• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 28/11/2023

Πέθανε η μητέρα μου εδώ και έξι μήνες ήμασταν στενά δεμένη με αγαπούσε πολύ και εγώ τα τελευταία χρόνια ήταν δύσκολα γιατί ήταν κατακτητή και τη φροντιζα εγώ τώρα μου λείπει πολύ καίμε έχει πάρει από κάτω χωρίς όρεξη για τίποτα μου λένε ότι είναι κατάθλιψη

25 ειδικοί απάντησαν

  • Η απώλεια συνοδεύεται πάντα από έντονη θλίψη, άγχος, ανησυχία, φόβο, απογοήτευση, θυμό και άλλα επώδυνα και έντονα συναισθήματα. Το πένθος χαρακτηρίζεται ως μία συναισθηματική κατάσταση απώλειας ενός αγαπημένου προσώπου και περιγράφεται ως μία ψυχική πληγή που επουλώνεται βαθμιαία, αργά και αφήνει σημάδια. Αν για οποιονδήποτε λόγο, το άτομο δεν κατορθώσει να ανταπεξέλθει στην περίοδο του πένθους, είναι πιθανό να εμφανίσει χρόνιες συναισθηματικές βλάβες. Σε κάθε περίπτωση η υποστήριξη και η βοήθεια από κάποιον ειδικό είναι πολύτιμη.

    Χοχλιού Μαριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Κομοτηνή

  • Καλησπέρα σας με την απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου ενδέχεται να βιώσει κανείς τα λεγόμενα στάδια πένθους τα οποία αν και συμπτωματολογικά μοιάζουν σε ένα βαθμό με την καταθλιπτική διάθεση ωστόσο είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Για την περίπτωση σας χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση και αξιολόγηση.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Λυπάμαι πολύ για την απώλεια της μητέρας σας. Είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε λύπη και θλίψη για αυτλη την απώλεια, ειδικά αν είχατε μια στενή σχέση μαζί της. Η κατάθλιψη είναι συχνή αντίδραση σε αυτόν τον τύπο απώλειας και μπορεί να διαρκέσει για αρκετό καιρό. Σας συνιστώ να μιλήσετε με έναν ειδικό στην ψυχολογία ή την ψυχιατρική, ο οποίος μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε την κατάθλιψη και να βρείτε τρόπους για να ανακτήσετε τη ζωτικότητά σας. Είναι σημαντικό να φροντίζετε τον εαυτό σας, να έχετε υγιείς συνήθειες και να βρίσκετε τρόπους να εκφράζετε τα συναισθήματά σας.

    Χατζής Κωνσταντίνος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ευαγγελισμός

  • Ειναι σίγουρα θλίψη και μάλλον θα ήταν καλο να μιλήσετε με κάποιον για όλα τα συναισθήματα που νοιωθεις θετικά και αρνητικά ώστε να διαχειριστείτε καλύτερα το πένθος σας ,κατάθλιψη θα ήταν αν είχε περάσει χρόνος και ήσασταν ακομα έτσι , ευχαριστω

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,
    Αρχικά τα συλλυπητήρια μου. Είναι πιθανό, μετά την απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου, να βιώσουμε από έντονη θλίψη μέχρι κάποιου είδους κατάθλιψη. Αν δείτε, ότι η συναισθηματική σας κατάσταση δεν αλλάζει για καιρό, είναι απαραίτητο να επισκεφτείτε κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας.

    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Καλημέρα σας. Λυπάμαι για την απώλειά σας. Αυτό που περιγράφετε είναι πράγματι δύσκολο και οι απώλειες, ειδικά σε μια τόσο στενή σχέση, θέλουν χρόνο μέσα μας για να μπορέσουμε να τις διαχειριστούμε. Το ότι αισθάνεσθε να μην έχετε όρεξη για τίποτα είναι σημαντικό να το επεξεργαστούμε, εάν αποτελεί κομμάτι της διεργασίας του πένθους ή αν πρόκειται για μια πιο καταθλιπτική εικόνα. Σε κάθε περίπτωση θα ήταν βοηθητικό να λάβετε υποστήριξη για να ανακουφιστεί κάπως το συναισθηματικό βάρος.

    Σαββοπούλου Νικολία

    Ψυχολόγος

    Κάτω Αχαΐα

  • Η απώλεια ενός αγαπημένου μας προσώπου είναι από τα πιο τραγικά γεγονότα. Η στενή σας σχέση, όπως περιγράφετε με την μητέρα σας, έκανε την απώλεια ακόμη πιο δύσκολη. Οι πρώτοι μήνες μετά από τον θάνατο του αγαπημένου μας προσώπου μπορεί να είναι ιδιαίτερα επώδυνοι και είναι απολύτως φυσιολογικό να έχει αλλάξει η συμπεριφορά σας γιατί βιώνετε τα στάδια του πένθους.
    Το πένθος είναι μια φυσιολογική αντίδραση σε μια μεγάλη απώλεια. Είναι σημαντικό να δώσετε χρόνο στον εαυτό σας να θρηνήσει την απώλεια της μητέρας σας
    Όταν κάποιος βιώνει μια απώλεια, όπως αυτή που εσείς αντιμετωπίζετε, ενδέχετε να έρθει αντιμέτωπος με την κατάθλιψη. Η κατά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Κάθε άνθρωπος σε κάποια στιγμή της ζωής του, έρχεται αντιμέτωπος με τον θάνατο ενός αγαπημένου προσώπου. Ετσι, μέσα από κάποιες φάσεις που περνάει, τελικά αποδέχεται αυτή την απώλεια. Βέβαια ανάλογα με την προσωπικότητά, ο καθένας το βιώνει με έναν ιδιαίτερο, δικό του τρόπο ο οποίος ταιριάζει στον χαρακτήρα και την ψυχοσύνθεσή του.
    Όλοι θα περάσουν από τα 5 στάδια πένθους, ανεξαιρέτως του τύπου που ανήκουν. Παρόλα αυτά, η σειρά που αναγράφονται παρακάτω μπορεί να μην είναι ίδια, δεδομένου ότι κάθε άνθρωπος πενθεί, θλίβεται και εκφράζεται με διαφορετικό τρόπο.
    Τα 5 στάδια του πένθους είναι τα εξής : άρνηση, θυμός, διαπραγμάτευση, κατ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βαλκανιώτη Ελισάβετ

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Βόλος

  • Καλησπέρα σας,

    Η απώλεια είναι ένα συναίσθημα πού όλοι σε κάποια φάση της ζωή μας θα βιώσουμε. Ωστόσο μετά από κάθε απώλεια ακολουθεί μια φυσιολογική κατάσταση όπου ονομάζεται πένθος. Το πένθος είναι το συναίσθημα λύπης και θλίψης που νοιώθει κάποιος όταν του συμβεί κάποια μεγάλη συμφορά, συνήθως όταν χάσει κάποιο αγαπημένο του πρόσωπο. Το πένθος έχει συμπτωματολογία όπου έχει αρκετά κοινά στοιχεία όπως η κατάθλιψη. Ενδείξεις όπως κοινωνική απομάκρυνση, σημαντική ελάττωση του ενδιαφέροντος ή της ευχαρίστησης, αϋπνία ή υπερυπνία κ.α.. Η διαφορά όμως του πένθους και της κατάθλιψης έγκειται κατά κύριο λόγο στην διάρκεια των συμπτωμάτων
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Φαίνεται όντως να εμφανίζεται κάποια καταθλιπτικά συμπτώματα. Παρόλα αυτά, το θέμα πένθος είναι μια καθαρά προσωπική διαδικασία και ξεχωριστή για τον κάθε άνθρωπο.
    Νομίζω καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε κάποιον ειδικό για να διαχειριστείτε το πένθος σας

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Περνάτε πένθος και το πένθος έχει καταθλιπτική διάθεση, άγχος, αρνητικότητα, απογοήτευση, έλλειψη ενδιαφέροντος κλπ. Πρόκειται για έναν κύκλο συναισθημάτων που εναλάσσονται με την δική τους λογική.
    Τα συλληπητήρια μου
    Εγκάρδια
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Η απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου, πόσο μάλλον όταν είναι η μητέρα σας και ήσασταν το πρόσωπο που τη φρόντιζε, χρειάζεται ένα εύλογο διάστημα επεξεργασίας. Επιτρέψτε στον εαυτό σας να ζήσει την εμπειρία του πένθους. Με άλλα λόγια για ένα διάστημα (που δεν είναι για όλους το ίδιο) είναι φυσικό να έχετε τα συμπτώματα που περιγράφετε. Θα σας βοηθήσει να είσαστε με αγαπημένα σας πρόσωπα ή/και να μιλήσετε σε έναν ειδικό.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση της κατάστασης για να προσδιορίσουμε αν όντως υπάρχουν καταθλιπτικα συμπτώματα

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Δεν έχετε κατάθλιψη, απλά περνάτε πένθος, όταν είμαστε σε πένθος είναι αναμενόμενο να βιώνουμε έντονη θλίψη και να μην παίρνουμε ικανοποίηση και ευχαρίστηση από όσα κάναμε συνήθως. Παρόλα αυτά αν δυσκολέυεστε στην καθημερίνοτητα θα σας βοήθουσε να διαχειριστείτε καλύτερα αυτή τη δύσκολη περίοδο αν μιλούσατε σε έναν θεραπευτή/τρια.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα σας. Αν θέλετε απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας να μιλήσετε για αυτά που νιώθετε να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε το πένθος σας.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Καλημέρα, το πένθος μοιάζει αρκετά με την κατάθλιψη σε κάποια συμπτώματα. Όπως και να έχει ο δρόμος είναι να βιώσεις και να στραφείς με κατανόηση στις πτυχές του εαυτού σου που πονάν και σε μαυρίζουν. Σκέψου αυτές τις πτυχές σαν μικρά παιδιά που πονάνε και ουρλιάζουν. Θα μαλακώσουν οι φωνές τους όταν ακουστεί ο πόνος τους. Αυτό μπορείς να το πετύχεις ασφαλέστερα και πιο γρήγορα με τη βοήθεια της ψυχοθεραπείας αλλά και με τη βοήθεια αγωγής.

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καταρχήν συλλυπητήρια για τη μητέρα σας. Οι 6 μήνες είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να κάνεις οποιαδήποτε διάγνωση. Ακόμα περισσότερο που ήσασταν ο φροντιστής της μητέρας σας και ήταν κομμάτι της καθημερινότητάς σας. το πένθος αγαπημένη μου έχει κάποια στάδια και ο κάθε άνθρωπος τα περνάει στον δικό του χρόνο και με το δικό του τρόπο. Επίσης τα στάδια αυτά μπορούν να εναλλάσσονται για κάποιο χρονικό διάστημα. Το να σας έχει πάρει από κάτω είναι φυσιολογικό ,όμως δεν θα πρέπει να γίνει μια μόνιμη κατάσταση αλλά θα είναι χρήσιμο να βρείτε διεξόδους π.χ. παρέα με φίλους, χόμπυ , κ.λ.π. Αν πάλι δεν μπορείτε από μόνη σας θα ήταν καλό να ζητή... Διάβασε περισσότερα

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Πόρτο Ράφτη

  • Η απώλεια ενός τόσο σημαντικού ανθρώπου στην ζωή μας συνδέεται με την εμφάνιση της διαδικασίας του πένθους. Το πένθος είναι διαφορετικό από την κατάθλιψη καθώς είναι μια φυσιολογική αντίδραση και συνδέεται με συναισθήματα θλίψης, ενοχής, θυμού, έντονης σκέψης γύρω από το άτομο που έφυγε.

    Παπαδοπούλου Άννα

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Είναι ενα δύσκολο πένθος και θα χρειαστεότε ίσως βοήθεια, να το συζητήσετε με ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας,
    Αρχικά θα ήθελα να σας εκφράσω τα βαθιά μου συλλυπητήρια. Αυτό που περνάτε είναι πένθος και το πένθος εμπεριέχει καταθλιπτικό συναίσθημα και πόνο. Είναι φυσιολογικό, ανθρώπινο και μέσα στην ζωή να βιώνουμε αυτά τα αισθήματα όταν χάνουμε ένα αγαπημένο μας πρόσωπο. Σε περιπτώσεις πένθους το άτομο χρειάζεται χρόνο και υποστήριξη επιλέγοντας θετικές στρατηγικές αντιμετώπισης για τον εαυτό του, όταν νιώθει έτοιμο. Για παράδειγμα:
    Να ξεκουράζεται αρκετά, να μην παραλείπει γεύματα και να ενυδατώνεται με νερό, να συζητά με κάποιον που εμπιστεύεται, να χαλαρώνει με διάφορες δραστηριότητες (περπάτημα, τραγούδι, προσευχή, ζωγραφι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αννίνου - Ντόχερτυ Μάντυ

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ για τη μητέρα σας. Ακούγεται σα να αποτελούσε ένα σημαντικό και μεγάλο κομμάτι της ζωής σας, και τώρα που έφυγε, έφυγαν μαζί όλα όσα μοιραζόσασταν με εκείνη. Λέτε ότι σας έχει πάρει από κάτω και δεν έχετε όρεξη για τίποτα. Σκέφτεστε μήπως έχετε κατάθλιψη.

    Μπορεί να μοιάζει με κατάθλιψη, ωστόσο η απώλεια ενός κοντινού μας προσώπου συνήθως απαιτεί να διανύσουμε μία περίοδο πένθους. Το πένθος είναι μία δύσκολη διαδικασία, και για τον καθένα έχει διαφορετική διάρκεια. Θα σας ενθάρρυνα να ξεκινήσετε να μιλάτε με ψυχολόγο ώστε να μοιραστείτε το βάρος που κουβαλάτε. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Πολύ λυπάμαι . Τα συλλυπητήρια μου. Είναι πολύ πιθανό μετά από μία απώλεια να νιώσετε είτε μεγάλη θλίψη και ψυχική οδύνη , είτε κλινική κατάθλιψη . Κάτι άλλο που ίσως σας συμβαίνει μπορεί να είναι περίπλοκο πένθος. Ειναι σημαντικό να δώσετε χρόνο στον εαυτό σας! Όσο χρόνο χρειαστεί. Σας προτείνω να έρθετε σε επαφή μαζί μου για μια πρώτη δωρεάν συνεδρία, καθώς έχω την εμπειρία αλλά και την εκπαίδευση για τέτοια θέματα . Δεν είναι απαραίτητο να συνεχίσετε ψυχοθεραπεία μαζί μου μετά από αυτή τη συνεδρία αλλά σίγουρα θα χαρώ να βοηθήσω. Εύχομαι σύντομα να αισθανθείτε καλύτερα. Με εκτίμηση ,
    Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης, MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Θα πρέπει να απευθυνθεότε σε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Δυστυχώς το πένθος είναι από μόνο του μία επίπονη διαδικασία & ίσως χρονοβόρα. Η θλίψη είναι ένα αναμενόμενο στάδιο του πένθους. Ωστόσο, η διάγνωση της κλινικής κατάθλιψης χρειάζεται συγκεκριμένα και περισσότερα συμπτώματα εκτός από την έλλειψη διάθεσης. Σε κάθε περίπτωση, εφόσον βιώνετε μία δυσκολη περίοδο θα ήταν βοηθητικό να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας , ο οποίος θα σας κατευθύνει κατάλληλα.

    The Therapy Room - Παπαρίζου Αλίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αχαρνές

  • Λυπάμαι πολύ που έχεις περάσει από αυτήν την δύσκολη στιγμή με τον χαμό της μητέρας σου. Η απώλεια αγαπημένων μας μπορεί να είναι πολύ δύσκολη. Είναι κανονικό να νιώθεις έντονη θλίψη και να αισθάνεσαι απόλυτα αδιάφορος. Η κατάθλιψη είναι κάτι που πολλές φορές συνοδεύει την απώλεια και είναι σημαντικό να λάβεις υποστήριξη από επαγγελματίες για να αντιμετωπίσεις αυτήν την κατάσταση. Μπορεί να βοηθήσει να μοιραστείς τα συναισθήματά σου και να εξερευνήσεις τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις.

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια