• Θεραπεία ζεύγους
  • Υποβλήθηκε 30/11/2022

Έλλειψη εμπιστοσύνης ψέμματα (θεραπεία ζεύγους)

66 ειδικοί απάντησαν

  • Η εμπιστοσύνη είναι απαραίτητη για την διατήρηση μιας σχέσης. Αν έχει χαθεί η εμπιστοσύνη, αλλά υπάρχει θέληση και από τους δύο να επανορθώσετε, τότε με σωστή καθοδήγηση και χρόνο, μπορείτε να ξαναφτιάξετε τη σχέση σας.

    Σαλιβέρου Ελισάβετ

    Ψυχοθεραπεύτρια - Ψυχοπαιδαγωγός - Οικογενειακή Θεραπεύτρια

    Παπάγου

  • Η εμπιστοσύνη σε ένα ζευγάρι οπωσδήποτε είναι πολλή σημαντική. Όταν κάποιος υιοθετεί μια ψευδή απάντηση, σίγουρα υπάρχει κάποια αιτία που δημιουργεί ή/και συντηρεί μια τέτοια συμπεριφορά. Οπωσδήποτε όμως τα ψέματα σε μια σχέση δημιουργούν άγχος, ανασφάλεια, έλλειψη εμπιστοσύνης, καθώς και ματαίωση για την επιλογή της/του συντρόφου μας. Μην προσπαθήσετε να λύσετε το πρόβλημα μόνη/μόνος γιατί μπορεί αυτό να δημιουργήσει περισσότερες παρεξηγήσεις ή προβλήματα. Επιλέξτε τον κατάλληλο θεραπευτή (ειδικό ψυχικής υγείας πάντοτε) ο οποίος θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε την συμπεριφορά του συντρόφου σας, αλλά και την δική σας και θα συμβάλει στην επίλυ... Διάβασε περισσότερα

    Νέστορος Ιωάννης MD, FRCP(C), PhD Neurophysiology (McGill), IAPCP, LFIBA, LFABI & Συνεργάτες

    Ψυχίατρος, Ψυχοθεραπευτής, Πραγματογνώμων

    Σύνταγμα

  • Η εμπιστοσύνη και η ειλικρίνεια είναι βασικά για μια σχέση εάν εντοπίσετε ότι δεν υπάρχουν καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ώστε να καταλάβει την περίπτωση σας.

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καληςπερα σας,

    Η εμπιστοσύνη αποτελεί βασικό θεμέλιο της σχέσης. Παρόλα αυτά οι λόγοι που μπορεί να κλονίζουν την εμπιστοσύνη μέσα στο ζευγάρι ποικίλουν.
    Μέσα απο ανοιχτή επικοινωνία και την βοήθεια ειδικού μπορούν φωτιστούν αυτοί οι λόγοι και να κατανοηθούν τα αιτία τα οποία προκαλούν τις αντίστοιχες συμπεριφορές.
    Στην συνέχεια μέσα στο πλαίσιο της κοινής αποδοχής για βελτίωση της σχέσης και επανόρθωση του θεμελίου της εμπιστοσύνης, προκύπτουν νέες συμπεριφορές οι οποίες οφείλουν τόσο την σχέση όσο και το ίδιο το άτομο.

    Καράμπελα Ηλιάνα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Βριλήσσια

  • Η έλλειψη εμπιστοσύνης και τα ψέματα ανάμεσα σε ένα ζευγάρι, είναι δυο σημαντικά θέματα τα οποία χρήζουν αντιμετώπισης, εφόσον και οι δύο επιθυμούν την επίλυση αυτών. Καλές γιορτές!

    Φτιάκας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, η από κοινού συμβουλευτική και ψυχοθεραπεία ζεύγους στα ζητήματα που αναφέρατε μπορεί να αποτελέσει αρκετά βοηθητική στην επίλυση δυσκολιών τόσο σε διαπροσωπικό επίπεδο μεταξύ του ζευγαριού όσο και σε προσωπικό επίπεδο των ατόμων ξεχωριστά. Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία ενδείκνυται για την αντιμετώπιση και την βελτίωση των σχέσεων μεταξύ ζεύγους.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Η θεραπεία ζεύγους είναι πάντα βοηθητική για τη διαχείριση ζητημάτων που ανακύπτουν σ ένα ζευγάρι.

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Καλημέρα σας, είναι κάτι που μπορεί να δουλευτεί και να ξεπεραστεί εάν υπάρχει θέληση και από τις δύο πλευρές. Σίγουρα για να γίνω πιο συγκεκριμένη και να μπορέσω να σας βοηθήσω πρέπει να γνωρίζω παραπάνω πληροφορίες. Είμαι στη διάθεση σας για ό,τι χρειαστείτε!

    Χανή Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πολύγωνο

  • Όταν σε μια σχέση "εισρεύσει" η έλλειψη εμπιστοσύνης, αυτό σημαίνει πως η σχέση έχει πιθανότατα κλονιστεί και συνήθως χρειάζεται ψυχοθεραπευτική παρέμβαση, ειδικά στην περίπτωση που η επικοινωνία μεταξύ των δύο μερών έχει για καιρό πολωθεί (τα συναισθήματα είναι τόσο έντονα που απουσιάζει ο σεβασμός, ή δεν μπορώ να ακούσω τι πραγματικά μου λέει η άλλη πλευρά, διότι βλέπω μόνο τη δική μου μεριά, αφού μου έχει ενεργοποιηθεί κάποιο σχετικό τραύμα εμπιστοσύνης από παλιότερα). Απαραίτητη προϋπόθεση για να δουλευτεί θεραπευτικά αυτό το ζήτημα είναι και τα δύο μέρη να αναγνωρίζουν ότι υπάρχει πρόβλημα και να είναι διατεθειμένα να προσπαθήσ... Διάβασε περισσότερα

    Πατεράκη Ελένη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Στην συμβουλευτική και θεραπεία ζεύγους δουλεύουμε ένα ιδιαίτερα μεγάλο εύρος θεμάτων , εάν κατάλαβα από το συνοπτικό σας μήνυμα αντιμετωπίζετε έλλειψη εμπιστοσύνης και ψέματα στην σχέση σας .. Όλα επιλύονται εάν υπάρχει διάθεση αλλαγής .

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Χανιά

  • Γεια σας. Η έλλειψη εμπιστοσύνης είναι ένα θέμα που μπορούμε να επεξεργαστούμε με επιτυχία κατά τη διαδικασία της θεραπείας με ζευγάρια.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αλεξανδρούπολη

  • Αν θέλετε να δουλέψετε αυτά τα θέματα θα χρειαστεί ίση θέληση και από της δυο πλευρές στο να ανακαλύψετε πως δημιουργήθηκαν αυτές οι δυσκολίες και με ποιο τρόπο κρατούνται ζωντανές μέσα στην σχέση.

    Katz Jonathan

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Η ανάπτυξη μιας στενής σχέσης είναι πολύπλοκο και δύσκολο έργο, αλλά η διατήρηση μιας ικανοποιητικής, στενής και μακροχρόνιας σχέσης είναι ακόμα δυσκολότερη.
    Η σχέση του ζευγαριού είναι μια στενή σχέση, όπου αναπόφευκτα οι σύντροφοι αναβιώνουν ασυνείδητα πρώιμα μοτίβα συναισθηματικής συνδιαλλαγής. Η σχέση ξεκινάει με την προσδοκία του καθένα ότι ο άλλος θα καλύψει τις ανάγκες και τα ελλείμματά του και θα αποτελέσει μια επανορθωτική φιγούρα, που θα θεραπεύσει τα παλιά "τραύματα". Ωστόσο, ασυνείδητα επιλέγουμε συντρόφους με τους οποίους συμπληρωματικά αναβιώνουμε αλληλεπιδράσεις του παρελθόντος και εμπλεκόμαστε σε αρνητικούς φαύλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργαρά Άρτεμις

    Ψυχολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Αν υπάρχει έλλειψη εμπιστοσύνης στο ζευγάρι δημιουργείται ένα χάσμα ανάμεσά τους. Είναι ένα ζήτημα σοβαρό, που θα ήταν καλό να συζητηθεί πρώτα μεταξύ του ζευγαριού, και μετά με κάποιον ειδικό. Αν βρεθούν τα αίτια, και αποφασίσουν και οι δύο να είναι απόλυτα ειλικρινείς με τον εαυτό τους, όλα μπορούν να αλλάξουν.

    Παπασαραντοπούλου Αγγελική-Ελευθερία

    Ψυχολόγος

    Γκύζη

  • Μπορεί εννοείτε να δουλευτεί, αν οι δύο σύντροφοι θέλουν να συνεχίσουν μαζί και ενισχυθούν οι θετικές στιγμές της σχέσης και κατανοήσουν οι δύο σύντροφοι τί σημαίνει ψέμματα. Ο κάθε ένας μπορεί να έχει τη δική του αντίληψη, έτσι ενώ ο ένας θεωρεί πως ακούει ψέμματα, ο άλλος ίσως να θεωρεί πως δεν είναι ψέμματα. Φαύλοι κύκλοι.

    Κωνσταντίνου Υβόνη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λεμεσός

  • καλημέρα! Καταλαβαίνω το θέμα σας. Αν μπορώ να απαντήσω σε κάποια ερώτηση σχετικά είμαι στη διάθεσή σας. Δεδομένου ότι είναι ένα θέμα που χρειάζεται περισσότερη επικοινωνία, είμαι στη διάθεσή σας να το συζητήσουμε σε ατομική συνεδρία στο χώρο μου στη Βούλα ή διαδικτυακά.

    Πρεβεδουράκη Εβίνα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Είναι σύνηθες φαινόμενο τα ζευγάρια να βρίσκονται μπροστά σε παρόμοιες καταστάσεις... Χρειάζεται το ζευγάρι με ειλικρίνεια να αντιμετωπίσει τα θέματα που τους οδήγησαν σ' αυτή την κατάσταση, να διερευνήσει τους λόγους και αν θελήσει να προσπαθήσει ξανά να οικοδομήσει μια σχέση εμπιστοσύνης. Η παρουσία και μεσολάβηση του ειδικού ψυχικής υγείας μπορεί να συνεισφέρει στην κατανόηση των θεμάτων που οδήγησαν το ζευγάρι σ' αυτή την κατάσταση.

    Μπαμπογλιάν Οχανές - Οβίκ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέος Κόσμος

  • Η έλλειψη εμπιστοσύνης είναι είτε αίτιο είτε αποτέλεσμα. Σε κάθε περίπτωση δεν επιτρέπει την ομαλή βίωση της εγγύτητας των μελών του ζεύγους και είναι παράγοντας απομυθοποίησης και διάβρωσης της σχέσης, κατάσταση και συνθήκη που χρειάζεται άμεση αντιμετώπιση.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας, μέσα από την ατομική θεραπεία μπορούμε να δουλέψουμε θέματα και προβληματισμούς σας σε σχέση με τον εαυτό ,αλλά και με τους σημαντικους άλλους. Η θεραπεία ζεύγους προκύπτει από την ανάγκη και των δύο μελών ενός ζευγαριού να θέλουν να μετακινηθούν και να δουλέψουν τη σχέση από κοινού.Καλή συνέχεια!

    Dos Almas

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • χρειάζεται να συζητήσετε περισσότερα επάνω σε αυτό, για να λάβετε μια κατάλληλη απάντηση. Ο σύντορφός σας θα ήθελε να επισκεφτείτε κάποιον μαζί;

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας! Φυσικά και χρειάζεται θεραπεία ζεύγους για περαιτέρω ανάλυση, όπως αναφέρατε και εσείς.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Αν υπάρχει επιθυμία και από τους δύο να αλλάξει η παρούσα κατάσταση θα βοηθήσει αρκετά η θεραπεία ζεύγους.

    Δανέζη Μαρία

    Ψυχολόγος

    Αργυρούπολη

  • Σε μια σχέση εμπιστοσύνης οι σύντροφοι δεσμεύονται να είναι ειλικρινείς,δοσμένοι ο ένας στον άλλον,να νιώθουν και οι δύο την φροντίδα και το ενδιαφέρον με κοινό πάντα γνώμονα την αίσθηση της ασφάλειας.Τότε το συναισθηματικό δέσιμο φθάνει στο μέγιστο βαθμό και η σχέση τούς προσφέρει υγιή συναισθήματα.Όταν βλέπουμε κάποια αλλαγή η οποία εκδηλώνεται με ψέματα(μικρά ή μεγάλα),συμπεριφορές που μάς βάζουν σε προβληματισμό γιατί διακρίνουμε ανειλικρίνεια τότε οφείλουμε να διευκρινίσουμε τα αίτια που οδηγούν τη σχέση μας στην απομάκρυνση του ενός απο τον άλλον και στην αποξενωσή του ζευγαριού..

    Λυκουρέντζου Χρυσάνθη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας και καλό μήνα! Τί θα θέλατε να ρωτήσετε σχετικά με αυτό; Εάν συνιστά η έλλειψη εμπιστοσύνης λόγω για να έρθει ένα ζευγάρι σε θεραπεία; Εάν ναι, ομολογώ ότι είναι μια συχνή αφορμή για πολλά ζευγάρια.

    Παραμένω στη διάθεση σας για ό,τι χρειαστείτε.

    Εμμανουέλα-Μαρίνα Βιντιάδη
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια MSc

    Βιντιάδη Εμμανουέλα-Μαρίνα

    Ψυχολόγος

    Κηφισιά

  • Η έλλειψη εμπιστοσύνης δεν είναι πάντα συνώνυμη του ψέματος σε μια σχέση. Χρειάζεται να δούμε τι μας κάνει να δυσκολευόμαστε να εμπιστευτούμε, τι οδηγεί κάποιον στο να λέει ψέματα κ εν τέλει να δούμε πώς λειτουργούμε μέσα σε μια σχέση. Η βελτίωση της επικοινωνίας του ζευγαριού μπορεί να αυξήσει τη μεταξύ μας εμπιστοσύνη και την ειλικρίνεια. Να μάθει ο καθένας μέσα στο ζευγάρι να επικοινωνεί τις ανάγκες του ώστε σιγά σιγά να αυξηθεί η ικανοποίηση από τη σχέση.

    Αγωγιάτου Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας, τα θέματα που αναφέρατε είναι ζητήματα που ταλανίζουν πολλά ζευγάρια, τα οποία μπορούν να διερευνηθούν και να βρουν διεξόδους σε θεραπευτικό πλαίσιο.

    Ευσταθίου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας.
    Η έλλειψη εμπιστοσύνης και τα ψέμματα είναι θέματα που διαπραγματευόμαστε και στη θεραπεία ζεύγους και στην ατομική. Επειδή δεν κάνετε συγκεκριμένη ερώτηση δεν ξέρω αν μπορώ να σας απαντήσω με πιο πολλές λεπτομέρειες.
    Στην κάθε θεραπεία διερευνούμε το αίτημα με το οποίο έρχεται ο πελάτης/πελάτες, οπότε σαφώς αν το αίτημα έχει να κάνει με θέματα εμπιστοσύνης , μπορεί να δουλευτεί σε μια θεραπεία ζεύγους.
    Αυτά σε γενικές γραμμές.
    Απαραίτητο είναι ,βέβαια, να γνωρίζουμε το ιστορικό του εκάστοτε ανθρώπου/ζευγαριού ξεχωριστά. Ιδιαίτερα σε θέματα ψυχικής υγείας και ψυχοθεραπείας δεν μπορούμε και δεν πρέπει να κάνουμε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τσοπανάκη Γρηγορία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καλαμάτα

  • Καλησπέρα σας,
    Καταλαβαίνω τη δυσκολία που περιγράφετε. Η ανοιχτή επικοινωνία αυτών που σας απασχολεί με τα άτομα που νιώθετε έτσι θα μπορούσε να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε και να αντιμετωπίσετε ό,τι συμβαίνει. Ακόμα, η επίσκεψη σε κάποιον ειδικό και ή έναρξη θεραπείας, καθώς και η από κοινού προσπάθεια είναι δυνατόν να αλλάξει τον τρόπο που λειτουργείτε ώστε να βελτιωθεί η σχέση σας.

    Τσίμπρη Πηνελόπη MSc (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Η εμπιστοσύνη είναι βασικό συστατικό σε μία σχέση. Τα ψέματα καταστρέφουν την εμπιστοσύνη και την αίσθηση ασφάλειας σε μία σχέση. Σε περίπτωση που το ζευγάρι καταφεύγει τακτικά και συχνά σε ψέματα, είναι σημαντικό να ρωτήσετε και να μάθετε γιατί χρησιμοποιεί ψέματα. Τι έχει αλλάξει στη σχέση; Συχνά το ψέμα υποδεικνύει ότι υπάρχουν και άλλα άλυτα προβλήματα στη σχέση που δεν έχουν αντιμετωπιστεί και είναι ένας τρόπος αποφυγής. Αυτός που δέχεται το ψέμα συχνά νιώθει σύγχυση, θυμό, αβεβαιότητα, φόβο. Αυτός που λέει ψέματα μπορεί να νιώθει ντροπή, ενοχές. Η επικοινωνία και η συζήτηση, με κατανόηση και σεβασμό, είναι το πρώτο βήμα να αναγνωρίσετε ... Διάβασε περισσότερα

    Βαμβακά Μαρίνα

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Κοζάνη

  • Καλησπέρα σας. Η εμπιστοσύνη και τα ψέμματα. Αναρωτιέμαι είναι πράγματα ασύμβατα? Μπορεί να είναι δυο όψεις του ίδιου νομίσματος. Όπου το νόμισμα είναι η σχέση τα άλλα δυο μπορεί να είναι δύο όψεις του. Μπορεί να υπάρχουν πολλά πράγματα γύρω και από κατω από τα ψέμματα. Η εμπιστοσύνη όμως για να καλλιεργηθεί χρειάζεται κάποια συστατικά. Είναι σαν ένα φαγητό. Τι συστατικά προσθέτω ώστε να πετύχει η συνταγή? Τι συστατικά χρειάζονται για να πετύχει η σχέση και να υπάρξει εμπιστοσύνη. Σίγουρα τα ψέμματα μπορεί να μην είναι ένα βοηθητικό συστατικό. Αλλά ας αναρωτηθούμε προσεχτικά τι οδηγεί στα ψέμματα? Τι κάνω έγω, τι αισθάνομαι, τι νιώθω και τι ν... Διάβασε περισσότερα

    Σπύρου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Πετράλωνα

  • Τα ψέματα είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα οδηγήσουν το ζεύγος σε έλλειψη εμπιστοσύνης. Επισκευθείτε εμένα ή άλλο επαγγελματία ψυχικής υγείας για να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τα ψέματα και την έλλειψη εμπιστοσύνης. Μπορεί να το κάνετε ατομικά ή ως ζευγάρι. Αν θα επισκευθείτε κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας ως ζευγάρι, συστήνω να μην το κάνετε διαδικτυακά αλλά δια ζώσης. Ατομικά μπορείτε να το κάνετε και με τους δύο τρόπους.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Αγαπητέ ενδιαφερόμενε,
    σας προβληματίζει ένα πολύ σημαντικό στοιχείο των συντροφικών σχέσεων: η εμπιστοσύνη. Πραγματικά μια καλή συντροφική σχέση στηρίζεται στο σεβασμό, στην ειλικρινή και ανοιχτή επικοινωνία, στην ευθύνη που δείχνουμε όταν παραδεχόμαστε τα λάθη μας, στη συνεργασία και στην υποστήριξη. Όλα οι προηγούμενες συμπεριφορές ή συνήθειες της καθημερινότητας του ζευγαριού οδηγούν σε αισθήματα ασφάλειας και εμπιστοσύνης.
    Χωρίς να ξέρω καθόλου τα γεγονότα τα οποία προκαλούν τον προβληματισμό σας, θα ήθελα να προσθέσω ότι κάποιες φορές εάν δεν μπορούμε να επεξηγήσουμε την έλλειψη εμπιστοσύνης στον σύντροφο μας (τι έκανε που δεν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακού Θωμαή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Νομίζω η θεραπεία ζεύγους βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις, για να υπάρχει όσο είναι εφικτό βελτίωση στις σχέσεις του ζευγαριού.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η θεραπεία ζεύγους είναι κάτι το οποίο απαιτεί την συμφωνια και των δύο συζύγων να προσέλθουν στο θεραπευτή. Παρόλα αυτά, μπορεί πάντα ο καθένας ξεχωριστά να ζητήσει ατομικα ψυχοθεραπευτική βοήθεια για να διαχειριστεί το stress που βιώνει.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα, η έλλειψη εμπιστοσύνης και τα ψέματα μέσα σε μία σχέση/γάμο αποτελούν επιβαρυντικό στρεσογόνο παράγοντα για το άτομο που τα βιώνει. Για να γίνει μια συμβουλευτική/θεραπεία ζεύγους χρειάζεται, ωστόσο, και τα δύο μέρη της σχέσης να θέλουν να συμμετέχουν στη διαδικασία. Διαφορετικά υπάρχει η δυνατότητα διεξαγωγής ατομικών συνεδριών, όπου μέσω αυτών το άτομο ενδυναμώνεται και διερευνά τρόπους διαχείρισης των δυσκολιών που βιώνει σε ατομικό επίπεδο.

    Με εκτίμηση,
    Ξένια Φουρτούνα

    Φουρτούνα Ξένια

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Δάφνη

  • Καλημέρα, το ψέμα όσο επιβαρυντικό είναι για το μέλος της σχέσεις που το αντιλαμβάνεται τόσο αναγκαίο μοιάζει για το μέλος της σχέσης που ψεύδεται, καθώς το ψέμα βασίζεται συνήθως σε ένα φόβο.
    Μια αναπλαισίωση της σχέσης με νέους όρους, νέες επιθυμίες και νέες προσδοκίες ίσως να ήταν χρήσιμη για να εκφραστεί η δυσφορία και των δυο μελών και να καλυφθεί η απόσταση του ψέμματος με νέα κοινά όνειρα.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Τα ψέμματα και η έλλειψη εμπιστοσύνης στο ζευγάρι είναι βασική αιτία εντάσεων που τις περισσότερες φορές οδηγεί στην λήξη της σχέσης. Υπάρχουν ψέμματα που λέγονται και δεν έχουν κάποια αρνητική επίπτωση στην σχέση, τα λεγόμενα κατά συνθήκη ή αθώα ψέμματα που μπορεί και να λειτουργούν βοηθητικά στην σχέση, και λέγονται για να μην πληγώσεις τον/την σύντροφο σου όπως π.χ να σε ρωτήσει αν σου άρεσε η ταινία που σου πρότεινε, ή αν σου άρεσε το φαγητό. Υπάρχουν τα ψέμματα που λέγονται για να αποφευχθούν οι συγκρούσεις στην σχέση π.χ να πείς ότι δεν βρήκες εισιτήρια για το συγκεκριμενο θεατρικό έργο επειδή δεν θες να πας στο θέατρο και προτιμας να π... Διάβασε περισσότερα

    Βλαχάκη Ζωή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλοθέη

  • Από ότι καταλαβαίνουμε ρωτάτε αν χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεια ζεύγους ;
    Ο στόχος της θεραπείας ζεύγους δε συνίσταται απλά στην κατάλληλη διαχείριση μιας κρίσης ή ενός συμβάντος. Ο κάθε ένας από τους συντρόφους που αποφασίζουν συμμαχικά να δουλέψουν τη σχέση τους στο χώρο ενός ειδικού, θα έχει την ευκαιρία να κοιτάξει πίσω στο χρόνο και να αναγνωρίσει τα μοτίβα που ενδεχομένως κουβαλά από τις σχέσεις που παρατήρησε ως παιδί στην δική του οικογένεια καταγωγής.

    Είναι σημαντικό να τονίσουμε πως η θεραπεία ζεύγους δίνει τη δυνατότητα στους συντρόφους να μιλήσουν και κυρίως να ακουστούν, να ξανασυστηθούν, να μάθουν δηλαδή τον άνθρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Η εμπιστοσύνη σε ένα ζευγάρι είναι από τις βασικές δομικές αρχές. Έχει σημασία να επικοινωνήσετε με το ταίρι σας αυτή τη δυσκολία να τον εμπιστευτείτε και να αναλογιστείτε για ποιο λόγο μπορεί να σας συμβαίνει αυτό. Φταίει το παρελθόν του, η συμπεριφορά του, η επικοινωνία μεταξύ σας; Φταίτε εσείς, είστε υπερβολικός, τον φορτίζετε συναισθηματικά κοκ; ΄Δωστε κάποιο χρόνο κι αν δεν δείτε κάποια αλλαγή, τότε επικοινωνήστε με κάποιον ειδικό.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Η εμπισοσύνη εφόσον εχει χαθεί είναι κάτι που χρειάζεται χρόνο για να αποκατασταθεί και φυσικά δουλειά σε ψυχοθεραπευτικό επίπεδο και απο τους δύο. Εαν βρίσκεστε σε θεραπεία ζευγους ειναι κάτι που χρειάζετε να ανοιχτεί και στο αλλο μέλος. Εαν δεν υπάρχει πρόθεση απο το αλλο μελος και ατομικά μπορεί να διερευνηθεί για να δει σε ατομικο επιπεδο τι θα ηταν καλύτερο να κάνει αυτός που νιωθει ελλειψη εμπιστοσύνης.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Εκτός από θεραπεία ζεύγους, θα πρότεινα και ατομικές συνεδρίες με στόχο την αυτογνωσία

    Κυπραίου Αρετή

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Η έλλειψη εμπιστοσύνης ανάμεσα στους συζύγους πυροδοτεί μια σειρά από διαδικασίες που επιβαρύνουν την συζυγική σχέση. Δεν υπάρχει συναισθηματική επαφή και αυτό δημιουργεί μια απόσταση που προκαλεί αποξένωση. Τα ψέμματα λέγονται όχι από δόλο αλλά από τον φόβο της σύγκρουσης μια και η επικοινωνία είναι αδύνατη. Η συμβουλευτική ζεύγους ενδείκνυται σε αυτές τις περιπτώσεις. Θα χαιρόμουν να βοηθήσω στην επίλυση του προβλήματός σας. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Η έλλειψη εμπιστοσύνης είναι ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα τα οποία αντιμετωπίζει ένα ζευγάρι. Θα πρέπει να δείτε εάν αυτή η έλλειψη εμπιστοσύνης πηγάζει από παρελθοντικές καταστάσεις που υπήρχαν στην σχέση ή συνέβει κάτι στο παρόν και χάθηκε αυτή η εμπιστοσύνη. Καλό είναι αυτόν τον φόβο σας να τον επικοινωνήτε για να πάρετε ξεκάθαρες απαντήσεις και να μην είστε συνεχώς σε μια ασάφεια. Κατά αυτόν τον τρόπο με υγιή ανοιχτό διάλογο θα μπορέσετε να περιορίσετε την έλλειψη εμπιστοσύνης και θα γνωρίζετε και την στάση που κρατάει το άλλο μέλος της σχέσης.
    Με εκτίμηση
    Mind Esti

    Μind Esti

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαριλάου

  • Τα ψέμματα δυσκολεύουν την επικοινωνία και την εμπιστοσύνη σε μια σχέση. Μέσα από τη θεραπεία ζεύγους μπορούμε να δούμε τους λόγους και τα συναισθήματα για τα οποία καταφεύγουμε σε αυτά

    Μουντζούρη Ευδοκία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Θα ήταν καλό να ζητήσετε την βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας. Συχνά, το ένα μόνο από τα δυο πρόσωπα σε μια σχέση επιθυμεί να ζητήσει και να πάρει βοήθεια. Η εμπειρία μου είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλύτερο το να κάνει ατομική θεραπεία.

    Φωτεινός Ευθύμιος

    Ψυχοθεραπευτής

    Πλατεία Μαβίλη

  • Μεταξύ άλλων, η έλλειψη εμπιστοσύνης σ' ένα ζευγάρι μπορεί συχνά να οφείλεται στην έλλειψη επαρκούς επικοινωνίας γεγονός που απομακρύνει δύο συντρόφους από το να μοιράζονται και να διαχειρίζονται τα συναισθήματα, τις επιθυμίες τους, ακόμη και απλές σκέψεις.
    Στη θεραπεία έχουμε την ευκαιρία να επαναπροσδιορίσουμε τη σχέση και να δουλέψουμε τα παραπάνω ζητήματα με ασφάλεια και από μια καινούρια οπτική που είναι ικανή να ανοίξει τους διαύλους επικοινωνίας.

    Γουρζή Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Λευκάδα

  • Καλημέρα σας, αν έχει επιβεβαιωθεί ότι ο/η σύντροφος σας λέει ψέματα, είναι σημαντικό να το επικοινωνήσετε. Από τη στιγμή που συμβαίνει κάτι και δεν το εκφράζουμε, ένα κομμάτι μας παραμένει αποστασιοποιημένο, γεγονός που απομακρύνει περισσότερο το ζευγάρι. Η καλλιέργεια της επικοινωνίας και η ειλικρίνεια απέναντι στον εαυτό μας και στον άλλο είναι το θεμέλιο μιας υγιούς σχέσης.

    Γεωργακοπούλου Σταυρούλα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Η ερώτηση είναι λίγο ασαφής. Υποθέτω εννοεί ότι ένας από τους δύο λέει ψέμματα. Για να γίνει θεραπεία ζεύγους πρέπει να το επιθυμούν και οι δύο και βεβαίως αυτός που λέει ψέμματα να το αναγνωρίζει. Πιθανόν να απαιτηθούν και ή αποκλειστικά ατομικές ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες.

    Κόντου Φωτεινή

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Η θεραπεία ζεύγους πραγματοποιείται παρουσία και των δύο μελών του ζευγαριού. Συνεπώς, θα πρέπει να έχετε συμφωνήσει με τον/την σύντροφο σας την επιθυμία/ πρόθεση σας να ξεκινήσετε μια θεραπεία ζεύγους. Φυσικά σε περίπτωση που επιθυμείτε να δουλέψετε δικά σας ζητήματα μπορείτε να ξεκινήσετε μια θεραπευτική διαδικασία και σε ατομικό επίπεδο.

    Τζο Γρηγοριάδου, Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Έχει σημασία τι έχει προηγηθεί πριν από αυτό το ψέμμα.. και ποιοι είναι οι μελλοντικοί στόχοι , αν υπάρχουν από τους εμπλεκόμενους στην σχέση
    . Να γίνει ένα νέο συμβολαιο μεταξύ των 2.

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Υπάρχει τρόπος να τα διαχειριστείτε αν όντως θέλετε να το ξεπεράσετε και να συνεχίσετε ως ζευγάρι.

    Κωνσταντινίδης Χρήστος

    Ψυχολόγος

    Κομοτηνή

  • Ενα πολυ μεγαλο θεμα...εμπιστοσυνη στη σχεση..τι μας διακινει στην προσωπικη μας ιστορια...ποια ορια βαζουμε στον εαυτο μας σχετικα με τι θα δεχτουμε απο το συντροφο μας...πως διαχειριζομαστε το ψεμα..πως νοηματοδοτουμε τη σχεση μας και τις εννοιες της πιστης, εμπθστοσυνης και απιστιας...ερωτηματα που διαπραγματευομαστε στην δικη μας θεραπειας αλλα και στη θεραπεια που μπορει να κανουμε με το συντροφο μας..

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Η εμπιστοσύνη είναι κάτι που χτίζεται ανάμεσα στο ζευγάρι και αποτελεί βασικό συστατικό μιας υγιούς σχέσης. Τα ψέματα και η αποκάλυψή τους σίγουρα την κλονίζουν. Η θεραπεία μπορεί να βελτιώσει την επικοινωνία του ζευγαριού και βοηθάει το ζευγάρι να αναζητεί τρόπους να βρεθεί κοινός τόπος. Και επίσης, μπορεί να αναζητήσει τα βαθύτερα αίτια για την καταφυγή σε ψέματα.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Η εμπιστοσύνη είναι κύριο στοιχείο σε μια σχέση. Οι σχέσεις δε χρειάζεται να είναι μονίμως θετικές για να είναι ευτυχισμένες και υγιείς, αλλά οι πολλές αρνητικές εμπειρίες μπορεί να είναι επιβλαβείς. Σε μία υγιή σχέση, χρειάζεται να υπάρχει αναλογία μεταξύ θετικών και αρνητικών εμπειριών. Καλό θα είναι να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό για να μπορέσετε να συνειδητοποιήσετε τι είναι αυτό που πραγματικά δημιουργεί σύννεφα στη σχέση σας και να προχωρήσετε παρακάτω.

    Νικολάου Αντιγόνη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κοινωνική Λειτουργός

    Ιωάννινα

  • Η εμπιστοσύνη στο ζευγάρι αποτελεί έναν από τους κεντρικότερους δείκτες συναισθηματικής υγείας. Η απώλεια της μπορεί να κλονίσει σοβαρά τη βάση επικοινωνίας, ωστόσο εάν η σχέση διαθέτει "υποδομή" μπορεί να ξεπεράσει αυτό το εμπόδιο και να συνεχίσει κανονικά (σε αντίθεση με ό, τι πιστεύει πολύς κόσμος). Ψέμματα και έλλειψη εμπιστοσύνης μπορούν να είναι αίτιο ή/και σύμπτωμα το ένα του άλλου κι εάν το ζευγάρι επιθυμεί να παραμείνει μαζί, είναι ζωτικής σημασίας να τα επεξεργαστεί με έναν ειδικό πριν πάρει οποιαδήποτε απόφαση.

    Κουρτάνοβιτς Φίλιππος

    Ψυχολόγος-Σεξολόγος

    Πεύκη

  • Η έλλειψη εμπιστοσύνης στον σύντροφό μας, προέρχεται τις περισσότερες φορές απο την δική μας ανασφάλεια και δεν έχουν να κάνουν με το άλλο άτομο. Αυτή η ανασφάλεια έχει να κάνει με την δική μας δυσκολία να εμπιστευτούμε, να επικοινωνήσουμε και να συνδεθούμε ουσιαστικά (παρόλο που μπορεί να το θέλουμε πάρα πολύ)καθώς ίσως έχουμε πληγωθεί στο παρελθόν. Μέσω των σχέσεων που αποκτούμε κατά την διάρκεια της ζωής μας, αναπαράγουμε το μοντέλο σύνδεσης που έχουμε αναπτύξει με τους φροντιστές μας (πχ γονείς), οπότε ένα άτομο που αναπαράγει ένα μοτίβο έλλειψης εμπιστοσύνης στις σχέσεις του, είναι σημαντικό να κοιτάξει στην σχέση με τους γονείς του ώστε... Διάβασε περισσότερα

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείται γιατί δεν υπάρχει ερώτηση. Αν όμως μιλάτε για έλλειψη εμπιστοσύνης και ψέμματα στη σχέση του ζευγαριού αυτό είναι σοβαρό θέμα που καλό είναι να το δει το ζευγάρι μαζί σε θεραπεία ζεύγους ή τουλάχιστον ο ένας (αν ο άλλος δεν θέλει) σε προσωπική θεραπεία. Βασική προϋπόθεση για μια καλή σχέση ειναι η εμπιστοσύνη και η ανοικτή επικοινωνία.

    Μπούρα Ευγενία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Παρακαλώ γράψτε περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό που σας απασχολεί για να μπορέσω να βοηθήσω καλύτερα. Εάν πάντως δεν υπάρχει εμπιστοσύνη αλλά υπάρχουν εξακριβωμένα ψέματα, όπως καταλαβαίνετε υπάρχει πρόβλημα στη σχέση. Κάποια από αυτά τα θέματα μπορούν να λυθούν εφόσον και δυο συμφωνούν σε ψυχοθεραπεία ζευγαριού και υπάρχει θέληση για αυτό . Όμως γενικά μιλώντας αν κάποιος άνθρωπος είναι γενικότερα κάποιος που λέει ψέματα , δεν μπορούμε αλλά ούτε και είναι δουλειά μας να τον αλλάξουμε . Αυτό που μπορούμε σίγουρα να αλλάξουμε είναι πως είμαστε εμείς σε σχέση με αυτόν τον άνθρωπο και τη συμπεριφορά του. Σίγουρα ποτε δε βοηθούν οι εντάσεις , ... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • H εμπιστοσύνη είναι πυλώνας στη σχέση του ζευγαριού. Εάν έχει κλονιστεί από τη μια πλευρά έχει να μιληθεί (ιδανικά σε ένα θεραπευτικό πλαίσιο), αλλά και να αναδυθεί προς επεξεργασία για ποιο λόγο καταφεύγει σε ψέματα ο ένας σύντροφος, τι νομίζει πως θα συμβεί εάν ειπωθεί η αλήθεια; Τι θα κάνει άραγε ο άλλος σύντροφος; Αντέχει την αλήθεια; Εάν θέλετε να εξακολουθήσετε να είσαστε ζευγάρι φυσικά, ειδάλλως χρειάζεται να πάρετε μία απόφαση.

    Ρωμαίου Βάσω και Συνεργάτες

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Δάφνη

  • Η σύναψη αλλά ακόμη περισσότερο η διατήρηση μιας στενής σχέσης είναι μια περίπλοκη και δύσκολη διαδικασία. Χρειάζεται θετική επικοινωνία και επικοδομητικές συμπεριφορές,περιορισμός των αρνητικών συμπεριφορών και ισοτιμία. Η εμπιστοσύνη είναι βασικό συστατικό της σχέσης και χρειάζεται φροντίδα για τη δημιουργία και τη διατήρηση της. Πόλλοι είναι οι παράγοντες που μπορούν να την επηρεάσουν ή να την υποσκάψουν. Τα ψέμματα ή η απόκρυψη της αλήθειας μπορέι να έχουν πολλές αιτίες και να εκφράζονται με πολλούς τρόπους, επηρεάζοντας τη σχέση. Κάθε ζευγάρι είναι διαφορετικό και φτιάχνει τη δική του ιστορία. Η θεραπεία ζεύγους μπορεί να συμβάλει στην κ... Διάβασε περισσότερα

    Λέκκου Ελένη Α.

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • ΣΕ ΑΣΦΑΛΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ (ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ) ΝΑ ΤΕΘΟΥΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΛΥΘΟΥΝ ΔΙΕΡΕΥΝΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΙΤΙΕΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΟΝ/ΤΗΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΣΕ ΨΕΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Θα πρέπει να δουμε πως έφτασαν τα πράγματα εκει. Συνήθως μια τέτοια κατάσταση κρατάει αρκετο καιρό και εχει μια διαδρομή στην πορεία του ζευγαριού. Το προσδοκίες ειχε ο ενας απο τον άλλο και πως εξελίχτηκε η επικοινωνία. Ανεξάρτητα απο τους παράγοντες που διατάραξαν την σχέση, τ ειναι αυτο που κρατάει δυο ανθρώπους μαζί και τι προσδοκούν να αλλάξει; Θέλουν να παραμείνουν μαζί η όχι; Αυτά και άλλα πολλά επιλυονται στην Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία ζεύγους....και ας μην ξεχνάμε το που βρίσκεται η σεξουαλικη τους ζωη.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • εφόσον συμφωνείτε και οι δύο καλό θα ήταν να ξεκινήσετε θεραπεία ζεύγους

    Αποστολίκας Απόστολος

    Ψυχίατρος

    Τρίκαλα

  • Η εμπιστοσύνη είναι σημαντική στις ανθρώπινες σχέσεις και ειδικά στις στενές διαπροσωπικές. Όταν διαπιστώνουμε ότι λέγονται ψέματα, μπορούμε να αναρωτηθούμε ποιός είναι ο πιθανός λόγος και αιτία γι' αυτό. Συνήθως καταφεύγουμε στα ψέματα όταν δυσκολευόμαστε να αντιμετωπίσουμε την αλήθεια μας ή να την μοιραστούμε με τον/ην σύντροφο μας. Ή όταν φοβόμαστε την αντίδραση του άλλου ανθρώπου. Η εμπιστοσύνη υπάρχουν φορές που μπορεί να αποκατασταθεί και η σχέση να αποκτήσει ξανά τη λειτουργικότητα της, μπορεί και όχι. Χρειάζεται θάρρος και δουλειά και από τα δύο μέλη. Δοκιμάστε να συζητήσετε ανοιχτά, με ειλικρίνεια και αγάπη. Αν δείτε ότι αυτό δεν... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ερώτηση υπάρχει; Αν πούμε πως είναι κάτι σαν: "Τι να κάνω όταν μου λένε ψέμματα; Να εμπιστεύομαι;"
    Η εμπιστοσύνη είναι προσωπική υπόθεση. Δεν θα υπάρχει κανένας να μας πείσει αν δεν θέλουμε να πειστούμε. Συχνά όμως τα ψέμματα είναι τρόπος για να διατηρείται ένα σύστημα σε ισορροπία. Τις περισσότερες φορές, υπάρχει κάποιο παράπλευρο κέρδος για την ανοχή τους. Τέλος, εξαρτάται ποιο είναι το αίτημα: Να μείνω/φύγω; Να ζητήσω να σταματήσει; Να εμπιστεύομαι περισσότερο; Τι;

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα,

    Μπορούμε να κανονίσουμε μια αρχική συνάντηση για να συζητήσουμε με περισσότερες λεπτομέρειες το θέμα που σας απασχολεί.

    Με εκτίμηση,
    Ψωμαδάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι