• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 29/12/2023

Καλησπέρα σας, είμαι μητερα ενος αγοριου 7 χρονών και εργαζομαι στον τομεα της υγειας. Τον τελευταίο καιρό έχω συνεχώς αίσθημα άγχους, δεν έχω διάθεση για δραστηριότητες, έχω πάρει βάρος και στην προσπάθεια να χάσω πέρνω και αλλό, και είμαι ιδιαίτερα ευσηγκινητη και παράλληλα έχω πολύ συχνα νέυρα. Γενικά δεν είμαι ο εαυτός μου. Δεν μπορώ να εντοίσω ποιο είναι το προβλημά μου γιατί η οικογενειακή ζωή μου αλλά και η επαγγελματική είναι μαλλόν καλή. Τι μπορώ να κάνω Ευχαριστώ

18 ειδικοί απάντησαν

  • Σίγουρα η ψυχοθεραπεία θα βοηθούσε να βρείτε τους παράγοντες που προκαλούν το άγχος, και μετά να μάθετε εργαλεία αντιμετώπισης

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας,

    Αρχικά, καταλαβαίνω πως η περίοδος που πέρνατε είναι δύσκολη, και είναι σημαντικό που το μοιράζεστε.

    Το άγχος, η έλλειψη διάθεσης, οι αλλαγές στο βάρος και η ευερεθιστότητα μπορεί να είναι σημάδια καταθλιπτικής διαταραχής (η διάγνωση μπορεί να δωθεί μόνο μετά από συνεδρία με ψυχίατρο/ψυχολόγο). Επιπλέον, τέτοια συμπτώματα μπορούν να εμφανιστούν ακόμα και αν η οικογενειακή και η επαγγελματική μας ζωή είναι σε γενικές γραμμές καλή.

    Η εξερεύνηση αυτών των συναισθημάτων, η αναζήτηση της πηγής του άγχους καθώς και η εκμάθηση στρατηγικών διαχείρισής του, με την καθοδήγηση ενός ψυχιάτρου/ψυχολόγου, θα συμβά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντούρου Ηλιάνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Ίσως να ήρθε να ήρθε ώρα να ασχοληθείτε περισσότερο με τον εαυτό σας και με το τι πραγματικά τον κάνει ευτυχισμένο.
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Προσωπικά κρατάω αυτό που λέτε, "γενικά δεν είμαι ο εαυτός μου". Σα να τον έχετε χάσει. Απορείτε που νιώθετε έτσι, καθώς κατα τ' άλλα η ζωή σας φαίνεται να κυλάει ομαλά. Όμως το άγχος, η έλλειψη διάθεσης, η ευσυγκινησία, η ευερεθιστόστητα, ο αποπροσανατολισμός, μοιάζουν να επιμένουν. Σα να υπάρχει κάτι εκεί που δεν ακούγεται, δεν αναγνωρίζεται; Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, για να εξασφαλίσετε τη φροντίδα που χρειάζεστε. Παράλληλα προσπαθήστε να μοιραστείτε με τους κοντινούς σας ανθρώπους τις δυσκολίες που βιώνετε. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να ε... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Μια εργαζομενη μητερα ενας μικρου παιδιου πιεζεται και κουραζεται παρα πολυ..μην υποτιματε την καθημερινη σας σωματικη αλλα και ψυχικη κουραση..μπορει να φαινεται καλη η ζωη μας ομως υπαρχουν πολλα που μπορει να μας πιεζουν , δικες μας προσδολιες, ανειπωτες επιθυμιες, ανεκδηλωτα συναισθηματα ...συζητηστε με εναν ψυχολογο συστημικης προσεγγισης και θα σας βοηθησει να δειτε πιθανως πιο σφαιρικα καποια κομματια της ζωης σας...

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλημέρα και καλή χρονιά να έχετε. Με τα συμπτώματα που περιγράφετε χρειάζεται να κλείσετε μια συνεδρία με ψυχολόγο να τα συζητήσετε εις βάθος και αν επιθυμείτε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να απαλλαγείτε από αυτά και να επιστρέψετε στον "κανονικό σας εαυτό". Τέτοια συμπτώματα μπορεί να εμφανιστούν ενώ η ζωή μας είναι φαινομενικά καλή. Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου να συζητήσουμε περαιτέρω.

    Κατσούλη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως άγχος, έλλειψη ενέργειας, αλλαγή στο βάρος και ευ συγκινησία, μπορεί να συνδέονται με διάφορες παράγοντες, συμπεριλαμβανομένου του στρες και της ψυχολογικής κόπωσης.
    Σε περιπτώσεις όπως αυτή, συνιστάται η συμβουλή ενός επαγγελματία ψυχικής υγείας, όπως ψυχολόγου ή ψυχίατρου. Ένας ειδικός θα μπορούσε να σε βοηθήσει να εξερευνήσετε τα
    συναισθηματικά σας και τις σκέψεις σας, και να σας παρέχει υποστήριξη για την αντιμετώπιση του άγχους.
    Επιπλέον, είναι σημαντικό να διατηρήσετε έναν υγιεινό τρόπο ζωής, περιλαμβανομένης της καλής διατροφής, της άσκησης και της αρκετής ξεκούρασης.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας και χρονια πολλά. Σημαντικο που καταφέρνετε να αφουγκραστείτε τα μηνύματα που στέλνει το σωμα σας. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να εκτελέσουμε ολους τους ρόλους (μαμα-εργαζομενη κλπ.) που μας δίνονται ωστόσο με την κατάλληλη προσέγγιση και αναζήτηση ενός ειδικού θα μπορούσε να σχηματιστεί ένα πλανο γύρω από αυτά που σας απασχολούν.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Χρειαζεται να γίνει αξιολόγηση από ψυχοθεραπευτη ενδέχεται να είναι σύμπτωματα κατάθλιψης ήπια

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Τα συμπτώματα που αναφέρετε ενώ δείχνουν προς το άγχος και την κατάθλιψη θα μπορούσαν να οφείλονται σε Επαγγελματική Καταπόνηση (burnout), εφόσον όπως λέτε η επαγγελματική και οικογενειακή ζωή σας είναι καλή, όμως αυτό το μάλλον με προβληματίζει. Ξεκουράζεστε αρκετά; διασκεδάζετε; έχετε καλή ερωτική ζωή με τον σύζυγο; υπάρχουν θέματα υγείας με στενούς συγγενείς που να σας προβληματίζουν;
    Αισθάνεστε ότι έχετε υλοποιήσει τα όνειρα της ζωής σας; Βλέπετε, υπάρχουν αρκετές περιοχές που χρειάζεται να διερευνήσετε και σας προτρέπω να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ώστε να ξεπεράσετε το πρόβλημα σας. Καλή χρονιά να έχετε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Μάλλον καλή ??? Με βάση ποιανού την κριτική ? Από την ψυχή σας τι λείπει ?? Έχει χαρά η καθημερινότητα σας ή μόνο ευθύνες?? Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να βρείτε μαζί τον εαυτό σας! πριν όλο αυτό χειροτερέψει, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γεια σας. Εκτιμώ πως έχετε συμπτώματα αγχώδους διαταραχής και κατάθλιψης. Αυτό δεν είναι διάγνωση καθώς κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει μόνο στα πλαίσια συνεδρίων . Μην το αφήνετε να εξελιχθεί παραπάνω καθώς θα επηρεάσει την πορεία του . Αν σας ενδιαφέρει η ψυχοθεραπεία online θα μπορέσω να σας βοηθήσω. Μαζί επίσης θα εντοπίσουμε από ξεκινάει αυτό που βιώνετε . Καλές γιορτές σας εύχομαι . Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Το καλύτερο που έχετε να κάνετε, είναι να αναζητήσετε βοήθεια από κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας. Τα προβλήματα δεν είναι μόνο ;θρα που "φαίνονται" δηλ πχ ανεργία, διαζύγιο κτλ. Συναισθήματα που δεν εκφράζονται, πράγματα που βιώνουμε στο παρελθόν ακόμη και ανεκπλήρωτες επιθυμίες είναι δυνατόν να μας αγχωνουν ! Στη διάθεσή σας!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα σας. Με βάση τα συμπτώματα που περιγράφετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε μια περίοδο δυσφορίας και ψυχολογικής αστάθειας. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, όπως η κούραση από την επαγγελματική σας δραστηριότητα, η ευθύνη για το παιδί σας, καθώς και άλλοι πιθανοί παράγοντες που δεν μπορείτε να εντοπίσετε αυτήν την στιγμή.
    Σαν πρώτη κίνηση που θα μπορούσατε να κάνετε θα ήταν να εξετάσετε την πιθανότητα να μειώσετε τις υποχρεώσεις και το άγχος στην καθημερινή σας ζωή. Επίσης, έχει αποδειχτεί ότι ασκήσεις γυμναστικής, οι σωστές διατροφικές επιλογές και ο κανονικός ύπνος μπορούν να βοηθήσουν στην καλυτέρευση της ψυχικής
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Περιγράφετε καταθλιπτικά κι αγχώδη συμπτώματα, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας! Θα σας πρότεινα να ελέγξετε αρχικά τον θυρεοειδή σας και αν είναι όλα καλά να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας να σας βοηθήσει να ξεπεράσετε τις δυσκολίες που αναφέρετε ! Εύχομαι να αισθανθείτε γρήγορα καλύτερα !

    Παπαδόγιαννη Μαρίνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Νευροψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Mάλλον πρόκειται για κατάθλιψη. Να μιλήσετε με ψυχίατρο.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Θα σας πρότεινα την ψυχοθεραπεία. Υπάρχει λόγος για αυτή την αίσθηση δτσαρέσκειας, αλλά είναι δύσκολο να τον εντοπίσετε διαφορετικά. Δεν έχει να κάνει με τις συνθήκες της ζωής σας, που είναι καλές, όπως γράφετε, αλλά είναι πιο εσωτερικό

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός