• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 23/09/2023

Καλησπέρα είμαι 18 χρόνων και έχω έντονο στρες για τα μαθήματα τις παρέες και κυρίως την εμφάνιση μου με ανησυχεί παρα πολύ το θέμα των μαλλιών και τις τριχόπτωσης λόγο του άγχους μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι αλλά τρομάζω στην ιδέα να αναφέρω ότι δεν έχουμε κληρονομικότητα στην οικογένεια μας και η διατροφή μου είναι αρκετή υγιεινή,θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση άγχους είναι σίγουρο πως θα έχεις τριχόπτωση η πρόβλημα στα μαλλιά η μπορεί να χτυπήσει το άγχος το στομάχι όπως νομίζω γίνεται σε μένα η με κάποιον άλλο τρόπο

32 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Φαίνεται να τριγυρίζουν πολλές σκέψεις στο μυαλό σου. Υπάρχει έντονο στρες για τα μαθήματα, για τη κοινωνικότητά σου, αλλά και τη σωματική σου εμφάνιση, ωστόσο με κάποιο τρόπο μοιάζει να υπερισχύει μία εξίσου έντονη ανησυχία, ή φόβος, αν θες, για το ενδεχόμενο τριχόπτωσης. Προσπαθείς να αποκλείσεις παράγοντες που θα μπορούσαν να συνεισφέρουν σε αυτό, όπως η κληνονομικότητα ή η διατροφή, σε μία προσπάθεια να ηρεμήσουν οι σκέψεις αυτές.

    Το να γνωρίζεις τα γονίδιά σου ή να διατηρείς μία ισορροπημένη διατροφή βοηθάνε πάντα στη διατήρηση της συνολικής υγείας του ατόμου, και πολλές φορές βοηθάνε ακόμα και να αντισταθμιστούν οι ό
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Το άγχος επηρεάζει πολλούς τομείς της ζωής μας ωστόσο θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό ιατρό με εξειδίκευση στην τριχόπτωση για να γίνει πιο λεπτομερής εξέταση.

    Θεοδώρου Ελένη Βανέσσα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Μελίσσια

  • Δεν είναι απαραίτητο να έχεις τριχόπτωση από το άγχος αλλά όπως και να έχει να αγαπάς και να αποδέχεσαι τον εαυτό σου όπως και να είναι εμφανισιακα. Αυτό δεν σημαίνει φυσικά πως πρέπει να αμελείς την εμφάνιση σου, αλλά να δίνεις στο κάθε πράγμα την βαρύτητα που πρέπει να έχει! Την εικόνα που έχεις για τον εαυτό σου μπορείς να την δουλέψεις ψυχοθεραπευτικά.

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας
    Το άγχος έχει ως έκφανση πολλά ψυχοσωματικά
    Όσο πιο εμφανή και εξωτερικά στον οργανισμό είναι, τόσο πιο ήπια. Και πάλι όμως βιώνετε τα αρνητικά απότελέσματά του.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Το άγχος μας , ναι, μπορεί να εκτονωθεί με ψυχοσωματικά συμπτώματα. Το πρώτο θετικό βήμα που κάνατε είναι ότι το εντοπίσατε, μπράβο σας!

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Καλησπέρα σας. Σημαντικο είναι να αναγνωρίζουμε τα δυνατά και τα αδυνατα σημεία μας και να τα αποδεχόμαστε πρώτα εμείς, έτσι καλλιεργούμε μια εικόνα εαυτού που δεν μεταβάλλεται σε κάθε ( ξένο) άκουσμα. Ελπίζω να σας εδωσα κάποια εικόνα. Είμαι στην διάθεση σας.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας, το άγχος μπορεί να μας επηρεάσει με πολλούς τρόπους. Κυρίως όμως είναι καλό να ακούμε το σώμα μας, καθώς σύμφωνα με έρευνες το άγχος εμφανίζεται με σωματικά συμπτώματα (κοιλιακό άλγος, αυπνίες, τριχόπτωση, ταχυπαλμία κλπ). Μέσα από την ψυχοθεραπεία μπορούν να βρεθούν διάφοροι τρόποι για να διαχειριστείτε αυτό το άγχος, αλλά και να το αντιμετωπίσετε. Επίσης, θα ενισχύσουμε την αυτοπεποίθηση και πως να αγαπάμε τον εαυτό μας.

    Χαλεπλή Άννα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κατερίνη

  • Καλησπέρα το άγχος σας φαίνεται από αυτά που γράφετε. Ίσως θα ήταν χρήσιμο για σας να αναρωτηθείτε τι θα γινόταν αν χάνατε τα μαλλιά σας, τι θα διακινδυνεύατε να υποστείτε; Έχετε δει αυτό που φοβάστε να συμβαίνει σε ανθρώπους που χάνουν τα μαλλιά τους; ή το διαχειρίζονται έτσι ώστε να αντλούν ικανοποίηση από τις σχέσεις τους; Το άγχος έχει πολλές σωματικές εκφράσεις και εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία κάθε ατόμου στο που είναι σωματικά ευάλωτος ώστε να το νιώσει εκεί, και όχι μόνο με ένα τρόπο δυστυχώς. Σε κάθε περίπτωση θα ήταν χρήσιμο να μπορέσετε να διαχειριστείτε ακόμα και να απαλλαγείτε από το άγχος. Σκεφτείτε την πιθανότητα να πάτε σε ψ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, καταλαβαίνω την αγωνία σας και τον συσχετισμό με τον οποίο μπαίνετε σε έναν φαύλο κύκλο αρνητικών σκέψεων και φόβου. Το έντονο στρες πράγματι μπορεί να επηρεάσει την τριχόπτωση όμως, δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας που μπορεί να προκαλέσει πτώση στα μαλλιά. Η τριχόπτωση μπορεί να οφείλεται σε πολλές μεταβλητές, όπως κληρονομικότητα, ελλείψεις βιταμινών και μετάλλων, κακή διατροφή, ορμονικά προβλήματα, κατάθλιψη και άλλα. Ωστόσο, εάν οι σκέψεις και το άγχος είναι πολύ έντονα καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παλαμήδη Χριστίνη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Η περίοδος που διανύετε είναι από μόνη της στρεσογόνα. Είστε σε μια κρίσιμη περίοδο που καλείστε να πάρετε τόσες πολλές αποφάσεις και να κάνετε τόσες πολλες επιλογές, ταυτόχρονα. Το στρες είναι μια φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού όταν έχει να αντιμετωπίσει κάτι στρεσογόνο, όπως για παράδειγμα τα μαθήματα και οι εξετάσεις. Το άγχος, από την άλλη, είναι μια μη φυσιολογική αντίδραση, που εμφανίζεται όταν χρειάζεται να αναγνωρίσουμε οτι κάτι δεν πάει καλά στη ζώή μας ή στον τρόπο που σκεφτόμαστε και αντιμετωπίζουμε τις καταστάσεις στη ζωή μας, χωρίς να έχει μια συγκεκριμένη μορφή. Είναι ο τρόπος που επιλέγει το μυαλό και το σώμα μας να το εκ... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Από την αφήγησή σου, το περιεχόμενο του κειμένου σου αλλά και τον τρόπο που αφηγείσαι, μπορώ να καταλάβω την ανησυχία σου και τη δυσκολία που νιώθεις ότι έχεις. Τα ψυχοσωματικά συμπτώματα που περιγράφεις, αρχικά πρέπει να τα αναφέρεις στον παθολόγο σου. Εαν εκείνος κρίνει ότι δεν είναι παθολογικά τα αίτια μπορεί να σε παραπέμψει σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Θα σε βοηθούσε να μιλήσεις σε ένα ψυχολόγο και να επεξεργαστείς τα θέματα που αναφέρεις ότι σε απασχολούν. Μπορεί ο ειδικός να σε βοηθήσει να ξεμπερδέψεις το χάος που μερικές φορές μπορεί να νιώθεις όταν νιώθεις ότι όλα είναι δύσκολα και πολύπλοκα. Βρίσκεσαι σε μια μεταβατική ηλικία, περίοδο πο... Διάβασε περισσότερα

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας,
    Γενικότερα οι κρίσεις άγχους εκδηλώνονται με μια ποικιλία από συμπτώματα και ένα από αυτά είναι και ο πόνος στο στομάχι. Προκειμένου να καταλήξουμε ότι η τριχόπτωση δεν αφορά σε παθολογικό παράγοντα π.χ. έλλειψη σιδήρου, θα μπορούσαμε να πούμε πως συσχετίζεται με το έντονο στρες της περιόδου που διανυετε. Το σημαντικότερο που θα πρέπει να δούμε είναι πάντα ο παράγοντας που πυροδοτεί τα συμπτώματα αυτά. Με την ψυχοθεραπεία βρίσκουμε τους κατάλληλους τρόπους διαχείρισης αλλά και αποφορτισης των συμπτωμάτων αυτών.

    Τσάλλα Ηλιάνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καισαριανή

  • Καλησπέρα σας !

    Σύμφωνα με αυτο που περιγραφετε το κύριο ζήτημα που σας απασχολεί είναι το άγχος ακόμα και το άγχος προς την τριχόπτωση αν φύγει , μπορεί να χτυπήσει κάπου αλλού. Είναι αρκετά χρήσιμο να αξιολογήσετε τις σκέψεις σας κατα πόσο ρεαλιστικές είναι ( αυτές που σας προκαλούν άγχος ) ή αν κάνετε γνωστικές διαστρεβλώσεις . Φυσικά ένας θεραπευτής θα σας βοηθήσει πιο αποτελεσματικά με αυτήν την αξιολόγηση . Γι ΄αυτο σας συνιστώ να εμπλακείται σε κάποιου είδους θεραπεία για να μην ταλαιπωρήστε.

    Όσον αφορά την τριχοπτωση κάποιες έρευνες μπορει να δείχνουν συσχέτιση του άγχους με σωματικά συμπτώματα ή τριχοπτωση χωρίς ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαζιτζή Βασιλική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Σέρρες

  • Καλησπέρα!

    Το σωματοποιημενο άγχος μπορεί να "χτυπήσει" πολλά σημεία του σώματος [καρδιά, κεφάλι, στομάχι, έντερα, δέρμα]. Όπως ανέφερες και 'σύ το άγχος μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα και στα μαλλιά και στο στομάχι. Παρόλα αυτά, δεν είναι απαραίτητο η τριχόπτωση να είναι εξαιτίας του άγχους, αλλά να είναι από κάποιο άλλο θέμα. Το συχνό και έντονο στρες στους περισσότερους επηρεάζει το στομάχι και τα έντερα, το κεφάλι, τον αυχένα και το δέρμα. Ο καλύτερος τρόπος για να απορρίψεις τη τριχόπτωση, είναι να σε εξετάσει ένας δερματολόγος.
    Για ότι άλλο χρειαστείς, είμαι στη διάθεση σου!
    Ναρινέ

    Cholakian Narineh

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γενικά το άγχος αντιδρά διαφορετικά στον κάθε οργανισμό. Άλλοι χάνουν μαλλια, άλλοι έχουν πονοκεφάλους και ταχυκαρδίες και άλλοι πόνους στο στομάχι διάρροιες κλπ. Φυσικά τα συμπτώματα μπορούν να έρθουν και συνδυαστικά. Θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, καθώς αν προχωρήσει το άγχος έπειτα μπορεί να χρειαστείτε και φαρμακευτική αγωγή.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Φυσικά το άγχος μπορεί να σωματοποιηθεί με διάφορους τρόπους. Θα έλεγα ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείτε τόσο στο που μπορεί να σας "χτυπήσει" το άγχος, αλλά στο πως θα ανακουφιστείτε από αυτό. Όταν νιώθουμε ότι ο φόβος, το άγχος, οι σκέψεις έχουν πάρει το τιμόνι και μας σέρνουν όπου εκείνοι θέλουν, όταν νιώθουμε επομένως ότι χάνουμε τον έλεγχο, είναι μια καλή στιγμή να συνεργαστούμε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Η ψυχοθεραπεία πραγματικά θα βοήθησει να νιώθεις λιγότερο άγχος και περισσότερη ασφάλεια και αυτοπεποίθηση.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας,
    Το άγχος όταν παρουσιάζεται έντονα και με διάρκεια, συνήθως προκαλεί και μια σειρά από σωματικά συμπτώματα. Δεν υπάρχει γραμμικότητα στο ποια θα εμφανιστούν καθώς διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Συνήθως παρατηρούμε πόνο ή κόμπο στο στομάχι, πονοκέφαλο, ταχυκαρδία, εφίδρωση κ.α, σίγουρα και την τριχόπτωση που αναφέρετε.

    Διαμαντής Αλέξανδρος

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • χρειαζεται να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο, σε εξιδεικευμένο δερματολογο και να ξεκινησετε ψυχοθεραπεία

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα. Δεν ξέρω αν έχετε ήδη λάβει κάποια απάντηση.
    Το άγχος γενικότερα επιδρά με διαφορετικούς τρόπους στον καθένα μας. Δεν υπάρχει
    τρόπος να προβλεφθεί με ακρίβεια και σιγουριά πως και που θα εμφανιστεί σωματικά. Είναι σημαντικό βέβαια το ότι δεν υπάρχει ιστορικό τριχόπτωσης στην οικογένεια.
    Πέρα από την τριχόπτωση, τίθεται το ερώτημα τι θέλεις, αν θέλεις, να κάνεις για το άγχος.

    Κωνσταντινίδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Δεν είναι απαραίτητο ότι το άγχος θα χτυπήσει στα μαλλιά σας. Μπορεί να προσβάλλει κάποιο άλλο όργανο του σώματός σας σαν προειδοποίηση. Το πιο σημαντικό όμως είναι να μπορέσετε να το διαχειριστείτε και να μην σας επηρεάζει στην καθημερινότητά σας. Μπορείτε να δοκιμάσετε να πάρετε βιταμίνη B12 και D3 για λίγους μήνες. Αυτό θα σας βοηθήσει.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλημέρα.
    Δυστυχώς το καθημερινό στρες μειώνει την ποιότητα της ζωής μας με διάφορους τρόπους. Η τριχόπτωση, όπως & ο πόνος στο στομάχι, όπως & παρά πολλές ακόμα ενοχλήσεις θα μπορούσαν να οφείλονται στο άγχος - αφού πρώτα αποκλειστούν άλλα παθολογικά αίτια.

    The Therapy Room - Παπαρίζου Αλίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αχαρνές

  • Χαίρεται! Αν υποθέσουμε ότι το άγχος σωματοποιείτε είναι ένα βασικό σημάδι να επιεσκεφθούμε έναν ειδικό. Όλοι οι άνθρωποι έχουμε άγχος δε θα μπορούσαμε άλλωστε χωρίς αυτό. Χρειάζεται όμως να μάθπυμε ν ατο διαχειριζόμαστε. Δεν είναι εύκολο ούτε υπάρχει μια πεπατημένη μα 1,2,3 . Είναι ανάλογα με το άτομο. όσο για την εξωτερική εμφάνιση και την κοινωνικότητα: Δε σας γνωρίζω είστε όμως ένας πολύ όμορφος άνθρωπος που αξίζει. Επειδή: κάθε άνρωπος αξίζει, και δεν είναι λόγια κολακείας. Πιστέψτε στον εαυτό σας,βάλτε στόχους, βρείτε κίνητρα.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Στα ψυχοσωματικά προβλήματα (όπως είναι ο πόνος στο στομάχι ή και η τριχόπτωση που λέτε) η εμφάνιση του άγχους μπορεί να μας υποδείξει τί κάνουμε λάθος, ποιά ενέργεια μας επιβαρύνει και άρα τί ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε.
    ΑΣ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΟΠΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΆΣΗ ΖΩΉΣ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΜΕ

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Βρίσκεστε σε μια μεταβατική περίοδο και αυτό από μόνο του έχει άγχος. Το άγχος μπορεί να είναι δημιουργικό και παρακινητικο, ώστε να μπορέσετε να προχωρήσετε μπροστά!
    Το πρόβλημα με το άγχος ξεκινά όταν δεν θα γίνει "δύναμη" και εργαλείο για τη ζωή και την καθημερινότητα, αλλά θα επιτρέψουμε να μας καθηλώσει!
    Κατανοώ ότι οι "φόβοι" και οι αγωνία σας κατακλύζουν όπως φαίνεται και στην ερώτηση σας, αλλά χρειάζεται να γνωρίζετε ότι το άγχος μπορεί να μας επηρεάσει με πολλούς τρόπους συναισθήματικα και σωματικά! Και όχι δεν είναι μόνο η τριχόπτωση το σύμπτωμα!

    Θα πρότεινα να να αναζυ επαγγελματική βοήθεια, ώ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα σας. Το άγχος είναι ένα σήμα, συχνά εκδηλώνεται στο σώμα. Καποιες φορές και με σωματικά συμπτώματα όπως η τριχόπτωση ή ο πόνος στο στομάχι. Το σώμα σας ομιλεί μέσα από αυτούς τους τρόπους.. κατά κάποιον τρόπο. Έχετε σκεφτεί την πιθανότητα να απευθυνθείτε σε εναν ψυχαναλυτή ώστε να μιλήσετε για αυτά τα συμπτώματα αλλά και γιατι θεωρείτε ότι τώρα έχετε τόσο εντονο στρες; Η ψυχανάλυση είναι μια θεραπεία δια της ομιλίας, χρειάζεται χρόνο και συστηματικότητα, όμως έχει επιπτωση στο σύμπτωμα (αυτό δεν εκλίπει αλλά μπορεί να αλλάξει με τρόπους που ο πόνος να είναι πιο υποφερτός ή και να εξαφανιστεί σε κάποιες περιπτώσεις κι επειτα να επανέ... Διάβασε περισσότερα

    Αβραμίδου Θένια

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχαναλύτρια

    Αργυρούπολη

  • Το stress επηρεάζει τον οργανισμό με ποικίλους τρόπους . Συνεπώς, δεν προκαλεί σε όλους πρόβλημα τριχόπτωσης. Το stress αυξάνει τα επίπεδα κορτιζόλης στον οργανισμό το οποίο μακροχρόνια έχει διάφορες επιπτώσεις. Χρειάζεται να βρείτε τρόπους να μειώσετε τα επίπεδα stress με σωστή διατροφή όπως κάνετε, άσκηση και θα σας συνιστούσα ψυχοθεραπεία .

    Υφαντή Χρυσάνθη - Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας το άγχος μπορεί να συμβάλει στην περιγραφή που αναφέρατε ωστόσο χρειάζεται να ερευνηθούν κι άλλοι παράγοντες που μπορεί να σχετίζονται με την περίπτωση της τριχόπτωσης. Για την άμεση και ταχεία αντιμετώπιση των καταστάσεων άγχους που αναφέρατε είναι ωφέλιμη η έναρξη γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας με σκοπό την αναδόμηση των μη λειτουργικών σκέψεων και πεποιθήσεων και την βελτίωση της ψυχοσυναισθηματικης κατάστασης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Το άγχος μπορεί να διοχετευτεί στο σώμα και να επηρεάσει διάφορες λειτουργίες του. υπάρχει βοήθεια γι αυτό

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Το άγχος μπορεί να επιδρά με διαφορετικούς τρόπους και με διαφορετικά συμπτώματα, κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Το στομάχι συχνά χαρακτηρίζεται και ως δεύτερος «εγκέφαλος», καθώς είναι πολύ συχνό το φαινόμενο συμπτώματα άγχους να παρατηρούνται και στο στομάχι. Είναι σημαντικό να πούμε ότι ο κάθε άνθρωπος μπορεί να παρουσιάζει διαφορετικά συμπτώματα σχετιζόμενα με το άγχος. Δεν γνωρίζω βιβλιογραφικά την ακριβή συσχέτιση τριχόπτωσης και άγχους, παρόλα αυτά μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι τα υψηλά επίπεδα άγχους δεν συνεπάγονται τριχόπτωση.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Κανείς δεν ξέρει πως ο κάθε οργανισμός θα σωματοποιησει το άγχος , καλό θα ήταν όμως να μάθετε να ελέγχετε το άγχος σας ώστε να μην φτάνει σε επίπεδα που θα σας βλάψει οπουδήποτε στο σώμα σας , ένας ειδικός ψυχικής υγείας μπορεί να βοηθήσει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας . Η αλήθεια είναι ότι μέσα από αυτά που γράφετε δείχνετε πολύ αγχωμένος/η. Καλό είναι να πάτε στον οικογενειακό σας γιατρό, να αποκλείσετε οτιδήποτε παθολογικό, ώστε να μιλήσουμε σίγουρα για άγχος, που δείχνει και το πιθανότερο σενάριο. Καλό είναι να δουλέψετε πάνω στην διαχείριση του άγχους σας, για να νιώσετε καλύτερα σε όλα τα επίπεδα της ζωή σας που σας απασχολεί.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος