• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 21/04/2024

Έχω γιο 21 χρόνων είναι κλεισμένος στον εαυτό του, περίπου 2 χρόνια κ αρνείται ν δει γιατρό τ ν κάνω??

6 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, Θα μπορούσατε να κάνετε μια συμβουλευτική συνέδρια αρχικά μαζί με τον γιο σας για να τον παρακινησετε να γίνει μια αρχή και από εκεί και πέρα ίσως να συνέχιζε μόνος του.

    Τραμπακοπουλου Αλεξια

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Μπορείς να του δώσεις χρόνο και να συζητήσεις μαζί του σε πρωτη φάση

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Αντιμετωπίζοντας την περίπτωση ενός νέου 21 ετών που διανύει μια περίοδο απομόνωσης και αρνείται την αναζήτηση βοήθειας ενός ειδικού, είναι κρίσιμο να κατανοούμε τις πιθανές ψυχολογικές ή κοινωνικές αιτίες που μπορεί να συντελούν σε τέτοιες συμπεριφορές.
    Οι ενδεχόμενες αιτίες θα μπορούσαν να περιλαμβάνουν άγχος, κατάθλιψη, ή ακόμα και δυσκολίες στην προσαρμογή σε μεταβατικές φάσεις της ζωής. Είναι σημαντική η προσπάθεια επικοινωνίας και κατανόησης από πλευράς των γονέων, δείχνοντας αληθινό ενδιαφέρον και συμπόνια για την κατάσταση του γιου τους.
    Η ενθάρρυνση προς την αναζήτηση βοήθειας από ειδικούς διατηρώντας ταυτόχρονα την υποστήρι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας

    Ο γιος σας μπορεί να βιώνει ένα είδος ανασφάλειας ή φόβου σχετικά με την αναζήτηση βοήθειας από έναν ειδικό. Η αντίστασή του μπορεί να οφείλεται σε ποικίλους λόγους, όπως ο φόβος της αποκάλυψης ευαίσθητων ή προσωπικών θεμάτων, η ανησυχία για την αποδοχή ή το κριτικό βλέμμα του ειδικού, ή ακόμα και η αρνητική εμπειρία από προηγούμενες επαφές με ιατρικό προσωπικό. Είναι σημαντικό να δείξετε στον γιο σας κατανόηση και υποστήριξη, και να του επιτρέψετε να εκφράσει τους φόβους του και τις ανησυχίες του χωρίς να αισθάνεται κριτική. Μια σταδιακή προσέγγιση και η δημιουργία ενός ασφαλούς και εμπιστευτικού περιβάλλοντος μπορεί ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Θα πρέπει να τον δει ειδικός ψυχίατρος, μιλήστε του όλοι οι συγγενείς να τον πείσετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας, κατανοώ την αγωνία σας αλλά το ποστ σας είναι ελλιπές. Σας συμβουλεύω να επισκεφτείτε εσείς έναν ειδικό ψυχικής υγείας για να μιλήσετε για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει ο γιος σας αλλά και εσείς ως μητέρα του και να σας κατευθύνει. Έχει φανεί ερευνητικά πως ακόμα και ένα άτομο στην οικογένεια να κάνει θεραπεία υπάρχουν θετικές επιπτώσεις

    Πλέσσα Μάρθα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Παλλήνη