• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 01/02/2024

Καλησπέρα. Έχω ξαναγράψει ερώτηση και όλοι οι ειδικοί μου προτείνατε να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία. Αυτό που δεν ανέφερα είναι ότι δοκίμασα τη ψυχοθεραπεία για πρώτη φορά πριν λίγους μήνες και δεν μου έκανε σχεδόν καθόλου καλό. Συγκεκριμένα έκανα συστημική ψυχοθεραπεία η οποία δεν μου ταίριαζε καθόλου τελικά. Επαναλαμβανόμουν συνεχώς, κουραζόμουν από το ποσό πολύ μιλούσα, η ψυχολόγος μου δεν μιλούσε σχεδόν καθόλου και όταν μιλούσε μου έλεγε πράγματα τα οποία ήδη γνώριζα πάνω κάτω. Συνέχεια αναγκαζόμουν να μιλάω για τις κοινωνικές μου σχέσεις, το οποίο είχε ελάχιστη σχέση με τα πραγματικά μου προβλήματα τα οποία αφορούν το άγχος, κρίσεις πανικού, έλλειψη νοήματος, υπαρξιακό άγχος, δυσκολία στον ύπνο, και συνεχόμενο καταναγκαστικό πείραγμα του δέρματος (συγκεκριμένα στο κεφάλι μου). Ενώ της τα είχα αναφέρει αυτά, έγινε ελάχιστη προσπάθεια από μεριάς της να με βοηθήσει και να τα αναλύσουμε περισσότερο. Πιστεύω επίσης ότι θα με διευκόλυνε πάρα πολύ άμα έκανα ψυχοθεραπεία εξ αποστάσεως διαδικτυακά. Θα ήθελα να μάθω ποιο είδος ψυχοθεραπείας θα μου ταίριαζε περισσότερο.

21 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, σε αυτήν την περίπτωση θα μπορούσατε να κάνετε μια έρευνα σχετικά με τις ψυχοθεραπευτικές προσεγγίσεις που υπάρχουν με βάση το πρόβλημα σας για να δείτε τις σας ταιριάζει. Ωστόσο στο άγχος συνήθως προτείνεται η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλημέρα σας. Θα σας πρότεινα θεραπεία σχημάτων, γνωσιακή ψυχοθεραπεία ή διαλεκτική ψυχοθεραπεία. Εκτός όμως το είδος ψυχοθεραπείας που θα επιλέξετε έχει πολύ μεγάλη σημασία να βρείτε τον άνθρωπο - θεραπευτή που θα σας ταιριάξει γιατί για εμένα πρώτα έρχεται η σχέση που θα χτίσετε με το θεραπευτή σας και μετά το είδος θεραπείας που θα κάνετε. Μπορεί να βρείτε και άλλους θεραπευτές που δεν θα νιώθετε καλά ακόμα και αν σας μιλάνε. Αλλά μην το βάλετε κάτω μέχρι να βρείτε κάποιον που να νιώθετε καλά μέσα σας για να ξεκινήσετε. Εύχομαι να πάνε όλα καλά

    Παταργιά Ειρήνη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Οι εξ αποστάσεως θεραπείες δουλεύουν εξίσου καλά με τις δια ζώσης. Το ότι η θεραπεύτρια που επισκεφθήκατε δεν σας ταίριαξε, δεν θα πρέπει να σας αποθαρρύνει από το να ζητήσετε βοήθεια. Η γνώμη μου είναι να αποφύγετε ψυχοδυναμικές προσεγγίσεις (όπου ο θεραπευτής παίζει τον ρόλο της λευκής οθόνης). Ο ρόλος του θεραπευτή είναι να σας διευκολύνει να κάνετε τις συνδέσεις και να βρείτε τις πιο βαθειές αιτίες των συμπτωμάτων σας. Και κάτι ακόμη: τα συμπτώματά μας δεν είναι εχθρός! Είναι φίλος, σήμα καπνού που μας στέλνει ο εαυτός μας προκειμένου να τον βοηθήσουμε να ξεπεράσει τις δυσκολίες του. Η αναζήτηση νοήματος στη ζωή είναι προνόμιο λίγων...

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Είναι εντάξει να μην ταιριάζουμε όλοι με όλους. Αυτό πολλές φορές μπορεί να συμβεί και με τον/την θεραπευτή/τρια που επιλέγουμε. Εάν θεωρείτε ότι δεν ταιριάζαμε με τον/την θεραπευτή/τρια ή την συγκεκριμένη προσέγγιση, και αφού το συζητήσατε μαζί τ@, μπορείτε να απευθυνθείτε σε καποιον/α εκ νέου. Επίσης, είναι σημαντικό να πραγματοποιούνται δια ζώσης οι θεραπευτικές συνεδρίες, πλην έκτακτων γεγονότων.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Αυτό είναι πολύ προσωπικό, θα έλεγα δεν έχει να κάνει τόσο με το μοντέλο όσο με τον/ην θεραπευτή/τρια. Μπορείτε εύκολα στο διαδίκτυο να βρείτε διάφορα προφίλ θεραπευτών με διάφορα μοντέλα και όποιο νιώσετε ότι είναι πιο κοντά σας και οικείο σας να το δοκιμάσετε. Η επιλογή κατάλληλου/ης θεραπευτή/τριας είναι πολύ σημαντικό και όχι πάντα εύκολο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Εκτιμώ ότι είναι σημαντικό να βρείτε τη μορφή ψυχοθεραπείας (διαδικτυακή στην προκειμένη, ψυχοθεραπευτική προσέγγιση) που σας ταιριάζει και κυρίως ψυχοθεραπευτή/τρια που να σας ταιριάζει. Εάν επιθυμείτε να κατανοήσετε καλύτερα/βαθύτερα τον εαυτό σας θα πρότεινα υπαρξιακή ή ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία. Εάν επιθυμείτε κάτι πιο κατευθυντικό θα πρότεινα CBT.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα σας,
    Το σημαντικότερο για να πετύχει η διαδικασία της ψυχοθεραπείας, δεν η προσέγγιση του ψυχοθεραπευτή, αλλά πως είναι ο ίδιος ο ψυχοθεραπευτής σαν άνθρωπος και επαγγελματίας και πόσο σας ταιριάζει. Επίσης είναι σημαντικό και το κίνητρο που έχει ο κάθε θεραπευόμενος. Επίσης από την εμπειρία μου να σας πω, πως λειτουργεί το εξ αποστάσεως, αλλά σίγουρα βοηθάει πολύ την επιτυχία μιας ψυχοθεραπείας το δια ζώσης, αν μπορείτε να το υποστήριξε τε.

    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Καλησπέρα σας. Ενώ έχετε δοκιμάσει ψυχοθεραπεία για να βρείτε κάποια ανακούφιση στα ζητήματα που σας ταλαιπωρούν, λέτε ότι δεν είδατε κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα, κάποια ουσιαστική αλλαγή. Κάποια στιγμή αναγκαστήκατε να "γεμίζετε" κάπως τις συνεδρίες με θέματα που δεν σας απασχολούσαν πραγματικά. Είχατε τη προσδοκία από τη ψυχολόγο για μία μεγαλύτερη προσπάθεια από μεριάς της να βοηθήσει, να συνεισφέρει στη διαδικασία, ώστε να αναλυθούν τα ζητήματα περισσότερο, και αυτό δεν έγινε. Λυπάμαι για αυτή σας την εμπειρία, ακούγεται κουραστική και απογοητευτική.

    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου. Από τη μία σκέφτομαι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας,
    Η διαδικασία της ψυχοθεραπείας συχνά απαιτεί υπομονή. Το διάστημα που χρειάζεται ο κάθε άνθρωπος για να ανακουφιστεί από τα συμπτώματά του ποικίλει. Σημαντικό ρόλο παίζει το είδος και η ποιότητα της θεραπευτικής σχέσης που θα αναπτυχθεί ανάμεσα σε εσάς και τον/την θεραπευτή.τρια. Αυτό σημαίνει ότι ίσως, θα χρειαστεί να δοκιμάσετε ξανά να αναζητήσετε νέο θεραπευτικό πλαίσιο, εάν το τελευταίο δεν σας πρόσφερε κάποια βοήθεια.
    Σε ότι αφορά την ψυχοθεραπεία μέσω διαδικτύου, θεωρώ ότι πρέπει να επιλέγεται εάν δεν υπάρχει δυνατότητα για τις δια ζώσης συνεδρίες. Εάν όμως έχετε λόγους για το αντίθετο, δεν έχετε παρά να ακολουθήσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπανούτα Μαρία

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καταλαβαίνω πως η διαδικασία της ψυχοθεραπείας ενδέχεται να σας έχει αφήσει ένα μετέωρο συναίσθημα. Είναι βοηθητικό να γνωρίζουμε πως δεν ταιριάζουν όλα τα είδη θεραπείας σε όλους και φυσικά, απαραίτητη προϋπόθεση για θετικά αποτελέσματα ειναι η καλλιέργεια μιας ασφαλούς και δυνατής θεραπευτικής σχέσης μεταξύ θεραπευτή και θεραπευομενου. Όπως και στις καθημερινές διαπροσωπικές μας σχέσεις, έτσι και στη θεραπεία, δεν ταιριάζουν όλοι με όλους. Θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε Γνωσιακή Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία, καθώς βάσει ερευνητικών δεδομένων χαρακτηρίζεται ως η αποτελεσματικότερη μέθοδος θεραπείας, ιδίως για αγχώδεις διαταταχες, κρίσεις πανικο... Διάβασε περισσότερα

    Μίχα Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια, MSc Κλινική Νευροψυχολογία

    Αμπελόκηποι

  • Εφόσον νιώθετε ότι έχετε κουραστεί που μιλούσατε πολύ στην προηγούμενη ψυχοθεραπεία, μπορείτε να δοκιμάσετε την Βιοθυμική υπνοθεραπεία, στην οποία έχω εκπαιδευτεί, η οποία είναι μια προσέγγιση εσωτερικής εστίασης και θεραπείας συναισθήματος, με σημαντικά αποτελέσματα στη συνολική λειτουργικότητα και συμπεριφορά του ατόμου, στην οποία δε χρειάζεται να μιλάτε, παρά μόνο να είστε εκεί και να βιώνετε την εμπειρία που προκύπτει από τις καθοδηγήσεις και παροτρύνσεις της θεραπεύτριας. Εντοπίζονται οι δυσκολίες που σας απασχολούν με βιωματικό τρόπο μέσω μιας ευχάριστης διαδικασίας που δεν αναλώνεται σε υπεραναλύσεις ή συζητήσεις συνειδητού επιπέδου π... Διάβασε περισσότερα

    Ντούτση Ντόρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Καλησπέρα,
    η συνεργασία και η χημεία ανάμεσα στον θεραπευόμενο και τον ψυχοθεραπευτή είναι σημαντική για την επιτυχία της θεραπείας. Οι αληθινοί, ειλικρινείς και ανοιχτοί διάλογοι, καθώς και η αμοιβαία εμπιστοσύνη και σεβασμός θα φέρουν το βέλτιστο αποτέλεσμα.
    Αναφορικά με το είδος της ψυχοθεραπείας που θα ταίριαζε περισσότερο σε σας αυτό μπορεί να γίνει σε συνεννόηση με τον ψυχοθεραπευτή σας, ο οποίος θα σας αναλύσει περαιτέρω τις ψυχοθεραπευτικές προσεγγίσεις και θα επιλέξετε μαζί την καταλληλότερη για σας.
    Σε αυτό το σημείο, είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι η ψυχοθεραπεία μπορεί να γίνει αποτελεσματική μόνο εάν εμπλέκονται και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Λυπάμαι που ακούω ότι η πρώτη σας εμπειρία δεν ήταν όσο βοηθητική είχατε ελπίσει. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι υπάρχουν διάφορες προσεγγίσεις στην ψυχοθεραπεία και μερικές φορές χρειάζεται να δοκιμάσουμε διαφορετικούς τύπους ή θεραπευτές προτού βρούμε αυτό που μας ταιριάζει καλύτερα.

    Από αυτά που περιγράφετε, φαίνεται πως μια πιο διερευνητική και προσωποκεντρική προσέγγιση θα ήταν πιο κατάλληλη για τα θέματα που αντιμετωπίζετε. Ενδεχομένως, η γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία (Cognitive Behavioral Therapy - CBT) θα μπορούσε να σας βοηθήσει, καθώς εστιάζει στην αντιμετώπιση αρνητικών σκέψεων, συναισθημάτων και συμπεριφορών που μπορεί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραγιάννη Πηνελόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Ομαδική Αναλύτρια

    Εξάρχεια

  • Η ερώτηση δεν έχει απάντηση δυστυχώς , ο καθένας μας είναι μοναδικός και έτσι θα πρέπει να αντιμετωπίζεται από τον ειδικό , καλό είναι να βρείτε κάποιον που να ξέρει πολλά μοντέλα και να μπορεί να κάνει σύνθεση που θα βοηθήσει στην περίπτωση σας , χρειάζεται να δείτε με πιο τρόπο δεν υπαρχεται αληθινά στην ζωή σας με τα δικά σας θέλω και τις δικές σας επιθυμίες , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καταλαβαίνω ότι μπορεί η συγκεκριμένη ψυχοθεραπευτική κατεύθυνση να μην σας βοήθησε. Εάν τα συμπτώματα που εμφανίζετε σχετίζονται κυρίως με αγχωδεις εκδηλώσεις, τότε η κατάλληλη Ψυχοθεραπεία για σας είναι η Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Ψυχοθεραπεία (CBT), η οποία είναι η θεραπεία εκλογής για τις αγχωδεις διαταραχές και είναι εστιασμένη στο πρόβλημα.
    Σε κάθε περίπτωση, θα σας συνιστούσα να επισκεφτείτε αρχικά έναν ψυχίατρο προκειμένου να γίνει εκτίμηση των συμπτωμάτων, καθώς αρκετές φορές η ένταση και το είδος των συμπτωμάτων είναι τέτοια που μπορεί να χρήζουν συνεπικουρικα φαρμακευτικης αντιμετώπισης. Κάποιες φορές η ψυχοθεραπευτική αντιμετ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ζολώτα Κατερίνα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέος Κόσμος

  • Στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν έχει ιδιαίτερη σημασία η σχολή ψυχοθεραπείας αλλά η θεραπευτική σχέση μεταξύ θεραπευτή - θεραπευόμενου, πράγμα που είναι εντελώς εξατομικευμένο.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Μάλλον γνωσιακή συμπεριφορική ψυχοθεραπείσ
    θα σας βοηθούσε περισσότερο,
    επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο
    ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα
    Θα μπορούσε ενδεχομένως μια ψυχαναλυτική προσέγγιση να είναι πιο κατάλληλη για σας
    Εγκάρδια
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας,

    Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σας και έχετε δίκιο σε αυτό που αναρωτιέστε. Όλοι μου λένε να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία , το έκανα αλλά δεν βοήθησε.
    Θα ήθελα να σας επικοινωνήσω ότι υπάρχουν δύο βασικοί πυλώνες σε αυτό που βάζετε. Ο πρώτος είναι η απόφαση σας να ζητήσετε βοήθεια γιατί καταλαβαίνετε ότι υπάρχουν θέματα που σας απασχολούν και χρειάζονται περαιτέρω διερεύνηση. Ο δεύτερος είναι ποιον θεραπευτή θα επιλέξω για να με συνοδεύσει σε αυτή την διερεύνηση του εαυτού μου και των αναγκών μου. Ενώ στην πρώτη περίπτωση μπορούν πολλοί να σας συμβουλέψουν στο τι να κάνετε, δηλαδή να ξεκινήσετε μια ψυχοθεραπευτική σχέση, σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδημητροπούλου Βικτώρια

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Αρχικά θέλω να σας ευχαριστήσω πολύ που μοιραστήκατε την εμπειρία σας και λυπάμαι που η πρώτη σας επαφή με την ψυχοθεραπεία δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες σας. Ακούγεται πως έχετε μεγάλη ανάγκη και αγωνία να ανακουφιστείτε από αυτά που σας δυσκολεύουν καθημερινά. Η αλήθεια είναι ότι η ψυχοθεραπεία αρκετές φορές είναι μια διαδικασία δοκιμής και σφάλματος (trial and error), τόσο από την πληθώρα των πολλών προσεγγίσεων όσο και των διαφορετικών ειδικοτήτων. Όμως, το μεγαλύτερο και πιο ουσιώδες κομμάτι της ψυχοθεραπείας είναι η σύνδεση και η σχέση μεταξύ θεραπευτή και θεραπευόμενου. Επειδή, η θεραπευτική σχέση είναι ίσως το πολυτιμότερο κομμάτι... Διάβασε περισσότερα

    Μουσούλης Νίκος

    Ψυχολόγος

    Ίλιον

  • Καλημέρα,

    Είναι πολύ συνηθισμένο αυτό που περιγράφετε. Όπως σε όλες τις ανθρώπινες σχέσεις, έτσι και στη θεραπευτική, συμβαίνει συχνά να μην ταιριάζουμε με όλους. Καταλαβαίνω πως μπορεί να σας απογοήτευσε η επαφή που είχατε με τον ειδικό αυτό, θα σας παρότρυνα όμως να συνεχίσετε την αναζήτηση μέχρι να βρείτε αυτόν που σας ταιριάζει και θα νιώθετε άνετα μαζί του. Είναι σίγουρα ένα δύσκολο και μεγάλο βήμα να μιλήσετε για τα προσωπικά σας θέματα σε έναν άγνωστο, πόσο μάλλον άμα πρέπει να το κάνετε με πολλούς διαφορετικούς μέχρι να βρείτε τον κατάλληλο, θα σας πρότεινα να μην αφήσετε όμως την απογοήτευση αυτή να σας παρασύρει και να σας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα