• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 28/08/2023

Καλημερα έχω πόνους στη γνάθο μυϊκούς. Με έχει δει Οδοντιατρος για τα δόντια μου. Πως μπορώ να ανακουφιστώ κ να το λύσω;

19 ειδικοί απάντησαν

  • Ισως είστε βρυγμομανης. Να εξεταστείτε από οδοντίατρο.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Είναι πιθανό να είναι λόγω του σφιξίματος (βρυγμου/βρουνισμου) των δοντιών κατά τη διάρκεια της νύχτας ή ενίοτε και της ημέρας. Η λύση σε αυτήν την περίπτωση συνήθως είναι συμπτωματική δλδ φτιάχνεται ένας νάρθηκας βρυγμου που τον φοράτε κατά τη διάρκεια του ύπνου ή όσο θέλετε, έτσι ώστε να ανακουφιστούν οι μύες του στοματογναθικου συστήματος και να προστατευτούν τα δόντια από φθορές και σπασίματα.

    Κριτσωτάκη Μαρία Ειρήνη

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Μπορείτε να έρθετε να σας εξετάσουμε και να σας ενημερώσουμε

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Με νάρθηκα νυκτός, δηλαδή ένα μασελάκι που το φοράτε την νύχτα.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Μάλλον σφίγγετε τα δόντια σας στον ύπνο δηλ κάνετε βρουξισμο θα χρειαστείτε νάρθηκα βρουξισμου και μετά απο εξέταση ισως κ άλλες οδηγίες

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Απαιτειταο εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες. Ευχαριστώ.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε γναθολογο για να σας βοηθήσει με το προβλημα σας.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Πάλι σε οδοντίατρο πρέπει να πάτε. Ίσως χρειαστεί κάποιο μασελακι νυκτός

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Θα πρέπει να βρείτε πρώτα την αιτία των πόνων. Αν αυτοί οφείλονται σε βρυγμό (ακούσιο σφίξιμο των δοντιών) τότε θα πρέπει να κατασκευάσετε έναν νάρθηκα τον οποίο θα φοράτε κατά την διάρκεια της νύχτας και όποτε περνάτε καταστάσεις έντονου stress κατα την διάρκεια της μέρας. Αν οφείλονται σε άλλη αιτιολογία, θα πρέπει να αναζητήσετε την κατάλληλη θεραπεία για την πάθηση σας.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • τί σας είπε ο συνάδελφος?πρέπει να σας εξετάσουμε.Μήπως τα σφίγγετε το βράδυ?

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Το πιθανοτερο οφειλονται σε βρυγμο (σφιξιμο και τριξιμο των δοντιων),οποτε η κατασκευη ενος ναρθηκα βρυγμου θα σας ανακουφισει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας,δεν μπορώ να ξέρω από πού προέρχεται αυτό. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον γναθολογο.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλημέρα σας. Μετά από κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση της γνάθου -κροταγογναθικης αρθρωσης αναζητείται η αιτία κ υπάρχουν ειδικές ασκήσεις, ειδικοί νάρθηκες κ κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή που μπορούν να βοηθήσουν.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Πιθανον να εχετε καποιο προβλημα με την κροταφογναθικη διαρθρσωη η μπορει επισης να σφιγγετε τα δοντια σας στον υπνο ενα φαινομενο που ονομαζεται βρυγμος.στην πρωτη περιπτωση δινονται μυοχαλαρωτικα,αντιφλεγμονωδη κ παυσιπονα συντηρητικα,διαφορετικα με επεμβαση απο καποιον ειδικευμενο στοματολογο.στη δευτερη περιπτωση φτιαχνονται ναρθηκες νυκτος.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν είναι νευρομυοσκελετικο θα πρέπει να συμβουλευτείτε γνάθο χειρουργό να ελέγξει πιθανό κροταφογναθικο σύνδρομο και συγκλειση η αν είναι κάτι από την σπονδυλική στήλη πιθανώς αντανακλαστικο

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Καλημέρα σας*εξαρτάται, από την αιτία, πχ αν έχετε βρυγμό, χρειάζεστε νάρθηκα .Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να γίνει σωστή διάγνωση.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα. Αν οι πόνοι σας δεν οφείλονται σε δόντια αλλά στους μυς του στοματογναθικού συστήματος τότε θα πρέπει να κατασκευαστεί ένας νάρθηκας βρυγμού για να σας ανακουφίσει από τα συμπτώματα

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Θα πρέπει να σς δει και κάποιος ειδικός για την κροταφογναθικη σας άρθρωση

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι