• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 26/01/2024

Καλησπέρα! Εδώ και ένα μεγάλο χρονικό διάστημα νιώθω πως έχω χάσει κάθε διάθεση για ζωή! Δεν έχω χόμπι δεν κάνω καμιά δραστηριότητα πάρα μόνο να δουλεύω και που και που να βγω μια βόλτα! Όμως πάντα νιώθω πως δεν είμαι ευτυχισμένη...έχω ανθρώπους να με αγαπούν και να αγαπάω! Έχω μια όμορφη και αληθινή σχέση....όμως νιώθω πως δεν είμαι ευτυχισμένη...τι μπορεί να φταει;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Έχω την αίσθηση ότι κάτι λείπει από τη ζωή σας ή κάτι είναι εκεί κάπου κρυμμένο και σας ταλαιπωρεί. Και αυτό σας το λέω γιατί διαβάζοντας το μήνυμά σας νιώθω ότι ενώ φαίνεται ότι περιβάλεστε με αγάπη πάλι δεν νιώθετε γεμάτη μέσα σας.

    Παταργιά Ειρήνη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Σίγουρα χρειάζεται διερεύνηση στο πλαίσιο θεραπευτικής διαδικασίας για συγκέντρωση περισσότερου υλικού, ούτως ώστε να μπορεί κάποιος ειδικός ψυχικής υγείας να σας πει το τι σας συμβαίνει και να είναι απόλυτα σίγουρος για αυτό που θα σας πει.

    Αντωνιάδου Μαίρη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Νέο Ηράκλειο

  • Η σχέση με την ζωή την ζωτικότητα είναι μία ιδιαίτερη σχέση και το σύστημα μας χρειάζεται περιοδική αναβάθμιση . Αυτό αφορά τις αντιληπτικές ικανότητες μας καθώς αυτό ανεβάζει τα επίπεδα νοημοσύνης μας . Η αναπτυξιακή ψυχολογική εργασία μας ανοίγει άλλα πεδία εξερεύνησης ομαλά με ενα βήμα τη φορά. Ή ενέργεια που έχουμε είναι μόνο για το επόμενο βήμα που δεν πρέπει να το παραλείπουμε

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπερα σας

    Τα συμπτωματα της καταθλιψης εμφανιζονται και χωρις να υπαρχει καποια αιτια. Καλό θα ηταν να συμβουλευτείτε εναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο.

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα,

    Σύμφωνα με την ψυχολογική γνώση που διαθέτουμε, η ευτυχία και γενικότερα η διάθεση μας δεν σχετίζεται με τα όσα έχουμε, αλλά με τον τρόπο σκέψης και τις πεποιθήσεις που έχουμε διαμορφώσει. Αντιστοίχως, όσο λιγότερο εμπλεκόμαστε σε χόμπι και σε δραστηριότητες τόσο περισσότερο πέφτει η διάθεση μας. Επομένως, θα χρειαστεί να διερευνήσεις περισσότερο τις σκέψεις και τις βαθύτερες πεποιθήσεις σου, καθώς και να ανακαλύψεις το μέσα από ποια βιώματα διαμορφώθηκαν. Η διαδικασία της ψυχοθεραπείας θα βοηθούσε πολύ σε αυτό.

    Με εκτίμηση,
    Γεωργία Λεπενιώτη

    Λεπενιώτη Γεωργία

    Κλινική Ψυχολόγος

    Κέρκυρα

  • Καλησπέρα,
    Είναι σημαντικό να αντιληφθείτε ότι η ευτυχία δεν εξαρτάται μόνο από εξωτερικούς παράγοντες όπως οι σχέσεις και οι δραστηριότητες. Συχνά, η έλλειψη ευτυχίας μπορεί να οφείλεται σε εσωτερικούς παράγοντες και βιώματα του παρελθόντος.
    Θα σας πρότεινα να εξετάσετε τα συναισθήματα και τις σκέψεις σας πιο προσεκτικά. Μπορεί να υπάρχουν ενδείξεις, όπως λέτε, ότι αντιμετωπίζετε κάποια μορφή κατάθλιψης ή άλλη διαταραχή διάθεσης. Σε αυτή την περίπτωση, θα ήταν σκόπιμο να ζητήσετε τη βοήθεια ενός ψυχολόγου – ψυχοθεραπευτή ώστε μαζί να εξερευνήσετε τις σκέψεις σας και τις ρίζες αυτών..
    Επίσης, να λάβετε υπόψη σας ότι η ευτυχία δεν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής