Απώλεια του ενδιαφέροντος και της ευχαρίστησης από δραστηριότητες που προηγουμένως αντλούσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καργάκης Εμμανουήλ - Internus

    Κλινικός Συμβουλευτικός Ψυχολόγος MA - Γνωσιακή - Συμπεριφορική ψυχοθεραπεία

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αγαπητέ ενδιαφερόμενε,
    η κατάθλιψη φαίνεται να έχει πολλά "πρόσωπα". Αυτά που είναι εύκολα αναγνωρίσιμα γιατί επικοινωνούν στους γύρω τους αυτό ακριβώς που αισθάνονται μέσω της έκφρασης, των σκέψεων και των πράξεων, όπως αρνητικά συναισθήματα λύπης, απογοήτευσης, απελπισίας ή έλλειψη συναισθήματος, κοινωνική απομόνωση, παραμέληση των αναγκών, χαμηλή ή καθόλου ενέργεια, έλλειψη σκοπού στη ζωή. Αυτή η μορφή κατάθλιψης προκαλεί γρήγορα την προσοχή των κοντινών ανθρώπων, μπορεί να διαγνωστεί ευκολότερα από τους ειδικούς ψυχικής υγείας και κατά συνέπεια μπορεί γρηγορότερα να αντιμετωπιστεί.
    Υπάρχει όμως και η μορφή της κατάθλιψη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακού Θωμαή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας και καλό μήνα.

    Η διάγνωση γίνεται ΜΟΝΟ από ειδικούς ψυχικής υγείας. Αποφύγετε να διαβάζετε στο διαδίκτυο και εάν αφορά εσάς, απευθυνθείτε σε έναν ειδικό για μια διερευνητική συνεδρία και στη συνέχεια ψυχοθεραπεία. Εάν πρόκειται για κάποιο αγαπημένο πρόσωπο, ενθαρρύνετέ το να επισκεφθεί ψυχολόγο. Να θυμάστε, ότι μεμονωμένα καταθλιπτικά συμπτώματα, δε σηματοδοτούν τη διάγνωση μείζονος κατάθλιψης ή καταθλιπτικού επεισοδίου.

    Παραμένω στη διάθεση σας για ό,τι χρειαστείτε.

    Εμμανουέλα-Μαρίνα Βιντιάδη
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια MSc

    Βιντιάδη Εμμανουέλα-Μαρίνα

    Ψυχολόγος

    Κηφισιά

  • Καλημέρα σας. Την κατάθλιψη μπορεί να την διαγνώσει μόνο Ψυχίατρος. Ωστόσο και ένας ειδικός στην ψυχική υγεία μπορεί να σας βοηθήσει να καταλάβετε αν υπάρχουν καταθλιπτικά συμπτώματα.

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Σίγουρα η έκπτωση από τις καθημερινές ασχολίες μας, η διάθεση κ.α. αποτελούν κάποιες ενδείξεις... Αλλά υπάρχουν παράμετροι που πρέπει να αξιολογηθούν από ειδικό. Για τον λόγο αυτό θα ήταν προτιμότερο το εν λόγω άτομο να επισκεφθεί κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, με τον οποίον/α θα συζητήσει τα θέματα του και θα μπει στην διαδικασία αντιμετώπισης των συμπτωμάτων που αντιμετωπίζει.

    Μπαμπογλιάν Οχανές - Οβίκ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέος Κόσμος

  • Καλησπέρα σας,
    Μία επίσκεψη σε κάποιον ειδικό, η αξιολόγηση και η παρακολούθηση, είναι ο πιο αποτελεσματικός και έγκυρος τρόπος για να σας βοηθήσει να καταλάβετε τι σας συμβαίνει.

    Τσίμπρη Πηνελόπη MSc (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Κάποια από τα χαρακτηριστικά της κατάθλιψης είναι η μειωμένη διάθεση, το άγχος, η διαταραχές στον ύπνο και την διατροφή και η μελαγχολία. Αυτά τα χαρακτηριστικά όμως δεν αποτελούν διάγνωση. Εισηγούμαι να επισκευθείτε εμένα ή άλλο επαγγελματία ψυχικής υγείας για να βοηθήσει εσάς ή το άτομο που αντιμετωπίζει αυτό που φαίνεται σε εσάς ως κατάθλιψη. Το μόνο σίγουρο είναι πως ένας επαγγελματίας ψυχικής υγείας μπορεί να βοηθήσει αρκετά το άτομο με κατάθλιψη να έχει μία καλύτερη ποιότητα ζωής.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Γεια σας,τα συμπτώματα της κατάθλιψης ποικίλουν ανάλογα με το άτομο, θα ήταν εύλογο να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να απομακρύνετε συμπτώματα που θεωρείτε οτι μπορεί να σχετίζονται με την κατάθλιψη..Είμαι στην διαθεσή σας για περισσότερες πληροφορίες και για προγραμματισμό συνεδρίας.

    Μιχαλοπούλου Παναγιώτα-Λαμπρινή

    Ψυχολόγος

    Χαλκίδα

  • Η διάγνωση για την κατάθλιψη γίνεται μόνο σε έναν γραφείο ψυχολόγου/ψυχίατρου/ψυχοθεραπευτή ή σε κάποια δομή που έχει μέσα έναν από τους παραπάνω επαγγελματίες ψυχικής υγείας.
    Με εκτίμηση,
    Mind Esti

    Μind Esti

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαριλάου

  • καλημέρα! Υπάρχουν διάφορες μορφές κατάθλιψη, που μπορεί να είναι και ιδιαίτερα σοβαρές όπως η μείζων κατάθλιψη. Επηρεάζει μεγάλη μερίδα του πληθυσμού και εμφανίζεται σε άτομα διαφόρων ηλικιών. Μπορεί να εμφανιστεί ως κακή διάθεση και απώλεια ενδιαφέροντος ή ευχαρίστησης στις καθημερινές δραστηριότητες, η οποία επιμένει για περισσότερο από δύο εβδομάδες. Μπορεί να συνοδεύεται από συμπτώματα όπως διατροφικές διαταραχές ή διαταραχές ύπνου, κόπωση, αδράνεια, αίσθημα απελπισίας ή ακόμη και αυτοκτονικές τάσεις. Αυτά τα χαρακτηριστικά δείχνουν την περίπτωση κατάθλιψης αν εμφανιστούν ξαφνικά, δείχνουν μια αλλαγή στη συμπεριφορά του ανθρώπου και δεν ... Διάβασε περισσότερα

    Πρεβεδουράκη Εβίνα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Είναι σκόπιμο κάθε διάγνωση για γίνεται από ειδικό ψυχικής υγείας. Σε κάθε περίπτωση, όταν υπάρχει μείωση της λειτουργικότητας του ατόμου θα ήταν σοφό να παίρνει την βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας.

    Φωτεινός Ευθύμιος

    Ψυχοθεραπευτής

    Πλατεία Μαβίλη

  • Γεια σας,
    Είναι σημαντικό να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας σχετικά με αυτό το ζήτημα. Είναι επικίνδυνο να κάνετε κάποια διάγνωση μόνο σας, διαβάζοντας κάποια συμπτώματα σε κάποιο άρθρο, είτε σε κάποια γραπτή απάντηση κάποιου ψυχοθεραπευτή. Ο κάθε άνθρωπος είναι τόσο σύνθετος, που είναι βαθιά αντι- θεραπευτικό να τον στοιβάξουμε σε κάποια κουτάκια και νόρμες συμπτωματολογίας και μόνο.

    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Καλησπέρα σας. Θα πρότεινα να μην μπαίνετε στη διαδικασία να διαγιγνώσκετε τον εαυτό σας με οτιδήποτε, αν δεν έχετε την ανάλογη γνώση και εκπαίδευση. Η ύπαρξη μιας διάγνωσης είναι ένα θέμα σημαντικό και ευαίσθητο, και πρέπει να συζητηθεί με κάποιον ειδικό. Ωστόσο αναγνωρίζω ότι μπορεί να παρατηρείτε κάτι ανησυχητικό στον εαυτό σας. Δεν σημαίνει απαραίτητα όμως ότι πρόκειται για κατάθλιψη. Υπάρχουν σαφή διαγνωστικά κριτήρια για την κατάθλιψη, αλλά εκτός από το ότι προτιμώ να μην τα παραθέσω εδώ, πρέπει να ληφθούν υπόψη και άλλοι παράγοντες τους οποίους αυτή τη στιγμή δεν γνωρίζω. Θα πρότεινα να κλείσετε ένα πρώτο ραντεβού μέσω του προφίλ μου γ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • υπαρχουν ειδικά τεστ αλλά μπορούμε να κάνουμε εκτίμηση έπειτα από συνεδρίες ώστε να διαπιστωθεί εάν πρόκειται για θλίψη ή κατάθλιψη.

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Πολύ συχνά η εικόνα του ατόμου που δεν φροντίζει το χώρο που ζει ή την ατομική του υγιεινή θυμίζει συμπτώματα καταθλιπτικά
    Είναι πιθανό όμως ένα ιδιαίτερα ευερέθιστο άτομο να πάσχει από κατάθλιψη
    Η συζήτηση με έναν ειδικό θα φώτιζε καλύτερα τπ τοπίο

    Δριβάκου Δέσποινα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Υπάρχουν διαγνωστικά εργαλεία για την κατάθλιψη που καλείται ο θεραπευόμενος να απαντήσει σε διάφορες ερωτήσεις. Ωστόσο, η μελαγχολία, η κούραση, οι μειωμένες κοινωνικές επαφές, ο θυμός που μπορούν να ερμηνευτούν ως κατάθλιψη ενδέχεται να κρύβουν υπαρξιακά διλήμματα και ερωτήσεις ανάλογα με τη φάση ζωής. Οπότε προτού βάλουμε μία ταμπέλα ας μπούμε να καταλάβουμε και να επεξεργαστούμε τι μπορεί να τα πυροδοτεί.

    Ρωμαίου Βάσω και Συνεργάτες

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Δάφνη

  • Η κατάθλιψη δεν έχει μόνο ένα σύμπτωμα, και εξαρτάται σε ποιο σημείο εμφάνισης βρίσκεται. Υπάρχουν συμπτώματα υπερβολικής θλίψης και γενικευμένης απογοήτευσης αλλά άλλες φορές εμφανίζεται ως μια γενική ανηδονία 'η/και βαριεμάρα. Κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του τρόπο να αντιμετωπίζει τις συναισθηματικές δυσκολίες του και η κατάθλιψη είναι μία αντίδραση που καλείται να προστατέψει το άτομο από τις συνέπειες μιας κατάστασης που αντιλαμβάνεται ως επικίνδυνη. Το άγχος και η κατάθλιψη είναι "δίδυμα αδέρφια" στον ανθρώπινο ψυχισμό οπότε είναι συχνά χρήσιμο να ψάχνουμε το ένα για να βρούμε το άλλο.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Αν νιώθετε ότι μπορεί να έχετε κατάθλιψη καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο ή έναν κλινικό ψυχολογο όπου θα κάνει την διάγνωση με ασφάλεια και θα σας προτείνει την κατάλληλη θεραπεια για εσάς.

    Στο κέντρο μας υπάρχει και η δυνατότητα ψυχιάτρου καθώς και κλινικού ψυχολόγου όπου μπορούν να προβούν σε διάγνωση και να σας προτείνουν την κατάλληλη θεραπεια .

    Καλέστε μας για να κλείσουμε το ραντεβού σας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Η διάγνωση την κατάθλιψης μπορεί να γίνει μόνο από ψυχίατρο ή ψυχολόγο, οπότε σε περίπτωση που έχετε κάποια υπόνοια ενδεχομένως να πρέπει να επισκεφθείτε κάποια από τις παραπάνω ειδικότητες. Ωστόσο, υπάρχουν κάποια σημάδια τα οποία θα πρέπει να σας θορυβήσουν, όπως δυσκολία του ατόμου να είναι λειτουργικό στην καθημερινότητα του, κακός ύπνος και κακή διατροφή, καταθλιπτική διάθεση, έλλειψη όρεξης για πράγματα που παλαιότερα τον ευχαριστούσαν, παραίτηση, κακή φροντίδα του εαυτού, αυτοκαταστροφική/ αυτοκτονική διάθεση, Σε περίπτωση που αφορά κάποιο αγαπημένο σας πρόσωπο που παρουσιάζει την παραπάνω συμπτωματολογία ωστόσο αρνείται να επισκεφτεί ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Δεν είναι πάντα απλό και εύκολο να πει κανείς ότι κάποιος έχει κατάθλιψη, γιατί πολύ συχνά συγχέεται με την παροδική στεναχώρια ή την λύπη για κάποιο γεγονός της ζωής. Η κατάθλιψη είναι ψυχική διαταραχή και το άτομο που πάσχει, δυσκολεύεται σημαντικά να λειτουργήσει στην καθημερινότητά του και να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της.
    Υπάρχουν κάποιες χαρακτηριστικές ενδείξεις/συμπτώματα, όπως αυτά που αναφέρονται στη συνέχεια, που σχετίζονται με την κατάθλιψη, και όταν τα εντοπίζουμε στον εαυτό μας ή σε κάποιον άλλον, είναι σημαντικό να μην τα αγνοήσουμε! Τα πιο συνήθη από αυτά περιλαμβάνουν: ξεσπάσματα θυμού ή άγχους δυσανάλογης έντασης με
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μακρή Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Ερυθραία

  • Η συμπτωματολογια που συνδέεται με την κατάθλιψη ποικίλει ανά άνθρωπο.
    Σε ορισμένες περιπτώσεις είναι πολύ διακριτή η παρουσία της συμπτωματολογιας από έναν τρίτο, ενώ σε άλλες είναι μη διακριτη καν.
    Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει το διάστημα που αισθανόμαστε καταθλιπτικα και αν αυτό επηρεάζει τη ζωή μας σε επίπεδο λειτουργικοτητας.
    Ορισμένα συμπτώματα θα μπορούσαν να είναι η παρατεταμένη θλίψη, η απόσυρση, η ανηδονια, η μη σεξουαλικη επιθυμία, η απωλεια/αύξηση βάρους, το συχνό κλάμα, η ευερεθιστοτητα, ο πολυς/ καθόλου ύπνος, η μη επιθυμία να κάνω πράγματα που μου άρεσαν, η παραμεληση του εαυτού μου, τα νεύρα, η αδυναμία να σηκωθώ α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τσοπανάκη Γρηγορία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καλαμάτα

  • Τα επίσημα διαγνωστικά κριτήρια του μείζονος καταθλιπτικού επεισοδίου περιλαμβάνουν καταθλιπτική διάθεση ή/και απώλεια του ενδιαφέροντος και της ευχαρίστησης στις συνήθεις καθημερινές δραστηριότητες και τέσσερα τουλάχιστον από τα εξής συμπτώματα: διαταραχές στον ύπνο ή την όρεξη, ψυχοκινητική διέγερση και ανησυχία ή επιβράδυνση της συμπεριφοράς, κόπωση και απώλεια ενεργητικότητας, δυσκολία στη συγκέντρωση και τη λήψη αποφάσεων, μείωση της αυτοεκτίμησης και ιδέες αναξιότητας ή ενοχής και επίμονη ενασχόληση με το θάνατο. Προκειμένου να τεθεί η διάγνωση χρειάζεται η παραπάνω συμπτωματολογία να είναι παρούσα για τουλάχιστον δύο εβδομάδες.
    Αν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπατσίλα Γεωργία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλήμερα, αν βιώνεται καταθλιπτική διάθεση, αλλαγές στην όρεξή σας, στον ύπνο σας, στην καθημερινότητα σας... αν επιβαρύνετε τον εαυτό σας με τύψεις, ενοχές και αισθήματα αναξιότητας, αν δυσκολεύεστε στην μνήμη ή στην συγκέντρωση. Αν υπάρχουν σκέψεις αυτοκαταστροφής.
    Αν βιώνετε κάποια απο αυτά τα συμπτώματα που σας δυσκολεύουν εμπιστευτείτε το συναίσθημά σας και ζητήστε βοήθεια ώστε να δωρίσετε σε εσάς τον εαυτό που αγαπάτε!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλή σας μέρα. Μπορείτε να το καταλάβετε από το αν κατά κύριο λόγο αισθάνεται θλίψη στο μεγαλύτερο μέρος της ημέρας και δεν έχει διάθεση να κάνει πράγματα -δραστηριοτητες που μέχρι πρότινος τα έκανε με ευχαρίστηση. Φυσικά αυτά από μόνα τους μπορεί να μη δείχνουν την παρουσία κατάθλιψης καθώς επίσης υπάρχουν και άλλα συμπτώματα, πιο δύσκολα να παρατηρηθούν από τον περίγυρο. Θα πρέπει να δει κάποιον ειδικό για εκτίμηση.

    Παπαχρήστου Ανδριάνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Τα συμπτώματα της κατάθλιψης ποικίλουν ανάλογα με το βαθμό στον οποίο βρίσκεται το άτομο. Παρόλα αυτά τα κοινά συμπτώματα σε όλες τις βαθμίδες είναι η μελαγχολία (συνήθως τις πρωινές ώρες), η κούραση, η μειωμένη όρεξη για τα απλά καθημερινά πράγματα, η αϋπνία, το χάσιμο ή η αύξηση βάρους, και στις πολύ βαριές περιπτώσεις η μειωμένη διάθεση για μπάνιο, για φαγητό και η τάση να θέλει το άτομο να είναι συνέχεια ξαπλωμένο.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η κατάθλιψη είναι κατά την ταξινόμηση των ψυχικών παθήσεων μια διαταραχή της διάθεσης (όχι της σκέψης). Χαρακτηρίζεται από χαμηλή διάθεση και διαταραχές που αφορούν τον ύπνο και την όρεξη. Παράλληλα το άτομο μπορεί να βιώσει σύγχυση στις σκέψεις και διαταραχές κυρίως στην πρόσφατη μνήμη. Η κλινική εικόνα όμως εξαρτάται πολύ από τους ιδιαίτερους παράγοντες που επηρεάζουν το κάθε άτομο. Σαφώς είναι μια επίπονη διαταραχή που όμως έχει πολλές δυνατότητες θεραπείας μέσω της ψυχοθεραπείας και σε κάποιες περιπτώσεις μέσω της χρήσης αντικαταθλιπτικών.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Οποιοσδήποτε μπορεί να βρει τα κριτήρια της κατάθλιψης στο διαδίκτυο αλλά πολλές φορές δεν μπορεί κάποιος μη ειδικός να αναγνωρίσει τη βαρύτητα των συμπτωμάτων και ίσως καταλήξει να διαγνώσει τον εαυτό του χωρίς να ισχύει κάτι τέτοιο. Πρέπει να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας ή στα εξωτερικά ιατρεία νοσοκομείου.

    Συνετός Διονύσιος

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Υπάρχουν πολλά συμπτώματα κατάθλιψης. Η καλύτερη λύση όμως είναι να επισκεφτεί το άτομο έναν ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να δεχθεί την κατάλληλη διάγνωση και θεραπεία.

    Τυροπούλου Λίλιαν

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Δεν έχει τόση σημασία και αξία να δώσουμε ένα τίτλο σε μια ανθρώπινη εμπειρία όσο να την αφουγκραστούμε, να την κατανοήσουμε και να μπορέσουμε να μάθουμε μέσα από αυτήν. Αν παρόλα αυτά παρατηρείται μεγάλη έκπτωση στη λειτουργικότητα του ατόμου καλό είναι να απευθυνθούμε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας που μπορεί να μας κατευθύνει κατάλληλα ως προς την παρέμβαση.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,

    Ειναι πολύ σημαντικό να μην πέφτουμε στην παγίδα της «αυτό-διάγνωσης». Υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα στοιχεία και συμπεριφορές που οδηγούν στην κατάθλιψη αλλά (πολύ σημαντικό αλλά) η διάγνωση είναι απαραίτητο να γίνεται από ειδικούς. Το Ίντερνετ έχει πολλές πληροφορίες για το θέμα, πολλές από αυτές όμως είναι ελλιπείς.

    Με εκτίμηση,
    Ψωμαδάκης Γ.

    Ψωμαδάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι