• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 13/09/2023

Γεια σας. Είμαι 24 ετών και ζυγίζω 116 κιλά με ύψος 1,70. Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικούς διατροφολόγους για να χάσω βάρος, ωστόσο δεν μπόρεσα να βοηθηθώ κυρίως γιατί δεν μπορούσα να τηρήσω κατά γράμμα τη διατροφή. Το θέμα μου είναι κυρίως τα υπερφαγικά επεισόδια και η έντονη επιθυμία μου για junk food, γλυκά κλπ. Έχω σκεφτεί τη λύση του χειρουργείου, αλλά το φοβάμαι πάρα πολύ. Θέλω να αποκτήσω επιτέλους μια υγιή σχέση με το φαγητό. Τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

31 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, η διαδικασία απώλειας βάρους είναι, φυσικά, μία διαδικασία που απαιτεί προσπάθεια και την κατάλληλη ψυχολογία και άτομα να μας υποστηρίζουν και να μας καθοδηγούν κατά τη διάρκειά της. Είναι κάτι που ο καθένας ξεκινάει με δικό του ρυθμό και τρόπο.
    Για να αποφευχθεί η πιο ακραία λύση του χειρουργείου, είναι σημαντικό να γίνει μία συνεδρία εκ νέου με διαιτολόγο και να σχεδιαστεί ένα πλάνο διατροφής που να ικανοποιεί τον διαιτώμενο, να μπορεί να τρώει τακτικά, και να μην του στερεί σε υπερβολικό βαθμό ότι του αρέσει. Ακόμη και τα γλυκά και το junk food έχουν χώρο σε μία ισορροπημένη διατροφή, με μέτρο. Η υγιής σχέση με το φαγητ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Η υγιής σχέση με το φαγητό και η απώλεια βάρους μπορούν να συναντηθούν σε μία συνεδρία διαιτολογική αλλά δεν είναι απαραίτητα πάντα μαζί. Τα υπερφαγικά επεισόδια τις περισσότερες φορές σχετίζονται με ψυχολογικά αίτια, οπότε θα σας πρότεινα να κάνετε μια νέα προσπάθεια για τη βελτίωση των διατροφικών σας συνηθειών με έναν επαγγελματία διαιτολόγο αλλά αυτή τη φορά βάλτε και τον/την ψυχολόγο στο σχήμα.
    Ο συνδυασμός των θεραπειών φαίνεται να έχει πολύ καλή ανταπόκριση και μακροπρόθεσμες αλλαγές στα άτομα.

    Χαρίτου Δήμητρα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Χαλάνδρι

  • Το χειρουργείο δεν είναι λύση και σκοπός δεν θα ήταν η τήρηση ενός προγράμματος διατροφής κατά γράμμα αλλά η σωστή εκπαίδευση με το φαγητό ώστε να γίνει τρόπος ζωής για να είναι κάτι μόνιμο

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Καλησπέρα! χρειάζεστε άλλη προσέγγιση από την κλασικού τύπου διατροφή ! μπορώ να σας βοηθήσω!

    Κλειάσιος Παναγιώτης - Nutriedition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • το ιδανικο ειναι να επισκεφτειτε καποιον διαιτολογο και σε συνεργασια με εναν ψυχολογο να μπορεσετε να αποκτησετε μια υγιη σχεση με το φαγητο :)

    Καραμανίδης Βασίλειος,Msc(Cand), RD - VK Nutrition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας. Να θυμάστε ότι η ανάπτυξη μιας υγιούς σχέσης με το φαγητό είναι να κάνετε αλλαγές στον τρόπο ζωής σας. Δεν πρόκειται μόνο για την απώλεια βάρους αλλά και για τη βελτίωση της συνολικής σας ευεξίας και για να αισθάνεστε καλύτερα τόσο σωματικά όσο και συναισθηματικά. Είναι μια διαδικασία που μπορεί να πάρει πολύ χρόνο. Όπως αντιλαμβάνεστε και εσείς, το βάρος σας εξαρτάται τελικά από τη συχνότητα των υπερφαγικών επεισοδίων. Για την αντιμετώπιση αυτών σας παροτρύνω να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να σας βοηθήσει στον εντοπισμό της πηγής του προβλήματος. Παράλληλα, υποστηρικτικό ρόλο μπορεί να έχει ένας Διαιτολόγ... Διάβασε περισσότερα

    Στεφανίδου Ηλέκτρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Χολαργός

  • Καλημέρα σας, δεν είναι απαραίτητο ότι όλες διατροφές ταιριάζουν σε όλους, στην πραγματικότητα χρειάζεται να φτιάξετε τη σχέση με το φαγητό και να βρείτε τι είναι αυτό που σας εμποδίζει.
    Είμαι στη διάθεση σας για νας σας βοηθήσω, μπορείτε να με καλέσετε ή να κλείσετε ένα ραντεβού μέσω της πλατφόρμας εδώ. Ευχαριστώ

    Σκληβάγκου Νάντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Γεια σου και σε σένα! :)
    Αρχικά θα ήθελα να σου πω ότι το χειρουργείο στη περίπτωση σου δεν είναι η λύση ούτε θα σου λύσει το πρόβλημα της σχέση σου με το φαγητό.
    Τώρα όσον, αφορά την απώλεια του βάρους, καλό θα ήταν πρώτα να δούμε τη σχέση σου με το φαγητό, τι είναι αυτό που σε τραβάει στα junk food πχ, τη ψυχολογία σου -όπου εδώ θα ήθελα να σου πω καλό θα ήταν να απευθυνθείς και σε έναν ψυχολόγο για να σε βοηθήσει- και έπειτα να άρχισουμε την διαδικασία απώλειας. Η οπτική ότι ξεκινάμε με ένα πρόγραμμα το οποίο πρέπει να τηρήσουμε κατα γράμμα δε βοηθάει.
    Για ότι χρειαστείς, μπορείς να μ ου ξαναστείλεις. Επίσης μπορείς να κλείσεις
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Για αρχή θα χρειαστεί να παρακολουθήσετε πρόγραμμα διατροφικής εκπαίδευσης από διαιτολόγο όπου θα μάθετε να υπολογίζετε συγκεκριμένα συστατικά στην καθημερινή σας διατροφή με καταγραφή ημερολογίου διατροφής (χωρίς να ακολουθείτε διαιτολόγιο). Αφότου ολοκληρωθεί η διατροφική εκπαίδευση ο διαιτολόγος θα κρίνει αν μπορείτε να ξεκινήσετε την προσπάθεια απώλειας βάρους με δομημένο διαιτολόγιο. Για το θέμα των υπερφαγικών επεισοδίων θα πρέπει να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο ψυχοθεραπευτή.

    Σηφακάκη Μελίνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Καλησπέρα σας! Τα λέτε πολύ ωραία, έχετε κατανοήσει πως το κύριο πρόβλημα είναι η υπερφαγιά η οποία είναι μια αναγνωρισμένη διατροφική διαταραχή. Το αυξημένο βάρος είναι σύμπτωμα και όχι η αιτία. Η διατροφική καταπολέμηση της υπερφαγίας όπως ξανά πολύ σωστά λέτε έχει στόχο την βελτίωση της σχέση σας με το φαγητό, αν δεν λυθεί αυτό το σύμπτωμα δεν θα φύγει ποτέ. Ένα υποθερμιδικό διαιτολόγιο (δίαιτα) δεν θα λύσει ποτέ το πρόβλημα της υπερφαγίας καθώς η υπερφαγία έχει μεγάλη σχέση με το ψυχολογικό - συμπεριφορικό κομμάτι. Χρειάζεται διαφορετική προσέγγιση από τον διαιτολόγο. Η προσωπική μου πρόταση για εσάς θα ήταν να ξεκινήσετε με έναν ψυχολόγο... Διάβασε περισσότερα

    Έκτωρ Καππάτος-Κουτρούμπας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλημέρα σας. Το πρόβλημά σας δυστυχώς απασχολεί πολύ κόσμο που παλεύει με το βάρος του.

    Η μη υγιής σχέση με το φαγητό συνήθως αντανακλά βαθύτερα προβλήματα με τον εαυτό μας και όχι την καθαρή αιτία του αυξημένου βάρους. Η αγάπη και η αποδοχή του εαυτού είναι πολύ σημαντική. Ένας ψυχοθεραπευτής με εξειδίκευση στις διαταραχές πρόσληψης τροφής θα μπορέσει να σας βοηθήσει κατάλληλα. Αυτό σε συνδυασμό με τη σωστή διατροφική εκπαίδευση και καθοδήγηση που μπορεί να προσφέρει ένας διαιτολόγος μπορούν να σας βοηθήσουν να διαχειριστείτε καλύτερα τα υπερφαγικά επεισόδια και να αποκτήσετε μια πιο υγιή σχέση με το φαγητό και τελικά ένα πιο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γαβριέλη Άννα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κολωνάκι

  • Η διατροφική διαταραχή που έχετε χρήζει ειδικής αντιμετώπισης, πρωτίστως από εξειδικευμένο ψυχολόγο και σε δεύτερη μοίρα από εξειδικευμένο διαιτολόγο και εξειδικευμένο γυμναστή. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ Η ΠΡΟΣΕΓΓΥΣΗ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΡΜΙΔΙΚΗΣ ΔΙΑΙΤΑΣ - και να πετύχει, το αποτέλεσμα θα είναι προσορινό. Για να αποκαταστήσετε τη σχέση σας με το φαγητό σας χρειάζεται ψυχοθεραπεία για να μπορέσετε να εντοπίσετε τι αιτιάζεται για την διαταραχή. Αναζητείστε επαγγελματίες με ειδική εκπαίδευση στις διατροφικές διαταραχές - το επίσημο κέντρο στον Ελλαδικό χώρο ονομάζεται Κέντρο Εκπαίδευσης και Αντιμετώπισης και Διατροφικών Διαταραχών (www.keadd.gr). Υπάρχει δ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλησπέρα σας! Έχετε προσπαθήσει να πάρετε βοήθεια από κάποιον ψυχολόγο;; Πιστεύω ότι ενδεχομένως να σας βοηθούσε να τηρήσετε πιο αποτελεσματικά ένα πρόγραμμα διατροφής. Διαφορετικά η επόμενη λύση είναι κάποια επέμβαση.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καταλαβαίνω ότι παλεύετε με επεισόδια υπερφαγίας, έντονες λιγούρες και την επιθυμία σας να αναπτύξετε μια υγιή σχέση με το φαγητό. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε αυτά τα ζητήματα με έναν βιώσιμο και υγιή τρόπο. Ακολουθούν ορισμένα βήματα που μπορεί να σας φανούν χρήσιμα:

    Συναισθηματική υποστήριξη: Μιλήστε σε κοντινούς φίλους και μέλοι της οικογένειας που αγαπάτε για υποστήριξη.

    Διατροφική συμβουλευτική: Zητήστε βοήθεια από έναν διαιτολόγο για ένα ισορροπημένο σχέδιο, εξηγώντας του πως δεν θέλετε να επαναλάβεται τα ίδια όπως με άλλους ειδικούς του κλάδου.

    Θέστε ρεαλιστικούς στόχους: Κάντε μικρά, εφικτά βήματα.... Διάβασε περισσότερα

    Τρέζου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Από αυτά που αναφέρετε φαίνεται σαν να έχετε ταλαιπωρηθεί πολύ στο κομμάτι της διατροφής. Ο στόχος σας θα ήταν καλό να είναι πως θα μάθετε να τρώτε ισορροπημένα από όλες τις τροφές για να αποκτήσετε μια καλύτερη διατροφική συμπεριφορά. Η διαχείρηση των υπερφαγικων επεισοδίων συσχετίζεται με βελτίωση της διατροφικής συμπεριφοράς και την διαχείρηση του άγχους. Οι περιοριστικές δίαιτες δυστυχώς θα ενισχύουν ένα τέτοιο πρόβλημα ενώ ένα πλάνο βασιζόμενο στις ανάγκες σας, στις προτιμήσεις σας και στις αρχές την ενσυνείδητης διατροφής θα βοηθήσει πολύ! Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε ερώτηση!!

    Κουφάκη Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Γεια σας. Καταλαβαίνω την απογοήτευση σας. Μέσα από την ερώτηση σας φαίνεται ξεκάθαρα ότι έχετε εντοπίσει ότι το κύριο εμπόδιο για να πετύχετε τον στόχο σας είναι η σχέση σας με την τροφή. Για να αποκτήσετε μια υγιή σχέση χρειάζεστε διατροφική επανεκπαίδευση και όχι απλά ένα πρόγραμμα διατροφής. Μπορείτε να δείτε στον δύνδεσμο το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που εξασκώ για να βοηθήσω περιπτώσεις αντίστοιχες με την δική σας.
    https://dietbel.gr/pera-apo-ti-diaita/

    Μπελέκος Βασίλης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορυδαλλός

  • Καλημέρα.
    Καταλαβαίνω ότι έχεις απευθυνθεί για βοήθεια και παρόλα αυτά δεν αισθάνθηκες να βρήκες αυτό που χρειαζόσουν.
    Επειδή αναφέρεις υπερφαγικά επεισόδια, καλό θα είναι να γίνει μία διερεύνηση για το αν έχεις κάποια διατροφική διαταραχή.
    Σε αυτές τις περιπτώσεις απαγορεύεται η χρήση προγράμματος διατροφής, καθώς ενισχύει τη φωνή της διατροφικής διαταραχής και πολύ πιθανό να σου υποκινεί και άλλα υπερφαγικά.
    Καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιο διαιτολόγο που να είναι εξειδικευμένος στις διατροφικές διαταραχές.
    Συνήθως οι διατροφικές διαταραχές συμβαίνουν σαν ένας τρόπος να διαχειριστούμε τα συναισθήματά μας.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • Γεια σας και σας ευχαριστούμε πολύ για το μήνυμα.

    Μια συμβουλή απο καρδιάς καθως καταλαβαίνουμε αυτό που μας περιγράφετε και τις 3 προσπάθειες που έχετε κάνει χωρίς επιτυχία.
    Ίσως όλο αυτό αποτυγχάνει γιατί οδηγήστε στο να ακολουθήσετε κατα γράμμα ένα χαρτί διατροφής.
    Η αλλαγή συνηθειών και η αντιμετώπιση που έχουμε ώς προς το φαγητό είναι κάτι παραπάνω απο ένα χαρτί δίαιτας για αυτό πρέπει να κοιτάμε και να δουλεύουμε και αλλους παράγοντες :)

    Θα χρειαστεί ίσως να ελέγξετε σε πρώτη φάση τα υπερφαγικά επεισόδια και παράλληλα να δουλέψετε με τους επαγγελματίες που θα σας βοηθήσουν να αναπτύξετε μια υγιή σχέση με το φα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Nutripass - Αντωνίου Γιάννης & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Γεια σας,
    Είναι πολύ καλό που υπάρχει η επιθυμία για καλή σχέση με το φαγητό! Γιατί εκεί βρίσκεται και η λύση. Ο τρόπος αντιμετώπισης αυτού που περιγράφεις δεν είναι η δίαιτα αλλά η εκπαίδευση σου στον τρόπο διατροφής και νέων συνηθειών. Δεν είναι μία διαδικασία ενός μήνα. θέλει καιρό να μάθουμε νέες συνήθειες και συμπεριφορές.
    Το χειρουργείο δεν είναι η λύση! Η αλλαγή του τρόπου σκέψης είναι!

    Nutrifit - Τσίμπου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Αρτάκη

  • Καλημέρα σας,
    Καταρχάς, θα ήθελα, να ξέρετε ότι δεν είστε μόνος/νη που αντιμετωπίζετε αυτό το θέμα…
    Οι δίαιτες είναι συνήθως αρκετά περιοριστικές και δεν είναι εύκολη υπόθεση η τήρηση
    τους. Επίσης, το να στηρίζεστε μόνο στη θέληση σας για να χάσετε βάρος δεν είναι εφικτό,
    διότι η θέληση όλων μας δεν είναι απεριόριστη… Την χρησιμοποιούμε συνήθως για να
    αντιμετωπίσουμε όλες τις δύσκολες και στρεσογόνες καταστάσεις μέσα στην ημέρα μας
    (στην δουλειά, στο σπίτι κλπ.) και κάποια στιγμή εξαντλείται… Απολύτως φυσιολογικό…
    Έτσι, θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε τη μέθοδο της Ενσυνειδητής Διατροφής , η οποία
    στηρίζεται στην
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ραμπάγ Τάνια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αρχικά η συναισθηματική υπερφαγια είναι ψυχοκογικη πάθηση & θέλει να δουλευτεί αυτή καθαυτή. Καλό είναι αν θέλετε να αποκτήσετε μια υγιή σχέση με τον ευατο σας άρα & με το φαγητό θα πρπει να φωτίσετε & να θεραπεύεστε με σωστή καθοδήγηση το συναισθηματικο φαγητό μετά θα μποιρει να δουλέψει καλύτερα η Διατροφη & ότι άλλο σκέφτεστε. Θα είναι χαρα μας αν θέλετε να δουλέψουμε μαζί μέσω του coaching & σταδιακα να δουλέψουμε την απώλεια βαρους.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Καλημέρα σας,
    Υπάρχει η πιθανότητα η έντονη επιθυμία σας για γλυκό και τα υπερφαγικά επεισόδια να οφείλονται σε υπερπαραγωγή ινσουλίνης από τον οργανισμό με αποτέλεσμα να ακολουθούν υπογλυκαιμίες μετά τα γεύματα. Μπορείτε να κάνετε μια καμπύλη ινσουλίνης και αν δείτε ότι όντως υπάρχει υπερπαραγωγή με ειδική διατροφή για τη ρύθμιση των επιπέδων ινσουλίνης θα μπορέσετε να αδυνατίσετε.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Να δοκιμασεις καποιον ψυχολογο για να φτιαξεις την σχεση σου με το φαγητο πριν δοκιμασεις με νεο διαιτολογο! Δεν ειναι το προγραμμα διατροφης το προβλημα σου, ειναι βαθυτερο!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, ίσως να μην ήσασταν πλήρως αποφασισμένος να μπείτε σε αυτή την διαδικασία ίσως δεν ταιριαξατε με τους συναδελφους.
    Αν τηρήσετε ένα ισορροπημένο διαιτολογιο που θα συμπεριλαμβάνει και κάποιες από τις ανθυγιεινές σας συνήθειες μεχρι να αρχίσετε μόνος σας σιγά σιγά να τις περιορίζετε να μην τις ζητάτε τοςο , χωρίς ομως να το βλέπετε σαν τιμωρία ή τον μονο τροπο για να χάσει κανεις βάρος, ίσως τότε λειτουργούσε. Σε όλο αυτο θα πρεπει να έχετε πάρει την απόφαση να έχετε διάθεση και το χρονο να αλλάξετε συνήθειες και ακριβώς να μάθετε έναν άλλον τροπο ζωής! Που σίγουρα σε αυτο θα σας βοηθούσε περισσότερο ένας διατροφολόγος διαιτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βερυκοκάκη Έλενα - Healthy Life

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω πολύ το πρόβλημα σας..θα σας πρότεινα να βρείτε έναν διατροφολόγο-διαιτολόγο, ο οποίος να ασχολείται με το κομμάτι της ψυχολογίας και της διατροφής..για να μπορέσετε να το λύσετε μαζί. Το χειρουργείο δεν μοιάζει η καλύτερη λύση γιατί έχει κάποιες ανεπιθύμητες συνέπειες και δεν λύνει μόνιμα το θέμα με την διατροφή σας !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει ώστε να υιοθετήσετε υγιεινές συνήθειες στη διατροφή σας έφ όρου ζωής και επίσης καλό θα είναι να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις ώστε να σας δίνει κάθε φορά το δικό σας εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Να έχετε μια ισορροπημένη διατροφή με μικρά και συχνά γεύματα ώστε να αποφεύγετε τα υπερφαγικα επεισόδια και πάντα να έχετε μαγειρευτά φαγητά ώστε να αποφύγετε τη εύκολη λύση του junk food. Μπορείτε 1 φορά την εβδομάδα να καταλανωνετε κάποιο μικρό γλυκάκι στα πλαίσια μιας υγιεινής διατροφής. Η συχνή επικοινωνία με έναν κλινικό διαιτολό... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,
    Θα σας πρότεινα να δώσετε άλλη μία ευκαιρία στη συνεργασία με κάποιο διατροφολόγο που σας ταιριάζει αλλά με απαραίτητη προϋπόθεση το συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να εντοπίσετε τους λόγους για τους οποίους οδηγείστε σε υπερφαγικά επεισόδια και θα σας βοηθήσει στο να βελτιώσετε τη σχέση σας με το σώμα σας και κατ' επέκταση με το φαγητό.

    Γκίνη Αφροδίτη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Γεια σας. Ίσως θα μπορούσατε να δοκιμάσετε έναν διαφορετικό τρόπο προσέγγισης, αφού έχετε ήδη εντοπίσει κάτι που δεν σας βολεύει. Μπορείτε λοιπόν να απευθυνθείτε σε διατροφολόγο χωρίς να χρειάζεται να ακολουθείτε πρόγραμμα κατά γράμμα, γιατί υπάρχει και αυτή η λύση. ¨οπως υπάρχει και η λύση να μην παίρνετε πρόγραμμα διατροφής αλλά να γίνεται η συνεδρία όπου ο διαιτολόγος μπορεί να σας καθοδηγήσει. Ξεκινήστε με αυτή την τεχνική και ίσως τελικά να είναι αυτό που σας ταιριάζει!

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Σίγουρα μπορείς να τα καταφέρεις
    Ίσως αυτή την στιγμή είσαι πιο έτοιμη για μια τέτοια προσπάθεια
    Γιατί η απόφαση είναι το πρώτο βήμα για την θεραπεία της παχυσαρκίας
    Εξάλλου η ζωή είναι μπροστά σου για να την ζήσεις έχοντας μια υγιή σχέση με το φαγητό και το βάρος σου.

    Βρούλου Σοφία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα σας καταλαβαίνω απόλυτα. Το χειρουργείο δεν είναι λύση στο πρόβλημα σας όμως. Θέλετε χρόνο για να χάσετε τα κιλά, υπομονή και επιμονή. Δεν χρειάζεται να στερηθειτε όμως όλα αυτά που μου λέτε αλλά θα πρέπει να μπει ένα μέτρο. Θα πρέπει να βρεθεί η χημεία μεταξυ εσάς και τον διατροφολόγο και με καλή ψυχολογία θα τα χάσετε. Μπορώ να σας βοηθήσω σε ότι χρειαστείτε.. Μπορείτε να με καλέσετε.

    Κούλογλου Γεώργιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Καλαμάτα

  • καλημέρα σας, υπάρχουν 2 περιπτώσεις. Η μία είναι ότι δεν βρήκατε το διατροφολόγο που ταιριάζει σε εσάς ως προσωπικότητα( η χημεία είναι πολύ βασικό κομμάτι!)
    Η δεύτερη ίσως και πιο πιθανή είναι η ψυχολογική ή ιατρική(ορμονική) διάσταση του θέματος.
    Αρχικά θα σας συμβούλευα να επισκεφθείτε έναν ενδοκρινολόγο για τυχόν διαταραχή του θυρεοειδούς ή του γλυκαιμικού προφίλ σας( η αντίσταση στην ινσουλίνη πχ είναι πολύ κοινή στα υπέρβαρα άτομα αλλά δεν ελέγχεται πάντα). Τέλος , εφόσον δεν συντρέχει ιατρικός λόγος , καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε κάποιον ψυχολόγο πριν αναζητήσετε νέο διατροφολόγο. Τα υπερφαγικά επεισόδια συνήθως είναι ψυχολο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παλάτου Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα