• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 13/12/2023

Καλησπέρα σας.... Νιώθω πως ήρθε η ώρα να ζητήσω βοήθεια και εγώ με τη σειρά μου..... κουράστηκα να μη μπορώ να βάλω όρια σε κανέναν και όταν έχω δίκιο να μη το διεκδικω...μα πιο πολύ από όλα....θέλω να μάθω γιατί μια λογομαχία είτε στη δουλειά είτε με φίλους μου προκαλεί ταραχή και το παίρνω τόσο βαριά που ξεσπω σε κλάματα αντί να με υπερασπιστώ...Σας ευχαριστώ πολύ.

16 ειδικοί απάντησαν

  • Με την έναρξη ψυχοθεραπειας θα μπορείτε να αντιμετωπίζετε πιο ενεργά ρεαλιστικά και λειτουργικά ζητήματα όπως αυτά που αναφέρατε.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας ψυχολογο/ψυχίατρο ώστε να διερευνήσετε τον συναισθηματικό σας κόσμο , μέσω της ψυχοθεραπευτικής διαδικασίας

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν μπορώ να ξέρω που οφείλεται αυτή η στάση σας. Συνήθως όμως το πως αντιμετωπίζουμε τις αντιπαραθέσεις, το πώς και αν διεκδικούμε και οριοθετούμαστε έχει να κάνει με τις πρώτες μα εμπειρίες, το πως μεγαλώσαμε, τι επιτρεπόταν και τι όχι στην οικογένεια. Για να ανακαλύψετε με σιγουριά τις απαντήσεις αλλά κυρίως για να μπορέσετε να αλλάξετε αυτό το μοτίβο χρειάζεται να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα! Θα ήθελα να σε συγχαρώ που ζητάς βοήθεια γιατί αυτο είναι το πρώτο βήμα. Επίσης θέλω να σε ενημερώσω ότι όρια βάζουμε πρώτα στον εαυτό μας και μετά στους άλλους. Αν θέλεις να σε βοηθήσω σε αυτή σου την προσπάθεια είμαι στη διάθεσή σου. Φιλικά , Σοφία

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Πόρτο Ράφτη

  • Ναι το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να μιλήσετε με ειδικό.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Ο λόγος που σας προκαλεί ταραχή, έχει να κάνει σίγουρα με το γεγονός ότι δεν υπερασπιζεστε τον εαυτό σας. Επίσης, μπορεί να έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχετε τέτοια παιδικα βιώματα και φοβάστε τους καυγάδες. Σίγουρα πάντως πρέπει να μάθετε να εκφράζετε αυτά που θέλετε στους άλλους, γιατί επηρεάζει έμμεσα και άμεσα την ψυχολογία σας.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Γεια σας, μια ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία θα βοηθούσε να καταλάβετε το αίτιο που αναλαμβάνετε αυτή τη θέση απέναντι στους άλλους.
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Μοιάζει να έχετε πιεστεί αρκετά. Πολλές φορές πιεζόμαστε χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε και κάπως όταν τα πράγματα γίνονται αφόρητα, μια διαφωνία μπορεί να έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο απ'ότι ενδεχομένως θα είχε. Μάλλον όντως είναι καιρός να δυναμώσετε και να διευρευνήσετε τι συμβαίνει.

    Γαλάνη Μαρία

    Ψυχολόγος

    Πατήσια

  • Καλό θα ήταν να βρείτε ειδικο ψυχικής υγείας να ταιριάξετε και να μπείτε σε θεραπεία ώστε να ανέβει η αυτοπεποίθηση σας και να μπορέσετε να αποδεχτείτε αγαπήσετε και να γίνετε ο υπερασπιστής του μοναδικού εαυτού σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας! Το κομμάτι της μη κατανόησης από το κοινωνικό περιβάλλον, όντως μπορεί να αποβεί εξαντλητικό. Εξίσου εξαντλητικό μπορεί να αποβεί το εγχείρημα να εστιάσετε στην αλλαγή και στην ανάλυση των άλλων, αντί της προσωπικής ανάλυσης και βελτίωσης που ξεκινάει πρώτα από εσάς και μετά εκπέμπεται στους έξω. Κάπως έτσι λειτουργεί και ο νόμος της έλξης, με την έννοια ότι όταν στραφείτε στην αλλαγή, θα ελκύσετε αυτόματα και διαφορετικά άτομα τριγύρω σας. Υ.Γ.: Το κλάμα κάποιες φορές είναι λυτρωτικό ως ξέσπασμα. Σας ευχαριστώ!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλημέρα σας, αρχικά να πω ότι η κούραση που νιωθετε είναι μια σημαντική πληροφορία για εσάς, ένα «καμπανάκι» που κάτι έχει να πει. Τα όρια είναι προστασία για τον εαυτό και χρήσιμα γι αυτόν που τα βάζει.Το σημαντικό είναι να δείτε ποιος είναι ο λόγος που δεν διεκδικείτε το δίκιο σας και αν νιώθετε ότι κάνετε κάποιο λάθος στις περιπτώσεις που διεκδικείτε. Οι λογομαχίες είναι μέσα στη ζωή και πολλές φορές χρήσιμες ώστε να πάνε τα πράγματα παρακάτω.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • η επικοινωνία είναι ένας κλάδος της ψυχολογίας που έχει πολύ σημαντικά σημεία αναφοράς στο πως διαχειριζόμαστε τον εαυτό μας και τους άλλους , ζητείστε ψυχολογική υποστήριξη

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλησπερα σας,
    θα είναι πολύ βοηθητικό να κρατήσετε αυτό το ερώτημα και να το συζητήσετε με ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να βρείτε τις απαντήσεις που έχουν τόσο πολύ νόημα για σας

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας, πράγματι η επικοινωνία και η οικοδόμηση μίας θεραπευτικής σχέσης με έναν/μία ψυχολόγο μπορεί να σας βοηθήσει σε διάφορες εκφάνσεις των διαπροσωπικών σχέσεων που σας δυσκολεύουν.

    Παναγιωταροπούλου Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Παγκράτι

  • Γεια σας. Τα πρόβληματα μας πολλές φορές κάνουν τις σχέσεις με άλλους ανθρώπους να μοιάζουν ως πολύ πιο σημαντικές απ’οτι είναι στην πραγματικότητα. Πιθανόν και η μοναξιά να σας κάνει πιο ευαίσθητη /το στο τι λένε οι άλλοι. Προσπαθείτε μάλλον να γίνετε αποδεκτή/ος και αυτό προκαλεί προβλήματα κ περιπλοκές ..Η διεκδικητική συμπεριφορά συνδέεται άμεσα με την εικόνα που έχουμε με τον εαυτό μας…Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει πολύ. Θα χαρώ να βοηθήσω. Δουλεύω κυρίως online οποτε η απόσταση δεν είναι θέμα. Καλές γιορτές! Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης, MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Είναι δύσκολο να αντιμετωπίζεις συναισθηματικά φορτισμένες καταστάσεις και να αντιλαμβάνεσαι ότι οι λογομαχίες προκαλούν έντονα συναισθήματα που δεν μπορείς να διαχειριστείς εύκολα. Το να μην μπορείς να θέσεις όρια και να διεκδικήσεις τα δίκαια σου μπορεί να προκαλεί μεγάλη ανασφάλεια.

    Η αντιμετώπιση των δυσκολιών αυτών μπορεί να απαιτήσει μια συνεργασία με έναν ειδικό ψυχολόγο ή θεραπευτή, ο οποίος θα σε βοηθήσει να αναπτύξεις τεχνικές διαχείρισης του στρες και των συναισθημάτων. Επιπλέον, μπορεί να σου δώσει εργαλεία για να μάθεις πώς να θέτεις όρια, να διαπραγματεύεσαι και να αντιμετωπίζεις τις συγκρούσεις με πιο αποτελεσματικό τρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια