• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 07/06/2023

Καλησπερα, εδω και 2-3 χρονια νιωθω οτι εχω καταθλιψη, εχω ολα τα συμπτωματα που εχω διαβασει οτι καποιος μπορει να εχει. Οι γυρω μου νιωθω οτι δε με καταλαβαινουν επειδη στον εξω κοσμο δειχνω εναν αλλον εαυτο, χαρουμενο. Νιωθω οτι αμα παρω καποια διαγνωση θα δειξω σε ολους οτι λεω αληθεια και κανεις δε με επαινρε σοβαρα, που μπορω να απευθυνθώ, σε ψυχολογο ή ψυχιατρο; (Ειμαι 20 χρονων) ευχαριστω εκ των προταιρων

24 ειδικοί απάντησαν

  • Ψυχίατρο

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Θα βοηθούσε πολύ να επισκεφθείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας για να κρίνει την κατάσταση.

    Κοκόνα Αναστασία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας , μια πρωτη επισκεψη σε έναν ψυχολογο - ψυχοθεραπευτή θα σας βοηθήσει να σας κατευθύνει ανάλογα και να σας παραπέμψει αν χρειαστεί σε ψυχίατρο

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα, από τη στιγμή που, απ' ό,τι καταλαβαίνω, θέλετε να λάβετε και κάποια ενδεχόμενη διάγνωση, χρειάζεται να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχίατρο. Οι υπόλοιποι ειδικοί ψυχικής υγείας δεν μπορούν να δώσουν διάγνωση.

    Ζερβάνου Λυδία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας!
    Έχετε ανάγκη να μιλήσετε και να διαπραγματευτείτε θέματα που σας δυσκολεύουν.
    Κρίνεται άμεσης αναγκαιότητας η επίσκεψη σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, για να εξωτερικεύσετε τις σκέψεις σας και τους προβληματισμούς σας.
    Θα βοηθηθείτε, θα στηριχτείτε και θα ρυθμιστείτε.
    Αξίζει να προσπαθήσετε για το καλό της υγείας σας.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Και οι δύο μπορούν να σας πουν αν έχετε στοιχεία κατάθλιψης , απευθυνθείτε σε όποιον σας είναι πιο εύκολη η πρόσβαση , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,

    Φαίνεται να είναι αρκετά σημαντικό για εσάς για μάθετε εάν έχετε ή όχι κατάθλιψη καθώς από ότι καταλαβαίνω ο περίγυρος σας το αμφισβητεί. Αυτό σημαίνει ότι αισθάνεστε ότι δεν έχετε κάπου να μιλήσετε, εφόσον λέτε ότι δεν σας παίρνουν στα σοβαρά;

    Σίγουρα το να γνωρίζει κάποιος τι του συμβαίνει είναι αρκετά ανακουφιστικό. Θα έλεγα ωστόσο να αποφεύγετε τις αναζητήσεις στο διαδίκτυο γιατί περισσότερο μπερδεύουν παρά βοηθούν.

    Εγώ θα έδινα περισσότερη σημασία στο γιατί σας συμβαίνει ότι σας συμβαίνει, πως θα θέλατε να νιώθετε και να είστε και τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό.

    Δοκιμάστε να απευθυνθε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα θα σας έλεγα να ξεκινήσετε από ψυχολόγο και αυτός/η θα αξιολογήσει αν χρειάζεται να πάρετε αγωγή από ψυχίατρο. Θα σας πρότεινα να αρχίσετε να δείχνετε τον πραγματικό σας εαυτό χωρίς να υποκρίνεστε, ίσως αυτό από μόνο του να επιδεινώνει το πρόβλημα σας.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη μπορεί να είναι η αντιμετώπιση της κατάθλιψης μόνος σου. Είναι σημαντικό να ζητήσεις βοήθεια από επαγγελματία ψυχικής υγείας για να σε υποστηρίξει και να σε κατευθύνει.
    Πρώτο βήμα, συνιστώ να επισκεφθείς έναν γενικό ιατρό ή οικογενειακό γιατρό. Ο γιατρός θα αξιολογήσει την κατάστασή σου, θα συζητήσει μαζί σου τα συμπτώματα που αντιμετωπίζεις και θα μπορέσει να σε κατευθύνει προς τον κατάλληλο ειδικό, όπως ψυχίατρο ή ψυχολόγο.

    Ο ψυχίατρος είναι ένας ιατρός που εξειδικεύεται στη διάγνωση και τη θεραπεία ψυχικών διαταραχών. Μπορεί να σου προσφέρει ιατρική αξιολόγηση, να συζητήσει μαζί σου τα συμπτώματα και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αντωνιάδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Για να πάρετε διάγνωση θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλό είναι να απευθυνθείτε σε κάποιο ειδικό είτε ψυχίατρο είτε ψυχολόγο και να δουλέψετε ψυχοθεραπευτικά τα ζητήματα που σας απασχολούν, βάσει αναγκών σας. Η διαφορά του ψυχιάτρου έγκειται στο ότι μπορεί να συνταγογραφήσει και φάρμακα. Το σημαντικό είναι ότι και οι δύο επαγγελματίες μπορούν να σας ανακουφίσουν.

    Μπατσίλα Γεωργία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας η απάντηση στο ερώτημα σας σχετικά με την βοήθεια που μπορείτε να λάβετε είναι κοινή και από τους δύο. Ο ψυχίατρος είναι ο κατάλληλος και ο ειδικός έτσι ώστε να εκτιμήσει την συνολική εικόνα των συμπτωμάτων σας και να μπορέσει να σας παρέχει διάγνωση. Παράλληλα και συμπληρωματικά η έναρξη γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας θα ήταν πολύ βοηθητική στην αντιμετώπιση και βελτίωση όλων των συμπτωμάτων και δυσκολιών που αναφέρατε. Η διερεύνηση της οποιαδήποτε συμπτωματολογίας μέσω του διαδικτύου και χωρίς την εκτίμηση κάποιου ειδικού δεν είναι διαδικασία που ενδείκνυται καθώς υπάρχουν αρκετοί κίνδυνοι να δημιουργηθεί μία διαστρεβλωμέν... Διάβασε περισσότερα

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Μπορείτε να πάτε σε έναν ιδιωτικό ψυχολόγο και να ψάξετε από το doctoranytime ώστε να βρείτε αυτόν που σας ταιριάζει και βρίσκεται στην περιοχή σας. Εναλλακτικά μπορείτε να ρωτήσετε και στο δημόσιο νοσοκομείο

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Χρειάζεστε ψυχοθεραπευτή, ώστε να αντιμετωπίσετε τις αιτίες και τους παράγοντες αυτής της κατάστασης

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Σε υ ο θεραπεία είτε ψυχολόγο είτε ψυχίατρο ψυχοθεραπευτη

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Η αλήθεια είναι ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να νιώθεις ότι οι άλλοι δεν σε κατανούν. Κατανοώ την ανάγκη σας να δείξετε πόσο υποφέρετε. Δεν είναι καλύτερο όμως να εστιάσετε σε αυτά που σας ταλαιπωρούν και να τα αντιμετωπίσετε; Δείτε που μπορεί να βοηθήσει μία διάγνωση εσάς προσωπικά. Μπορείτε να απευθυνθείτε είτε σε ψυχολόγο είτε σε ψυχίατρο αφού όμως γνωρίζετε τι ακριβώς θέλετε να κάνετε. Αν θέλετε ψυχοθεραπεία μπορείτε να απευθυνθείτε και στις δύο ειδικότητες εξασφαλίζοντας ότι είναι ψυχοθεραπευτές. Αν θέλετε να αντιμετωπίσετε το συναίσθημα με φαρμακευτική αγωγή θα απευθυνθείτε σε ψυχίατρο. Εναλλακτικά μπορείτε να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο κ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαχρηστοπούλου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Κλινική Νευροψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Είναι απόλυτα φυσιολογικό να ανησυχείς από αυτό που γραφείς , ωστόσο για κάποια πιθανη διάγνωση από τις περιγραφές δεν φαίνεται να υπάρχει . Οι γύρω σου όπως αναφέρεις δεν έχουν την δυνατότητα να δείξουν κατανόηση επειδή τους παρουσιάζεις ένα μη ρεαλιστικό πρόσωπο από αυτό που πραγματικά νιώθεις μέσα σου. Είναι Ωφέλιμο να μιλήσεις με ένα ψυχολόγο η σε σύμβουλο ψυχικής υγείας ώστε να αποσαφηνιστούν οι απορίες και οι ανησυχίες που υπάρχουν . Ευχαριστώ

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλύτερα να απευθυνθείτε σε κάποιο Ψυχολόγο ή Επαγγελματία της Ψυχικής Υγείας πρώτα και εκεί θα σας καθοδηγήσουν για το αν χρειάζεστε παράλληλα και την ιατρική άποψη από ψυχίατρο.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • είτε σε ψυχολόγο είτε σε ψυχίατρο, όπου σας αρέσει καλύτερα

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • χρειαζεται να επισκεφτειτε ψυχιιατρο κ να αρχισετε αμεσα ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Καλο θα ηταν να απευθυνθεις σε καποιον Ψυχολογο.

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • Καλύτερα σε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να έχει περισσότερη κλινική εμπειρία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Καταλαβαίνω ότι θα μπορούσε να είναι πολύ ματαιωτικό οι άνθρωποί σου να μην μπορούν να αναγνωρίζουν αυτό που βιώνεις. Νομίζω θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα να απευθυνθείς αρχικά σε έναν ψυχίατρο. Έτσι θα μπορέσεις να λάβεις μία έγκυρη διάγνωση και να λάβεις για ένα πρώτο διάστημα την αγωγή που φαίνεται ότι έχεις ανάγκη. Ένας ψυχίατρος θα μπορούσε να σε κατευθύνει πολύ υπεύθυνα σε όλο αυτό.

    Όμως επειδή η φαρμακευτική αγωγή σπάνια λειτουργεί αποτελεσματικά από μόνη της, και επειδή θέτεις θέματα αποδοχής και κατανόησης τόσο του ίδου σου του εαυτού όσο και των γύρω σου, νομίζω θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα να α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γειά σας!

    ..."Οι γυρω μου νιωθω οτι δε με καταλαβαινουν επειδη στον εξω κοσμο δειχνω εναν αλλον εαυτο, χαρουμενο."
    Αν το κάνετε αυτό και μάλιστα με επιτυχία πως περιμένετε οι "άλλοι " να σας καταλαβουν;
    Χρειάζεστε βεβαίωση για να σας πιστέψουν;;;
    "...αμα παρω καποια διαγνωση θα δειξω σε ολους οτι λεω αληθεια και κανεις δε με επαινρε σοβαρα, "
    Πρέπει να δείτε ένα ψυχολόγο να συζητήσετε τα προβλήματά που σας απασχολούν...και δεν είναι μόνον προβλήματα επικοινωνίας και αλληλοκατανόησης...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω