• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 21/10/2023

Καλησπέρα. Είμαι 26 χρόνων. Παλεύω εδώ και 8 χρόνια να αλλάξω τον τρόπο σκέψης για τον εαυτό μου, καθώς δυσκολεύει την καθημερινότητά μου. Σκεφτομαι συνέχεια οτι δεν αξίζω, ότι δε θα καταφέρω και ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι από μένα. Φοβάμαι μήπως αποτύχω και με πιάνει πανικός, όταν είναι να κάνω πχ μια εργασία. Αυτό με έχει οδηγήσει στο να αναβάλω υποχρεώσεις ή να τις ολοκληρώσω, κάνοντας πρώτα τα χειρότερα σενάρια. Νιώθω ότι χρειάζομαι στήριξη από τους κοντινούς μου ανθρώπους, αλλά η οικογένεια μου είναι αδιάφορη, γεγονός που με στενοχωρεί. Η κατάσταση αυτή επαναλαμβάνεται συνέχεια και δεν ξέρω πώς να τη διαχειριστώ.

31 ειδικοί απάντησαν

  • Πολύ συχνά οι μεγάλες αλλαγές σε έναν άνθρωπο δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν χωρίς τη βοήθεια ενός ειδικού. Θα ήταν χρήσιμη η απευθυνση σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για ψυχοθεραπευτική αντιμετώπιση της δυσφορίας και αντιμετώπιση των ζητημάτων που σας απασχολούν.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Φαίνεται πως υπάρχουν συμπτωματα γενικευμένου αγχους. Αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο είναι η ψυχοθεραπεία.

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Για να μπορέσετε να διαχειριστείτε την κατασταση απευθυνθείτε σε ψυχολόγο. Να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα. Η αξία μας ξεκινά από τον εαυτό μας, κάτι που σημαίνει ότι εμείς οι ίδιοι χρειάζεται να τον αγαπήσουμε, να δούμε τα θετικά και τα αρνητικά μας και σιγά-σιγά εντοπίζοντας τις δυσκολίες μας να προσπαθούμε να τις ξεπεράσουμε, κάνοντας το καλύτερο. Η αποτυχία είναι μέρος της ζωής μας για να εντοπίσουμε τα λάθη μας και να πάμε παρακάτω. Δεν πρέπει να φοβόμαστε, αλλά να βλέπουμε την ζωή ως πρόκληση. Όλοι οι άνθρωποι αξίζουμε. Κανείς περισσότερο, κανείς λιγότερο. Αν δεν είναι εφικτό να έχετε στήριξη από την οικογένειά σας, αναζητήστε στήριξη από φίλους που εμπιστεύεστε, αλλά ακόμη και από έναν ψυχολόγο.

    Νικολιδάκη Ελένη

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλημέρα σας! Η κατάθλιψηκαι οι αγχώδεις διαταραχές έχουν γίνει ένας όρος ομπρέλα και μία καραμέλα που μπαίνει συνεχώς ως ταμπέλα από τους ψυχιάτρους! Ο καθένας όμως έιναι μοναδικός και έχει τον δικό του υποκειμενικό πόνο και θλίψη και το άγχος θέλει κάτι να σας πει, να το κάνετε κάτι άλλο καλό, να το αναλάβετε.. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε και να εφεύρετε λύσεις, καθώς και να γνωρίσετε τις ρίζες των αιτίων, αλλά και να βρείτε τα αίτια. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα Όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι εννοείται πως αξίζεις και θα τα καταφέρεις δεν είναι κακό να αποτύχεις όλοι αποτυγχανουμε. Ξεκινάς πάλι από την αρχή έτσι είναι η ζωή δεν πειράζει. Καλό θα ήταν να επισκεφθείς έναν ψυχολόγο όπου θα μπορεί να είναι το στήριγμα σου

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • Αγαπητή αναγνωστρια
    Φαίνεται να έχετε πλήρη συνειδητοποίηση των θεμάτων που σας απασχολούν και αυτό είναι πολύ σημαντικό! Σίγουρα για να επιλύσετε τα θέματα που σας απασχολούν, χρειαζεστε επαγγελματική βοήθεια και να δουλέψετε τη σχέση με τους αγαπημένους σας, την αναγνώριση των αναγκών σας, την αυτοβελτιωση.

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Καλημέρα σας. Στο μήνυμά σας αποτυπώνεται με καθαρό τρόπο η " μάχη " που δίνετε μέσα στην καθημερινότητά σας προκειμένου να μειωθούν ή να ελεγχθούν τα έντονα συμπτώματα άγχους με τα οποία έρχεστε αντιμέτωπος - η. Στην πραγματικότητα η περιγραφή σας ταιριάζει σε αυτό που αναφέρουμε ως " φαύλο κύκλο του άγχους" και αποτελείται από αίσθημα έντονου άγχους και πανικού, συνεχόμενες αρνητικές σκέψεις με έντονο αυτοεπικριτικό χαρακτήρα ( δεν αξίζω ) και αποφυγή ή - και αναβλητικότητα.
    Η αναγνώριση της εσωτερικής πραγματικότητας είναι απαραίτητη διαδικασία και αποτελεί το πρώτο και ίσως πιο σημαντικό βήμα για την αλλαγή και τη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Άννα

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Θα πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Εκεί θα πάρετε όση στήριξη και κατανόηση χρειάζεστε και θα ενδυναμωθείτε ώστε να ζήσετε με περισσότερη ικανοποιηση και λιγότερο φόβο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα σας. Ο τρόπος που αντιλαμβανόμαστε και ερμηνεύουμε τα γεγονότα επηρεάζει άμεσα τόσο το συναίσθημα όσο και την συμπεριφορά μας. Αλλάζει! Ίσως να σας βοηθούσε να μιλήσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας, να συμπορευτείτε προς αυτήν την αλλαγή.

    Καραΐσκου Ευαγγελία

    Ψυχολόγος

    Υμηττός

  • Σίγουρα οι αρνητικές σκέψεις και γενικότερα η κατάσταση, στην οποία βρίσκεστε, είναι μια δύσκολη κατάσταση. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε αυτά τα συναισθηματικά διλήμματα και να βρείτε τρόπους για να βελτιώσετε τον τρόπο σκέψης σας και να διαχειριστείτε τον πανικό που αισθάνεστε.
    Η ψυχοθεραπεία μπορεί να είναι πολύ αποτελεσματική για τη διαχείριση της αρνητικής σκέψης, της ανησυχίας και του πανικού. Ένας/Μια ψυχοθεραπευτής/τρια μπορεί να σας βοηθήσει να αναλύσετε τις σκέψεις σας και να αναπτύξετε υγιείς στρατηγικές αντιμετώπισής τους.

    Ορισμένες επιπλέον συμβουλές που μπορεί να σας βοηθήσουν:
    1. Άσκηση και διατροφή: Η φυσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδη Βίλλυ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Μοιάζει ότι το δυσπροσαρμοστικό μοτίβο σκέψης που αντιμετωπίζετε, προκαλεί αρνητικές σκέψεις για τον εαυτό σας και δυσάρεστα συναισθήματα που οδηγούν σε γενική αναβλητικότητα και καθυστέρηση ανάληψης καθηκόντων σας, με αποτέλεσμα να επιβεβαιώνεται η αρχική σας ανησυχία και να διαιωνίζεται η κατάσταση αυτή. Η έλλειψη "αρωγών προσώπων" στο άμεσο περιβάλλον σας βεβαίως και δυσχεραίνει το πώς αισθάνεστε αυτή τη στιγμή. Η θεραπευτική σχέση με τον ψυχοθεραπευτή θα σας βοηθήσει στην αναγνώριση και αποδοχή των όμορφων πτυχών του εαυτού σας που δεν "βλέπετε" ξεκάθαρα στο παρόν, και σταδιακά θα αποκτήσετε μία πιο θετι... Διάβασε περισσότερα

    Ιωάννου Διονυσία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα. Θα σας συμβούλευα να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου, με την κατάλληλη αρωγή και καθοδήγηση, να μπορέσετε να αποδυναμώσετε τις διαστρεβλωτικές και δυσλειτουργικές πεποιθήσεις που έχετε σχηματίσει για τον εαυτό σας (πχ "είμαι άχρηστη", "όλοι είναι καλύτεροι από εμένα", "δεν θα τα καταφέρω", "δεν είμαι αρκετή" κτλ). Οι πεποιθήσεις αυτές πιθανότατα γεννήθηκαν και εδραιώθηκαν μέσα από τον τρόπο επικοινωνίας και αλληλεπίδρασής σας με τους σημαντικούς ανθρώπους της ζωής σας όταν ακόμα ήσασταν παιδί ("η οικογένειά μου είναι αδιάφορη"). Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βο... Διάβασε περισσότερα

    Κώνστα Αλίκη

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφετε ακούγεται ιδιαίτερα στρεσογόνο... Σα να υπάρχει μία φωνή μέσα σας που να λέει ότι "δεν αξίζω, οι άλλοι είναι ανώτεροι από μένα και θα τα καταφέρνουν πάντα καλύτερα από μένα, άρα τί νόημα έχει να προσπαθήσω για το παραμικρό, αφού το πιθανότερο είναι να επιβεβαιωθούν οι φόβοι μου". Παράλληλα αναφέρετε ότι δεν λαμβάνετε τη στήριξη που θα θέλατε από την οικογένειά σας, και αναρωτιέμαι πόσο ματαιωτικό θα μπορούσε να είναι αυτό. Σα να μη σας ακούνε, σα να μη σας λαμβάνουν σοβαρά υπόψη.

    Θεωρώ πως η ψυχοθεραπεία θα μπορούσε εν καιρώ να αποδειχθεί ιδιαίτερα ανακουφιστική για εσάς. Θα σας δώσει τη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Θα ήταν καλό να μπείτε σε θεραπεία με έναν ειδικό ψυχικής υγείας, αφού προσπαθείτε τόσο καιρό μόνη σας και δεν το έχετε καταφέρει , καλό θα ήταν εν τω μεταξύ να κάνετε το καλύτερο που μπορείτε χωρίς να σας νοιάζει το αποτέλεσμα , ο καθένας μας είναι μοναδικός και κάνει το κάθε τι με τον δικό του τρόπο , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλό θα είναι (εαν δεν το έχετε δοκιμάσει) να απευθυνθείτε σε έναν Ψυχολόγο. Αυτός θα σας κατευθυνει κατάλληλα και θα σας βοηθήσει να απαλλαγείτε από αυτές τις σκέψεις (οι οποίες έχουν τις ρίζες τους από το παρελθόν και από τις απογοητεύσεις που έχετε πάρει ήδη από τη ζωή)

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας !
    Αισθάνομαι ότι χρειάζεται να δομηθεί μία σχέση εμπιστοσύνης με τον εαυτό και πίστης στην ικανότητα και τις δυνατότητές του!
    Στη διάθεσή σας

    Δανέση Χριστίνα Θεοδώρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κόρινθος

  • Καλησπέρα,
    Περιγράφεις μια δύσκολη κατάσταση. Προσπάθησε να πάρεις τη δύναμη στα χέρια σου, παραδόξως και το να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχολόγο είναι μια απόφαση που θα σου δώσει δύναμη: Έχω τη δύναμη να φροντίσω τον εαυτό μου ακόμα και με τη βοήθεια κάποιου άλλου, τη φροντίδα τη δίνω όμως εγώ γιατί εγώ επιλέγω να πάω.
    Εκεί θα δεις σε βάθος το γιατί τα πράγματα είναι τόσο δύσκολα και θα μπορέσεις να τα αλλάξεις.

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας. Είναι πολλά τα 8 χρόνια. Έχετε ταλαιπωρηθεί πολύ και δυσκολεύεστε ακόμη. Καλό είναι να έρθετε σε επαφή με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας που θα σας ακούσει με ενσυναίσθηση και αποδοχή και θα σας βοηθήσει να διαχειριστείτε το άγχος και τις δυσκολίες σας.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Πολλές φορές κατα την διάρκεια της ζωής μας μπορείο να νιώσουμε ότι είμαστε σε αδιέξοδο, μια απέραντη απόγνωση, μοναξιά και αβοηθησία.
    Τα καλά νέα είναι ότι υπάρχει ένα φωτεινό μονοπάτι που μπορεί να σε οδηγήσει στην ζωή που ονειρεύεσαι.
    Μη διστάσεις να επικοινωνήσεις!

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαινω ότι κάνετε πολύ σημαντική προσπάθεια για να ελέγξετε τις σκέψεις που σας επηρεάζουν και σας συγχαίρω για αυτό. Όμως ο έλεγχος των σκέψεων καλό θα ήταν να συνοδεύεται και από συμπεριφορική αλλαγή, ώστε να πετύχετε το αποτέλεσμα που θέλουμε. Θα σας συνιστούσα να συμβουλευτείτε κάποιον θεραπευτή, ώστε να σας βοηθήσει σ' αυτήν την συμπεριφορική προσπάθεια και σας προτείνει ασκήσεις που θα σας βοηθήσουν στην αναβλητικοτητα σας και στην ενίσχυση της αυτοαξιας σας. Ελπίζω να βοήθησα λίγο στο ερώτημα σας.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Χρειάζεστε ξεκάθαρα ψυχοθεραπεία. αυτό που ζητάτε να αλλάξετε τροπο σκέψης χρειάζεται βοήθεια από ειδικό

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας
    Η αλήθεια είναι ότι η διαδικασία της εξερεύνησης του εαυτού αλλά και των διαφόρων θεμάτων που προκύπτουν κατά τη διάρκεια της ζωής μας πολλές φορές χρειάζεται υποστήριξη. Ειδικά σε θέματα που αφορούν σε πυρηνικές πεποιθήσεις, όπως η αίσθηση της αξίας μας, της εικόνας μας, της αποτελεσματικότητάς μας. Επίσης ο εσωτερικός διάλογος είναι αποτέλεσμα των στρεβλών πεποιθήσεων που έχουμε για τον εαυτό μας αλλά δεν σχετίζεται μόνο με στοιχεία της προσωπικότητάς μας. Πάντα τα συμπεράσματα βγαίνουν σε συνάρτηση με το περιβάλλον που ζούμε, το οικογενειακό μας πλαίσιο και το ευρύτερο κοινωνικό πλαίσιο στο οποίο ανήκουμε. Η διαδικασία τη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παππά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Τρίκαλα

  • Ακούγεται πολύ δύσκολο να μην μπορείτε να «ακουμπήσετε» στους δικούς σας ανθρώπους. Επειδή υπάρχουν αρνητικές σκέψεις και άγχος, χρειάζεται να δουλέψετε με τον εαυτό σας . Θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να αντιληφθείτε τις αρνητικές πεποιθήσεις σας και να ενισχύσετε την αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθησή σας , καθώς και να διερευνήσετε το βαθμό που ενδεχομένως επηρεάζεται η λειτουργικότητητα σας

    Υφαντή Χρυσάνθη - Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα.
    Σε αυτό θα μπορούσα να βοηθήσω. Θα σε βοηθούσε η τεχνική που χρησιμοποιώ, η γνωστική συμπεριφορικη θεραπεία να αποκτήσεις καλύτερη εικόνα για εσένα και να διαχειρίζεσαι τις δυσκολίες και τις προκλήσεις.

    Λιόλιου Ισιδώρα

    Δικαστική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πανόρμου

  • Γεια σας. Φαίνεται ότι καταπιέζετε αρκετά τον εαυτό σας με όλες αυτές τις αυτόματες σκέψεις. Έχετε δοκιμάσει να μιλήσετε σε κάποιον σύμβουλο/ψυχολόγο ;

    Μπινυχάκη Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Λυπάμαι που βιώνεις αυτά τα συναισθήματα και παράλληλα την έλλειψη στήριξης από το οικογενειακό σου περιβάλλον. Ακούγεται ως προτεραιότητα αυτή τη στιγμή το να καλλιεργηθεί η αυτοεκτίμησή σου. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία, καθώς θα σε καθοδηγήσει σημαντικά στην ενίσχυση της αυτοεκτίμησης και στη βελτίωση της αυτοεικόνας σου αλλά και κατ’επέκταση στο φόβο που περιγράφεις. Μη διστάζεις να εκφράζεις τα συναισθήματά σου στους κοντινούς σου ανθρώπους και το γεγονός ότι χρειάζεσαι τη στήριξή τους. Φρόντισε τον εαυτό σου όπως χρειάζεται και μίλα στον εαυτό σου όπως θα μίλαγες σε ένα φίλο. Πολλά αλλάζουν όταν αρχίζουμε να δείχνουμε άνευ... Διάβασε περισσότερα

    Δασκαλέα Αικατερίνα

    Ψυχολόγος

    Παπάγου

  • Μπορειτε ισως να δοκιμασετε την εναρξη μιας ψυχοθεραπευτικης σχεσης απευθυνομενος σε καποιον ψυχολογο-ψυχιατρο ψυχοθεραπευτη ωστε να διαπραγματευτειτε και να συζητησετε για ολα οσα σας απασχολουν

    Καλογερόπουλος Αθανάσιος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας, ακούγεται πολύ εξαντλητικό αυτό που περιγράφετε. Είναι ένα συχνό αίτημα στην ψυχοθεραπεία η αίσθηση αναξιότητας και υπάρχει χώρος προς διερεύνηση. Η διαχείριση έρχεται σιγά σιγά μόλις αρχίζει η διερεύνηση των συγκρούσεων, όσων έχουν συμβάλλει στο να νιώθετε πως δεν θα τα καταφέρετε και να αναβάλλετε κατ' επέκταση τις υποχρεώσεις σας ενώ θέλετε να τις ολοκληρώσετε. Στην διάθεση σας αν θελήσετε να το επεξεργαστούμε περισσότερο.

    Απέρη Σοφία

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλοθέη

  • Για να αντιμετωπίσετε αυτά που περιγράφετε, και που σας κάνουν να νιώθετε πολύ δύσκολα, χρειάζεται να αλλάξει ο τρόπος σχέσης με τον εαυτό σας και την ζωή σας. Η αίσθηση ότι δεν αξίετε κι ότι οι άλλοι είναι ακλύτεροι από εσάς είναι ριζωμένη μέσα σας, αλλά μπορεί να αλλάξει, αν αναζητήσετε την κατάλληλη βοήθεια. Υπάρχει βοήθεια γι αυτό. Χρειάζεται ψυχοθεραπεία, κατά προτίμηση ψυχαναλυτικού τύπου

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά, να αποκτήσετε περισσότερο αυτοπεποίθηση στη ζωή σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός