• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 01/01/2024

Καλησπέρα νιώθω πως έχω κατάθλιψη και το λέω γιατί αυτή την στιγμή που το γράφω αυτό κλαίω και θεπω να εξαφανιστω να φύγω να μην με ξέρει κανείς η να αυτοκτονήσω χωρίς να να νοιάξει κάποιον και δεν ξέρω τι να κάνω

3 ειδικοί απάντησαν

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γειά σας και καλή χρονιά με φως και σύντομα αγάπη μέσα κι έξω! Είναι απόλυτα κατανοητό όλο αυτό που νιώθετε. Σε επιστημονικό επίπεδο, θα γνωρίζετε πως μπορείτε να αναφερθείτε σε κάποιον ανώτερο ειδικό, όπως έναν ψυχίατρο. Όμως ας τα πούμε λίγο αλλιώς. Πιστέψτε με ένα μεγάλο ποσοστό της ανθρωπότητας έχει φτάσει σε τέτοια νοητική σκέψη κι ας δείχνει το αντίθετο στους έξω. Όμως καλύτερα να συλλογιστείτε λίγο με ηρεμία (όσο μπορείτε), το λόγο για τον οποίο κάνετε αυτές τις σκέψεις. Η σκέψη του αυτοκτονίας (θύμα και ταυτόχρονα θύτης του ίδιου του εαυτού) αφενός, πάνω απ 'όλα καλό είναι να νοιάξει εσάς πρώτα και μετά τους άλλους. Ίσως ήρθε λίγο... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας,
    κατανοώ ότι είναι δύσκολη η περίοδο που περνάτε. Η κατάθλιψη μπορεί να είναι μια πολύ δύσκολη κατάσταση και σας συνιστώ να ζητήσετε τη βοήθεια ενός ψυχολόγου ή να τηλεφωνήσετε σε μια γραμμή βοήθειας ψυχικής υγείας. Οι ειδικοί θα σας βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε αυτά τα συναισθήματα και να ανακουφιστείτε από τον ψυχικό πόνο που βιώνετε. Είναι σημαντικό να μην αισθάνεστε μόνος και να θυμάστε ότι υπάρχουν άνθρωποι πρόθυμοι να σας βοηθήσου και να σας παράξουν την υποστήριξη που χρειάζεστε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής