• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 12/02/2024

Θέλω να μοιραστω μαζί σας τον Γολγοθά που περνάμε με τη μητέρα μου. Όλα της ξεκίνησαν πριν 3 χρόνια με ενοχλήσεις στο λαιμό και ένα σφίξιμο στο κεφαλι.Χιλιες δύο εξετάσεις όλες καθαρές τελικό πόρισμα γενική διαταραχή άγχους.καιναπο κει κ πέρα ξεκινάει ένα ταξίδι ατελείωτο. Πρώτος νευρολογος της γράφει αγωγή την ακολουθεί τα συμπτώματα χειρότερα αλλαζουμε γιατρό αυτή τη φορά ψυχίατρο. Της γράφει εφεξορ. Για ένα διάστημα ήταν καλά επέστρεφε η όρεξη της η διάθεση της βρήκε δουλειά όλα καλά.Αποφασιζει να το κόψει μόνη της μετά από ένα χρόνο και ετσι επιστρεψαν όλα επί 100. Πάλι εξετάσεις πάλι γιατρούς όλων των ειδικοτήτων αυτή τη φορά της βρίσκουν στον αυχένα αποπλατυνση μεσοσπονδυλου δίσκου α5 α6.επισκεψη σε ορθοπεδικό ο οποίος της γράφει κάποιο μυοχαλαρωτικο και κολάρο για 10 μέρες. Ωραία λέει όλα από εκεί είναι τόσο καιρό και τζάμπα μου λέγαν άγχος κτλπ. Οι 10 μέρες πέρασαν χωρίς μεγάλη διαφορά. Επίσκεψη σε νευρολογο όπου την βεβαιώνει ότι η μαγνητική της και ο αυχένας της δεν είναι και τόσο άσχημα. Της γράφει αντικαταθλιπτικο το οποίο και δεν το πήρε ποτέ πάρα μόνο της έγραψε κάποιες φυσικοθεραπειες.ξεκιναει τις φυσικοθεραπειες και παράλληλα της πρότεινε βελονισμό στο κέντρο αυτό. Έχει κάνει 6 συνεδρίες έχει φύγει το μούδιασμα απτό κεφάλι που είχε αλλά ακόμα παραπονιέται για το γαστρεντερικο της για πεσμένη διάθεση και συνεχώς ρωτάει αν θα γίνει καλά. Αυτή τη φορά δεν δέχεται ότι προέρχονται απτό αγχοε και δεν θέλει καν να ακούει για ψυχιατρους. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα και αν έχετε κάποια συμβουλή ευχαρίστως να μου τη πείτε να συμπληρώσω ότι υπάρχει ένας μόνιμος παλμός στο λαιμό που φαίνεται με γυμνό μάτι το οποίο από ότι λέει αυτό της προκαλεί δυσφορία

2 ειδικοί απάντησαν

  • Φαίνεται πως δυσκολεύεται να αναπτύξει θεραπευτική σχέση γενικά με τους γιατρούς. Οι χρόνιες δυσκολίες χρειάζονται σταθερότητα΄στην φροντίδα και συνεργασία με τους γιατρούς. Το βασικό δεδομένο που έχουμε είναι ότι με το efexor η μητέρα σας βελτιώθηκε, και όταν το διέκοψε αυτοβούλως φαίνεται πως υποτροπίασε. Θα πρότεινε επομένως, να αναζητήσετε την βοήθεια εκείνου του ψυχιάτρου, που γνωρίζει και το ιστορικό.

    Δήμητρα Καρυπίδη
    Ψυχίατρος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Καρυπίδη Δήμητρα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ηλιούπολη

  • Θα πρέπει να συμβουλευθείτε ειδικό ψυχίατρο και να ακολουθήστε τις οδηγίες του, η δακοπή των φαρμάκων πρέπει να γίνεται μόνο με δική του οδηγία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός