• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 15/12/2023

Καλησπέρα , είμαι 27 χρόνων και βιώνω για δεύτερη φορά κατάθλιψη . Ενώ παίρνω αγωγη αντικαταθλιπτικών περίπου 1,5-2 μήνες δεν βλέπω τρομερή διαφορά και μάλιστα τις τελευταίες δυο μέρες δεν πηγα στη δουλειά μου. Είχα κλειστά τα παράθυρα μέχρι το απόγευμα ήμουν ξαπλωμένη αρνιόμουν να φάω και όλα. Γενικά μόνο με παρέα νιώθω λίγο καλύτερα αλλά όλοι έχουν τις υποχρεώσεις τους . Τι μπορώ να κάνω;

21 ειδικοί απάντησαν

  • Φαίνεται να σας ζορίζει έντονα μια κατάσταση η οποία σας κρατάει κλεισμένη και παρατημένη από τη ζωή. Η παρέα σας κάνει να νιώθετε καλά μιας και πολύ πιθανό να σας ξυπνάει και το δικό σας ζωντανό κομμάτι του εαυτού σας. Όλοι έχουμε ανάγκη από ζωντάνια, χαρά κι αισιοδοξία. Σε κάποιους αυτή η ανάγκη κρύβεται κάτω από κάτι πιο δυνατό συναισθηματικά. Η ανάγκη όμως δεν χάνεται. Χρειάζεται να την ξεθάψετε. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να καταλάβετε καλύτερα τον ευατό σας και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες αυτά τα συμπτώματα εμφανίζονται αλλά και φεύγουν, ακόμα και παροδικά.

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Να προσφέρετε βοήθεια και αγάπη για να τα λάβετε εσείς η ίδια δίνοντάς τα σε κάποιον που τα χρειάζεται. Οργανωθείτε και βοηθείστε όπως μπορείτε. Πετυχαίνει πάντα!

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Χρειάζονται χρόνο για να δράσουν τα φάρμακα. Ξεκινάτε μία θεραπεία που χρειάζεται υπομονή και χρόνο. Καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο αλλά γρήγορες λύσεις ειδικά στα θέματα ψυχικής υγείας δεν υπάρχουν.

    Χατζηαναστασίου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Νέα Μάκρη

  • Γεια σας! Είναι σεβαστά και κατανοητά όλα αυτά που νιώθετε. Αφενός δώστε λίγο χρόνο στον εαυτό σας. Σίγουρα οι καλοί και αρμονικοί φίλοι μπορούν να φανούν ένα καλό αποκούμπι, συν του ότι αποσπάται και η προσοχή, απ' ότι όταν μένει κανείς μόνος του και ανακυκλώνει τις σκέψεις του. Ωστόσο προσωπικά θα ήθελα να συλλογιστείτε εάν έχετε γνωρίσει εσάς λίγο καλύτερα, να "σας κάνετε παρέα" και να σας αποδεχτείτε, χωρίς να σας κρίνετε για λίγα λεπτά. Γνωρίζω πως αυτή η δοκιμασία-διαδικασία δεν είναι τόσο εύκολη, αλλά δεν είναι και ακατόρθωτη! Ακόμα καλύτερα μια δοκιμή για θεραπευτική συνεδρία συμβουλευτικής, μπορεί να αποβεί εξίσου βοηθη... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας η έναρξη γνωσιακης συνπεριφορικης ψυχοθεραπειας παράλληλα με την φαρμακευτική αγωγή μπορεί να ενισχύσει την ανάκαμψη και βελτίωση της ψυχοσυναισθηματικης σας κατάστασης και την αντιμετώπιση των αρνητικών σκέψεων και πεποιθήσεων.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Ειναι χρήσιμο να γίνει επαναξιολόγηση της πορείας της θεραπειας από τον θεράποντα (κατά προτίμηση) ψυχίατρο, ωστε να λάβετε οδηγίες . Επισης, πιθανά μια ψυχοθεραπευτικη παρέμβαση να ήταν συνδυαστικά βοηθητική .

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας,
    χρειάζεστε και ψυχολογική στήριξη και ψυχοθεραπεία παράλληλα με την αγωγή σας.
    Καλές γιορτές!

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Πέρα από τα φάρμακα είναι απαραίτητο να κάνετε ψυχοθεραπεία. Αν σας βοηθά η παρέα φροντίστε όσο μπορείτε να έχετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Εάν δεν έχετε ξεκινήσει ψυχοθεραπεία, καλό θα ήταν να το κάνετε. Θα σας βοηθήσει να βρείτε πτυχές του εαυτού σας που δεν γνωρίζατε και να εντοπίσετε τους λόγους που εχετε κατάθλιψη.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας. Η χρήση αντικαταθλιπτικών μπορεί εν μέρει μόνο να σας ανακουφίσει από τα συμπτώματα της κατάθλιψης αλλά για να αισθανθείτε πραγματικά καλύτερα θα πρέπει να επεξεργαστείτε τους λόγους που αισθάνεστε αυτές τις δυσκολίες με μία ψυχολόγο/ψυχοθεραπεύτρια. Όπως πολύ καλά το λέτε, οι φίλοι/ες δεν έχουν ούτε την υπομονή, ούτε τη γνώση για να σας βοηθήσουν πραγματικά.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Να μπείτε σε θεραπεία, τα φάρμακα μόνα τους δεν φτάνουν , να βρείτε τι θα σας έδινε χαρά και να ασχοληθείτε με αυτό , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μπορείτε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία . Σε κάποιο βαθμό θα σας βοηθήσει σίγουρα . Καλές γιορτές ! Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλησπέρα, καταρχήν ηρέμησε και σκέψου ποόσ σημαντικό είναι ότι υπάρχει το υποστηρηκτικό περιβάλλον και δεν είσαι μόνη σου. Το γεγονός ότι πήρες αντικαταθλιπτικά δεν είμαι πολύ υπέρ, όπμως θα πρέπει να σε δω για να εκτιμήσω το βαθμό της κατάθλιψης. Η κατάθλιψη, μπορεί με ψυχολογική υποστήριξη να θεραπευτεί. Αν θέλεις να σου φανώ χρήσιμη είμαι στη διάθεσή σου. Φιλικά και με απεριόριστη κατανόηση! Σοφία

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Πόρτο Ράφτη

  • Αυτό που ενδεχομένως μπορεί να σας βοηθήσει περισσότερο είναι ένας συνδυασμός ψυχοθεραπείαε και φαρμακευτικής αγωγής

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Χρειάζεται να μιλήσετε σε κάποιον. Υπάρχει βοήθεια

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Θα πρέπει να μιλήσετε με ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή. να σας βοηθήσει να κάνετε κάποιο εβδομαδιαίο πρόγραμμα δραστηριοτήτων μαζί με την φαρμακευτική αγωγή να σας βοηθήσει νσ βγείτε από την δύσκολη αυτή κατάσταση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας,καταρχάς ειναι σημαντικο που έχετε διαπιστώσει ότι με παρέα είστε λίγο καλύτερα και είναι σημαντικό να ζητάτε την παρέα των άλλων. Θα πρότεινα σε συνδυασμό με την αγωγή να κάνετε ψυχοθεραπεία ώστε να εκφράσετε σημαντικά για εσάς θέματα σε ένα ασφαλές πλαίσιο.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Η ψυχοθεραπεία είναι μια λογική επιλογή.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα. Αρχικά αν δεν το έχετε ήδη κάνει , θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον ψυχίατρο σας , ώστε να τον ενημερώσετε για το πώς νιώθετε. Κάποιες φορές χρειάζεται τροποποίηση στην αγωγή ή στην ποσότητα. Έπειτα εάν δεν το έχετε ήδη κάνει , θα ήταν βοηθητικό να ξεκινήσετε παράλληλα και ψυχοθεραπεία με έναν ειδικό ψυχικής υγείας εκπαιδευμένο στις καταθλιπτικές διαταραχές. Οι έρευνες δείχνουν πως ο συνδυασμός φαρμακευτικής αγωγής & ψυχοθεραπείας έχει καλύτερα αποτελέσματα.

    The Therapy Room - Παπαρίζου Αλίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αχαρνές

  • Γεια σας, θα ήταν καλό παράλληλα με την αγωγή σας να ξεκινήσετε μια ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία για να διερευνίσετε τα αίτια που οδήγησαν στην εγκατάσταση της κατάθλιψης.
    Εγκάρδια
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Αρχικά πρέπει να έχετε ένα ψυχίατρο που εμπιστεύεστε και μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί του. Έχετε επικοινωνήσει με το γιατρό σας αυτο διάστημα του ενάμισι μήνα? Μπορεί να χρειάζεται κάποια αλλαγή στην αγωγή σας...Εαν έχετε διάγνωση κατάθλιψης, θα σας βοηθήσει πέρα από την φαρμακευτική αγωγή να ξεκινήσετε και ψυχοθεραπεία.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι