• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 15/07/2023

Ο σύντροφός μάλλον περνάει κατάθλιψη αυτο παίζει ρόλο και στην σχέση ??? Πα συμπτώματα τις κατάληψης ποια είναι??

11 ειδικοί απάντησαν

  • Φυσικά επηρεαζόμαστε από τους κοντινούς μας ανθρώπους. Το αν έχει κατάθλιψη θα πρέπει να το αξιολογήσει ψυχίατρος. Αν ανησυχείτε, θα σας ενθάρρυνα να του μιλήσετε για όσα παρατηρείτε και σας ανησυχούν και να τον ενθαρρύνετε αν δεν νιώθει "ο ευατός του" να ζητήσει βοήθεια από ψυχολόγο/ψυχίατρο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Σύμφωνα με τα ερευνητικά δεδομένα, τα προβλήματα ψυχικής υγειας του ενός συντρόφου συχνά συνεισφέρουν αρνητικά σε μια σχέση και οδηγούν σε μια σχέση χαμηλής ποιότητας αν δεν αντιμετωπιστούν έγκαιρα και αποτελεσματικά.
    Αναμεσα σε αλλα, συχνά τα συμπτώματα αφορούν σε

    *απώλεια ενδιαφέροντος
    * αίσθημα κοπωσης
    * ευερεθιστοτητα
    * αίσθημα απαξίωσης εαυτού και απελπισθιας
    * δυσκολία σκέψης, συγκέντρωσης ή λήψης αποφάσεων
    * αλλαγές στην όρεξη
    * προβλήματα ύπνου

    για να αναφέρουμε μερικά…
    Θα σας συμβούλευα να απευθυνθείτε σε έναν εκπαιδευμένο ψυχολόγο Γνωσιακής-Συμπεριφορικής κατεύθυνσης για τη συμπλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπατάκης Μιχάλης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Τα κύρια χαρακτηριστικά της κατάθλιψης (ή μείζων καταθλιπτική διαταραχή) είναι η κακή διάθεση και η απώλεια ενδιαφέροντος ή ευχαρίστησης στις καθημερινές δραστηριότητες, η οποία επιμένει για περισσότερο από δύο βδομάδες. Συνυπάρχουν συμπτώματα όπως, αυπνία ή υπερυπνία, απώλεια όρεξης και βάρους, ανησυχία, κόπωση, δυσκολία στην προσοχή, διατροφικές διαταραχές, αίσθημα απελπισίας , ακόμη και αυτοκτονικός ιδεασμός. Επειδή προκαλεί έκπτωση στην καθημερινότητα του πάσχοντα, επηρεάζει και τις σχέσεις με τους γύρω του. Φυσικά, η διάγνωση μπορεί να γίνει μόνον από ψυχίατρο και προτείνεται φαρμακοθεραπεία- ψυχοθεραπεία για να βελτιωθεί η διάθεση και ν... Διάβασε περισσότερα

    Υφαντή Χρυσάνθη - Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα σας η κατάθλιψη ως ψυχοσυναισθηματική διαταραχή είναι δυνατό να επηρεάσει αρκετους τομείς της λειτουργικότητας ενός ατόμου σχετιζόμενη φυσικά και με άλλους παράγοντες όπως η ιδιοσυγκρασία η προσωπικότητα και τα λοιπά. Σε τι βαθμό, αν και με ποιο τρόπο θα επηρεάσει την σχέση σας αυτό δεν είναι ένα ερώτημα που θα μπορούσε να απαντηθει ευθέως καθώς σχετίζεται όπως ανέφερα και με άλλους παράγοντες και συνθήκες.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • η κατάθλιψη πιθανότατα θα επηρεάσει την σχέση. Μπορεί να γίνει ευερέθιστος, νευρικός, ευσυγκίνητος, άκεφος, να νιώθει κόπωση και άλλα. Αν έχει κατάθλιψη θα χρειαστεί βοήθεια

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό. Τα συμπτώματα της κατάθλιψης είναι συγκεκριμένα, μπορείτε να τα βρείτε με μία αναζήτηση στο διαδίκτυο. Ωστόσο, θα σας ενθάρρυνα να επισκεφθείτε ψυχίατρο ή ψυχολόγο για πιο εξατομικευμένη και υπεύθυνη ενημέρωση και καθοδήγηση, καθώς από μόνη σας μπορεί να καταλήξετε σε λάθος συμπεράσματα/πορίσματα.

    Ο λόγος που δεν σας απαντάω ευθέως είναι επειδή υπάρχουν πολλές πληροφορίες που θα ήθελα να γνωρίζω προκειμένου να δώσω μία επαρκή και ασφαλής απάντηση στο ερώτημά σας. Τι ακριβώς σημαίνει το "μάλλον κατάθλιψη"; Υπάρχει κάποιο ψυχοπιεστικό γεγονός στη ζωή του συντρόφου σας που ενδεχομένως να ευθύνε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • H συμπτωματολογία της κατάθλιψης βάσει του DSM-5 έχει τα παρακάτω συμπτώματα: Καταθλιπτική διάθεση, Μειωμένο ενδιαφέρον ή ευχαρίστησης, αύξηση ή μείωση σωματικού βάρους, αϋπνία ή υπερυπνία, ψυχοκινητική διέγερση ή επιβράδυνση, κόπωση ή μείωση της ενεργητικότητας, αισθήματα αναξιότητας ή ενοχής, μειωμένη ικανότητα σκέψης ή συγκέντρωσης ή αναποφασιστικότητα, σκέψεις θανάτου. Θα πρέπει να διερευνήσετε το κατά πόσο αυτό μπορεί να ευθύνεται για τις αλλαγές στις σχέσεις σας με το σύντροφό σας.

    Μανουσιάδου Νατάσα

    Ψυχολόγος

    Πεδίον του Άρεως

  • Βεβαίως και επηρεάζεται η σχέση όταν ένας σύντροφος είναι καταθλιπτικός. Για τα συμπτώματα της κατάθλιψης απευθυνθείτε σε ειδικό η για μια πρώτη επισκόπηση στην Βικιπαίδεια.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Ζωή χωρίς ελπίδα χωρίς κέφι και όρεξη, σίγουρα επηρεάζει την σχέση

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • προφανως κ επηρεαζει τα παντα. Μερικα συμπτωματα: ανηδονια, αισθημα ματαιοτητας, θλιψη, διαταραχες υπνου/ φαγητου, αισθημα κοπωσης κτλ

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Οπωσδήποτε καταθλιπτικό συναίσθημα, ανηδονία(έλλειψη ευχαρίστησης) από δραστηριότητες που πριν προκαλούσαν ευχαρίστηση , μειωμένη συγκέντρωση και λειτουργικότητα, ανορεξία ή υπερφαγία, αυπνία ή υπερβολική υπνηλία σε άτυπη κατάθλιψη, στη περίπτωσή σας μπορεί να υπάρχει εκνευρισμός και ένταση στη σχέση σας, μειωμένη libido και διάθεση να κάνετε πράγματα μαζί. Καλό θα ήταν να βρεθεί τρόπος να οδηγηθεί σε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός