• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 16/01/2024

Είμαι 49 ετών. Όχι ευχαριστημένη από τη σχέση μου στον γάμο μου από 2ετίας. Του είπα να χωρίσουμε . Δεν το αποδέχεται και δεν το έχω προχωρήσει. Είχα γνωρίσει έναν υπέροχο άνθρωπο που δυστυχώς δεν έμελλε να είμαστε μαζί. Πέθανε στα χέρια μου κάτι που δεν βγαίνει από το μυαλό μου. Δεν παίρνω ευχαρίστηση από τίποτα. Δε θέλω να ζω απλά. Παίρνω αγωγή από αυτό το τραυματικό συμβάν και μετά. Απλά υποκρίνομαι στην καθημερινότητα μου και όταν μένω μόνη βουλιαζω. Θέλω να μην υπάρχω. Θέλω μόνο να τον συναντήσω πάλι.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Απο ότι φαίνεται η φαρμακευτική αγωγή από μόνη της δεν επαρκεί, χρειάζεται να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να έχετε το χώρο και το χρόνο να επεξεργαστείτε την απώλεια αλλά και όλα τα συναισθήματα σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • θα ήταν καλό να αρχίσετε να μιλάτε γι'αυτό. Το πένθος εξαιτίας αυτής της απώλειας ήταν πράγματι ένα σοβαρό τραυματικό συμβάν.
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Η δυσκολίες στον γάμο σας και η απώλεια του αγαπημένου σας προσώπου είναι πραγματικά τραυματικά γεγονότα που έχουν επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό τη ζωή σας. Είναι σημαντικό να έχετε υπόψη ότι οι έντονοι ψυχικοί πόνοι συνήθως απαιτούν χρόνο για να επουλωθούν.
    Ενώ είναι φυσικό να αντιμετωπίζετε πόνο και λύπη λόγω των γεγονότων που έχετε βιώσει, θα πρέπει επίσης να θυμάστε να προσέχετε τον εαυτό σας και να αναζητήσετε υποστήριξη και προσοχή από τους αγαπημένους σας.
    Επίσης, η υποστήριξη από έναν ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε και να επεξεργαστείτε τα συναισθήματα που αντιμετωπίζετε καθώς και να βελτιώσετε τη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας. Λυπάμαι για την κατάσταση που αντιμετωπίζετε. Δεν είναι καθόλου εύκολη.

    Ένας ειδικός μπορεί να σας υποστηρίξει να βρείτε το καλύτερο για εσάς.

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Άρα περνάτε πένθος ! Επειδή το περνάτε υποκρινόμενη και στην σιωπή χωρίς να μπορείτε να εκφράσετε τόσο καιρό ότι νοιώθετε έχει γίνει περιπλεγμενο ! Έχετε κάποια φίλη που θα μπορούσατε καθημερινά να μιλάτε ανοιχτά για όλα ?? Αλλιώς δείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα βοηθήσει να εκφράσετε όσα νοιώθετε τόσο καιρό και να κλάψετε ελεύθερα, τον γάμο σας θα τον δείτε σε δεύτερο χρόνο , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αγαπητή φίλη φαίνεται να περνάτε πολύ δύσκολα. Εργάζεστε; είστε οικονομικά ανεξάρτητη; Πέραν των αντιρρήσεων του συζύγου, το ζήτημα που περιγράφετε δείχνει να χρειάζεστε να μιλάτε για την εμπειρία που σας τραυμάτισε με κάποιον ειδικό. Αυτό θα σας βοηθήσει να ξαναβρείτε νόημα στη ζωή σας. Καλή δύναμη!

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Συζητήστε το με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να δείτε με ποιο τρόπο θσ βρείτε πάλί τη χαρά, ίσως και θεραπεία ζεύγους μπορεί να σας βοηθήσει και εσάς και το σύζυγό σας, ξεκινήστε με τον ειδικπ εσείς κι εξετάστε όλα τα ενδεχόμενα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός