• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 26/06/2023

καλησπερα σας. πριν 3 μερες ενω κοιμομουν ενιωθα οτι θα λυποθημησω και ξαφνικα η καρδια χτυπουσε πολυ γρηγορα. και τωρα νιωθω ενα απαιδια αγχος που δεν με αφηνει να κοιμηθω

17 ειδικοί απάντησαν

  • Θέμα ψυχιάτρου-ψυχοθεραπευτού

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλησπέρα σας,
    Αν συμπτώματα συνεχιστούν με σταθερό ρυθμό και τους επόμενους μήνες, αυτό θα σημαίνει, πως δεν είναι κάτι τυχαίο και θα σας συνιστούσα να κάνετε μια επίσκεψη σε κάποιον ψυχοθεραπευτή. Τα συμπτώματα είναι πολλές φορές μηνύματα που μας στέλνει ο ψυχισμός μας, ώστε να στρέψουμε το βλέμμα μας στο βαθύτερο εαυτό μας και να αναρωτηθούμε πως πορευόμαστε στη ζωή.

    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Γειά σας!

    Κάντε τις απαιτούμενες ιατρικές εξετάσεις και μετά, αν δεν υπάρχει κάποιο οργανικό πρόβλημα, ραντεβού με τον ψυχολόγο!
    Όπως καταλαβαίνετε, δεν είναι δυνατόν, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, να παρέχω εξατομικευμένες συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας...
    Τα ψυχοσωματικά συμπτώματα,
    είναι η πρώτη προειδοποίηση ότι κάτι δεν πάει καλά στην ζωή μας και στο σώμα μας!
    (=Αντιστρέψιμες Λειτουργικές διαταραχές! Πχ: νευρόπονοι, υπέρταση, ταχυκαρδία, αϋπνία! κλπ)
    Αν δεν κάνουμε ότι χρειάζεται για να επαναφέρουμε την ισορροπία στον οργανισμό μας (ομοιόσταση) και ξεπεράσουμε τα όριά προσαρμογής υου οργ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας. Από όσα περιγράφετε πρέπει να είναι επώδυνο και βασανιστικό. Μοιάζει με κρίση πανικου. Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν ειδικό που θα σας βοηθήσει να βρείτε αιτίες και τρόπους αντιμετώπισης

    Παπαχρηστοπούλου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Κλινική Νευροψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα πιθανόν πρόκειται για μία κρίση άγχους το οποίο δεν γνωρίζουμε από τι μπορεί να προήλθε.
    Εκείνο που χρειάζεται να κάνεις είναι μαζί με έναν ειδικό ψυχικής υγείας να δείτε από που προκλήθηκε αυτό το άγχος, τι κρύβει από κάτω του, ώστε να το δείτε και να το τοποθετήσετε Εκεί που χρειάζεται και να πάψει να υπάρχει.

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη.. Όμως μέχρι τότε, άκουσε κάτι που μπορεί να σου αρέσει..

    https://vm.tiktok.com/ZGJCpvRq8/

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας εκτος από συμπτωματολογία άγχους θα ήταν καλό να ελέγξετε τα παραπάνω συμπτώματα με τον γιατρό σας ώστε να αποκλειστεί κάποια άλλη οργανική αίτια. Σε κάθε περίπτωση η ενδεχομενη με αγχος τέτοια συμπτωματολογία μπορει να αντιμετωπιστεί και να βελτιωθεί με την έναρξη γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας η οποία ενδείκνυται για την άμεση και αποτελεσματική αντιμετώπιση τέτοιων δυσκολιών.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, αρχικά θα πρέπει να ελέγξετε την πιθανότητα το επεισόδιο που περιγράφετε να οφείλεται σε παθολογικά αίτια και στη συνέχεια να δείτε το ψυχολογικό κομμάτι.

    Ευσταθίου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Από αυτά που γράφετε δεν μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα, χρειάζεται να σκεφτείτε αν είχαν προηγηθεί καταστάσεις που σας είχαν αγχώσει ή στενοχωρήσει. Αν επιμείνουν τα συμπτώματα χρειάζεται να δείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, πάντα είναι καλύτερα να είναι ψυχίατρος ώστε να δει αν αυτά οφείλονται σε πιθανό οργανικό παράγοντα.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Νιώσατε ότι θα λιποθυμήσετε ενώ κοιμόσασταν; Εννοείτε πως ξυπνήσατε και είχατε αυτά τα συμπτώματα; Αν ναι μάλλον περάσατε μια κρίση πανικού

    Σερίφ Δαμάδογλου Εκρέμ

    Ψυχίατρος

    Κομοτηνή

  • Καλησπέρα σας. Το άγχος που βιώνετε μπορεί να αντιμετωπιστεί με ατομική εργασία και να διδαχθείτε εργαλεία και τεχνικές με τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας που θα σας βοηθήσουν πολύ να απελευθερωθείτε από όλο αυτό.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Βεβαιωθείτε ότι δεν υπάρχει οργανική αιτιολογία. Μειώστε την κατανάλωση διεγερτικών τροφίμων και ποτών (αναψυκτικά, καφέδες, γλυκά). Διερευνήστε με τη βοήθεια ενός εκπαιδευμένου ψυχολόγου Γνωσιοσυμπεριφοριστκής κατεύθυνσης προβληματικές καταστάσεις της ζωή σας που πιθανόν σας απασχολούν στη παρούσα χρονική στιγμή.

    Μπατάκης Μιχάλης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Συνήθως αυτά είναι στρες, κάτι φοβάστε ή σας απασχολεί παρατηρήστε τον εαυτό σας μήπως το βρείτε μόνος σας αλλιώς απευθυνθείτε σε ειδικό

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • έχετε πολύ άγχος για το οποίο χρειάζεται να δείτε ειδικό και να σας προτείνει αυτό που θα βοηθήσει εσάς, κάποιο αγχολυτικό, ή ψυχοθεραπεία, ή και τα δύο

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό που περιγράφετε. Ακούγεται όντως απαίσιο, όπως λέτε, να λειτουργεί το σώμα σας με έναν τρόπο που ξεπερνά τον δικό σας συνειδητό έλεγχο και να διακόπτει τον ύπνο σας. Αν και θα βοηθούσε να είχα πρόσβαση σε περισσότερες πληροφορίες, αυτό που αναφέρετε μοιάζει με κρίση πανικού.

    Πολύ βοηθητικές στη περίπτωση αυτή είναι οι διαφραγματικές αναπνοές (diaphragmatic breathing). Αναζητήστε τις στο διαδίκτυο.

    Κατά τ' άλλα θα πρότεινα να απευθυνθείτε σε ένα ψυχολόγο. Η ψυχοθεραπεία θα σας εξοπλίσει με πολύτιμα εργαλεία που θα σας επιτρέψουν να διαχειρίζεστε τις κρίσεις αυτές, αν όντως πρόκειται γ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημέρα σας! Με τα συμπτώματα που περιγράφεται πιθανόν να βιώσατε κρίση άγχους. Ωστόσο, χεριάζετε περαιτέρω διερεύνηση! Σε κάθε περίπτωση η κατάσταση που περιγράφεται είναι διαχειρίσιμη με την κατάλληλη Θεραπευτική προσέγγιση.

    Δερμάτη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυψίαυρο ψυχοθεραπευτή να σας προτείνει θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας,

    Πράγματι η περιγραφή σας μοιάζει με έντονο άγχος.

    Ωστόσο, έχετε επισκεφθεί κάποιον παθολόγο/ καρδιολόγο ώστε να αποκλειστούν ενδεχόμενα παθολογικά αίτια;

    Σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάποιο υποκείμενο νόσημα και η αιτία είναι το άγχος θα σας συνιστούσα να επισκεφθείτε κάποιον Ψυχολόγο. Κάτι φαίνεται να σας απασχολεί.

    Μπορείτε να μας βρείτε και στον παρακάτω σύνδεσμο:
    https://creatingnarratives.gr/

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια