• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 09/02/2024

Καλησπέρα μια απορία έχω. Παίρνω το cymbalta των 60mg. Αυτό το χάπι μπορεί να μου μείωση τα ψυχοσωματικά συμπτώματα μου που έχω η όχι ? Πάσχω από ιδψ διαταραχή. Νιώθω κάτι στην καρδιά σαν φτερούγισμα και μου έχει γίνει έμμονη ιδέα . Έχω κάνει όλες τις καρδιολογικες εξετάσεις και όλα είναι καλά. Τα χάπια βοηθάνε στα ψυχοσωματικά και αν ναι πως ? Ευχαριστώ

8 ειδικοί απάντησαν

  • Μιλήστε με τον ψυχίατρο σας και ρωτήστε ότι απορία έχετε , αν δεν νοιώθετε άνετα να το κάνετε αλλάξτε ψυχίατρο σημαίνει πως δεν έχετε την επαφή που χρειάζεται για να πάρετε βοήθεια, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Η πιο αποτελσματική θεραπεία στα ψυχοσωματικά ειναι η ψυχοθεραπεία όπως και ο βελονισμός. Σε καποιες περιπτωσεις βοηθάει η φαρμακευτική αγωγή αλλα δεν εξαφανίζει το πρόβλημα.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Η λήψη φαρμακευτικής αγωγής δεν περιορίζεται στη συνταγογράφηση, είναι μια ιατρική πράξη που πρέπει να συνοδεύεται από πλήρη ενημέρωση σχετικά με τη δράση του φαρμάκου και τις κατά περίπτωση επιδράσεις, καθώς κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Η συζήτηση με το θεράποντα γιατρό είναι επιβεβλημένη.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Το φάρμακο έχει αγχολυτική και αντικαταθλιπτική δράση, βοηθάει στη σωστή δόση που εξατομικεύεται για τον κάθε ασθενή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Το αντικαταθλιπτικό αυτό βοηθάει πολύ στην ιδεοψυχαναγκαστικη. Χρειάζεται παράλληλα να ξεκινήσετε και ψυχοθεραπεία γιατί το φάρμακο δεν λύνει όλο το πρόβλημα .

    Κουβαρά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καταρχάς, είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι οι ψυχοσωματικές συνέπειες που αισθάνεστε, όπως το φτερούγισμα στην καρδιά και η έμμονη ιδέα, είναι κάτι που αξίζει να συζητήσετε με τον γιατρό σας ή έναν εξειδικευμένο ψυχίατρο.
    Το Cymbalta (δραστική ουσία: δουλοξετίνη) είναι ένα φάρμακο που χρησιμοποιείται για τη θεραπεία της κατάθλιψης αλλά και της γενικευμένης αγχώδους διαταραχής. Μπορεί να βοηθήσει στη μείωση των ψυχοσωματικών συμπτωμάτων που συνδέονται με αυτές τις διαταραχές, όπως η αϋπνία, η ανησυχία και η υπερένταση.
    Ωστόσο, είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι τα αποτελέσματα της θεραπείας με Cymbalta μπορεί να διαφέρουν από άτομο σε άτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Τα χάπια συνήθως γι΄αυτό τα παίρνουμε, για να καταστέλλουν ψυχοσωματικά συμπτώματα. Επομενως και στην δική σας περίπτωση θα βοηθήσουν. Εάν όμως νιώθετε ότι δεν σας βοηθούν ίσως να σας ταιριάζει κάποια άλλη αγωγή και αυτό θα πρέπει να το συζητήσετε με τον γιατρό σας.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο είναι ο συνδυασμός ψυχοθεραπείας και φαρμακευτικής αγωγής

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος