• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 24/05/2023

Καλησπέρα σας. Εδώ και χρόνια με ταλαιπωρεί το άγχος. Είμαι 19 ετών. Εδώ και κάτι μήνες παθαίνω <<φτερουγίσματα>> στην καρδιά με αποτέλεσμα να τρομάζω και να ανησυχώ μήπως το ξαναπάθω. Να σημειώσω πως έχω κάνει πρόσφατα triplex και καρδιογράφημα όπου όλα ήταν εξαιρετικά. Το πάθαινε και η μεγαλύτερη αδερφή μου και μου είπε πως είναι αποτέλεσμα του άγχους. Τι μπορώ να κάνω?

36 ειδικοί απάντησαν

  • Πιθανόν να είναι ψυχοσωματικό. Σίγουρα έναρξη ψυχοθεραπείας και μπορεί να χρειαστεί και εξέταση από ψυχίατρο

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Κάνε πράγματα που σου προσφέρουν ευχαρίστηση, αγάπα και φρόντισε τον εαυτό σου, μίλα για αυτά που αισθάνεσαι. Κάνε γυμναστική, διαλογισμό, γιόγκα κι αν δεν πιάσουν όλα αυτά πήγαινε σε κάποιον ειδικό να σε βοηθήσει.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Ψυχοθεραπεια

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Υπαρχει υποψια σε τετοιες καταστασεις οτιβγινεται μια "κραμπα" στομαχου. Καλο θα ηταν να απευθυνθεις σε καποιον Ψυχολογο και σε παρακολουθει τακτικα ενας Καρδιολογος

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • Να αρχίσετε ψυχοθεραπεία συμπτώματα άγχους ίσως ειναι

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟΙ ΣΩΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΓΑΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΝΤΟΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΣΥΧΝΑ ΑΓΧΟΥΣ ΛΟΓΩ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ, ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΩΝΤΑΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕ ΠΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΕΣ ΜΕΣΩ ΨΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΘΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΝ ΨΥΧΙΚΟ ΠΟΥ ΑΝΑΝΑΚΛΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΑΣ!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλημέρα σας,

    Πολύ καλά κάνατε και απευθυνθήκατε σε κάποιον γιατρό ώστε να αποκλείσετε πιθανά παθολογικά αίτια.

    Εφόσον δεν υπάρχει παθολογική αιτία βάση εξετάσεων, θα ήταν χρήσιμο να δοκιμάσετε να επισκεφθείτε κάποιον Ψυχολόγο.

    Το άγχος αποτελεί ίσως από τα πιο συνηθισμένα ψυχολογικά ενοχλήματα στην εποχή μας. Ωστόσο δεν θα πρέπει να το κανονικοποιούμε και να το θεωρούμε αυτονόητο και δεδομένο επειδή το βιώνουν όλοι.

    Σίγουρα σας ταλαιπωρεί για να το ψάχνεται και εφόσον εκδηλώνεται και σωματικά (με τα φτερουγίσματα που μας αναφέρετε), σημαίνει ότι ο οργανισμός σας, σας χτυπάει ένα "καμπανάκι". <
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία και όσο το γρηγορότερο τόσο το καλύτερο, καθώς είστε πολύ νέος και δεν χρειάζεται από τώρα να ξεκινήσετε με φαρμακευτική αγωγή.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα συμπτώματα του άγχους αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων και δεν είστε μόνη/ος. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και πρόκειται για ένα πρόβλημα που χρειάζεται δουλειά για να βοηθηθείτε, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, αυτό που περιγράφεται μοιάζει με κρίση άγχους και από τη στιγμή που δεν εντοπίζεται κάτι οργανικό, πιθανότατα οφείλεται σε ψυχολογικούς παράγοντες. Η κρίσεις άγχους και οι κρίσεις πανικού είναι πολύ συχνές στην εποχή μας και τις παρατηρούμε πάρα πολύ συχνά και σε νεαρούς ενήλικες. Όπως και τα περισσότερα συμπτώματα συνδέονται με τη φάση ζωής και οι ηλικίες 18-25 αποτελούν μία ηλικιακή φάση με έντονες αλλαγές και μεταβάσεις. Η επίσκεψη αρχικά σε κάποιον ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή, ή σύμβουλο ψυχικής υγείας θα ήταν βοηθητική, για να γίνει μία πρώτη παρέμβαση και μία πρώτη αξιολόγηση της δυσκολίας.

    Ζερβάνου Λυδία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, από τη στιγμή που δεν υπάρχει παθολογικός παράγοντας, πολύ πιθανό τα συμπτώματα που αισθάνεστε να έκφραση άγχους. Αυτό είναι καλό καθώς δεν κινδυνεύετε. Αναρωτηθέιτε για το αν υπάρχουν στρεσσογόνοι παράγοντες, συνθήκες, καταστάσεις ώστε να μπορέσετε να κάνετε την σύνδεση του άγχους με πράγματα στη ζωή σας. Αν δείτε ότι συνεχίζουν τα συμπτώματα καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας ο οποίος θα μπορέσει να σας καθοδηγήσει κατάλληλα στην νοηματοδότηση και στην έκφραση όσων βιώνετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Σύμφωνα με την συμπτωματολογία που αναφέρεται η έναρξη ψυχοθεραπείας και πιο συγκεκριμένα μέσω της γνωσιακής συμπεριφορικης θεραπείας μπορεί να είναι αρκετά αποτελεσματική στην αντιμετώπιση αυτών των συμπτωμάτων και στην βελτίωση της καθημερινότητας και της λειτουργικότητας σας σε σύντομο χρονικό πλαίσιο. Σε κάθε περίπτωση για την περαιτέρω ψυχολογική διερεύνηση της συγκεκριμένης συμπτωματολογίας θα μπορούσατε να κλείσετε κάποιο ραντεβού έτσι ώστε να έχουμε μία εκτενέστερη επικοινωνία γι’ αυτό που φαίνεται να σας απασχολεί και να δομησουμε από κοινου ένα πλάνο αντιμετώπισης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα,
    Τα συμπτώματα που περιγράφετε, εφόσον έχετε εξεταστεί για οργανικά αίτια, παραπέμπουν σε άγχος.
    Το πιο χρήσιμο θα ήταν να επισκεφθείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, να συζητήσετε και να ανιχνεύσετε τους λόγους μπορεί να υπάρχει τόσο έντονο άγχος αυτή την περίοδο.
    Απο όσο καταλαβαίνω και η αδελφή σας ακούγεται να έχει παρόμοια συμπτώματα, που ίσως υποδηλώνει μία στρεσογόνα κατάσταση μέσα στο οικογενειακό πλαίσιο.
    Παρόλαυτα, η επίσκεψη σε έναν ψυχολόγο θα ήταν πολύ βοηθητική.
    Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Απευθυνθείτε σε ψυχίατρο. Μάλλον είναι αγχωθείς εκδηλώσεις κλπ

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Πολύ πιθανόν αυτό που περιγράφεις να είναι μία κρίση πανικού, η οποία συνήθως διαρκεί από 20 λεπτά ως μία ώρα, αν και λόγω της δυσφορίας που προκαλεί μπορεί να νιώσει κανείς ότι διαρκεί ώρες, ενώ στην συνέχεια εμφανίζεται ο φόβος για επανάληψη της. Όταν τελειώνει άλλοι μένουν με μία αίσθηση εξάντλησης και κενού, ενώ άλλοι με μία αίσθηση ανακούφισης, εφόσον έχει εκτονωθεί η ένταση. Αν εμφανίζεις τέτοια συμπτώματα αρχικά θα χρειαστεί να αποκλειστούν με την βοήθεια ιατρικών εξετάσεων άλλες βιολογικές παθήσεις, των οποίων τα συμπτώματα προσομοιάζουν με αυτά της κρίσης πανικού, όπως υπερθυρεοειδισμός και καρδιοαναπνευστικές διαταραχές. Οι σωματικέ... Διάβασε περισσότερα

    Φραγκάτου Μυρτώ

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια Msc

    Αγία Παρασκευή

  • χρειαζεται αμεσα να επισκεφτειτε ψυχιατρο και να ξεκινησετε ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Είτε είναι κρίσεις άγχους είτε κρίσεις πανικού, το βασικό που χρειάζεται είναι να ξεκινήσετε συνεδρίες για να διερευνήσετε τη ρίζα τους

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Πιθανόν να σωματοποιείτε το άγχος σας, ειδικά αν δεν το εξωτερικεύετε, ενώ ο φόβος που σας προκαλούν τα σωματικά συμπτώματα (φτερούγισμα,ταχυκαρδίες) πυροδοτούν εκ νέου το άγχος σας. Οπότε θα μπροούσε να σας φανεί χρήσιμο να μιλήσετε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας

    Γαλάνη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Θα σας βοηθουσε να απευθυνθειτε σε ενα ψυχολογο να λαβετε βοηθεια...κατανοειτε οτι ειστε σε μια περιοδο που χρειαζεστε φροντιδα ..καντε το βημα αυτο και επιτρεψτε στον εαυτο σας να λαβει βοηθεια

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Γνωσιακή Συμπεριφορική θεραπεία. Είναι μια ψυχοθεραπευτική προσέγγιση, εξαιρετικά κατάλληλη για το άγχος.

    Καρμίρη Στέλλα

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Η αξιολόγηση και η εκτίμηση της σοβαρότητάς του άγχους γίνεται από ψυχολόγο. Τα σωματικά συμπτώματα που έχεται οφείλονται στην σωματοποίηση του άγχους σας. Επισκευθείτε ψυχολόγο. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα σας.
    Διάγετε περίοδο άγχους και αδυναμίας διαχείρισής του. Αν δεν βρείτε τις βαθύτερες αιτίες και δεν τις αντιμετωπίσετε, τα συμπτώματα και οι δυσκολίες θα επανέρχονται. Απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας για στήριξη και βοήθεια.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας,
    Το άγχος πράγματι σωματοποιείται και πολλές φορές εκφράζεται με 'φτερουγίσματα', όπως αυτά που αναφέρετε. Είναι πολύ καλό που έχετε κάνει τις ιατρικές εξετάσεις, διότι έτσι από την στιγμή που δεν έχει βρεθεί κάτι παθολογικό καταλήγουμε πιο εύκολα στο συμπέρασμα ότι πιθανότατα η αιτία πρόκλησής τους είναι ψυχολογική. Ως προς τον τρόπο αντιμετώπισης η ψυχοθεραπεία θα βοηθήσει. Υπάρχουν πολλές διαφορετικές προσεγγίσεις οι οποίες μπορούν να βοηθήσουν και ειναι σημαντικό ο κάθε άνθρωπος να διαλέξει αυτήν που του ταιριάζει καλύτερα. Συγκεκριμένα από την προσωπική μου εμπειρία έχω δει ότι πολύ καλά αποτελέσματα έχει η κλιν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πρατικάκη Βέρα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχοθεραπευτής

    Κηφισιά

  • Γειά σας !

    Χρειάζεται να μάθετε να ελέγχετε το άγχος και τις συνέπειες του στο σώμα! Δηλαδή τις ψυχοσωματικές διαταραχές όπως αυτή που σας απασχολεί!
    Αυτό μπορεί να γίνει στα πλαίσια ψυχοθεραπείας με ένα έμπειρο ψυχολόγο ειδικευμένο στα ψυχοσωματικα!

    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα ψυχοσωματικά:
    https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Να βρείτε έναν σύμβουλο που θα ταιριάξετε και να συζητάτε μαζί του ότι σας ενοχλεί ή σας προβληματίζει , αυτό θα σας βοηθήσει πολύ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Απ ‘ ότι φαίνεται απ την περιγραφή σας μάλλον αυτό που έχετε σχετίζεται με άγχος υγείας. Είναι πολυ τυπικό και θα βοηθηθείτε με κάποιον ειδικό που εξειδικεύεται σε αγχωδεις διαταραχες.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι για αυτό. Μπορώ να επιβεβαιώσω ότι αυτά τα "φτερουγίσματα" στη καρδιά που περιγράφεις, όντως οφείλονται στο άγχος - εφόσον και οι καρδιολογικές σου εξετάσεις είναι εξαιρετικές. Εξάλλου είναι το πρώτο στοιχείο που αναφέρεις στο μήνυμά σου. Είναι σημαντικό να γνωρίζεις ότι δεν κινδυνεύει άμεσα η υγεία σου ή η ζωή σου. Η γνώση αυτή θα σε βοηθήσει να διαχειρίζεσαι καλύτερα το συναίσθημά σου κάθε φορά που θα συμβαίνει αυτό. Είναι συχνός ο φόβος επόμενων τέτοιων "επεισοδίων". Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να βρεις τρόπους να τα διαχειρίζεσαι καλύτερα, ή ότι θα συνεχίσουν να συμβαίνουν για πάντα.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Αυτό που βιώνεται ονομάζεται κρίση άγχους ή και κρίση πανικού αν είναι έντονο. Ξεπερνιέται πλήρως με ψυχοθεραπεία !

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε έναν Ψυχολόγο, γιατί αυτό που περιγράφετε είναι μικρές κρίσεις άγχους και πανικού. Καλό είναι να το αντιμετωπίσετε έγκαιρα

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα.
    Με όσες πληροφορίες έδωσες, είναι πιθανό κρίση πανικού από το άγχος διότι σε κατακλύζουν αρνητικές σκέψεις.
    Θεραπεία με την μέθοδο CBT θα ήταν μία καλή λύση.
    Για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία παραμένω στην διάθεση σου!

    Λιόλιου Ισιδώρα

    Δικαστική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας,

    από την στιγμή που έχετε κάνει όλες τις απαραίτητες παθολογικές και καρδιολογικές εξετάσεις και τα αποτελέσματα είναι καλά, αυτό που νιώθετε θα μπορούσε να είναι ψυχοσωματικό. Πρόκειται για οργανικά συμπτώματα τα οποία σχετίζονται άμεσα με ψυχολογικές επιβαρύνσεις όπως το άγχος. Σε αυτή την περίπτωση είναι σημαντικό να εντοπίσεις τι σου προκαλεί το άγχος. Πολλές φορές όμως η αιτία βρίσκεται στο υποσυνείδητο κάτι που σημαίνει ότι είναι δύσκολο να εντοπιστεί. Η καλύτερη λύση που θα σου πρότεινα είναι η ψυχοθεραπεία.

    Με εκτίμηση,
    Παναγιώτης Σαμπάνης

    Σαμπάνης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Χαλκίδα

  • Γεια σας. Πρώτα απ’όλα να μη φοβόσαστε όσο γίνεται . Ελάτε σε επαφή μαζί μου για να μπορέσω να σας βοηθήσω περισσότερο. Είναι αντιμετωπίσιμο με ψυχοθεραπεία , μην το αφήσετε να χειροτερέψει όμως.

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • πηγαίντε σε ψυχολόγο

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Η απάντηση σε αυτό είναι ψυχοθεραπεία.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός