• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 24/11/2023

Έχω βαριά κατάθλιψη πάνω από 12 χρόνια. Παίρνω φαρμακευτική αγωγή αλλά αν με ρωτήσετε δεν βοηθάει. Παίρνω χάπια και για να μην κάνω κρίσεις τύπου επιληψίας Με τα οποία δύσκολα να αλλάξω διότι με κρατάνε όρθια. Έχω πάει σε ψυχιάτρους ψυχολόγους αλλά εγώ βλέπω ότι χειροτερεύω. Δεν θέλω να βγαίνω από το σπίτι ούτε για να πετάξω σκουπίδια. Στη δουλειά πάω με το ζόρι και παλεύοντας κάθε μέρα με τον λογικό νού να μην λείψω. Παρόλο αυτό όμως αν μου καρφωθεί ν μην πάω δεν κουνιέμαι με τίποτα. Συνέχεια έχω αυτοκτονικο ιδεασμό και η σκέψη δεν βγαίνει με τίποτα από το μυαλό μου Στο αιγινητειο αρχικά είπαν ότι έχω οριακή διαταραχή προσωπικότητας και με είχαν βάλει σε ένα πρόγραμμα συμπεριφορικής δεξιοτήτων. Δεν μπορώ να πω ότι μου εκανε πολλά απλώς τότε βρισκόμουν σε έξαλλη κατάσταση λόγο διαφόρων προβλημάτων που δεν μπορούσα να διαχειριστώ και να ηρεμήσω κάπως. Πλέον κλείνομαι στο σπίτι και δεν κάνω απολύτως τίποτα. Μόνο ν κοιμάμαι για να μην σκέφτομαι και κάθε φορά που ξυπνάω λέω γιατί ξύπνησα; έχω κάνει αρκετές απόπειρες και συνέχεια σκέφτομαι να τελειώσω. Τοι μονο που με κρατάει είναι η μητέρα μου και στην οποία θα λείψω. Δεν έχω καμμία αυτοπεποίθηση και γενικά δεν έχω σκοπό όνειρα οτιδήποτε για με κάνει να προσπαθήσω για οτιδήποτε. Να σημειώσω ότι εγώ μένω μόνη μου και η υπόλοιπη οικογένεια στην επαρχία. Δεν είναι ζωή αυτή και δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Λυπάμαι πάρα πολύ που αισθάνεστε έτσι. Θα πρέπει να είναι βασανιστικό αυτό που βιώνετε. Ωστόσο το γεγονός ότι μιλήσατε κάπου για αυτές τις σκέψεις σας είναι δείγμα ελπίδας. Πιστεύω πως κάπου μέσα σας κρύβεται η ελπίδα ότι θα βγείτε από αυτό το σκοτάδι. Ότι κάποιος θα σας κρατήσει σφιχτά το χέρι και θα περπατήσει μαζί σας προς το φως. Ίσως θα σας έκανε καλό να έρθετε κοντά με την οικογένειά σας, να τους ζήτήσετε βοήθεια, ίσως και να μείνετε μαζί τόυς για λίγο διάστημα αν πίστεύετε ότι αυτό θα σας βοηθήσει. Όπως και να έχει η υποστήριξη και η φροντίδα από αγαπημένα άτομα είναι πολύ σημαντική σε αυτές τις τόσο δύσκολες συναισθηματικά καταστάσεις... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Ειναι λίγο περίπλοκο το θέμα σου για να μπορει κάποιος δώσει απαντήσεις με ένα μήνυμα , σκέψου τι θα σε εκανε χαρούμενη ? Χόμπι δραστηριότητες που θα σου έδιναν χαρα ! ? Τι σε εμποδίζει να βάλεις χαρα στην ζωή σου ? Τι λείπει απο την ζωή σου ? Ευχαριστω

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Νιώθω ότι ό,τι και να σας πω είναι λίγο. Ακούγεται πολύ βαρύ το φορτίο που σηκώνετε. Για πολλά χρόνια τώρα. Λυπάμαι πολύ. Με κάποιο τρόπο αυτή η καταθλιπτική διάθεση μοιάζει να επιμένει, παρόλες τις ψυχιατρικές και ψυχολογικές θεραπείες. Πλέον κλείνεστε στο σπίτι και δεν κάνετε απολύτως τίποτα. Αναρωτιέμαι τί σκέψεις και συναισθήματα υπάρχουν από πίσω. Ο ύπνος μοιάζει να είναι η μόνη παρηγοριά, και κάπως δεν βρίσκετε νόημα στο να ξυπνάτε. Κάπου εκεί υποθέτω μπαίνει και ο αυτοκτονικός ιδεασμός. Πρέπει να είναι πολύ απογοητευτικό και μοναχικό να ζείτε σε μία πραγματικότητα που μοιάζει να μην έχει να προσφέρει κάποια ουσιαστική λύ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας.
    Είναι πολύ λυπηρή η κατάσταση που περιγράφετε.
    Ίσως να χρειάζεται στενότερη παρακολούθηση και νοσηλεία.
    Μην εγκαταλείπετε τη μάχη και τις μάχες, για να κερδίσετε τον πόλεμο.
    Αξίζει να επενδύσετε, για να νιώσετε καλύτερα και να βελτιωθείτε.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Ακούγεται ότι υποφέρετε πολύ και για πολλά χρόνια. Όσα γράφετε αποτυπώνουν τις προσπάθειες σας, την κούραση και την ματαίωση. Αυτό όμως που αναφέρετε για την μητέρα σας, δείχνει ότι υπάρχει τουλάχιστον ένας λόγος να συνεχίσετε. Πολλές φορές τα πράγματα γύρω μας μαυρίζουν και δείχνουν παντελώς μάταια, κάποιες φορές είναι κι όλας, αλλά υπάρχουν και κάποιες στιγμές άλλες διαφορετικές που γι' αυτές αξιζει να παλεύουμε. Κάθε φορά που "πέφτουμε" είναι μια πρόκληση να ανακαλύψουμε έναν νέο τρόπο να "ανέβουμε" κι αυτό είναι το παράδοξο της ζωής.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον ζητάτε βοήθεια σημαίνει ότι έχετε τη δύναμη να ζήσετε. Όπως πολύ καλά διαπιστώσατε τα φάρμακα μόνο εν μέρει μπορούν να σας βοηθήσουν. Το πρόγραμμα στο Αιγινήτειο μπορεί να σας έμαθε κάποιες δεξιότητες αλλά για να δείτε μια εις βάθος αλλαγή θα πρέπει να ακολουθήσετε ένα πρόγραμμα ψυχοθεραπείας σε εβδομαδιαία βάση για αρκετά μεγάλο διάστημα.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ δύσκολα τα συναισθήματα που βιώνετε. Καλό θα ήταν να μπείτε σε μια συστηματική θεραπεία ώστε να μπορέσετε να ανακαλύψετε τα ενδογενή και εξωγενή αιτια που σας οδηγούν σ' αυτή τη διάθεση. Γνωρίζοντας τι μας προκαλεί τη διαταραχή, μπορούμε να επέμβουμε και να το τροποποιήσουμε. Χρειάζεται εντατικη δουλειά με τη βοήθεια ειδικού σε αυτήν την περίπτωση, καθώς το πρόβλημα έχει χρονισει αρκετά.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Δεν ξερω για την συμπεριφορική, αλλά αυτό που θα σας βοηθήσει είναι η ψυχοθεραπεία ψυχαναλυτικής κατεύθυνσης.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Θα πρέπει να σας καθοδηγήσει σχετικά ο θεράπων ψυχίατρος ψυχοθεραπευτής σας, σίγουρα το οικογενειακό περιβάλλον θα μπορούσε να σας υποστηρίξει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Εφόσον έχετε διάγνωση για οριακή διαταραχή, θα πρέπει να πάρετε και την κατάλληλη φαρμακοθεραπεία (ρυθμιστές διάθεσης). Υπάρχουν θεραπευτές, ψυχίατροι και ψυχολόγοι, εξειδικευμένοι στην ΟΔΠ. Μπορεί να είναι αρκετά δύσκολο και να μην βλέπετε ελπίδα, αλλά υπάρχει μια οπτική που λέει ότι μπορείτε να βοηθηθειτε.

    Μάκρα Σεβαστή

    Ψυχολόγος

    Αχαρνές

  • Λυπάμαι πολύ που ακούω πως περνάτε μια τόσο δύσκολη περίοδο. Οι σκέψεις αυτοκτονίας είναι σοβαρές και απαιτούν άμεση επαφή με επαγγελματία υγείας. Σας ενθαρρύνω θερμά να επικοινωνήσετε με έναν ψυχίατρο ή άλλον ειδικό ψυχικής υγείας το συντομότερο δυνατόν.
    Οι σκέψεις αυτοκτονίας απαιτούν άμεση προσοχή και υποστήριξη από επαγγελματίες ψυχικής υγείας, και μπορεί να παρέχεται βοήθεια μέσω καταλληλότερων φαρμάκων και θεραπείας.
    Παράλληλα, είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτήν την κατάσταση με κάποιον που εμπιστεύεστε, όπως τη μητέρα σας ή κάποιον φίλο. Η υποστήριξη από τα αγαπημένα πρόσωπα μπορεί να έχει σημαντική επίδραση στην ψυχολογική σα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλαντζή Σταυρούλα

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πειραιάς