• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 10/09/2023

Καλησπέρα. Εδώ και πολλούς μήνες νιώθω ένα απέραντο κενό μέσα μου που δεν γεμίζει με τίποτα. Είχα μια τραυματική σχέση πριν δυο χρόνια και από τότε νιώθω πως δεν έχει νόημα η ζωή μου. Δεν με ευχαριστεί τίποτα πλέον και όλα τα κάνω μηχανικά. Το άγχος μου με έχει φτάσει σε σημείο να με πιάνουν κρίσεις και να μην μπορώ να λειτουργήσω στην καθημερινότητα μου. Νιώθω συνεχώς μόνη μου και όλη μέρα με πιάνουν τα κλάματα για το παραμικρό. Προσπαθώ να σκεφτώ κάτι που μπορεί να με ευχαριστήσει αλλά δεν μπορώ. Επίσης αντιμετωπίζω και θέματα με τους γύρω μου γιατί συνέχεια προσποιούμαι την κοινωνική η την ευδιάθετη επειδή ντρέπομαι να δείξω πως νιώθω ή να εκφραστώ και όλοι νομίζουν ότι είμαι ακριβώς το αντίθετο. Όλη την ώρα είναι στο μυαλό μου σκέψεις που με κάνουν να νιώθω δυστυχισμένη και μόνη μου και περιμένω να μείνω μόνη μου ώστε να ξεσπάσω. Δεν μπορώ να ζήσω καμία στιγμή και δεν έχω κανέναν να μπορώ να νιώσω ο εαυτός μου.

21 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας! Η κατάθλιψηκαι οι αγχώδεις διαταραχές έχουν γίνει ένας όρος ομπρέλα και μία καραμέλα που μπαίνει συνεχώς ως ταμπέλα από τους ψυχιάτρους! Ο καθένας όμως έιναι μοναδικός και έχει τον δικό του υποκειμενικό πόνο και θλίψη και το άγχος θέλει κάτι να σας πει, να το κάνετε κάτι άλλο καλό, να το αναλάβετε.. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε και να εφεύρετε λύσεις, καθώς και να γνωρίσετε τις ρίζες των αιτίων, αλλά και να βρείτε τα αίτια. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Γεια σας,

    Φαίνεται πως βιώνετε μοναχικότητα και νιώθετε λύπη στην καθημερινότητά σας. Αναφέρετε ότι έχετε έντονο άγχος, κρίσεις πανικού και σας πιάνουν τα κλάματα με το παραμικρό. Η τραυματική σχέση που είχατε, καθώς και η κοινωνική προσποίηση φαίνεται πως εντείνουν το αίσθημα μοναξιάς.

    Είναι πολύ δύσκολο να μην μπορείτε να νιώσετε ο εαυτός σας αλλά και να μην μπορείτε να ζησετε καμία στιγμή.

    Καταλαβαίνω ότι ίσως είναι δύσκολο να ανοίγεστε σε ανθρώπους αλλά ίσως εκεί να βρίσκεται και η λύση. Το να συζητήσετε με έναν άνθρωπο τον οποίο εμπιστεύεστε, μπορεί να σας καταλάβει και να σας ακούσει πραγματικά.

    Γεωργάκης Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται εξαιρετικά βαρύ αυτό που βιώνετε. Σαν αυτή η σχέση να τα άλλαξε όλα, να έφερε τα πάνω κάτω. Απουσία νοήματος και ευχαρίστησης, κρίσεις πανικού, κλάματα, μοναξιά, ντροπή, δυστυχία. Από τη μία το να μένετε μόνη σας σας δίνει την ελευθερία για ξέσπασμα, από την άλλη σας απομακρύνει από άλλες χαρές.

    Νομίζω έχει έρθει η στιγμή να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Η ψυχοθεραπεία θα σας δώσει τη δυνατότητα να ακουμπήσετε το βάρος αυτό σε έναν άνθρωπο που θα σας ακούσει, θα σας νιώσει, θα σας καταλάβει. Να ακούσετε και εσείς τον εαυτό σας, τις ανάγκες σας, καθώς και να αναζητήσετε τρόπους διαχείρησης των δυσκολιών σας, με στ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Χαίρετα. Τα συναισθήματα δεν είναι ντροπή είναι αυτά που μας ξεχωρίζουν ώς οντότητες. Κατανοώ πως νιώθετε απομονωμένη μέσα σας, είμαστε όμως σε ένα κόσμο με δισεκατομμύρια ανθρώπους. Θα ήταν χρήσιμο να συναντήσετε έναν ειδικό Σύμβουλο Ψυχικής υγείας/Ψυχολόγο για να μη διαιωνιστεί καθώς αναφέρατε ήδη τα 2 χρόνια.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Σύμφωνα με την περιγραφή σας θα ήταν ωφέλιμο για σας να επισκεφτείτε έναν ψυχίατρο έτσι ώστε να σας κατευθύνει σχετικότερα και να αποφανθεί εάν χρειάζεται η λήψη κάποιας φαρμακευτικής αγωγής. Παράλληλα η έναρξη ψυχοθεραπευτικής παρέμβασης θα ήταν ωφέλιμη και βοηθητική για την άμεση αντιμετώπιση των συμπτωμάτων που αναφέρατε.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Όλοι μας περνάμε από σκοτεινές περιόδους στη ζωή μας. Ακούγεται αυτή η περίοδος για εσένα να διακατέχεται από έντονη μοναξιά η οποία σε οδηγεί στο να εσωτερικεύεις τα συναισθήματά σου, ή πιθανώς και το αντίστροφο. Η διαρκής προσποίηση των συναισθημάτων μας προς τους άλλους σαφώς και ενισχύει το συναίσθημα μοναξιάς. Θα πρότεινα να σκεφτείς το ενδεχόμενο να αρχίσεις ψυχοθεραπεία, καθώς έτσι θα είχες αυτόματα ένα πλαίσιο στο οποίο θα μπορούσες να είσαι και να νιώσεις ο εαυτός σου χωρίς να νιώθεις την ανάγκη να προσποιηθείς. Θεωρώ ότι η ψυχοθεραπεία θα είχε πολλαπλά οφέλη για εσένα στο να αναζητήσεις το νόημα στη ζωή σου, να συνδεθείς και να επαν... Διάβασε περισσότερα

    Δασκαλέα Αικατερίνα

    Ψυχολόγος

    Παπάγου

  • Όπως ίσως έχετε υποπτευθεί και η ίδια από τη θεματική του μηνύματός σας είναι πολύ πιθανό να πάσχετε από κατάθλιψη. Τα συμπτώματα που αναφέρετε, ανηδονία, θλίψη, μοναξιά, κούραση (κ.α.) αποτελούν χαρακτηριστικά συμπτώματα της νόσου. Δεν θα πρέπει να νιώθετε ντροπή ή αβοήθητη. Η κατάθλιψη είναι μια ασθένεια που επηρεάζει περισσότερο από το 10% του παγκόσμιου πληθυσμού. Μπορείτε να αναζητήσετε βοήθεια και με την κατάλληλη ψυχοθεραπεία να βελτιώσετε την ποιότητα της ζωής σας.

    Κώνστα Αλίκη

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Θ μπορούσατε να απαντήσετε στο ερώτημα 'Γιατί βασανίζετε τον εαυτό σας?" Εαν είχατε χτυπήσει στο πόδι δεν θα πηγαίνατε στον γιατρό να δει το πόδι σας και να το φροντίσει? Τώρα που ψυχικά είστε σε δύσκολη κατάσταση θα σας βοηθούσε να απευθυνθείτε σε έναν ψυχιατρο ή ψυχοθεραπευτή να σας συμβουλεύσει κατάλληλα πώς θα βοηθήσετε τον εαυτό σας. Χρειάζεται να επιτρέψετε σε κάποιον να σας βοηθήσει.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • 1) Άμεσα σε ψυχίατρο για φαρμακευτική αγωγή και 2) άμεση έναρξη της ψυχοθεραπείας.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας,
    Αρχικά, η αποχώρηση από μια τραυματική σχέση δεν είναι μια εύκολη διαδικασία και χρειάζεται να δώσουμε χρόνο και χώρο στον εαυτό μας ώστε να μπορέσει να επανέλθει και να ανασυγκροτηθούν οι δυνάμεις και η αυτοεκτίμηση του. Η αποχώρηση από μια τέτοια σχέση δε παύει να αποτελεί μια απώλεια και να περνάει από διεργασία πένθους καθώς επίσης αν η συναισθηματική κατάσταση που βιώνετε και τα συμπτώματα σας έχουν διάρκεια, είναι σημαντικό να έχετε υποστηρικτικό περιβάλλον καθώς και να μιλήσετε σ' έναν ειδικό ψυχικής υγείας για αυτό που αισθάνεστε. Αυτό που προέχει είναι να δώσετε χώρο στον εαυτό σας και σε ό,τι συναίσθημα νιώθετ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κεμάλη Αφροδίτη

    Ψυχολόγος - Σωματική Ψυχοθεραπεύτρια

    Άνω Πατήσια

  • Ακούγεται πολύ δύσκολο και μοναχικό αυτό που βιώνετε. Πολλέ φορές τραυματιζόμαστε από σχέσεις και ανθρώπους και αποκτάμε την αίσθηση ότι χάσαμε τον ευατό μας, τα κίνητρα, τους στόχους μας. Επειδή αναφέρετε οτι αυτο συμβαίνει μήνες θα πρότεινα να επιτρέψετε στον ευατό σας και να λάβετε την φροτνιδα και την υποστήριξη από έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Οι πληγές χρειάζονται φροντίδα για να επουλωθούν και ίσως μόνοι μας να μην βρίσκουμε αυτήν την δύναμη. Το να υποστηριχτείτε είναι μια πράξη δύναμης και όχι αδυναμιας. Αξιζει να είστε ο εαυτος σας και κάποιος άνθρωπος αυτό να το ενθαρρύνει!

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Τα όσα περιγράφετε, είναι συμπτώματα, τα οποία με την κατάλληλη υποστήριξη (ψυχοθεραπευτική ή/και φαρμακευτική), μπορούν να αντιμετωπιστούν και «να πάρετε πίσω τη ζωή σας». Άλλωστε, δεν υπάρχει μεγαλύτερο δώρο στον εαυτό απ' το να είναι κανείς ο εαυτός του και να είναι εντάξει μ' αυτό.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Αυτό που περιγράφετε είναι έντονο άγχος, και ίσως και κατάθλιψη. Χρειάζεται να δείτε κάποιον ειδικό γι αυτό.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Είναι φυσιολογικό να περνάτε μια περίοδο κακής διάθεσης, καθώς θρηνητε για τη ζωή που χάσατε μέσα στην συγκεκριμένη σχέση. Πιθανόν πληγώθηκε η αυτοπεποίθηση σας, συνηθίσατε να βιώνετε απογοήτευση, αδιαφορία και δυστυχία μέσα στη σχέση κι αυτό δεν ξε-συνηθίζεται εύκολα, δυστυχώς εύκολα. Ακόμα και το γεγονός πως δεν θέλετε να εκδηλώσετε ή να μιλήσετε στους γύρω σας για τα συναισθήματα σας και την διάθεση σας, τις σκέψεις σας και τους προβληματισμούς σας είναι αποτέλεσμα της καταπίεσης που ίσως δεχτηκατε στη σχέση. Ωστόσο, η απελευθέρωση όλων αυτών των καταπιεσμένων συναισθημάτων είναι αυτή που θα σας βγάλει από το συναισθηματικό σας τέλμα, μη φ... Διάβασε περισσότερα

    Κωστογλίδου Εύη

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Θεσσαλονίκη

  • Οι ερωτικές σχέσεις είναι ένα πολύ σημαντικό κομμάτι στης ζωή μας. Όταν χάσουμε μια σχέση που είχαμε τότε νιώθουμε ότι όλα πάνε στραβά στη ζωή μας και δεν βρίσκουμε κανένα νόημα σε αυτήν. Αυτό είναι το λεγόμενο πένθος που το βιώνουμε όταν έχουμε χάσει κάτι στη ζωή μας. Είναι φυσιολογικό τον πρώτο καιρό να μην αισθανόμαστε καλά. Όμως εάν επιμείνει για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα τότε πρόκειται για κατάθλιψη. Καλό είναι να προσπαθήσετε να βρείτε την χαμένη σας αυτοπεποίθηση και να κάνετε καινούργιες γνωριμίες με αγόρια, καθώς αυτό θα σας βοηθήσει να ξεχάσετε την παλιά σας σχέση. Δεν είναι απαραίτητο να μπείτε σε κάποια σχέση. Θα σας βοηθήσουν ... Διάβασε περισσότερα

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Γειά σας! Νομίζω πως δεν είναι απαραίτητο να έχουμε κάποιον για να μπορούμε να νιώσουμε " ο εαυτός μας", όπως παραπονείστε στη τελευταία σας πρόταση.
    Χρειάζεται να αφουγκραζόμαστε τις ανάγκες μας, και τις πιο μικρές, τις σκέψεις και τις επιθυμίες μας, τις πιο ενδόμυχες και βαθιές. Να χαιρόμαστε την ζωή απλά, όπως έρχεται, να ΚΑΝΟΥΜΕ αυτό που μας αρέσει, να το βάζουμε στο πρόγραμμα μας για να το δοκιμάσουμε, κι έτσι θα δούμε αν μας εκφράζει και τότε θα γνωρίσουμε τον εαυτό μας. Και μετά θα βρούμε το ταίρι μας, αφού πρώτα βρούμε τον εαυτό μας. Αλλιώς υπάρχει ο κίνδυνος να επιλέξουμε κάποιον που μας ποδοπατάει...

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλησπέρα σας. Ένα αρνητικο γεγονός σίγουρα προκαλεί ανησυχία και διαταράσσει τόσο την διάθεση οσο και την σκέψη. Τα συμπτώματα είναι σχεδόν ιδια, η αιτια διαφέρει.... χωρίς να γνωρίζω την ένταση. Ωστόσο μην υποτιμάτε και μην ματαιώνεστε, απλα δείτε το σαν μια παρακίνηση να ασχολειθειτε παραπάνω με τις ανάγκες σας σε συνεργασία.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα, Αυτό μοιάζει με έντονη δυσθυμία και αν κλιμακωθεί ενδεχομένως καταλήξει σε καταθλιπτικό επεισόδιο. Αν αποφασίσεις και κάνεις ψυχοθεραπεία με κάποιον θεραπευτή (να προσέξεις να έχει ολοκληρώσει κάποια προσέγγιση ψυχοθεραπείας) θα μπορέσετε μαζί ακούγοντας τα έντονα συναισθήματα σε βάθος και με ασφάλεια να τα κάνετε να μαλακώσουν. Η μοναξιά πάντα είναι πιο έντονη όταν δεν έχουμε τρόπους να την επικοινωνήσουμε και οδηγεί στο ψυχολογικό πνίξιμο που περιγράφεις.
    Καλή δύναμη
    Κ Μ

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι όλα τυπικά συμπτώματα Μείζων Κατάθλιψης. Συνυπάρχει επίσης παθολογικό άγχος. Πιθανώς υπάρχουν κι άλλα. Οπωσδήποτε να επισκεφθείτε κάποιον ψυχίατρο.

    Ντούρος Βασίλειος

    Ψυχίατρος

    Πυλαία

  • Χρειάζεται τόλμη και ρίσκο η ζωή , δείξτε πως νοιωθετε στους πιο κοντινούς ανθρώπους που έχετε , εμπιστευτείτε τους τα προβλήματα σας ακόμα και να αδιαφορισουν δεν πειράζει δοκιμάστε και με άλλους , μην απομονώνεται τον εαυτό σας γιατί αυτό διαιωνίζει το πρόβλημα , αν δεν τα καταφέρεται ξεκινήστε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Έχετε καταθλιπτικά συμπτώματα, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά, με ψυχοθεραπεία κι αν χρειαστεί και φαρμακοθεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός