• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 19/01/2023

Πως αντιμετωπιζεται το κοινωνικο αγχος;

41 ειδικοί απάντησαν

  • Το κοινωνικό άγχος είναι μια δυσλειτουργία αρκετά συνηθισμένη, που μπορεί να προκύψει και μόνο από τη σκέψη μιας κοινωνικής περίστασης. Κατανοώ πόσο δυσκολεύει την καθημερινότητα σας και πόσο περιορίζει τη δυνατότητα σας να σχετίζεσθε με τους άλλους, είτε σε προσωπικό είτε σε επαγγελματικό επίπεδο. Παρακάτω προτείνω κάποια βήματα που θα σας βοηθήσουν να το διαχειριστείτε.
    1. Αναγνωρίστε ότι το άγχος είναι φυσιολογικό και μπορεί να συμβεί σε όλους. Αποδεχτείτε τα συναισθήματα σας, χωρίς να κατηγορείτε τον εαυτό σας για αυτά.
    2. Συνειδητοποιήστε ότι οι σκέψεις σας σχετικά με το ζήτημα αυτό είναι υπερβολικές επειδή πηγάζουν από το φόβο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χουρδάκη Γιάννα

    Παιδοψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ψυχοθεραπεία, αναγνώριση οφελους και κόστους, βήματα, έκθεση
    χρόνο, κόπο :)

    Κωνσταντίνου Υβόνη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λεμεσός

  • Με ασκήσεις για εξοικείωση και με ψυχοθεραπεία ώστε να εντοπίσετε τη πηγή και να αλλάξετε το νόημα που δίνετε στη κατάσταση σας

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Με θεραπεία (όχι απαραίτητα φαρμάκων )και εκπαίδευση μέσο της ψυχοθεραπείας και υπνοθεραπείας ..

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Χανιά

  • Με εψυχοθεραπεία

    Ευστρατίου Αμαλία

    Ψυχολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Καλησπέρα σας,

    Αναφέροντας το κοινωνικό άγχος σαν κάτι που σας απασχολεί, καταλαβαίνουμε πως εννοείται χονδρικά ένα άγχος που βιώνετε όταν βρίσκετε σε συναναστροφή με κόσμο. Προκειμένου να βοηθηθείτε θα πρέπει να γίνει λεπτομερέστερη περιγραφή του αισθήματος που νιώθετε, τη διάρκεια, τα πλαίσια στα οποία αισθάνεστε έτσι, πότε ξεκίνησε κλπ.

    Καθώς αφορά ζήτημα που άπτεται των σχέσεων, η ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να σας ωφελήσει να "διερευνήσετε" τους λόγους και μέσα από αυτούς να προκύψουν και καινούργιες οπτικές προκειμένου να το αντιμετωπίσετε.

    Τζο Γρηγοριάδου, Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Γεια σας. Το κοινωνικό άγχος μπορεί να αντιμετωπιστεί με διάφορες ψυχοθεραπευτικές τεχνικές.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αλεξανδρούπολη

  • Η κλινική υπνοθεραπεία είναι μια μέθοδος ασφαλής η οποία έχει εξαιρετικά και σύντομα αποτελέσματα για το κοινωνικό άγχος.

    Καραγιάννης Παναγιώτης MAPPCP, DPsych

    Ψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Η Γνωσικαή Συμπεριφορική Θεραπεία είναι ο ενδεδειγμένος και εμπειρικά τεκμηριωμένος τρόπος αντιμετώπισης της κοινωνικής φοβίας, η οποία φαίνεται να συνίσταται σε δυσλειτουργικές σκέψεις γύρω από τη στάση των τρίτων απέναντί μου και την ικανότητα μου να ανταπεξέρχομαι σε κοινωνικές συνθήκες.

    Μυλερός Γιάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Μεταξουργείο

  • Καλησπέρα Σας,
    για την αντιμετώπιση όλων των αγχωδών διαταραχών ενδείκνυται ως θεραπευτική μέθοδος η διαδικασία της ψυχοθεραπείας με κάποιον καταρτισμένο ψυχοθεραπευτή. Το είδος της προσέγγισης την οποία θα επιλέξετε εξαρτάται κυρίως από τις δικές σας πεποιθήσεις και τι πιστεύετε ότι σας ταιριάζει στη συγκεκριμένη περίπτωση, οι περισσότερες προσεγγίσεις ψυχοθεραπείας καλύπτουν το φάσμα των αγχωδών διαταραχών. Ειδικότερα, για το κοινωνικό άγχος έχουν αναδειχθεί ως αποτελεσματικές τόσο η γνωσιακή, η συστημική, όσο και η συνθετική προσέγγιση ψυχοθεραπείας.

    Θεοφιλοπούλου Δανάη

    Ψυχολόγος

    Ακαδημία

  • Καλημέρα σας! Με ψυχοθεραπεία και κάποιες φορές και φαρμακευτική αγωγή συνδυαστικα.Κατά τη διαδικασία της ψυχοθεραπείας θα βρειτε τρόπους που θα σας βοηθήσουν να τ αντιμετωπίσετε αλλά και τα αίτια που το προκαλούν ή το πυροδοτουν

  • Κυρίως με ψυχοθεραπεία, που θα σας υποστηρίξει να κάνετε το κάθε βηματάκι που χρειάζεται για να αισθανθείτε πιο άνετα στις κοινωνικές καταστάσεις που σας δημιουργούν δυσφορία. Η προτίμησή μας για την αντιμετώπιση του κοινωνικού άγχους είναι η γνωστική συμπεριφορική θεραπεία, όμως υπάρχουν κι άλλες προσεγγίσεις.

    Restart Coaching & Psycological Solutions

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας ευχαριστώ για την ερώτηση, το κοινωνικό άγχος πηγάζει από βαθύτερα αίτια, η καλύτερη αντιμετώπιση του γίνεται μέσω της ψυχοθεραπείας. Με εκτίμηση Γεωργουδάκη

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλησπέρα σας. Η εξατομικευμένη επίσκεψη σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα σας δείξει τον τρόπο αντιμετώπισης του. Αφού πρώτα αξιολόγηση την μορφή και τη βαρύτητα του. Και αναλόγως την κατάσταση θα προχωρήσετε στην ψυχοθεραπεία σας. ( Σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται και η παραπομπή σε Ψυχίατρο για φαρμακευτική αγωγή συνδυαστικά με την ψυχοθεραπεία)

    Καλλιανιώτη - Οικονομάκου Ευαγγελία

    Ψυχολόγος

    Καλαμάτα

  • Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για το μήνυμα σας. Το κοινωνικό άγχος αντιμετωπίζεται μέσω της ψυχοθεραπείας και η πιο ενδεδειγμένη ψυχοθεραπευτική προσέγγιση είναι η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία.(CBT)

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Υπάρχουν διάφοροι τρόποι: φαρμακοθεραπεία και ψυχοθεραπεία. Συνήθως ο συνδυασμός τους έχει τα καλύτερα αποτελέσματα.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας! Ευχαριστούμε πολύ για την ερώτηση. Το κοινωνικό άγχος αντιμετωπίζεται ψυχοθεραπευτικά. Σε περίπτωση που είναι πολύ έντονο μπορεί να συστηθεί και η λήψη αγχολυτικής αγωγής. Διάφορες σύγχρονες μέθοδοι, επίσης, μπορούν να χρησιμοποιοηθούν βοηθητικά, όπως η VR therapy (Virtual Reality).

    Καραγιάννη Αναστασία Χαρά

    Ψυχολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Σύμφωνα με τις μελέτες, η πιο αποτελεσματική θεραπεία για το κοινωνικό άγχος και για τις αγχωδεις διαταραχες είναι η Θεραπεία Συμπεριφοράς.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Με τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας, κατανοώντας τις ρίζες του, τις εκφράσεις του, τη σημασία του στη ζωή μας αλλά και την αλλαγή συνηθειών που το ενισχύουν.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας,

    Το κοινωνικό άγχος αντιμετωπίζεται μέσω της ψυχοθεραπευτικής διαδικασίες. Μαζί με τον Ειδικό Ψυχικής Υγείας που θα επιλέξετε, θα εμβαθύνετε στα αίτια που προκαλούν την εν λόγω αγχώδη διαταραχή και θα δουλέψετε πάνω σε αυτά ώστε σταδιακά να βρείτε καινούργιους τρόπους να διαχειρίζεστε τα συναισθήματα σας και αυξήσετε την λειτουργικότητα στην καθημερινότητα σας. Αναλόγως την περίπτωση η ψυχοθεραπευτική διαδικασία μπορεί να υποβοηθηθεί με φαρμακευτική αγωγή σε συνεργασία με ψυχίατρο εαν και εφόσον κριθεί απαραίτητο.

    Θεραπευτικό Μονοπάτι

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα. Μπορείτε να διερευνήσετε το θέμα που σας απασχολεί με κάποιον ψυχοθεραπευτή αρχικά. Θα δείτε τις αιτίες που υπάρχει, τι μπορείτε να αλλάξετε και πως μπορείτε να το αντιμετωπίσετε. Ίσως χρειαστείτε και βοήθεια από κάποιον ψυχίατρο. Θα σας προέτρεπα να μην το αφήνετε να χρονίζει και να παγιώνεται ως κατάσταση.

    Μπογδάνου Έλενα

    Ψυχολόγος - Ομαδική Ψυχοθεραπεύτρια - Ψυχοδραματίστρια

    Αιγάλεω

  • Καλημέρα σας. Με τεχνικές έκθεσης, ασκήσεις χαλάρωσης και ψυχοθεραπεία.

    Βιντιάδη Εμμανουέλα-Μαρίνα

    Ψυχολόγος

    Κηφισιά

  • εξαρτάται την ένταση του. στην ήπια μορφή του με σταδιακή έκθεση με την παρουσία ενός άλλου ατόμου ενώ στην περίπτωση που φτάνει σε μεγάλη ένταση και σε επίπεδο διαταραχής με τη βοήθεια ψυχολόγου, ψυχοθεραπεία ή και την παρέμβαση ψυχιάτρου για φαρμακευτική αγωγή

    Τσιάκαλος Μίλτος

    Life Coach - Σύμβουλος προσωπικής ανάπτυξης

    Κουκάκι

  • Καλημέρα σας. Το κοινωνικό άγχος είναι μια από τις κατηγορίες των διαταραχών της διάθεσης που επηρεάζει αρνητικά και έντονα την καθημερινότητά μας. Το θετικό είναι οτι μπορεί μέσω συστηματικής δουλειάς με έναν ειδικό ψυχικής υγείας (Ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή) να αντιμετωπιστεί και το άτομο να ενισχύσει τις κοινωνικές του δεξιότητες, την αυτοπεποίθηση και την διεκδικητική του συμπεριφορά. Έτσι, θα μπορεί να ζει και να αλληλεπιδρά ποιοτικά, χωρίς να τον καταβάλει το στρες.

    Δόνου Αρετή

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας,
    Θα ήταν σημαντικό να επισκεφτείτε κάποιον ψυχοθεραπευτή και να μιλήσετε για αυτό το ζήτημα, ανακαλύπτοντας τις βαθύτερες ρίζες που το ωθούν, να αναδύεται στην επιφάνεια.
    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Το κοινωνικό αγχος είναι μια από τις πολλές υποκατηγορίες των Αγχωδών Διαταραχών.
    Η αντιμετώπιση του συνίσταται στη ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με τη φαρμακοθεραπεία όποτε και αν συνίσταται αλλά πρωτίστως με τη ψυχοθεραπεία.
    Η πρώτης γραμμής ψυχοθεραπευτική προσέγγιση που συνίσταται είναι η Γνωσιακή Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία.

    Σπύρου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Πετράλωνα

  • Καλησπέρα σας. Όπως και οι περισσότερες διαταραχές άγχους έτσι και η κοινωνική φοβία μπορεί να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά, είτε μέσω της ψυχοθεραπείας ή της φαρμακοθεραπείας ή ενός συνδυασμού καιτων δύο.

    Ευσταθίου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας, το κοινωνικό άγχος είναι στο φάσμα των αγχωδών διαταραχών και εντοπίζεται στην έντονη δυσφορία του ατόμου σε ότιδήποτε σχετίζεται με κοινωνικές καταστάσεις και στην συναναστροφή με άλλους ανθρώπους.
    Σε κάποιες περιστάσεις όπου το άτομο είναι σε μεγάλο βαθμό λειτουργικό και δεν έχει επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό την καθημερινότητα του ενδεχόμενα με μια προσπάθεια, σταδιακής έκθεσης σε καταστάσεις που φοβάται το άτομο, να είναι αρκετό ώστε να εξοικειωθεί και να ξεπεράσει τον φόβο του, ενδεχόμενα και με μια παράλληλη φαρμακευτική αγωγή.
    Σε περιπτώσεις όμως που είναι μια χρόνια κατάσταση ή έχει επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό την κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μεσσαροπούλου Σάντυ

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Περιστέρι

  • Ο καλύτερος τρόπος θεραπείας του κοινωνικού άγχους ειναι η ψυχοθεραπεία. Υπάρχουν διάφορες προσεγγίσεις στο θέμα και χρειάζεται να αξιολογηθεί ο βαθμός του άγχους και το νοημα που αποδίδεται στον εαυτό. Επομένως μια προσέγγιση που συνδυάζει ενδοπροσωπική νοήματοδοτηση με βαθμιαία εκθεση στις αγχογόνες συνθήκες ωστε να υπαρξει βαθμιαία απόσβεση του άγχους μπορει να εχει τα βέλτιστα αποτελεσματα. Σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί επιπρόσθετα να συνδυαστεί με την χρήση αγχολυτικών φαρμάκων για ενα χρονικό διάστημα η κατ' επίκλησην.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Γειά σας!

    (Κοινωνική αγχώδης διαταραχή, γνωστή και ως Διαταραχή κοινωνικού άγχους ή Κοινωνική Φοβία (= Κ.Φ))

    Πολύ διαδεδομένη διαταραχή (πάσχει περίπου το 13% του πληθυσμού διεθνώς!) Παρουσιάζει μεγάλη την διακύμανση από την απλή συστολή και "ντροπαλότητα" έως την Αποφευκτική διαταραχή προσωπικότητας!

    Η γνωσιακή ψυχοθεραπεία,
    (εστιάζει την θεραπευτική διαδικασία στους παράλογους φόβους του ασθενούς) -σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγωγή κατά το αρχικό στάδιο της θεραπείας σοβαρών περιπτώσεων - μπορεί να δώσει μονιμη λύση στο πρόβλημα της κοινωνικής φοβίας!
    Αξίζει να αναφερθεί οτι
    σημαντικό
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Η συνδυαστική ψυχοθεραπεία Ατομική και Ομαδική έχει δείξει οτι έχει πολύ καλά αποτελέσματα για να ξεπεραστεί ο φόβος της έκθεσης, (κοινωνικό άγχος). Φυσικά χρειάζεται το άτομο να δεσμευτεί σε ένα θεραπευτικό πλαίσιο ώστε να αποκτήσει ασφάλεια, κατι που κτίζεται στην διάρκεια της θεραπευτικής πορείας.

    Μερτζάνη Κυριακή - Κέντρο Ψυχοθεραπείας & Συμβουλευτικής "Κοχλίας" (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Με ψυχοθεραπεία και ίσως χρειαστεί φαρμακευτική αγωγή

    Μαζί Μπορούμε - Αγγελίδου Ασημίνα

    Παιδοψυχολόγος

    Καβάλα

  • Καλημέρα σας!
    Η ψυχοθεραπεία και η συμπεριφοριστική προσέγγιση θα σας βοηθήσουν άμεσα κ λειτουργικά. Η συστηματική κ προοδευτικά αυξανόμενη έκθεση στο φοβικό ερέθισμα θα σας βοηθήσει.
    Μπορείτε να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας, για να σας κατευθύνει και να σας υποστηρίξει.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Με ψυχοθεραπεία γνωσιακού-συμπεριφορικού τύπου κατά κύριο λόγο σε συνδυασμό με φαρμακοθεραπεία αν χρειασθεί.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η αντιμετώπιση της κοινωνικής φοβίας επιτυγχάνετε μέσω της Γνωσιακής Συμπεριφορικής ψυχοθεραπείας καθώς και της Κλινικής Ύπνωσης. Τα δυο μοντέλα ψυχοθεραπείας χρησιμοποιούνται στη συνεδρία με τον εξής τρόπο : ξεκινάμε με γνωσιακή συμπεριφοριστική και ολοκληρώνουμε με Κλινική Ύπνωση .Πιο συγκεκριμένα με τη γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία ,ο θεραπευόμενος αλλάζει τον τρόπο που βλέπει τον εαυτό του και τον κόσμο, μαθαίνει τεχνικές χαλάρωσης και εκθέτει τον εαυτό του σε καταστάσεις που απέφευγε λόγω του φόβου του, ενδυναμώνετε το Εγώ του μαθαίνοντας δεξιότητες για να αντιμετωπίσει με λιγότερα άγχος τις κοινωνικές καταστάσεις. Στο τέλος πλαισιώ... Διάβασε περισσότερα

    Μπογδάνη Ελευθερία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Άλιμος

  • Καλησπέρα σας. Η κοινωνική φοβία είναι από τις πιο συνήθεις αγχώδεις διαταραχές. Προτείνεται γνωσιακή συμπεριφορική ψυχοθεραπεία ως θεραπεία εκλογής, για τον εντοπισμό και στη συνέχεια την τροποποίηση των δυσλειτουργικών σκέψεων του ατόμου και τη βελτίωση της λειτουργικότητας του.

    Τσαπάρα Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Πάτρα

  • Χρειάζεται ψυχοθεραπεία

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Όπως και κάθε μορφής άγχους και φόβου, υπάρχουν τεχνικές χαλάρωσης που μπορούν να σας βοηθήσουν. Επίσης, η έκθεση σε καταστάσεις που σας αγχώνουν σταδιακά χτίζουν ανοχή στο άγχος. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει στην αντιμετώπιση του.

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Με ψυχοθεραπεία γνωσιακή Συμπεριφοριστικη.

    Ανδρεαδάκη Καλλιόπη

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Η ψυχοθεραπεία αποδεδειγμένα βοηθά στην αντιμετώπιση του άγχους. Αν η λειτουργικότητα του ατόμου έχει μειωθεί δραματικά προτείνεται, συνδυαστικά με την ψυχοθεραπεία, φαρμακευτική αγωγή και παρακολούθηση από ψυχίατρο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Μπορεί να αντιμετωπιστεί μέσα από έναν συνδυασμό τεχνικών διαχείρισης του άγχους, διαφραγματικής αναπνοής, τεχνικών χαλάρωσης, εξάσκηση τεχνικών δεξιοτήτων κ.α.

    Νικολάου Αντιγόνη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κοινωνική Λειτουργός

    Ιωάννινα