• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 19/12/2023

Ειναι φυσιολογικό να νιώθω μέσα στην μέρα αδυναμία και πως κάτι θα μου συμβεί;Ουτε οι ζαλάδες μου έχουν φύγει ακόμα,ούτε οι ταχυπαλμιες.Ευχαριστω εκ τον προτέρων!

12 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν είμαι γιατρός, αλλά οι αιτίες των συμπτωμάτων που περιγράφετε μπορεί να είναι πολλαπλές. Η αδυναμία, οι ζαλάδες και οι ταχυπαλμίες είναι συμπτώματα που μπορεί να έχουν διάφορες αιτίες, συμπεριλαμβανομένου, αλλά όχι περιοριστικά, του στρες, της άγχος, της κατάθλιψης, της έλλειψης ύπνου, ή ακόμη και άλλων υγειονομικών προβλημάτων.

    Σε κάθε περίπτωση, θα ήταν καλό να συμβουλευτείτε έναν επαγγελματία υγείας, όπως έναν γιατρό, για να κάνετε μια πλήρη εκτίμηση της κατάστασής σας. Ο γιατρός θα μπορούσε να κάνει τις κατάλληλες εξετάσεις, να σας ζητήσει περισσότερες πληροφορίες για τα συμπτώματά σας και να σας παραπέμψει, αν κριθεί αναγκαί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Γεια σας! Ως προς τα συμπτώματα που αναφέρετε παραπάνω, ίσως θα ήταν καλύτερο να απευθυνθείτε πρώτα σε κάποιον αρμόδιο παθολόγο, προκειμένου να σας κατευθύνει ανάλογα. Οπότε η αρχή, ίσως θα ήταν ωφέλιμη να γίνει από εκεί. Οι λόγοι μιας ζαλάδας ποικίλουν και ίσως με την παραπάνω ενέργεια να σας βοηθούσε να βρείτε την αιτία. Σας ευχαριστώ, καλές και φωτεινές γιορτές να έχετε.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Οι ζαλάδες κ οι ταχυπαλμίες μπορεί να είναι το αποτέλεσμα αυτού του τρόπου σκέψης, "πως κάτι κακό θα συμβεί". Ο τρόπος σκεψης μας επηρεάζει το σώμα μας. Οπότε ακουγεται πως βιώνετε αρκετό άγχος κ αυτο τώρα βγαίνει κ σωματικά.

    Μούσκου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Λευκωσία

  • Καλησπέρα σας,
    χρειάζεται πρώτα να υποβληθείτε σε ένα τσεκάπ σε συνεργασία με τον/την παθολόγο σας. Αν όλα είναι εντάξει, τότε καλό είναι να απευθυνθείτε για ψυχολογική βοήθεια.
    Καλές γιορτές!

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Αναφέρετε αγχώδη συμπτώματα, επικοινωνείστε με ειδικό ψυχίατρο να σας κατευθύνει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Είναι ένδειξη έντονου άγχους. Ζητήστε βοήθεια από ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλό θα είναι να κάνετε γενικές εξετάσεις αίματος και να ελέγξετε το θυρεοειδή σας για να αποκλείσετε το ενδεχόμενο να οφείλεται αυτή η αδυναμία σε ορμονικους παράγοντες. Το πιο πιθανό είναι να οφείλονται σε ψυχολογικούς παράγοντες και σε ψυχολογική κούραση.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλημέρα σας, θα πρότεινα να πάτε σε ψυχολόγο ώστε να εκφράσετε αυτά που σας απασχολούν.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Μπορεί να υπάρχουν συμτωματα πανικού.χρεισζεταθ αξιολόγηση της κατάστασης από ψυχοθεραπευτη

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Αυτό που αναφέρετε μοιάζει σαν φοβία και ίσως και κρίσεις πανικού. Συνήθως βοηθάει η φαρμακευτική αγωγή, αλλά αυτό που σίγουρα θα σας βοηθήσει ειναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Αν εχετε αποκλείσει οργανικό αίτιο για τις ζαλάδες και την ταχυπαλμία απευθυνθείτε σε ψυχολόγο η ψυχίατρο για να διαχειριστείτε το φοβο ότι κάτι θα σας συμβεί η την κατάθλιψη.

    Βλαχάκη Ζωή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλοθέη

  • Φυσιολογικό μόνο εφόσον υποφέρετε από χρόνιο ή οξύ στρες με ή χωρίς ανάλογη αγχώδη διαταραχή. «Αφύσικο» είναι ότι μας κάνει να δυσλειτουργούμε στην καθημερινότητα μας. Καλές γιορτές ! Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης, MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς