• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 26/11/2023

Γενικά εγώ διαβάζω πολύ για την ψυχολογία και την υγεία και πριν μήνες διάβαζα για την κατάθλιψη και παρατήρησα ότι έχω σχεδόν όλα τα συμπτώματα. Το ήξερα ότι δεν ήμουν καλά αλλά δεν πίστευα/πιστεύω ότι έχω κατάθλιψη. Και για να το επιβεβαιώσω έκανα 4 τεστ αλλά ήταν ηλεκτρονικά άρα δεν είναι και τόσο έγκυρα. Αλλά και τα 4 έδειξαν ακριβώς το ίδιο, ότι έχω κατάθλιψη σε σχετικά μεγάλο βαθμό. Προσπάθησα να το πω στους πιο κοντινούς μου φίλους αλλά μου λένε ότι δεν μπορεί κάποιος από μόνος του να καταλάβει ότι έχει κατάθλιψη. Οπότε μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία. Μπορεί κάποιος από μόνος του να καταλάβει ότι έχει κατάθλιψη?

17 ειδικοί απάντησαν

  • Οι ψυχικές διαταραχές περιλαμβάνουν μια πολύ εξατομικευμένη διαδικασία διάγνωσης, θεραπευτικου σχεδιασμού και αντιμετώπισης. Σε κάθε περίπτωση που υπάρχει ψυχική δυσφορία θα ήταν χρήσιμο να συμβουλευτείτε κάποιον ειδικο ψυχικής υγείας.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Η διάγνωση της κατάθλιψης δίνεται μόνο από ψυχίατρο.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Ναι, είναι δυνατόν για κάποιον να καταλάβει ότι έχει κατάθλιψη από μόνος του. Η κατάθλιψη είναι μια σοβαρή κατάσταση και οι περισσότεροι ανθρώποι έχουν κάποια από τα συμπτώματα σε κάποιο σημείο της ζωής τους. Αν αισθάνεστε ότι κάτι δεν πάει καλά και έχετε συμπτώματα κατάθλιψης, τότε είναι σημαντικό να μιλήσετε με έναν ειδικό στην ψυχολογία ή την ψυχιατρική για να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τα συμπτώματα. Είναι επίσης σημαντικό να μιλήσετε με τους ανθρώπους που εμπιστεύεστε και να ζητήσετε την υποστήριξή τους. Μην αισθάνεστε άσχημα για το ότι αντιμετωπίζετε κατάθλιψη, είναι μια συνηθισμένη και θεραπεύσιμη κατάσταση.

    Χατζής Κωνσταντίνος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας,
    Είναι απαραίτητο να επισκεφτείτε κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας και να μιλήσετε για το συγκεκριμένο ζήτημα. Αυτό που θέλω να σας πω είναι, πως σημαντική δεν είναι μόνο η διάγνωση, αλλά και ο τρόπος αντιμετώπισης συναισθηματικών δυσκολιών και να αναλυθούν οι βαθύτερες αιτίες.

    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Καποια απο τα βασικα συμπτώματα στη κατάθλιψη ειναι , ευερεθιστότητα - επιθετικότητα,
    ανεξήγητες ενοχλήσεις, επιδεινούμενες ενοχλήσεις και πόνοι σωματικοί,
    απώλεια ενδιαφέροντος για κοινωνικοποίηση ή για χόμπι,
    απώλεια βάρους, η απώλεια όρεξης,
    συναισθήματα απελπισίας,
    αδυναμία, έλλειψη κινήτρων ή ενέργειας,
    διαταραχές στον ύπνο.. εαν κάποια από τα παραπάνω που αναφερω τα αναγνωρίζεις σε σενα και για μεγαλο χρονικο διάστημα θα ηταν βοηθητικό να μιλησεις με καποιο ιδικό υγείας για να δείτε μαζι πως να το διαχειριστείς.....

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,

    Η διάγνωση της κατάθλιψης πρέπει να γίνεται από ειδικούς ψυχικής υγείας γιατί υπάρχουν αρκετά κριτήρια που επηρεάζουν την πορεία μιας διάγνωσης καθώς και την συννοσηρότητα της. Επίσης, τα test που υπάρχουν στο διαδίκτυο δεν είναι αξιόπιστα καθώς δεν γνωρίζεις αν είναι σωστά σταθμισμένα και έγκυρα.
    Με εκτίμηση, Ανδριάννα Γεροντή

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Αν τα συμπτώματα κατά το DSM ταιριάζουν με την παρούσα κατάσταση και με το χρονικό όριο που χρειάζεται, είναι ένα καλό δείγμα για να το κοιτάξετε λίγο παραπάνω

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Είναι πολύ σημαντικό ότι ασχολείστε με θέματα που αφορούν την ψυχολογία και ενημερώνεστε. Αυτό όμως που επίσης είναι αναγκαίο να λαμβάνετε υπόψιν είναι ότι δεν είναι όλες οι πληροφορίες στο διαδίκτυο αξιόπιστες και επιστημονικές.
    Με αυτό δεδομένο αν υποψιάζεστε ότι πάσχετε από κατάθλιψη καλό είναι να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο που είναι οι ειδικοί στο θέμα αυτό.
    Όπως με τα οργανικό τύπου συμπτώματα χρειαζόμαστε εξέταση από γιατρό και έγκυρη διάγνωση, το ίδιο ισχύει και στα θέματα ψυχικής υγειας

    Παπαδοπούλου Άννα

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Η διάγνωση είναι μια πολύ αρκιβης και συγκεκριμένη διαδικασία που την κάνουν εξειδικευμένοι επαγγελματίες όπως οι ψυχίατροι και οι κλινικοί ψυχολόγοι. Παρόλα αυτά δεν χρειάζεστε διάγνωση για να διαπιστώσετε αν νιώθετε καλά ή όχι. Αν δεν νιώθετε καλά πιο σημαντικό από τη διάγνωση είναι να βοήθησετε τον/ην ευατό σας να νιώσει καλύτερα. Αν η θλίψη που βιώνεται σας δυσκολεύει στην καθημερινότητα, επηρεάζει την ποιότητα ζωής σας και κρατά πάνω από 6 μήνες τότε θα πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Το πιο σημαντικό για σας είναι να ανακουφιστείτε από τα συμπτώματα που υποφέρεται και όχι να πιστοποιήσετε επακριβώς αν έχετε ή δεν έχετε κατάθλιψη. Μόνος του κανείς δεν μπορεί να ανακουφιστεί από μία συναισθηματική διαταραχή γι αυτό καλό θα ήταν να επισκεφτείτε μία ψυχοθεραπεύτρια.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Τα σημάδια της καταθλιπτικής διαταραχής είναι πολύ συγκεκριμένα. Οπότε αν εντοπιζετε τουλάχιστον 3 από τα παρακάτω για διάστημα άνω των 6 μηνών, μπορείτε να γνωρίζετε αν έχετε κατάθλιψη.
    1. Καταθλιπτική διάθεση για το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας
    2. Μειωμένη όρεξη ή υπερφαγία
    3. αϋπνία ή υπερυπνια
    4. Χαμηλή ενεργητικότητα ή κόπωση
    5. Χαμηλή αυτοεκτίμηση και ενοχές
    6. Πτωχή συγκέντρωση ή δυσκολία λήψης αποφάσεων
    7. Ψυχοκινητική διέγερση ή επιβράδυνση
    8. Έντονη ελάττωση του ενδιαφέροντος για όλες ή σχεδόν όλες τις καθημερινές δραστηριότητες
    9. Αισθήματα απελπισίας.
    Αυτά είναι τα επίσημα κριτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα σας. Ίσως όλοι οι άνθρωποι κατά διαστήματα να έχουμε κάποια καταθληπτικά στοιχεία. Αυτό δεν σημαίνει ότι έχουμε κατάθλιψη. Την διάγνωση για την κατάθλιψη την βγάζει ο ψυχίατρος. Αν έχετε τέτοια ανησυχία καλό είναι να το ψάξετε με κάποιον ειδικό και να λάβετε την κατάλληλη βοήθεια στην περίπτωση που χρειάζεται.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Καλησπέρα σας! Η καλύτερη συμβουλή που θα μπορούσα να σας δώσω είναι να επισκεφθείτε κάποιον ψυχίατρο και να συζητήσετε μαζί του τις αλλαγές που νιώθετε στην συμπεριφορά σας αλλά και την διάθεση σας σε ένα γενικό πλαίσιο, καθώς είναι οι μόνοι αρμόδιοι να κάνουν μια σωστή αξιολόγηση αλλά και διάγνωση εάν υπάρχει. Εάν δεν θέλετε να επισκεφθείτε ψυχίατρο, ένας ψυχολόγος θα μπορούσε επίσης να σας βοηθήσει προσφέροντας σας συνεδρίες ψυχοθεραπείες. Μπορεί εσείς να μην μπορείτε να κάνετε κάποια επίσημη διάγνωση, όμως σίγουρα ξέρετε τον εαυτό σας καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον και πότε δεν νιώθετε καλά και ίσως αξίζει μια παραπάνω διερεύνηση. Μην δι... Διάβασε περισσότερα

    Προκάκη Αριάγνη Αύρα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μελίσσια

  • Αν κάποιος αντιλαμβάνεται ότι αντιμετωπίζει πολλά από τα συμπτώματα της κατάθλιψης που έχει διαβάσει, είναι πιθανό να έχει σωρευμένες δυσάρεστες εμπειρίες ή αισθάνεται αλλαγές στη διάθεσή του. Αν και η αυτοαναγνώριση είναι δυνατή, η επιβεβαίωση από επαγγελματία είναι σημαντική. Ο καταλληλότερος τρόπος είναι να ζητήσεις τη γνώμη ενός ειδικού.

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Αν εννοείτε να διαγνώσει τον εαυτό του, όχι δεν μπορεί. Αν εννοείτε να υποφέρει από θλίψη και συμπτωματολογία κατάθλιψης και να έχει επίγνωση ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά , ναι φυσικά . Εάν θέλετε μπορώ να σας βοηθήσω όπως πολλούς άλλους ανθρώπους με τέτοια προβλήματα . Μην το αφήνετε μόνο , υπάρχει βοήθεια . Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλησπέρα σας. Επιτρέψτε μου να μοιραστώ τη σκέψη μου, ότι με κάποιο τρόπο μοιάζει να είναι περισσότερο σημαντικό το αν ή όχι έχετε κατάθλιψη από το πώς σας δυσκολεύει στη ζωή σας και τι μπορείτε να κάνετε για αυτό, και ομολογώ πως μου γεννά ερωτήματα. Δεν το κρίνω, απλά αναρωτιέμαι.

    Σε κάθε περίπτωση, σίγουρα κάποιος μπορεί να νιώθει ότι έχει κατάθλιψη. Κάτι υπάρχει μέσα σας που σας κάνει να αναρωτιέστε σχετικά, και χρειάζεται να δώσετε βάση σε αυτό, ανεξάρτητά από το τί μπορεί να λένε οι άλλοι. Ωστόσο είναι σημαντικό η διάγνωση να γίνεται από πιστοποιημένο επαγγελματία, ώστε να λαμβάνεται και η κατάλληλη θεραπεία και φροντίδα. Το ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Η αναγνώριση της κατάθλιψης είναι ένα σημαντικό βήμα προς την αντιμετώπιση της, και ναι, μπορεί κάποιος να αντιληφθεί ή να υποψιαστεί ότι αντιμετωπίζει κατάθλιψη μόνος του. Οι άνθρωποι έχουν διαφορετικούς τρόπους αντίδρασης στην κατάθλιψη, και η συνείδηση των συμπτωμάτων μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο.
    Ορισμένοι άνθρωποι αντιλαμβάνονται στον εαυτό τους τα ψυχολογικά συμπτώματα όπως η απώλεια ενδιαφέροντος, η απώλεια ενέργειας, η αλλαγή στο ύπνο, η αλλαγή στην όρεξη, η αυξημένη θλίψη και η απόκρυψη των συναισθημάτων. Ενώ για άλλους, η κατάθλιψη μπορεί να εκδηλώνεται μέσα από σωματικά συμπτώματα, όπως πόνο στο στομάχι, κεφάλι, και άλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλαντζή Σταυρούλα

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πειραιάς