• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 18/03/2024

Ένα άτομο με κατάθλιψη απομακρύνει και απομακρύνεται από άτομα που τον αγαπάνε όπως σχέση και φίλοι?

11 ειδικοί απάντησαν

  • Ένα άτομο με κατάθλιψη αποσύρεται.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Θα μπορούσε ναι , θέλει διερεύνηση , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Η κατάθλιψη προκαλεί τέτοιου είδους συμπτώματα. Ωστόσο, αν αναφέρεστε σε τρίτο πρόσωπο, κοιτάξτε αν θα μπορούσε εκείνος ή εκείνη να ζητήσει βοήθεια από κάποιον ψυχολόγο ή ειδικό ψυχικής υγείας. Κι εσείς φροντίστε τον εαυτό σας. Στη διάθεσή σας.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Είναι συνηθισμένη μία τέτοια συμπεριφορά.

    Γεωργιτσόπουλος Γρηγόρης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Θα μπορούσε αυτό να είναι ένα "σύμπτωμα" της κατάθλιψης, ωστόσο δεν αποκλείεται να συμβαίνει και κάτι άλλο. Χρειάζομαι να έχω πρόσβαση σε περισσότερα δεδομένα για να δώσω μία υπεύθυνη απάντηση. Θα πρότεινα στο άτομο αυτό να διερευνήσει τα ζητήματα που τον/την απασχολούν στη ψυχοθεραπεία. Αν το άτομο αυτό δεν είστε εσείς, και απλά προβληματίζεστε έντονα για εκείνον/η σε σημείο που δεν γνωρίζετε πώς να το διαχειριστείτε, θα σας ενθάρρυνα να επικοινωνήσετε με έναν ψυχολόγο για να λάβετε την κατάλληλη υποστήριξη. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γεια σας! Η κατάθλιψη έχει επιστημονική βάση, με ποικίλα συμπτώματα, για τα οποία υπάρχει διαθέσιμο και έγκυρο υλικό στο διαδίκτυο. Ωστόσο καμία φορά χρειάζεται μια πιο απλή προσέγγιση, πράγμα που σημαίνει ότι η κατάθλιψη ερμηνεύεται ως η κάλυψη της μη βιωμένης θλίψης. Ως προς τα άτομα με τα οποία καλύπτεται ένα περιβάλλον, πολλές φορές η απομάκρυνση μπορεί να είναι και η διακοπή ενδιαφέροντος σε μοτίβα και επιλογές πολλών ετών με ό,τι συνεπάγεται αυτό, έχοντας και μη ημερομηνία "λήξης". Τα παραπάνω δεν αποτελούν κάτι απόλυτα σίγουρο, όσο πιο πολύ μια προσέγγιση πάνω σε κάποιες καταστάσεις. Προς επεξεργασία όλα και στο χρόνο τους. Σ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • είναι πολύ συχνό ναι καθότι δεν έχει όρεξη να κάνει πολλά από τα πράγματα που έκανε στο παρελθόν και του δίνανε ικανοποίηση και χαρά

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Το να απομακρύνεται ένα άτομο με κατάθλιψη από τους φίλους και τα αγαπημένα του πρόσωπα είναι μια συνήθης συμπεριφορά που μπορεί να συμβαίνει. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για αυτό. Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι η κατάθλιψη μπορεί να επηρεάσει σημαντικά τον τρόπο που αντιδρούμε και αλληλεπιδρούμε με τον κόσμο γύρω μας. Αν το άτομο που αγαπάτε φαίνεται να απομακρύνεται, είναι σημαντικό να του δείξετε υποστήριξη και κατανόηση, και ενδεχομένως να τον καθησυχάσετε ότι είστε εκεί για να τον βοηθήσετε όπως μπορείτε. Επιπλέον, η ενθάρρυνση για επαφές με επαγγελματίες ψυχικής υγείας μπορεί να είναι πολύ χρήσιμη.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Ναι, είναι συχνό φαινόμενο για άτομα με κατάθλιψη να απομακρύνονται από τα άτομα που τα αγαπούν, συμπεριλαμβανομένων των σχέσεων και των φίλων. Αυτό μπορεί να συμβαίνει για πολλούς λόγους, συμπεριλαμβανομένης της απώλειας ενδιαφέροντος για κοινωνικές δραστηριότητες, της αίσθησης απομόνωσης ή της αδυναμίας να αντιμετωπίσουν κοινωνικές καταστάσεις λόγω της κατάθλιψης.
    Είναι σημαντικό για τα αγαπημένα πρόσωπα να δείξουν κατανόηση, στήριξη και υπομονή σε αυτές τις περιόδους. Μερικές φορές οι άνθρωποι με κατάθλιψη χρειάζονται χρόνο και χώρο για να αντιμετωπίσουν τα συναισθήματά τους, αλλά η υποστήριξη και η κατανόηση από τους αγαπημένους μπορε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Η κατάθλιψη είναι μια σοβαρή ψυχολογική κατάσταση που επηρεάζει σημαντικά τη ζωή του ατόμου που την αντιμετωπίζει. Ένα άτομο με κατάθλιψη μπορεί να αντιμετωπίζει δυσκολίες στις σχέσεις του με άλλα άτομα, συμπεριλαμβανομένων των αγαπημένων του προσώπων όπως οι φίλοι και η σχέσης του.
    Οι άνθρωποι με κατάθλιψη μπορεί να νιώθουν χαμένοι, αδιάφοροι ή και ακόμα ότι δεν αξίζουν της αγάπης και της προσοχής των αγαπημένων τους προσώπων. Αυτό μπορεί να τους οδηγήσει να απομακρυνθούν από αυτούς που τους αγαπούν, ενώ ταυτόχρονα νιώθουν ότι αξίζουν να είναι στο περιθώριο.
    Οι σχέσεις με τους φίλους και τους αγαπημένους μπορεί να επηρεαστούν αρνητικ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα μπορούσε να συμβεί, ο καταθλιπτικός ασθενής τα βλέπει όλα μαύρα, τις σχέσεις του με τους άλλους, το μέλλον του το παρόν, και είναι πιθανόν να μην παίρνει τις σωστότερες αποφάσεις για τα θέματα που τον απασχολούν.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός