• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 13/12/2023

Γειά σας Πάσχω από κρίσης πανικού και δεν μπορώ να είμαι με ξένους ανθρώπους, δεν μπορώ να εργαστώ για αυτό τον λόγο. Προσπάθησα με διάφορους τρόπους να το αποβάλλω, αλλά δεν γίνεται τίποτα. Τι θα μπορούσα να κάνω για να μην αγχώνομαι τόσο πολύ με ξένους και να με πιάνει η κρίση?

19 ειδικοί απάντησαν

  • Καλή μου αρχικά πρέπει να ηρεμήσεις. Υπάρχουν πολλές τεχνικές για την αγοραφοβία. Θα χρειαστείς ένα υποστηρικτικό περιβάλλον και την συνεργασία με κάποιον ειδικό. Προσπάθησε να έχεις μόνο θετικές σκέψεις και όλα θα πάνε καλά.

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Πόρτο Ράφτη

  • Οταν βρίσκεστε εξω με ξενους, μπορειτε να αποσπατε την προσοχη σας με το να λετε μια συγκεκριμενη φράση στον εσυτο σας, ή να μετράτε κάτι μέσα στο χώρο που βρίσκεστε ή να βλέπετε τί χρώματα έχει ο χώρος κτλ.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Γιατί ειδικά με ξένους ?? Πόσο σας νοιάζει η γνώμη τους ? Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας, θα βρείτε απαντήσεις , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα σας, αυτό που θα μπορούσε να βοηθήσει στην κρίση πανικού είναι η ψυχοθεραπεία.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • αυτή η αντίδραση του εαυτού σας στο περιβάλλον σημαίνει αδυναμία διαχείρισης σκέψεων και συναισθημάτων, αναζητήστε ψυχολόγο για υποστήριξη

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Έχετε σκεφτεί να μιλήσετε σε κάποιον γι αυτό; Η ψυχοθεραπεία βοηθάει και μπορείτε να το ξεπεράσετε με την κατάλληλη βοήθεια

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Ελάτε σε επαφή μαζί μου. Η ψυχοθεραπεία έχει πολύ υψηλά ποσοστά θεραπείας της διαταραχής πανικού.

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλησπέρα σας, οι κρίσεις πανικού αποτελούν ένα φόβο για τα σωματικά συμπτώματα του άγχους που σας εμποδίζουν να έχετε μία ικανοποιητική κοινωνική και επαγγελματική ζωή. Δεν είναι κάτι που μπορεί να το αντιμετωπίσει κάποιος μόνος του όπως πολύ καλά έχετε διαπιστώσει. Θα σας βοηθούσε πάρα πολύ να μιλήσετε σε κάποιον/α ψυχοθεραπευτή/τρία.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Από την περιγραφή της συμπτωματολογιας σας υπάρχει υποψία διαταραχής πανικού ή κοινωνικού άγχους. Σε κάθε περίπτωση, είναι απαραίτητη επίσκεψη σε ψυχοθεραπευτη ή ψυχίατρο για την ακριβή διάγνωση. Στην περίπτωση αγχωδους διαταραχής απαιτείται ψυχοθεραπεία και φαρμακευτική αγωγή

    Παπαδοπούλου Άννα

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Γεια σας! Υπάρχει μια κατηγορία που ονομάζεται κοινωνικός πανικός ή αλλιώς κοινωνική φοβία και σε εκείνες τις περιπτώσεις δημιουργεί ένα αίσθημα ανασφάλειας και ανικανότητας ελέγχου! Ωστόσο οι καταστάσεις αυτές, δεν είναι μόνιμες, μπορούν να μεταβληθούν, αρκεί να υφίσταται η προθυμία για τη δική σας εξέλιξη δια μέσου της θεραπευτικές οδού. Σας ευχαριστώ.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση που αντιμετωπίζεις με τις κρίσεις πανικού και τον φόβο των ξένων ανθρώπων, που επηρεάζει ακόμη και την ικανότητά σου να εργαστείς.

    Προσπάθησε να καταγράψεις τις κρίσεις και απευθύνσου σε έναν ειδικό. Μπορείτε να αναπτύξετε στρατηγικές αντιμετώπισης, να συμμετέχετε σε ομάδες στήριξης και να προσεγγίσετε τη σταδιακή εκθεση σε φοβούμενες καταστάσεις.

    Η διαχείριση του στρες μέσω άσκησης, υγιεινής διατροφής και καλής ξεκούρασης μπορεί να προσθέσει επιπλέον στήριξη. Ωστόσο, η συμβουλή ενός ειδικού είναι ζωτικής σημασίας για την αναζήτηση της καλύτερης προσέγγισης που θα στηρίξει την προ
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Θα μπορούσατε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπέια. Η ψυχοθεραπεία είναι ικανή να σας ενδυναμώσει κ να σας βοηθήσει να ζήσετε με λιγότερο φόβο κ περισσότερη χαρά!

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η κρίση πανικού είναι μια ανησυχητική συναισθηματική αντίδραση που μπορεί να προκαλεί σημαντικές δυσκολίες στην καθημερινή ζωή και στην αντίδραση μας με άλλους ανθρώπους.
    Εάν δεν μπορείτε να διαχειριστείτε τις κρίσεις πανικού θα σας συνιστούσα την πιθανότητα να ζητούσατε τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας, θα εργαστείτε για να αναλύσετε τις σκέψεις σας, τις αντιλήψεις και συμπεριφορές σας που σχετίζονται με αυτές τις κρίσεις. Επιπλέον θα μάθετε, τεχνικές αναπνοής και χαλάρωσης που θα σας βοηθήσουν να τις αντιμετωπίσετε.
    Επίσης, να δίνετε σημασία στην υγεία σας, για παράδειγμα, να κοιμαστε καλά, να α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Όταν προσπαθούμε να βοηθήσουμε τον εαυτό μας που αντιμετωπίζει κάποια δυσκολία αλλά βλέπουμε ότι τα συμπτώματα δεν υποχωρούν θα ήταν πιο χρήσιμο να καταλάβουμε ότι χρειαζόμαστε από κάποιον ειδικό βοήθεια. Και το να ζητήσουμε βοήθεια δείχνει τη δύναμη που έχουμε να αντιληφθούμε ότι χρειαζόμαστε φροντίδα από ειδικό και απευθυνόμαστε σε αυτόν. τολμούμε να τη ζητήσουμε

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Αυτό που χρειάζεστε είναι ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα θα σκέφτεσαι κάτι ευχαριστώ από την ζωη σου κάποια επιτυχία κάποιο ευχάριστο γεγονός!

    Κοντός Γιάννης

    Ψυχοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Αυτό που περιγράφεται ακούγεται σαν αγοραφοβία. Η διαταραχή αυτή μπορεί να αντιμετωπίστει με την γνωσιακη-συμπεριφορικη θεραπεία μαθαίνοντας διαφορά εργαλεία όπως τεχνικές χαλάρωσης κλπ.
    Η θεραπεία συνήθως διαρκεί από 4 έως 6 μήνες και τα αποτελέσματα επιτυχίας είναι αρκετά υψηλά

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει ψυχοθεραπευτικά και φαρμακευτικά αν χρειασθεί.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Πράγματι, αρκετά συχνά οι κρίσεις πανικού δυσκολεύουν την καθημερινότητα και κανείς νιώθει ότι δεν υπάρχει τρόπος να τις αντιμετωπίσει. Η απάντηση στο τι πρέπει να γίνει για να ξεπεραστούν δεν μπορεί να δωθεί τόσο εύκολα μιας και συχνά η κρίση πανικού αγγίζει ασυνείδητα σημεία του ψυχισμού. Στην ψυχοθεραπεία έχουμε την ευκαιρία να εργαστούμε πάνω σε αυτά και να βοηθήσουμε τον άνθρωπο να γνωρίσει καλύτερα τον εαυτό του δίνοντας ένα νόημα σε όσα του συμβαίνουν.

    Γουρζή Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Λευκάδα