• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 06/01/2024

Συγκινουμε πάρα πολύ εύκολα τα μάτια μου συνεχώς δακρύζουν ακόμα κ στο βίωμα μιας χαρούμενης συνθήκης, θα σκεφτώ λόγω της κατάστασης κάτι άσχημο και θα προσπαθήσω να κρατηθώ ν μην ξεσπάσω. Έχω μεγάλο θέμα με το σωματικό μου βάρος από τους γύρω μου ειδικά, ενώ εγώ προσπαθούσα να με αποδεχτώ και να με βελτίωσω. Και κάθε φορά που λέω ότι δεν μπορεί ν γίνει χειρότερα κάτι το διαψεύδει. Βρίσκομαι σε αυτήν την κατάσταση τουλάχιστον 1 μισή χρόνο και σε κάθε προσπάθεια που κάνω είτε για να χάσω βάρος είτε για να νιώσω καλύτερα δεν μπορώ ν το συνεχίσω για πολύ. Γτ πιο παλιά έκανα άλλες τόσες προσπάθειες, έχω κουραστεί πάρα πολύ. Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα και πιστεύω όχι απλά αισθάνομαι πως δεν υπάρχει κάποια πρακτική λύση για το πρόβλημα μου. Έχω γίνει ηττοπαθής,έχω χάσει την ζωντάνια μου, την ενεργητικότητα μου, την ελπίδα μου. Έχω χάσει τον εαυτό μου

9 ειδικοί απάντησαν

  • Πρέπει πρώτα να αποκλείσει το οργανικό-παθολογικό. Έπειτα , αν πρόκειται για σωματοποιημένο άγχος, κάτι θέλει να της πει κι έχει τον λόγο του.Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση.
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Ειδικό ψυχικής υγείας παρακαλώ μιλήστε του και για το βάρος μην πιέζεται τον εαυτό σας , φτιάξτε την ψυχολογία σας και το βάρος θα ακολουθήσει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ίσως έχετε κουραστεί να παλεύετε τόσο πολύ μόνη, ίσως η συνοδεία κάποιου ειδικού ψυχικής υγείας να σας ξεμπλόκαρε. Έχετε προσπαθήσει πολύ και για πολύ καιρό αυτό όμως δεν αποκλείει την πιθανότητα η επόμενη φορά να είναι διαφορετική ειδικά αν αλλάξετε έστω λίγο το τρόπο που προσπαθείτε. Έχω μεγάλη εμπιστοσύνη και πίστη ότι θα βρείτε το κουράγιο να σας κινητοποιήσετε ξανά.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αντιλαμβάνομαι ότι είναι σημαντική για εσάς η γνώμη των "γύρω σας" για το βάρος σας. Καταλαβαίνω ότι πάντα θα είναι σημαντική αυτή η αποδοχή για εσάς παράλληλα καταλαβαίνω ότι και εσείς θέλετε να δώσετε την αποδοχή αυτή στον εαυτό σας. Δίνετε μία μάχη να χάσετε κιλά και δεν ξέρω αν το κάνετε για εσάς ή για την αποδοχή των άλλων. Έχετε χάσει τον εαυτό σας γιατί ίσως χρειάζεται κατανόηση και αγάπη ο εαυτός αυτός για να μην χαθεί. Θα σας πρότεινα να αφουγκραστείτε τον εαυτό σας και να δείτε τι χρειάζεται και τι μπορείτε εσείς να του προσφέρετε ανεξάρτητα από τους άλλους.

    Χατζηαναστασίου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Νέα Μάκρη

  • Ενδεχομένως υπάρχουν συμτωματα καταθλιψης χρειάζεται να γίνει εκτίμηση αξιολόγηση από ψυχοθεραπευτη

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας.

    Αντιλαμβάνομαι ότι εστιάζετε στο σωματικό βάρος και καταβάλετε μεγάλη προσπάθεια είτε να αποδεχτείτε το σώμα σας και το βάρος σας , είτε να χάσετε κιλά.
    Είναι σημαντικό να λάβετε υπόψιν την γενικότερη συναισθηματική σας κατάσταση και την σχέση που έχετε με τον εαυτό σας, καθώς η συναισθηματική αστάθεια , η παρουσία κατάθλιψης και η χαμηλή αυτοπεποίθηση δεν θα σας επιτρέψουν να αναπτύξετε μία ισορροπημένη σχέση με το φαγητό και κατά συνέπεια να κατακτήσετε ένα ισορροπημένο βάρος.
    Είναι σημαντικό να σκεφτείτε την περίπτωση της ψυχοθεραπείας.

    Παπαδοπούλου Άννα

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Η προσπάθεια για την αποδοχή και τη βελτίωση του εαυτού μας μπορεί να είναι απαιτητική και μακρόχρονη. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίζουμε τα συναισθήματά μας με συμπάθεια και κατανόηση.
    Να θυμάστε ότι πάντα υπάρχουν ειδικοί και υπηρεσίες που είναι πρόθυμοι να σας βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε αυτό που σας απασχολεί. Θα σας συμβούλευα να αναζητήσετε βοήθεια από επαγγελματία ψυχικής υγείας ο οποίος μπορεί να σας βοηθήσει στην αντιμετώπιση των συναισθηματικών μεταβολών που σχετίζονται με την ψυχική σας διάθεση και το σωματικό σας βάρος, καθώς και να εξετάσετε τις σκέψεις και τις πεποιθήσεις που έχετε σχετικά με το σώμα σας. Αναγνωρίζοντας τις
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Φαίνεται πως έχεις περάσει από μια πολύ δύσκολη περίοδο. Η αντιμετώπιση συναισθημάτων όπως η συνεχής λύπη και η ανησυχία για το βάρος μπορεί να είναι εξαιρετικά δύσκολη. Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι δεν είσαι μόνος σου και πως υπάρχουν τρόποι να βοηθήσεις τον εαυτό σου.
    Αν το βάρος σου είναι ένα πρόβλημα που σε απασχολεί, ίσως να βοηθήσει να ζητήσεις βοήθεια από ειδικούς όπως διατροφολόγοι ή ψυχολόγους, που μπορούν να σε καθοδηγήσουν με αποτελεσματικούς τρόπους για τη βελτίωση της σωματικής και ψυχικής σου υγείας.
    Επίσης, να θυμάσαι ότι η αυτοφροντίδα είναι σημαντική. Προσπάθησε να βρεις δραστηριότητες που σου φέρνουν χαρά και χαλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια