• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 19/12/2023

Καλησπέρα σας είμαι 22 χρόνων ζω μόνη μου στο εξωτερικό και τον τελευταίο χρόνο σχεδόν είμαι χάλια συνέχεια ανεβοκατεβάσματα στην διάθεση μου, τώρα τελευταία δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βραδιά αλλά όταν κοιμάμαι δεν μπορώ να σηκωθώ μετά, νιώθω απαίσια σιχαίνομαι τις σκέψεις μου, νιώθω μια απελπισία ότι έχω χάσει κάθε ενέργεια μου ότι κάνω το κάνω μηχανικά, νιώθω ότι με παραμελώ τι να κάνω;

23 ειδικοί απάντησαν

  • Γειά σου!
    Καταλαβαίνω πωςι περνάς δύσκολες στιγμές και έχει ήδη κάνει το σημαντικό βήμα να το αντιληφθείς και να ζητήσεις την υποστήριξη που χρειάζεσαι! Οι συναισθηματικές δυσκολίες, όπως η αδυναμία ύπνου, η έλλειψη ενέργειας και το άγχος, μπορεί να είναι πολύ προκλητικές, ειδικά όταν βρίσκεσαι μακριά από την οικογένειά σου.

    Η συνεργασία με έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο μπορεί να σε βοηθήσει να κατανοήσεις καλύτερα τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις και να αναζητήσετε μαζί λύσεις, καθώς έχουν τα εργαλεία και τη γνώση για να σε καθοδηγήσουν.

    Επίσης, είναι σημαντικό να προσπαθήσεις όσο γίνεται να φροντίζεις τον εαυτό σου. Προσπάθ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μυλωνάκη Μαριλίζα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας! Αυτό το συναίσθημα είναι κάτι που συμβαίνει το τελευταίο διάστημα, επομένως υπήρξε περίοδος ευχαρίστησης στη ζωή σας στο παρελθόν. Μπορείτε να διερευνήσετε με τη βοήθεια κάποιου ψυχοθεραπευτή τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας, ώστε να εντοπίσετε τι σας στερεί την ευχαρίστηση και να αντικαταστήσετε τις αρνητικές και δυσλειτουργικές σκέψεις με πιο λειτουργικές. Υπάρχουν δρόμοι που μπορεί να μην τους έχετε σκεφτεί καθώς η απελπισία σας καταβάλλει αλλά με τη βοήθεια ενός κατάλληλου θεραπευτή μπορείτε να διερευνήσετε εναλλακτικές διαδρομές, να απαλλαγείτε από αυτό το δυσάρεστο συναίσθημα και να βιώσετε ξανά αυτή την εσωτερική χαρά... Διάβασε περισσότερα

    Ζέμπη Μαίρη

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κορυδαλλός

  • Καλησπέρα. Για να χρονολογούνται τα συμπτώματα σας τον τελευταίο καιρό ενδεχομένως κάτι έχει αλλάξει στην ζωή σας τον τελευταίο καιρό. Κάτι το οποίο σας επηρέασε και ψυχικά. Μπορεί να είναι κάτι ασήμαντο που όμως έχει μεγάλη αξία για την ψυχική σας ισορροπία. Μπορεί κάτι να έχει χαθεί ή κάτι να έχει αλλάξει.

    Από ότι φαίνεται δυσκολεύεστε στην διαχείριση των συναισθηματιών σας. Συναισθήματα που ενδεχομένως να μην θέλετε να βιώσετε ή να τα θεωρείτε επικίνδυνα (καθώς λέτε ότι σιχαίνεστε τις σκέψεις σας). Στην θεραπεία "μαθαίνουμε" να υποδεχόμαστε τα δύσκολα συναισθήματα.

    Χατζηαναστασίου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Νέα Μάκρη

  • Καλησπέρα σας. Ίσως το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να μιλήσετε με έναν ψυχολόγο για τα συμτώματα που βιώνετε ώστε να μπορέσετε να απαλλαγείτε από αυτά. Εαν θέλετε επικοινωνήστε μαζί μου να τα συζητήσουμε.

    Κατσούλη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλά θα ήτανε να θυμηθείτε ή να ανακαλύψετε τί σας γεμίζει απο την ζωή, σε τί δίνετε αξία, τί ειναι σημαντικό να έχετε γύρω σας για να είστε ο άνθρωπος που πάντα θέλατε, τί θέλετε να σας χαρακτηρίζει. Είναι μια καλή αρχή, αλλά καλύτερα να βρείτε ένα ψυχολόγο όπου θα μπορέσετε να τα μιλήσετε όλα αυτά μαζί.

    Μούσκου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Λευκωσία

  • Καλή μου, η ζωή στο εξωτερικό δεν είναι ότι πιο εύκολο και μπράβο σου που το τολμάς. Το γεγονός ότι έχεις φύγει από την πατρική σου οικογένεια σε συνδυασμό με τις δύσκολες και διαφορετικές συνθήκες που μπορεί να αντιμετωπίζεις εκεί καθώς και τις διαφορετικές περιβαντολλογικές συνθήκες είναι φυσιολογικό να σε κάνουν να νιώθεις ότι δεν έχεις ενέργεια. Τα σκαμπανεβάσματα στη διάθεση μπορούν όμως να οφείλονται και σε άλλους παραγόντες που χρειάζονται διερεύνηση. Αν έχεις λοιπόν την διάθεσηγια μοίρασμα, να ξέρεις ότι είμαι δίπλα σου! Φιλικά , Σοφία

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Πόρτο Ράφτη

  • Καλησπέρα σας η έναρξη γνωσιακης συμπεριφορικής ψυχοθεραπειας αν τα αίτια είναι ψυχολογίκα, είναι κατάλληλη για την άμεση αντιμετώπιση και βελτίωση της ψυχοσυναισθηματικης σας κατάστασης καθως και την αντιμετώπιση των αρνητικών σκέψεων και πεποιθήσεων.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, καταρχάς θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσο χρονικό διάστημα έχετε τα συμπτώματα που περιγράφετε και πότε μετακομίσατε στο εξωτερικό. Επίσης, εάν υπάρχει υποστηρικτικό περιβάλλον στον τωρινό τόπο διαμονής. Σε περίπτωση που υπάρχει δυσκολία στον ύπνο, στην όρεξη και στην καθημερινότητα καλό είναι να απευθυνθείτε σε ένα ψυχολόγο για να συζητήστε τα θέματα που σας απασχολούν.

    Παπαδιώτη Ευαγγελία

    Συστημική Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Μελίσσια

  • αναζητήστε ψυχολογική βοήθεια από ειδικό, η απάντηση για να δοθεί πρέπει να γίνει μια ολοκληρωμένη κλινική αξιολόγηση από κοντά

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλησπέρα σας,
    είναι δύσκολο το πρώτο έτος μακριά από την οικογένεια, αλλά και πάρα πολύ ωφέλιμο για την ανάπτυξη σας. Ωστόσο, μία ψυχοθεραπευτική στήριξη (στον τόπο που είστε ή μέσω διαδικτύου) θα σας βοηθήσει πολύ να βρείτε τα πατήματά σας.
    Καλές γιορτές!

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Ξεκινήστε άμεσα ψυχοθεραπεία είτε απευθυνθείτε εκεί στις υπηρεσίες υγείας είτε επιλέξτε κάποια/ον ειδικό από Ελλάδα που να αναλαμβάνει εξ αποστάσεως.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Φαίνεται ότι περνάτε μια δύσκολη περίοδο και είναι γενναίο εκ μέρους σας να ζητήσετε βοήθεια.

    --> Εξετάστε το ενδεχόμενο να απευθυνθείτε σε έναν εξειδικευμένο επαγγελματία ψυχικής υγείας, όπως ψυχολόγο, ψυχίατρο διότι μπορούν να σας βοηθήσουν να διερευνήσετε και να κατανοήσετε τα συναισθήματα, τις σκέψεις και τις συμπεριφορές σας και να συνεργαστούν μαζί σας για να αναπτύξετε στρατηγικές αντιμετώπισης.

    Να θυμάστε ότι η αναζήτηση βοήθειας είναι ένδειξη δύναμης και ένα σημαντικό βήμα προς την ευημερία. Μη διστάσετε να απευθυνθείτε σε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας που μπορεί να σας παράσχει καθοδήγηση προσαρμοσμένη στη δ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δεσπότη Ακυλλίνα

    Ψυχολόγος-Κλινική Νευροψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Γλυφάδα

  • Πιθανόν να πάσχετε από κατάθλιψη. Αυτό σημαίνει ότι καλό θα είναι να συμβουλευτείτε κάποιον ψυχολογο για να σας βοηθήσει να το ξεπεράσετε.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλημέρα σας, θα σας πρότεινα να κάνετε συνεδρίες με ψυχολόγο. Καθώς είστε στο εξωτερικό μπορείτε και διαδικτυακά. Είναι ωφέλιμο να εκφραστείτε και να βάλετε σε μια σειρά αυτά που σας απασχολούν και να βρείτε πάλι τη διάθεση σας.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση από ψυχοθεραπευτη

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Μιλήστε για ότι σας απασχολεί για τους φόβους σου και ότι άλλο με ειδικό ψυχικής υγείας, θα πάρετε βοήθεια , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Να μιλήσετε σε κάποιον σύμβουλο ψυχικής υγείας έστω και διαδικτυακά για να μπορέσετε να ισορροπήσετε τη διάθεσή και να βάλετε ένα φρένο στις αρνητικές σκέψεις.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα είναι καλό να βρεις κάποιον ψυχοθεραπευτής που σού ταιριάζει να μιλήσει μαζί του σε βάθος.
    Έχουν γίνει πολλές αλλαγές όπως έγραψες είναι ότι έχεις μετακομίσεις σε μια ξένη χώρα. Και θέλει χρόνο να το επεξεργαστείς.

    Κοντός Γιάννης

    Ψυχοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας, αρχικά καλό θα ήταν να ξεκινήσετε την αυτοπαρατήρησή σας, δηλαδή να καταγραφετε εντατικά τι είναι αυτό που συμβαίνει πριν ξεκινήσουν οι αλλαγές στην διάθεσή σας. Σκοπός αυτού είναι να γίνει ξεκάθαρο τι πυροδοτεί τις δυσάρεστες αλλαγές διάθεσης αλλά και πως διαμορφώνονται οι σκέψεις σας οι οποίες μάλιστα πιθανά να εντείνουν τα ανεβακατεβάσματα. Για το ζήτημα του ύπνου θα ήταν καλό να γίνει με παρέμβαση κάποιου ψυχολόγου η Ψυχοεκπαίδευση στην υγιεινή του ύπνου καθώς και στην δημιουργία ενός ημερολογίου του ύπνου. Μια αρχική και σύντομη συμβουλή που θα μπορούσα να σας παρέχω θα ήταν να σηκώνεστε από το κρεβάτι αν δεν έχετε καταφέρ... Διάβασε περισσότερα

    Καλτσά Λυδία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Άνω Πατήσια

  • Γεια σας! Σε πρώτο στάδιο καλό θα ήταν να αρχειοθετήσετε κάπως τα γεγονότα, αποκλείοντας οποιαδήποτε παθολογική αιτία. Εξάλλου είναι το 1ο που μπορεί να ελέγξει ο οποιοσδήποτε μέσα από μια απλή επίσκεψη στον ιατρό και κάνοντας κάποιες βασικές εξετάσεις. Έπειτα, ο φόβος και η κούραση ως απόρροια του φόβου, δεν είναι παράλογη να συμβαίνει πολλές φορές. Σε επόμενο στάδιο μετά τις παθολογικές εξετάσεις, μπορείτε να δοκιμάσετε να δείτε τα εσωτερικά σας ερωτήματα που σχετίζονται με την ψυχή σας και βάζοντας τα σιγά σιγά σε μια σειρά, ίσως μέσα από μια θεραπευτική συνεδρία συμβουλευτικής. Εξάλλου σε λίγο καιρό, ένα μεγάλο ποσοστό της ανθρωπότητας θα... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Γεια σας, θα ήταν καλό να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία έστω και διαδικτυακά για να βγείτε από το ψυχικό τέλμα που περιγράφετε. Ίσως χρειστείτε συνδυαστικά και αγωγή.
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας. Θα σας βοηθούσε πάρα πολύ να μιλήσετε σε κάποιον ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή γιατί με αυτό τον τρόπο θα μοιραστείτε τις σκέψεις και τα συναισθήματα σας και θα αισθανθείτε καταρχήν ανακούφιση. Το υποστηρικτικό πλαίσιο της ψυχοθεραπείας θα σας βοηθήσει να επεξεργαστείτε τις σκέψεις σας, να ελέγξετε καλύτερα το άγχος σας και να ξαναβρείτε τη δημιουργικότητα σας. Θα σας βοηθούσε να μιλήσετε σε κάποιον/α στη μητρική σας γλώσσα.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε (πεσμένη διάθεση, προβλήματα ύπνου, κούραση και μειωμένη ενέργεια, άσχημες σκέψεις, έλλειψη ευχαρίστησης για δραστηριότητες) συνάδουν με καταθλιπτική συμπτωματολογία. Φυσικά για μια ολοκληρωμένη διάγνωση θα πρέπει να συμβουλευτείτε έναν επαγγελματία υγείας ώστε να αποκλειστούν βιολογικοί παράγοντες.

    Η μετάβαση στο εξωτερικό είναι μια μεγάλη αλλαγή η οποία μπορεί να μας απορρυθμίσει και να προκαλέσει αλλαγές στη διάθεσή μας λόγω ψυχοκοινωνικών και περιβαλλοντικών παραγόντων. Τα σωματικά συμπτώματα μπορούν να προκαλέσουν αρνητικό τρόπο σκέψης και αντιστρόφως, επηρεάζοντας το πώς νιώθουμε αλλά και τη συμπερ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπάρτζης Γιώργος

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής