• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 16/11/2023

Καλησπέρα σας. Είμαι 32 ετών, πάντα χαμογελαστή στον κόσμο και γεμάτη θετική ενέργεια.. μέσα μου αισθάνομαι απίστευτο άγχος κάθε μέρα για όλα: μην μου φωνάξει ο εργοδότης μου, μην πάθουν κάτι οι γονείς μου, μη σκεφτούν κάτι άσχημο τα πεθερικά μου, μην απογοητεύσω τους φίλους μου, μήπως δεν καταφέρω να κάνω παιδί... Μόνη σταθερά σε όλα αυτά ένας υπέροχος σύζυγος, παντρεμένοι 6 μήνες τώρα, ο οποίος είναι ήρωας. Πιστεύετε πως θα βοηθούσε να απευθυνθώ σε έναν ψυχολόγο; Το σκέφτομαι εδώ και μήνες, αλλά το αναβάλω συνεχώς... από το άγχος, σχεδόν κάθε μέρα υπάρχουν στιγμές που κλαίω, δεν ξερω πώς αλλιώς να εκφράσω τους φόβους μου. Έχετε κάποια πρόταση; Ευχαριστώ!

13 ειδικοί απάντησαν

  • Φυσικά! Ήδη γνωρίζετε την απάντηση! Στη διάθεσή σας!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Πολλές φορές ο χρόνος, η οικονομική δυνατότητα και η απόσταση, αποτελούν τις προφάσεις που αναστέλλουν την αρχή της ψυχοθεραπείας, ως απόρροια του εσωτερικού μας φόβου.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι περνάτε μια δύσκολη περίοδο και ότι αισθάνεστε άγχος και ανησυχία. Είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε έτσι όταν υπάρχουν πολλές καταστάσεις στη ζωή σας που προκαλούν άγχος.

    Θα ήταν πολύ βοηθητικό να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα τα συναισθήματά σας και να αναπτύξετε μηχανισμούς αντιμετώπισης του άγχους. Ένας θεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει να αναπτύξετε μηχανισμούς αντιμετώπισης και να αντιμετωπίσετε τα βαθύτερα συναισθήματα που μπορεί να συμβάλλουν στο άγχος σας.

    Χατζής Κωνσταντίνος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ευαγγελισμός

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας , να εκφράσετε ανοιχτά τους φόβους και ότι σας προβληματίζει και να δουλέψετε την αυτοπεποίθηση σας που χρειάζεται να αυξηθεί όπως και η δεξιότητα να προστατεύεται τον εαυτό σας , να ενισχυθείτε ώστε να πατήσετε στα πόδια σας με σιγουριά ! , ευχαριστω

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,

    Θεωρώ ότι θα βοηθούσε η επίσκεψη σε κάποιο ψυχοθεραπευτή. Όλοι οι άνθρωποι έχουμε μέσα μας ένα κομμάτι φως και ένα σκιάς. Όταν δεν έχουμε μάθει, να επεξεργαζόμαστε αυτή την σκιά, τότε βιώνουμε ψυχικές συγκρούσεις που περιέχουν πόνο και άγχος. Η πρόταση μου είναι η εξής. Όταν νιώσετε έτοιμη, ξεκινήστε αυτή την διαδρομή προς την σκιά. Εκεί κρύβονται τα ομορφότερα δώρα. Επιπλέον μην ξεχνάτε, πως δεν ήρθατε σε αυτό το κόσμο, για να ευχαριστείτε μόνο τους άλλους και πως ο εαυτός σας έχει ανάγκη από φροντίδα.

    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Με εκτίμηση,
    Γιάνν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Το γεγονός ότι αντιμετωπίζετε συχνές στιγμές άγχους και ανησυχίας είναι σημαντικό. Ναι, η επίσκεψη σε έναν ψυχολόγο θα μπορούσε να είναι μια εξαιρετική ιδέα, καθώς ο ψυχολόγος είναι εκπαιδευμένος και θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τους φόβους, τις ανησυχίες και το άγχος που αισθάνεστε.

    Επίσης, είναι απόλυτα φυσιολογικό να αισθάνεστε άγχος να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό καθώς είναι ένα μεγάλο βήμα. Θα δείτε όμως πως στο τέλος θα επωφεληθείτε από αυτή την διαδικασία!

    Με εκτίμηση, Ανδριάννα Γεροντή.

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Θα σας βοηθήσει πολύ η ψυχοθεραπεία.
    Ακούγεται να είστε συνεχώς προσανατολισμένη ως προς το πως νιώθουν οι άλλοι ή πως θα νιώσουν οι άλλοι ενώ το ζήτημα είναι πως νιώθετε εσείς. Πιθανότατα αυτό συμβαίνει γιατί για να είστε συναισθηματικά καλά εσείς προϋπόθεση είναι να είναι όλοι ευχαριστημένοι μαζί σας με τον ένα ή άλλο τρόπο. Αυτό είναι τρομερά απαιτητικό και μη ρεαλιστικό. Το άγχος που νιώθετε είναι ενδεικτικό και θα υποχωρήσει όταν αλλάξετε αυτό τον τρόπο λειτουργίας. Σαφώς δεν είναι τόσο απλό, αλλά σίγουρα το σώμα σας και το συναίσθημα σας ζητάει βοήθεια. Είναι μια καλή στιγμή να του την προσφέρεται.

    Πλεύρη Μαρία

    Ψυχολόγος - Κλινικός Νευροψυχολόγος

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας, απ΄ότι φαίνεται το άγχος και η ανησυχία σας εκτείνονται σε διάφορες πτυχές της καθημερινότητας σας. Αν βλέπετε ότι το άγχος επηρεάζουν την καθημερινότητα/διάθεση/ αποδοτικότητα κτλ, η ψυχοθεραπεία βοηθάει στο άγχος και τη διαχείριση του. Ενδεδειγμένη για τις διαταραχές άγχους είναι η Γνωστική Συμπεριφορική Θεραπεία.

    Γκουντώνη Άννα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας.
    Θα είναι πολύ ανακουφιστική σε πρώτη φάση η επίσκεψη σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Θα λάβετε στήριξη και βοήθεια. Μην το αναβάλετε. Επιλέξτε την έξοδο από την εσωστρέφεια και τη δυσκολία.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Σίγουρα θα σας βοηθούσε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Αυτό το ήπιο αλλά συνεχόμενο άγχος μπορεί να μην σας σταματά αλλά σας κλέβει την χαρά, την ανεμελιά, την βαθιά σύνδεση που όλοι/ες δικαιούμαστε. Ακούγεται να τα έχετε πάει καλά στη ζωή σας έως τώρα, είναι κρίμα να μην μπορείτε να τα χαρείτε όλα αυτά με ανεμελιά και αυτοπεποίθηση.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Μοιάζει σαν να σας απασχολεί πάρα πολύ η εικόνα σας προς τα έξω με αποτέλεσμα να καταπιέζετε τα αληθινά σας συναισθήματα. Θα σας βοηθήσει να δείτε έναν/μία ψυχολόγο για να καταλάβετε και να αντιμετωπίσετε αυτή την σύγκρουση που βιώνεται.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να διαχειριστείς αυτήν την πολυάριθμη κατάσταση άγχους και τον φόβο που αντιμετωπίζεις. Η αντιμετώπιση του θέματος με έναν ειδικό σε ψυχική υγεία μπορεί να βοηθήσει σημαντικά. Ένας ψυχολόγος μπορεί να παρέχει υποστήριξη, να βοηθήσει στην αναγνώριση και στη διαχείριση των συναισθημάτων, και να σου δώσει εργαλεία για να αντιμετωπίζεις το άγχος στην καθημερινότητά σου.

    Οι διαλογοι με έναν επαγγελματία μπορούν να σε βοηθήσουν να εξερευνήσεις τους φόβους και τις ανησυχίες σου με έναν ασφαλή και υποστηρικτικό τρόπο. Να θυμάσαι πως το να ζητήσεις βοήθεια δεν δείχνει αδυναμία, αλλά αντίθετα δύναμη και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται σα να υπάρχουν μέσα σας δύο εαυτοί. Ένας που σχεδόν "πρέπει" να παρουσιάζεται ευδιάθετος, και ένας άλλος που υποφέρει από σκέψεις, φόβους και ανησυχίες. Έχετε έναν υπέροχο σύζυγο αλλά το κλάμα φαίνεται με κάποιο τρόπο να αποτελεί τη μόνη διέξοδο για τα συναισθήματά σας. Νομίζω ότι μία ψυχοθεραπευτική διαδικασία θα λειτουργούσε πολύ ανακουφιστικά για εσάς. Απευθυνθείτε σε ψυχολόγο για να λάβετε την υποστήριξη και φροντίδα που χρειάζεστε. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα